psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.
Awatar użytkownika
agarfieldka
Introrodek
Posty: 12
Rejestracja: 13 lut 2012, 16:31
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Holandia

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: agarfieldka »

Proszę bardzo: http://i39.tinypic.com/343hzsm.jpg

Króliczyca Doświadczalna ^^
ISFP
Introverted 100%; Sensing 75%; Feeling 12%; Perceiving 11%

Mr. Spock in Star Trek TOS: "Shore Leave":
"On my planet to rest is to rest, to cease using energy. To me it is quite illogical to run up and down on green grass using energy instead of saving it."
Awatar użytkownika
SardonicAlly
Pobudzony intro
Posty: 166
Rejestracja: 05 gru 2011, 23:33
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: okolice Krakowa. niezbyt bliskie

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: SardonicAlly »

agarfieldka
O, mam lekko prawoskośnego królika, genialnie ;) znaczy, teoria o wyłącznie lewoskośnych forumowych introwertykach już się sypie, Padre nie był jedynym wyjątkiem. ale zobaczę, może akurat coś trafnego da sie wyczytać. Jutro a najdalej pojutrze wyślę "analizę" na PW. Rzecz jasna, I'm only having fun, no rights reserved, no guarantees, no qualifications, etc.
"The power of accurate observation is called cynicism by those who have not got it." Rest assured I've got it in abundance ;P

5w4, prone to procrastination
ISTP Craftsman I=89% S=79% T=89% P=58%
Alexielek
Introrodek
Posty: 19
Rejestracja: 03 sty 2012, 3:02
Płeć: nieokreślona

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: Alexielek »

Nie mam skanera.

Przejrzałam swoje kajeciki. Każda strona zapisana jest inaczej. Z przewagą pisma prawostronnie pochylonego i prostego. Lewostronnie jakby mniej. Ta różnorodność stylu to pewnie wskazuje na narozchwianie
emocjonalne.
KapiX
Introwertyk
Posty: 65
Rejestracja: 16 maja 2010, 1:25
Płeć: mężczyzna

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: KapiX »

http://dl.dropbox.com/u/2071465/skan.jpg

Często łapię się na tym, że jak zaczynam pisać to kartka jest prosto, jak kończę - przechylona o jakieś 15 stopni w lewo. Myślę, że to dość istotna informacja ;)
Awatar użytkownika
SardonicAlly
Pobudzony intro
Posty: 166
Rejestracja: 05 gru 2011, 23:33
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: okolice Krakowa. niezbyt bliskie

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: SardonicAlly »

Widzę że króliki doświadczalne mnożą się w iście wiosennym tempie. ;) Ostatnio mam trochę mało czasu, ale postaram się wysłać "analizę" na PW w ten weekend.
"The power of accurate observation is called cynicism by those who have not got it." Rest assured I've got it in abundance ;P

5w4, prone to procrastination
ISTP Craftsman I=89% S=79% T=89% P=58%
Awatar użytkownika
red_sky
Intronek
Posty: 47
Rejestracja: 30 wrz 2012, 13:58
Płeć: nieokreślona

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: red_sky »

Ja zawsze miałam różne pismo. Nigdy nie miałam całkowicie własnego, jedynie nieliczne literki mam swoje. I piszę prosto, czasami zdarzy się bardzo lekki przechył w lewo. Ale jakie by nie było zawsze jest średniej wielkości.

Moje pismo ma też jedną bardzo ciekawą cechę. Mianowicie, zauważyłam, że jak np. przepisuję od kogoś notatki, to moje pismo się upodobnia, czasem nawet bardzo, do stylu pisma właściciela notatek. A z kolei jak siedzę obok kogoś, to bardzo często trzymam długopis jak ta osoba. Zawsze tak miałam, aczkolwiek ostatnio, w celu zjednolicenia stylu notek, piszę jednym pismem, takim, które podoba mi się najbardziej.
4w5
Awatar użytkownika
Lunatic
Introwertyk
Posty: 68
Rejestracja: 30 paź 2011, 19:34
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: Lunatic »

Też zdarza mi się pisać różnie. Zazwyczaj pisze prosto, ale zdarza się, że pisze pochylając litery w prawo, czasami w lewo, raz piszę małymi literami, a raz dużymi. Jak nie muszę pisać szybko, by zdążyć z notatką, to wydaje mi się, że pisze nawet ładnie xD
KapiX pisze:jak zaczynam pisać to kartka jest prosto, jak kończę - przechylona o jakieś 15 stopni w lewo.
Mam tak samo. A to przez to, że zawsze jak pisze, to trzymam lewą rękę na zeszycie/kartce i po prostu powoli go przesuwam w trakcie pisania.
Awatar użytkownika
Difane
Rozkręcony intro
Posty: 313
Rejestracja: 11 lip 2012, 1:03
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: Difane »

Grafolodzy dość powszechnie uważają, że introwertyków charak¬teryzuje lewostronne pochylenie pisma. I przeciwnie, ekstrawertycy piszą pochylając litery w prawo. Im bardziej w prawo, i im litery są większe, tym osobowość bardziej ekstrawertyczna i odwrotnie: im kąt pochylenia pisma bardziej skłania się w lewo, a pismo staje się drobniejsze, tym pewniejsze jest, że mamy do czynienia z naturą introwertyczną.
No cóż, idąc tym tokiem myślenia jestem skrajnym ekstrawertykiem, bo nie dość że lubiłem pochylać litery w prawo, to jeszcze chciałem aby były w miarę duże, gdyż przy ich zbyt małym rozmiarze nie byłbym się w stanie po prostu rozczytać :P . Dodam tylko że miałem tendencję do zaokrąglania liter jak tylko się da, przez co sprawiały wrażenie takich "grubych i pełnych". W tym celu zmieniłem nawet sposób pisania litery "s". Pierwotnie pisałem ją w tej wersji "ukośnik + niedokończone u", ale nie podobało mi się to, więc przestawiłem się na klasycznego "snake'a", czyli takie "s" jakie mamy po wciśnięciu klawisza z tą literą :P . Zdarzały się jednak wyjątki od tej reguły, tj. gdy tempo dyktowania było zbyt duże, to rozmiar liter malał adekwatnie do szybkości przekazywania treści przez nauczycielkę. Spadał również stopień pochylenia pisma, jak i jego czytelność :mrgreen: .
Awatar użytkownika
Alex
Introwertyk
Posty: 80
Rejestracja: 25 wrz 2012, 15:53
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: UK

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: Alex »

red_sky pisze:Ja zawsze miałam różne pismo. Nigdy nie miałam całkowicie własnego, jedynie nieliczne literki mam swoje. I piszę prosto, czasami zdarzy się bardzo lekki przechył w lewo. Ale jakie by nie było zawsze jest średniej wielkości.

Moje pismo ma też jedną bardzo ciekawą cechę. Mianowicie, zauważyłam, że jak np. przepisuję od kogoś notatki, to moje pismo się upodobnia, czasem nawet bardzo, do stylu pisma właściciela notatek. A z kolei jak siedzę obok kogoś, to bardzo często trzymam długopis jak ta osoba. Zawsze tak miałam, aczkolwiek ostatnio, w celu zjednolicenia stylu notek, piszę jednym pismem, takim, które podoba mi się najbardziej.

Ja tez mam rozne style pisma. Zalezy od tego jakim dlugopisem pisze chyba. Jak mi sie wygodnie pisze to mam proste, szerokie, czytelne pismo. A czasami pisze jak doktorzy: widac pierwsza i ostatnia litere a to co w srodku to trzeba sie domyslac. A jak mi sie niewygodnie pisze to mam jakies takie koslawe pismo, ale raczej przechyla sie w prawo, tak lekko. Zwykle lacze litery ze soba, rzadko zdarza sie ze zostawiam odstepy.
Awatar użytkownika
Uciekinierka
Ambiwertyk
Posty: 145
Rejestracja: 07 sty 2015, 2:28
Płeć: kobieta
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: Uciekinierka »

mirabelka88 pisze:Hmm, skoro niektózy z was uważają, że psychografologia nie jest prawdziwą nauką, to jak funkcjonuje na przykład taki zawód - biegły grafolog. Biegły grafolog w sądzie przecież opinuje dowody, musi mieć to jakieś racjonalne podstawy.
Wydaje mi się że trzeba by tu rozgraniczyć jednak grafologię i psychografologię. Na wikipedii opisana jest grafologia jako dziedzina kryminologii i grafologia jako dziedzina psychologii. O ile w pierwszym przypadku chodzi głównie o ustalenie tożsamości autora tekstu, o tyle w drugim przypadku chodzi o ustalenie jego osobowości i tu, jak sądzę, zaczynają się schody. Nie neguję tego, że charakter pisma może mieć związek z charakterem autora, jednak wydaje mi się że należałoby podejść ostrożnie do tematu. Podobnie nawiasem mówiąc może być z innymi wytworami graficznymi, takimi jak rysunki, ale tam to już w psychologii cuda wianki :D
"(...) są różne szkoły, ale jedna z nich mówi, że nigdy nie jest za późno. Mnie się podoba ta szkoła. Co mówi, że nigdy nie jest za późno."
InnySposóbMyślenia
Wtajemniczony
Posty: 7
Rejestracja: 08 kwie 2016, 20:33
Płeć: mężczyzna

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: InnySposóbMyślenia »

Ktoś tutaj zarzuca, że teoria o lewośkosnym[...] już się sypie. Chcę wam przypomnieć dwie rzeczy:
1. Wielu z introwertyków, tak naprawdę nimi nie są. To jedna z wielu wymówek, które znajduje sobie człowiek na przestrzeni lat.
2. Psychologia to nie prosta nauka, nie jest ona matematyką, gdzie jeden wniosek daje wynik. Pewnie większość z was uczyła się o pozycji zamkniętej, tzn. ręce skrzyżowane na piersi, mogą do tego dochodzić skrzyżowane nogi. I gdyby ktoś z was postanowił zacząć "czytać ludzi", to wielokrotnie napotka taką sytuację, która kompletnie nie będzie powiązana z pozycją zamkniętą. Chce przez to powiedzieć, że wiele rzeczy wchodzi w nas przez lata. Również charakter ulega zmianie. Introwertyk mógł być ekstrawertykiem i może nim wciąż być.

Zresztą, wiele dzieci jest ekstrawertykami w młodości, introwertyzm przychodzi wraz z problemami, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Stąd się bierze wasz charakter pisma. Tą teorie traktujcie jako ciekawostkę, śmieszne badanie do wykonania w kilka minut, nie za pewniak.
Des
Pobudzony intro
Posty: 142
Rejestracja: 02 sty 2016, 22:13
Płeć: nieokreślona

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: Des »

Moje pismo jest lekko parwoskośne, a mojej znajomej (typowa ekstrawertyczka) lewoskośne. Skoro jest tak wiele nieścisłości to przed psychografologami O.O jeszcze długa droga.
Awatar użytkownika
Heimurinn
Zagubiona dusza
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2016, 11:01
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w6
MBTI: INTJ

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: Heimurinn »

To też tutaj zostawię próbkę swojego pisma, za chwilę postaram się dołączyć zdjęcie dłoni do powróżenia. Proszę o wytypowanie mnie wszelkimi możliwymi sposobami, w tym enneagram i MBTI. 8)
Więcej grzechów nie pamiętam
Awatar użytkownika
Dant3s
Rozkręcony intro
Posty: 341
Rejestracja: 17 lip 2014, 1:54
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTP

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: Dant3s »

Heimurinn pisze:To też tutaj zostawię próbkę swojego pisma, za chwilę postaram się dołączyć zdjęcie dłoni do powróżenia. Proszę o wytypowanie mnie wszelkimi możliwymi sposobami, w tym enneagram i MBTI. 8)
Więcej grzechów nie pamiętam
Po tym jak piszesz "p" można by sądzić, że chodzisz do podstawówki :P :lol:
Awatar użytkownika
Merigold
Rozkręcony intro
Posty: 324
Rejestracja: 11 lut 2016, 18:58
Płeć: kobieta

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: Merigold »

A co, jeśli ktoś ma różne pismo? Osobowość wieloraka? :P
ODPOWIEDZ