Strona 1 z 1

Pamięć

: 21 lip 2015, 13:06
autor: Kotlet Tradycyjny
Wyobraźcie sobie że jesteście sami w domu, odkładacie książkę i idziecie korytarzem do kuchni sobie coś przekąsić. Po drodze mijając łazienkę zauważacię w kuchni palące się światło i szum lejacej się wody. Wracacie szybko do pokoju po nóż, z wielkim spokojem (chodź przestraszeni) przeszukujecię wszystie pokoje szukając ewentualnego pedofila który żeby was zwabić odkrecil w kuchni wode.
Po przeszukaniu mieszkania udajecie się do kuchni, zgadnijcie co widzicie - lejaca sie wode i prawie topiacy się czajnik :lol:
Po chwili konsternacji przypominacie sobie że jakiś czas temu 'chyba' chcieliscie sobie zrobić cherbate ('chyba' zwykla z cytryną). 'Chyba' odkreciliscie wodę żeby wlać do czajnika i 'chyba' postawilscie ten czajnik pod gaz... Zawsze jest to 'chyba'.

1. Często jest tak że poprostu coś mówie i zapominanam o czYm właściwie mówiłem.
2. Zanim znajdę właściwe imię mojej przyjaciółki wymienie jej na głos całą moja rodzinę i psa zanim dojde do jej właściwego imienia.
3. Jeszcze częściej po prostu nie rejestruje tego co robię. Wkladam klucze do kieszeni i 5 sekund później ich szukam, ide koło łazienki i widzę zapalone światło, po chwili sobie przypomina że 2 minuty temu bylem się załatwić, chodź nie jestem w 100 % pewny.
4. - A czy ja jadlem dzisiaj obiad?

Oczywiście wszystko co pisze jest trochę wyolbrzymione (lubię wyolbrzymiac) i nie zdarza się to cały czas lecz wystarczająco często by zdenerwowac. (Lecz sytuacja z czajnikiem nie wyolbrzymialem)


"Typ introwertyczny

- korzysta z pamięci długotrwałej, przez co często ma uczucie "pustki w głowie" i może mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniego słowa podczas rozmowy"


Czy właśnie to że jestem inteowertykiem powoduje ze mam tak upośledzoną pamięć krótkotrwała? Tez tak macie?

Re: Pamięć

: 21 lip 2015, 20:34
autor: Nestor
Też tak mam, ale ja to rozumiem w inny sposób. Podałeś klasyczne przykłady działania nawykowego. Ja już chyba o tym tutaj na forum pisałem i nawet podobny przykład z kuchnią podałem.

Prócz tego uważam, że używanie pamięci krótkotrwałej ma ścisły związek z działaniem tu i teraz i silnym układem nerwowym. (Introwertycy mają słaby stąd ich opanowanie).

Introwertycy lubią spokój, więc się izolują. A tam gdzie jest spokój nie potrzeba dużej koncentracji, więc pamięć krótkotrwała jest zbędna.

Chciałbym, żeby Drim się odezwał. On jest biegły. :)

Re: Pamięć

: 22 lip 2015, 13:14
autor: Emhyr
Królu złoty, witam przyjaciela w niedoli, ja biblioteki programistyczne na pamieć znam, jeszcze prawa Maxwella pamiętam, ale tego co chciałem powiedzieć/zrobić przed kilkoma sekundami nie pamiętam. Imiona osób, które rzadziej widuję i właśnie w danym momencie muszę się do nich odezwać to białe plamy w pamięci, które zapełniają się dopiero po przewertowaniu wszystkich imion które się zna. Ogólnie może to jakaś choroba? :D
Nestor pisze:A tam gdzie jest spokój nie potrzeba dużej koncentracji, więc pamięć krótkotrwała jest zbędna.
Mamy mało RAMu, a więcej by się zdało :P

Re: Pamięć

: 14 paź 2015, 18:42
autor: olender4
Ok, więc w jaki sposób go zwiększyć?

Re: Pamięć

: 14 paź 2015, 18:50
autor: Nestor
Kogo się pytasz i o co?

Re: Pamięć

: 16 paź 2015, 13:29
autor: bisclaveret
Nestor, chodzi mu o to jak polepszyć pamięć krótkotrwałą, a pyta o to Emhyra.

Pozwolę sobie jednak odpowiedzieć osobiście, gdyż mam za sobą doświadczenie w tej materii. Jako, że w pracy dostawałem dużo poleceń, które musiałem szybko wykonać (nie było czasu na zapisanie) musiałem opracować jakąś technikę zapamiętywania. Najbardziej efektywne okazało się powtórzenie sobie wszystkiego (jeśli masz problem z robieniem tego na głos to uporządkuj to sobie w głowie, choć wtedy efekt jest słabszy). Skuteczne było również łączenie pojęć w obrazy w moim przypadku, np. 'załatw dokument taki i taki od tego i tego pracownika' - zapamiętywałem wygląd dokumentu, jego cechy charakterystyczne oraz trzymającą go osobę. W ten sposób mając do załatwienia kilka dokumentów zapamiętałem do kogo się po nie udać. Ogólnie rzecz biorąc skuteczne są skojarzenia, polecam spróbować, bo efekty mnie samego pozytywnie zaskoczyły. :)

Re: Pamięć

: 17 paź 2015, 0:38
autor: olender4
Człowiek sobie radzi jak umie... każdy sposób jest dobry... dzięki

Re: Pamięć

: 13 gru 2015, 22:14
autor: Agon
Wydaje mi się, że pamięć krótkotrwałą doskonale ćwiczą rozmowy z ludźmi. Czytanie (książek, czy w internecie) ją rozleniwia, bo w każdej chwili możemy sobie wrócić do tego co przeczytaliśmy, a rozmawiając nie będziemy raczej co chwilę pytać o to co ktoś przed chwilą powiedział, bo wyjdziemy na debili :P

Może powinno się częściej przebywać z ludźmi. Najpierw słuchać co mówią, bardzo uważnie, nie wędrować myślami gdy nam przekazują informacje (nawet te bzdurne, czy nudne), a potem samemu rozmawiać. Według Platona wynalezienie pisma było czymś niebezpiecznym dla pamięci i być może miał rację.

Re: Pamięć

: 14 gru 2015, 22:55
autor: olender4
Ciekawe... ale raczej nie zgodził bym się z Platonem... powiedzmy wynalezienie pisma... przyśpieszyło rozwój nauki... a przede wszystkim udostępniło ją szerszej grupie ludźmi.

Re: Pamięć

: 16 gru 2015, 15:23
autor: mawo
Przecież nie chodzi o rozwój nauki, tylko o pamięć. Małe dzieci mają doskonałą pamięć. Przychodzi nauka czytania i pisania i pamięć się pogarsza.

Re: Pamięć

: 17 gru 2015, 14:40
autor: olender4
Ciekawa teoria... niestety ze względu na tryb życia wtórny alfabetyzm mi nie grozi... ;)