Skąd bierzecie energie?

Tutaj możemy zadać pytanie dotyczące konkretnego problemu związanego mniej lub bardziej z introwertyzmem naszym lub innych, poprosić o pomoc, rady, wskazówki.
JackSawyer
Introrodek
Posty: 10
Rejestracja: 26 sie 2014, 17:57
Płeć: mężczyzna

Skąd bierzecie energie?

Post autor: JackSawyer »

Witajcie bracia :D
Zauważyłem, że czasem mam takie skoki energi, potrafie normalnie rozmawiać z ludźmi bez jakiegoś zmuszania sie. Funkcjonuje prawie jak ekstrawertyk przez jakiś czas, ale niestety to nie trwało nigdy dlugo. Te okresu skoku energi mam przez jakieś 2 dni i to w dodatku dość żadko.
Możecie pomóc ustalić mi skąd one sie biorą i jak je ewentualnie wywołać? Bardzo mi na tym zależy bo czuje sie wtedy swietnie. I nie, nie biore żadnych prochów. Alkohol to też raczej zły trop.
Bujać to my, panowie szlachta.
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 472
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skąd bierzecie energie?

Post autor: Polan »

Z gniazdka.


...



A tak serio, introwertycy z natury mają taki tryb "turbo" kiedy zamieniają się w ekstrawertyka na jakiś czasu (u ciebie to te 2 dni...) a potem ładują akumulatorki w ciszy i spokoju. Jeśli jesteś intro to nie próbuje tego rozciągać ponad siły bo kiepsko na tym wyjdziesz na dłuższą metę. Tako rzecze Polan.
emfausto

Re: Skąd bierzecie energie?

Post autor: emfausto »

JackSawyer pisze:Witajcie bracia :D
Na tym forumie są też introwertyczki :wink:
JackSawyer
Introrodek
Posty: 10
Rejestracja: 26 sie 2014, 17:57
Płeć: mężczyzna

Re: Skąd bierzecie energie?

Post autor: JackSawyer »

Przepraszam wszystkie siostry :D no dobra, ale tak na poważnie teraz. Co robicie żeby mieć wiecej energi? Bo ja lubię samotności i spokój tylko ze to mnie w żaden sposób nie ładuje energia.Polan, avatar z którejś ksiazki Komudy, tak?
Bujać to my, panowie szlachta.
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 472
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skąd bierzecie energie?

Post autor: Polan »

Może jesteś pół intro pół ekstra jeśli cisza/spokój/odizolowanie cię męczy? Mi osobiście to bardzo pomaga. Co do skoków może też na swoim przykładzie, u mnie to jest zazwyczaj spowodowane pojawieniem się moich tematów-koników na horyzoncie. Gdy ktoś w rozmowie poruszy jakiś znany mi temat, albo sam widzę możliwość jego poruszenia.
Okrutne wyjście: możesz spróbować poszukać znajomych nowych o podobniejszych zainteresowaniach.
Wyjście humanitarne: wytłumaczyć to ludziom / spróbować wciskać im swoje tematy częściej.

Offtop: Zgadłeś co do avka, okładka z "Banita".
JackSawyer
Introrodek
Posty: 10
Rejestracja: 26 sie 2014, 17:57
Płeć: mężczyzna

Re: Skąd bierzecie energie?

Post autor: JackSawyer »

Nie napisalem ze męczy, czuje sie wtedy Poprostu ok. Dużo lepiej niż na imprezie. To jest raczej tak, że Poprostu wstaje i już wiem ze dzis będę ekstra. Cos czuje, że musze sobie sam z tą rozkminą poradzic.

offtop: Strzelam, że lubisz historię. Interesujesz sie moze czasami kiedy to nasi przodkowie dogadywali sie jeszcze z ruskimi? :D
Bujać to my, panowie szlachta.
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 472
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skąd bierzecie energie?

Post autor: Polan »

Jak u ciebie tryb Ekstrawertyczny włącza się z niewiadomych przyczyn / bez przyczyn,a w obu sytuacjach się czujesz dobrze, to może jesteś ambiwertykiem? W takim wypadku chyba nie jesteśmy ci wstanie powiedzieć co możesz zrobić żeby częściej "ekstrawertyczyć". Zostaje ci poeksperymentować, może jednak jest jakiś czynnik czy coś, co cię uruchamia?

Offtop: Lubię czasem sobie coś z historii poczytać, szczególnie książki w realiach 16/17 wiecznej Polski jak właśnie powiedziałeś, kiedy się z ruskimi dogadywaliśmy. Do tego stopnia że składaliśmy im wizyty w Moskwie :twisted: .
JackSawyer
Introrodek
Posty: 10
Rejestracja: 26 sie 2014, 17:57
Płeć: mężczyzna

Re: Skąd bierzecie energie?

Post autor: JackSawyer »

I mam juz co robić dzisiejszej nocy :D za tym czynnikiem rozglądam sie juz od początku gimnazjum, zanim sie dowiedzialem, ze jest cos takiego jak introwertyzm.

offtop: Tez mnie jara czytanie jak ruscy dostają wpier*ol :D W sumie mogliśmy jej nie palic,ale kto by się takimi detalami przejmował :D
Bujać to my, panowie szlachta.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Skąd bierzecie energie?

Post autor: Agon »

Jako ekstra czujesz się dobrze, a jako intro źle i chcesz przedłużyć stan ekstrawersji?
JackSawyer
Introrodek
Posty: 10
Rejestracja: 26 sie 2014, 17:57
Płeć: mężczyzna

Re: Skąd bierzecie energie?

Post autor: JackSawyer »

Nie czuje się źle jako intro, ale podczas tych skoków jest tez ok bo mogę normalnie gadac z ludźmi. Dlatego chcial bym wiedzieć skąd sie to bierze żeby moc to kontrolować. Taka umiejętność była by dość przydatna w niektórych sytuacjach.
Bujać to my, panowie szlachta.
Awatar użytkownika
Norbert_t
Introwertyk
Posty: 64
Rejestracja: 11 gru 2013, 19:44
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: Skąd bierzecie energie?

Post autor: Norbert_t »

ekstrawertyzm sratyzm...ja bym tu strzelał na biologiczny punkt widzenia. Chodzi mi o endorfiny uwalniające się w mózgu. Podobno śmiech czy nawet sam szczery uśmiech powoduje takie "skoki", udowodnione przez amerykańskich naukowców. Jak wstajesz i wiesz że dobry dzień to może warto się zastanowić co robiłeś wczoraj wieczorem...
JackSawyer
Introrodek
Posty: 10
Rejestracja: 26 sie 2014, 17:57
Płeć: mężczyzna

Re: Skąd bierzecie energie?

Post autor: JackSawyer »

Skoro juz patrzeć na to z biologicznego punktu widzenia, to myślę ze adrenalina moze mieć tu jakieś znaczenie. Przez jakiś czas w nowej szkole mialem super nastrój chociaz bylem cholernie zdenerwowany przed tym. Wiadomo, masa nowych ludzi nie dziala na mnie uspokajająco. Potem kiedy już przyzwyczaiłem sie, oni zaczeli sie rozkręcać a ja z jednego z największych gaduł w klasie awansowałem na zwykłe tło. Przypomniało mi sie tez, ze kiedyś kolezanka zwrocila mi uwagę, że zaczynam sie rozkręcać dopiero jak wszyscy sie juz zamkną. Moze ja tak reaguje na milczenie innych Poprostu?
Bujać to my, panowie szlachta.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Skąd bierzecie energie?

Post autor: Agon »

Dobrze, że jako intro nie czujesz się źle, bo już myślałem, że to choroba afektywna dwubiegunowa :P
Awatar użytkownika
Papaja
Intromajster
Posty: 466
Rejestracja: 04 sty 2014, 14:30
Płeć: kobieta
Enneagram: 1w9
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Skąd bierzecie energie?

Post autor: Papaja »

generalnie czerpie z ciszy i odosobnienia totalnego, czasem sa takie dni ze musze odpoczac doslownie od wszystkiego i wtedy albo zamykam sie w pokoju i jest cisza totalna albo wlaczam muzyke ale z jej glosnoscia to juz roznnie bywa
Kto stworzył ten labirynt niepewności, tę świątynię dufności, naczynie grzechu, pole usiane tysiącem zasadzek, przedsionek piekła, kosz po brzegi napełniony chytrością, truciznę słodką jak miód, łańcuch, który wiąże śmiertelnych z doczesnością – kobietę?
Awatar użytkownika
bisclaveret
Intronek
Posty: 31
Rejestracja: 17 wrz 2015, 11:54
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ

Re: Skąd bierzecie energie?

Post autor: bisclaveret »

JackSawyer pisze:Witajcie bracia :D
Zauważyłem, że czasem mam takie skoki energi, potrafie normalnie rozmawiać z ludźmi bez jakiegoś zmuszania sie. Funkcjonuje prawie jak ekstrawertyk przez jakiś czas, ale niestety to nie trwało nigdy dlugo. Te okresu skoku energi mam przez jakieś 2 dni i to w dodatku dość żadko.
Możecie pomóc ustalić mi skąd one sie biorą i jak je ewentualnie wywołać? Bardzo mi na tym zależy bo czuje sie wtedy swietnie. I nie, nie biore żadnych prochów. Alkohol to też raczej zły trop.
Witam wszystkich,
chyba powinienem przeprosić za odświeżanie, ale może ktoś poczuje otuchę, że nie jest z tą przypadłością sam. Otóż doskonale Cię rozumiem. Na codzień jestem introwertykiem z krwi i kości, jednak czasami następuje jakiś dziwny zwrot zdarzeń i staję się duszą towarzystwa, mam dobry humor i pełno energii. Nie ma żadnych konotacji ze zdarzeniami dnia poprzedniego, jak to sugerują odpowiedzi poniżej Twojego posta. Szukam przyczyn tego odkąd jestem w związku, czyli prawie 6 lat, gdyż wiem, że momenty mojej aktywności, zwłaszcza emocjonalnej, są mile widziane przez moją partnerkę. Może zmieniło się coś od momentu wstawienia przez Ciebie tej wypowiedzi i wiesz co daje ten "czasowy ekstra tryb"? Może jest to coś co potrafimy uruchamiać raz na jakiś czas?
Pozdrawiam AP.
I'm a thinker, not a talker.
ODPOWIEDZ