Pamięć

Tutaj możemy zadać pytanie dotyczące konkretnego problemu związanego mniej lub bardziej z introwertyzmem naszym lub innych, poprosić o pomoc, rady, wskazówki.
Kotlet Tradycyjny

Pamięć

Post autor: Kotlet Tradycyjny »

Wyobraźcie sobie że jesteście sami w domu, odkładacie książkę i idziecie korytarzem do kuchni sobie coś przekąsić. Po drodze mijając łazienkę zauważacię w kuchni palące się światło i szum lejacej się wody. Wracacie szybko do pokoju po nóż, z wielkim spokojem (chodź przestraszeni) przeszukujecię wszystie pokoje szukając ewentualnego pedofila który żeby was zwabić odkrecil w kuchni wode.
Po przeszukaniu mieszkania udajecie się do kuchni, zgadnijcie co widzicie - lejaca sie wode i prawie topiacy się czajnik :lol:
Po chwili konsternacji przypominacie sobie że jakiś czas temu 'chyba' chcieliscie sobie zrobić cherbate ('chyba' zwykla z cytryną). 'Chyba' odkreciliscie wodę żeby wlać do czajnika i 'chyba' postawilscie ten czajnik pod gaz... Zawsze jest to 'chyba'.

1. Często jest tak że poprostu coś mówie i zapominanam o czYm właściwie mówiłem.
2. Zanim znajdę właściwe imię mojej przyjaciółki wymienie jej na głos całą moja rodzinę i psa zanim dojde do jej właściwego imienia.
3. Jeszcze częściej po prostu nie rejestruje tego co robię. Wkladam klucze do kieszeni i 5 sekund później ich szukam, ide koło łazienki i widzę zapalone światło, po chwili sobie przypomina że 2 minuty temu bylem się załatwić, chodź nie jestem w 100 % pewny.
4. - A czy ja jadlem dzisiaj obiad?

Oczywiście wszystko co pisze jest trochę wyolbrzymione (lubię wyolbrzymiac) i nie zdarza się to cały czas lecz wystarczająco często by zdenerwowac. (Lecz sytuacja z czajnikiem nie wyolbrzymialem)


"Typ introwertyczny

- korzysta z pamięci długotrwałej, przez co często ma uczucie "pustki w głowie" i może mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniego słowa podczas rozmowy"


Czy właśnie to że jestem inteowertykiem powoduje ze mam tak upośledzoną pamięć krótkotrwała? Tez tak macie?
Nestor

Re: Pamięć

Post autor: Nestor »

Też tak mam, ale ja to rozumiem w inny sposób. Podałeś klasyczne przykłady działania nawykowego. Ja już chyba o tym tutaj na forum pisałem i nawet podobny przykład z kuchnią podałem.

Prócz tego uważam, że używanie pamięci krótkotrwałej ma ścisły związek z działaniem tu i teraz i silnym układem nerwowym. (Introwertycy mają słaby stąd ich opanowanie).

Introwertycy lubią spokój, więc się izolują. A tam gdzie jest spokój nie potrzeba dużej koncentracji, więc pamięć krótkotrwała jest zbędna.

Chciałbym, żeby Drim się odezwał. On jest biegły. :)
Awatar użytkownika
Emhyr
Intronek
Posty: 56
Rejestracja: 29 lip 2014, 18:17
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ/ISTJ/INTP
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pamięć

Post autor: Emhyr »

Królu złoty, witam przyjaciela w niedoli, ja biblioteki programistyczne na pamieć znam, jeszcze prawa Maxwella pamiętam, ale tego co chciałem powiedzieć/zrobić przed kilkoma sekundami nie pamiętam. Imiona osób, które rzadziej widuję i właśnie w danym momencie muszę się do nich odezwać to białe plamy w pamięci, które zapełniają się dopiero po przewertowaniu wszystkich imion które się zna. Ogólnie może to jakaś choroba? :D
Nestor pisze:A tam gdzie jest spokój nie potrzeba dużej koncentracji, więc pamięć krótkotrwała jest zbędna.
Mamy mało RAMu, a więcej by się zdało :P
Tańczący Płomień
Ostatnio mam ochotę z kimś pogadać/popisać, podyskutować, więc jak ktoś też czuje chęć zamiany paru słów to pisać do mnie póki ten stan jeszcze się utrzymuje!
Moje słowa nie odpowiadają moim myślom, a to poniża moje myśli ~ książę Myszkin, pióra mistrza Dostojewskiego.
Profile: Steam | MyAnimeList | MyPersonality
Awatar użytkownika
olender4
Introwertyk
Posty: 109
Rejestracja: 14 paź 2015, 18:38
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: INTJ

Re: Pamięć

Post autor: olender4 »

Ok, więc w jaki sposób go zwiększyć?
Astra castra - numen lumen
Nestor

Re: Pamięć

Post autor: Nestor »

Kogo się pytasz i o co?
Awatar użytkownika
bisclaveret
Intronek
Posty: 31
Rejestracja: 17 wrz 2015, 11:54
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ

Re: Pamięć

Post autor: bisclaveret »

Nestor, chodzi mu o to jak polepszyć pamięć krótkotrwałą, a pyta o to Emhyra.

Pozwolę sobie jednak odpowiedzieć osobiście, gdyż mam za sobą doświadczenie w tej materii. Jako, że w pracy dostawałem dużo poleceń, które musiałem szybko wykonać (nie było czasu na zapisanie) musiałem opracować jakąś technikę zapamiętywania. Najbardziej efektywne okazało się powtórzenie sobie wszystkiego (jeśli masz problem z robieniem tego na głos to uporządkuj to sobie w głowie, choć wtedy efekt jest słabszy). Skuteczne było również łączenie pojęć w obrazy w moim przypadku, np. 'załatw dokument taki i taki od tego i tego pracownika' - zapamiętywałem wygląd dokumentu, jego cechy charakterystyczne oraz trzymającą go osobę. W ten sposób mając do załatwienia kilka dokumentów zapamiętałem do kogo się po nie udać. Ogólnie rzecz biorąc skuteczne są skojarzenia, polecam spróbować, bo efekty mnie samego pozytywnie zaskoczyły. :)
I'm a thinker, not a talker.
Awatar użytkownika
olender4
Introwertyk
Posty: 109
Rejestracja: 14 paź 2015, 18:38
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: INTJ

Re: Pamięć

Post autor: olender4 »

Człowiek sobie radzi jak umie... każdy sposób jest dobry... dzięki
Astra castra - numen lumen
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Pamięć

Post autor: Agon »

Wydaje mi się, że pamięć krótkotrwałą doskonale ćwiczą rozmowy z ludźmi. Czytanie (książek, czy w internecie) ją rozleniwia, bo w każdej chwili możemy sobie wrócić do tego co przeczytaliśmy, a rozmawiając nie będziemy raczej co chwilę pytać o to co ktoś przed chwilą powiedział, bo wyjdziemy na debili :P

Może powinno się częściej przebywać z ludźmi. Najpierw słuchać co mówią, bardzo uważnie, nie wędrować myślami gdy nam przekazują informacje (nawet te bzdurne, czy nudne), a potem samemu rozmawiać. Według Platona wynalezienie pisma było czymś niebezpiecznym dla pamięci i być może miał rację.
Awatar użytkownika
olender4
Introwertyk
Posty: 109
Rejestracja: 14 paź 2015, 18:38
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: INTJ

Re: Pamięć

Post autor: olender4 »

Ciekawe... ale raczej nie zgodził bym się z Platonem... powiedzmy wynalezienie pisma... przyśpieszyło rozwój nauki... a przede wszystkim udostępniło ją szerszej grupie ludźmi.
Astra castra - numen lumen
mawo
Użytkownik zablokowany
Posty: 54
Rejestracja: 09 lut 2013, 22:18
Płeć: nieokreślona

Re: Pamięć

Post autor: mawo »

Przecież nie chodzi o rozwój nauki, tylko o pamięć. Małe dzieci mają doskonałą pamięć. Przychodzi nauka czytania i pisania i pamięć się pogarsza.
Awatar użytkownika
olender4
Introwertyk
Posty: 109
Rejestracja: 14 paź 2015, 18:38
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: INTJ

Re: Pamięć

Post autor: olender4 »

Ciekawa teoria... niestety ze względu na tryb życia wtórny alfabetyzm mi nie grozi... ;)
Astra castra - numen lumen
ODPOWIEDZ