Którą typologię uważasz za najlepszą?

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Którą typologię uważasz za najlepszą?

Post autor: Agon »

Jak wiemy istnieje cała masa testów i podziałów temperamentów. Jedne trafnie przydzielają opis do faktycznego stanu rzeczy, inne mniej trafnie, a jeszcze inne bazują na zjawisku tzw zimnego odczytu, który wykorzystują wróżbiarze i twórcy horoskopów. Mamy klasyczny i prosty podział Junga, enneagram, 4 temperamenty Hipokratesa, typologię Le Senne'a, socjonikę, MBTI i wiele innych rzeczy, które opisują i różnicują sposoby zachowania się, odbierania bodźców i reagowania na nie u różnych osób.

Które z podziałów najbardziej lubicie i uważacie, że są najbliższe prawdy, a do których macie wątpliwości?
Spatsi
Introwertyk
Posty: 84
Rejestracja: 06 paź 2012, 23:37
Płeć: nieokreślona

Re: Którą typologię uważasz za najlepszą?

Post autor: Spatsi »

MBTI wydaje mi się całkiem niezły, opis INTP w większości do mnie pasuje. Enneagram jakoś mnie nie przekonuje, robiłem test kilka razy w różnych odstępach czasu, uzyskując albo 4w5, albo 5w4, ale ich opis nie satysfakcjonuje mnie w 100%.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Którą typologię uważasz za najlepszą?

Post autor: Agon »

Kij z tym... stworzę sobie własną typologię :D
Awatar użytkownika
vragutinovic
Pobudzony intro
Posty: 169
Rejestracja: 18 lis 2012, 0:38
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Którą typologię uważasz za najlepszą?

Post autor: vragutinovic »

MBTI z typologii i EPQ (Eysencka) z kwestionariuszy.

W MBTI najbardziej mi się podoba to funkcjonalne ujęcie procesów poznawczych. Żałuję, że nie znałem ani tego, ani typów psychologicznych Junga wcześniej, bo miałbym idealny temat na seminarium z kognitywistyki. Na MBTI patrzę jednak jak na pop-psychologię - wystarczy krótka lektura artykułu nt. MBTI z angielskiej Wikipedii, żeby wątpliwości co do prawdziwego porządku funkcji poznawczych w danym osobniku zostały rozwiane:
His studies gave the clear result, that the descriptions and workings of type dynamics don't fit the real behavior of people. He suggests getting completely rid of type dynamics, because it doesn't help, but hinder understanding of personality. The presumed order of functions 1 to 4 did only occur in one out of 540 test results.
A Eysenck zaskoczył mnie czymś, co mógłbym streścić następująco: podaj mi nasilenie trzech cech delikwenta, a opowiem Ci jego historię. No, bardzo zgrubsza rzecz biorąc, oczywiście.
Awatar użytkownika
Difane
Rozkręcony intro
Posty: 313
Rejestracja: 11 lip 2012, 1:03
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Którą typologię uważasz za najlepszą?

Post autor: Difane »

W sumie żadną. Każda daje wyniki, które w jakimś stopniu do mnie pasują, ale też każda ma jakieś ale. Zresztą do rezultatów tego typu testów podchodzę z dużym dystansem, także nie bardzo mnie tak naprawdę interesuje czy jestem INTP czy tam inny 5w4. Wydaje mi się że nikt tak naprawdę nie jest w stanie opisać mnie za pomocą jakiejś "typologii", bo to trochę zbyt szczegółowe szufladkowanie człowieka i kryje się za nimi pewna daleko idąca generalizacja typu: "jak ktoś jest obiektywny, to pewnie jest też szczery, jak ktoś jest realistą, to pewnie człowiek bez wyobraźni" i.t.p.. Także najlepiej zrobić tak jak zaproponowałeś. Stworzyć własną typologię, jako jeden z typów opisać swoją osobowość i wtedy będzie wszystko hulało :D .
Nestor

Re: Którą typologię uważasz za najlepszą?

Post autor: Nestor »

Agon pisze:Kij z tym... stworzę sobie własną typologię
Ja zrobiłem swoją "Koło Nestora". Bazuje na 4 temperamentach Hipokratesa, które według mnie uchwyciła dwa najważniejsze kryteria w ogóle - wiedzę o sobie i umiejętności socjalne. Inne natomiast niepotrzebnie się wikłają w szczegóły jak np. Enneagram albo nieintuicyjne, trudne do zrozumienia jak MBTI.
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: Którą typologię uważasz za najlepszą?

Post autor: Sorrow »

Pod'Lair. Typologie oparte na kwestionariuszach są z natury gówniane.
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
ODPOWIEDZ