Pierwsza praca / samodzielne utrzymanie

Tutaj możemy zadać pytanie dotyczące konkretnego problemu związanego mniej lub bardziej z introwertyzmem naszym lub innych, poprosić o pomoc, rady, wskazówki.
fishyfish
Wtajemniczony
Posty: 5
Rejestracja: 14 paź 2015, 21:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Pierwsza praca / samodzielne utrzymanie

Post autor: fishyfish »

Witam wszystkich,
Mam 18 lat i moje życie tak się potoczyło, że obecnie muszę zacząć sam się utrzymywać. Niestety od stycznia będę zmuszony żyć sam dla siebie, muszę wynająć jakiś pokój i znaleźć pracę.. i tu jest największy problem.
Pracowałem już w call center, gdzie wytrzymałem dwa dni, po których byłem psychicznie wykończony, nie byłem w stanie myśleć, ogólnie wpadłem w stan depresyjny, a że umowa na miesiąc podpisana i nie mogłem odstąpić to udawałem, że jestem chory, na szczęście lekarz był w stanie zrozumieć mój problem i wypisał zwolnienie.. Następną pracą była praca jako promotor marki, stałem w Saturnie i miałem promować drukarki i laptopy mojej firmy.. byłem tam tylko dwa tygodnie, praca polegała na podchodzeniu do ludzi którzy oglądają drukarki i doradzanie tak, aby wybrali moją firmę. Klientów było niewiele i chyba w tym problem - przez 8 godzin stałem tylko na jednym dziale, kontakt z pracownikami tego sklepu praktycznie zerowy, co było ok, ale nie mogłem używać telefonu, nie mogłem nawet usiąść, no i nie miałem jasno określonych obowiązków, mogłem jedynie stać i patrzeć dookoła, ewntualnie przejść się 5 metrów... rzuciłem to.

Szukam pracy już dwa tygodnie codziennie, umawiam się na spotkania a często nawet nie przychodzę, albo mnie nie przyjmują.. Mój główny problem polega na tym, że nie mam żadnego doświadczenia, muszę szukać typowo pierwszej pracy, a w większości po prostu nie dam sobie rady ze względu na to że jestem intro..
Pociesza mnie fakt, że za ~1,5 roku będę mógł pracować jako programista, ale przez ten czas muszę się sam utrzymać i przeżyć.

Zwracam się do Was z pytaniem, jaką pracę najlepiej podjąć lub jak wytrzymywać jak najdłużej, oraz porady dot. własnego utrzymania. Myślałem także o wyjeździe do Niemiec czy Holandii na produkcję, proszę też o opinię w tej kwestii. :)

każdą chęć pomocy doceniam :)
<><
Nestor

Re: Pierwsza praca / samodzielne utrzymanie

Post autor: Nestor »

A masz już jakiś zawód? Jakie miasto?

U mnie ze wsi dużo ludzi wyjechało właśnie do Holandii za pracą. Najczęściej przy produkcji żywności. Przyjemna, nieciężka i całkiem dobrze płatna. Najlepiej, gdyby ktoś cię tam ściągnął, bo o agencjach dużo zła słyszałem. Możesz jeszcze poszukać w którejś agencji pracy tymczasowej. Wiem, że teraz nie sezon, ale może być skontaktował się z polskimi rolnikami. Są okresy, gdzie ludzie są potrzebni od zaraz i w dużej liczbie.
fishyfish
Wtajemniczony
Posty: 5
Rejestracja: 14 paź 2015, 21:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pierwsza praca / samodzielne utrzymanie

Post autor: fishyfish »

Jestem z Poznania, nie mam żadnego zawodu właśnie.. Jest dużo miejsc pracy w Poznaniu, jednak sam nie wiem gdzie byłoby najlepiej.

Chciałem właśnie jechać do Holandii, ale nie mam możliwości żeby ktoś mnie ściągnął, nikt z mojego wąskiego grona znajomych już tam nie pracuje. Jedynie jest opcja z tą agencją. Słyszałem też, że dobrze jechać tam z polskiej agencji, a jak się skończy pracować tam to zatrudnić się w holenderskiej, ale na samą myśl czuję, że to mnie trochę przerasta. Teraz tak myślę, że jechać samemu do pracy za granicę w tym wieku też nie bardzo, nie jestem jakoś super poradny, żeby ogarnąć wszystkie sprawy związane z wyjazdem, pobytem i egzekwowaniem od pracodawcy tego, co zapewniał, no ale przecież to jest właśnie dorosłe życie, więc prędzej czy później muszę takie rzeczy ogarniać.
Nestor pisze:Najczęściej przy produkcji żywności. Przyjemna, nieciężka i całkiem dobrze płatna.
Jeśli nie ma za dużo kontaktów z ludźmi i mogę robić to co mam robić niezależnie od innych to biorę jest dla mnie szansa :')
<><
Invader
Zagubiona dusza
Posty: 4
Rejestracja: 25 sie 2014, 3:39
Płeć: mężczyzna

Re: Pierwsza praca / samodzielne utrzymanie

Post autor: Invader »

W tym roku zacząłem studia i musiałem zapoznać się nieco z kwestiami utrzymania. Wywnioskowałem, że nie jest aż tak ciężko, jak się wydaje.

Przede wszystkim trzeba sobie ustalić i zagospodarować budżet na miesiąc, czyli ile wyjdzie za mieszkanie z rachunkami, jedzenie i drobne wydatki. Na oko mógłbym rzucić kwotę ok. 1000zł za wszystko, ale w cenach wynajmu musisz się już sam dokładnie rozeznać. Poznań może być nieco droższym miastem, ale na pewno są okolice dalsze od uczelni, gdzie ceny są niższe.
Co do pracy, ciężko mi powiedzieć, bo sam jeszcze nie pracowałem. Na pewno powinieneś mierzyć w coś o wynagrodzeniu powyżej 1000zł. Z tego co widzę przeciągnąłeś się przez dosyć szmaciane prace. Warto na pewno wykorzystywać język obcy, prawo jazdy, być może udzielać korepetycji od czasu do czasu. Jeśli chodzi o programistę, tutaj powinieneś liczyć bardziej na swoje umiejętności, niż papier po szkole. Technikum dosyć niewiele uczy, szczególnie w takiej dziedzinie.
Mimo to myślę, że jako osoba ucząca się powinieneś mieć jakieś źródło utrzymania ze strony rodziców, lub państwa. Temu też warto się przyjrzeć.
Awatar użytkownika
Faramuszka
Stały bywalec
Posty: 226
Rejestracja: 26 paź 2012, 17:25
Płeć: kobieta

Re: Pierwsza praca / samodzielne utrzymanie

Post autor: Faramuszka »

Hejo,

dobrze zrozumiałam, że zamierzasz się uczyć dalej i pracować jednocześnie? Odpadają jednak chyba przy takim rozwiązaniu "normalne etatowe prace", czyż nie? Chyba, że będą odbywały się zawsze na zmianie popołudniowej/nocnej. No i w weeekendy.
W poście powyżej pojawiło się coś w rodzaju "jakieś źródło utrzymania ze strony rodziców, lub państwa". Możesz wnieść o alimenty - wtedy albo je dostajesz od rodziców(lub opiekuna prawnego), bądź państwo Ci jakieś wypłaca. W przypadku, gdy osoba utrzymująca rodzinę nie żyje, dzieci dostają jakąś państwową rentę z tego co się orientuję (miałam przypadek taki w dalszej rodzinie), ale jeśli masz rodzeństwo, to przy podziale na was może wyjść mała kwota.

Mój brat cioteczny (też intro), od kiedy pamiętam duuużo jeździł po takich pracach z agencji. Tylko wiesz, żeby się gdziekolwiek wybrać, trzeba mieć za co, nieprawdaż?

Wynajęcie pokoju - jak będziesz chciał wynająć pokój sam, doliczając do tego koszty utrzymania, to może być tak, że pokryjesz je i na tym się skończy Twoja wypłata ^^ Generalnie myślę, że to jest sprawa do rozważenia, czy warto dopłacać, czy nie lepiej np. jako osobo ucząca się - zamieszkać w internacie/bursie - dostać dofinansowanie (będzie Ci się najprawdopodobniej należeć) i wtedy w cenie wynajmu pokoju masz miejsce w pokoju + wyżywienie. No, ale niestety oznacza to mieszkanie z ludźmi, a to jest loteria, chociaż jakbyś trafił na ludzików "z branży", to też mogłoby to być z korzyścią dla Ciebie.

Jeśli masz sprzęt i ogarniasz webowe sprawy, to myślę, że warto byłoby gdybyś zainteresował się robieniem stronek na zlecenie, lub czymś w deseń. Korepetycje też wchodzą jakieś w grę. Będąc w tech inf., ze znajomością angielskiego, sugeruję sprawdzenie też wszelakiej maści ogłoszeń na "Help Deski". Może być trochę irytująca , ale nie namawiasz nikogo na nic, więc telefony nie są non stop, no i udzielasz konkretnych odpowiedzi.

Co do rodzaju "pierwszej pracy", nie wypowiadam się, bo nie znam rynku wielkopolskiego, jesteśmy inni. Musisz sam zdecydować, ile godzin dziennie jesteś w stanie poświęcić na pracę przy jednoczesnej nauce, czy zamierzasz pracować tylko w weekendy, czy dałbyś radę w nocy itd. itp. Są prace produkcyjne, typu piekarnie/drukarnie/insze co mi teraz do głowy nie wpadły, gdzie pracuje się właśnie na tych nocnych zmianach, ale tu musisz sobie zadać pytanie, czy w ogóle mając na głowie szkołę, dałbyś radę coś takiego pociągnąć na jakąkolwiek część etatu.
fishyfish
Wtajemniczony
Posty: 5
Rejestracja: 14 paź 2015, 21:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pierwsza praca / samodzielne utrzymanie

Post autor: fishyfish »

Dzięki za odpowiedzi, nieco sprostuję.
Szukam pełnoetatowej pracy, uczę się zaocznie w liceum dla dorosłych, więc nie ma problemu. Jeśli chodzi o programowanie to jestem samoukiem, ale moja wiedza ogranicza się do C++ i algorytmiki, teraz zaczynam się uczyć właśnie Javy, gdzie po +/- 1,5 roku będę miał zatrudnienie po znajomości i tu już za fajną kwotę ~2500zł.
W Poznaniu jest mnóstwo ofert pracy. Ostatnio myślałem, że mógłbym pracować na takiej wyspie w galerii handlowej, z tego co widziałem to nigdy nie mają wielu klientów, a sprzedawcy siedzą przy laptopie i w sumie nic nie robią.. niestety nie ma dużo takich ofert. Mam możliwość zatrudnienia się w drukarni, ale nie wiem do końca na czym polega praca tam, ale wysłałem cv pójdę i zobaczę...

A jeśli chodzi o wyjazd do Holandii to wiadomo, trzeba mieć jakieś pieniądze na pierwsze dni.. żeby trochę zaoszczędzić myślałem o couchsurfingu, wtedy odpadłyby koszty wynajmu na początek i pewnie byłoby łatwiej :)
<><
Nestor

Re: Pierwsza praca / samodzielne utrzymanie

Post autor: Nestor »

fishyfish pisze: Mam możliwość zatrudnienia się w drukarni, ale nie wiem do końca na czym polega praca tam
Zaryzykuj. Mój znajomy ma do roboty ustawienie maszyn, których obsługi można się nauczyć w tydzień i jakieś prace magazynowe.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2119
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Pierwsza praca / samodzielne utrzymanie

Post autor: Drim »

W Poznaniu jest mnóstwo ofert pracy. Ostatnio myślałem, że mógłbym pracować na takiej wyspie w galerii handlowej, z tego co widziałem to nigdy nie mają wielu klientów, a sprzedawcy siedzą przy laptopie i w sumie nic nie robią.. niestety nie ma dużo takich ofert.
To są niskopłatne zajęcia. Zazwyczaj 800 zł, umowa zlecenie na 12h + prowizje (a jak brak sprzedaży to i brak prowizji), czasem też dochodzi potrącanie pensji za towar skradziony, robienie paru zmian pod rząd i opóźnienia w wypłacaniu wynagrodzenia. Temat rzeka. Mam paru takich klientów.

Moją pierwszą praca był McDonald, Empik i ulotki. To wszystko były niskopłatne zajęcia które nie pozwalały na samodzielne utrzymanie. Skoro masz w perspektywie dobrze płatną pracę przy komputerach, ten rok, dwa lata, możesz przebimbać gdzieś tutaj, w Polsce, pracując na dobrą sprawę naprawdę gdziekolwiek.
A jeśli chodzi o wyjazd do Holandii to wiadomo, trzeba mieć jakieś pieniądze na pierwsze dni.
... tam się w euro płaci, ale jedź, spoko.
Awatar użytkownika
apohawk
Rozkręcony intro
Posty: 297
Rejestracja: 27 lis 2012, 18:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pierwsza praca / samodzielne utrzymanie

Post autor: apohawk »

Moża też spróbować w agencjach pracy tymczasowej. W wakacje na studiach pracowałem w magazynie. Sprzątanie, sortowanie zwrotów, kompletowanie zamówień na paletę, wożenie wszystkiego paleciakiem, robienie tego, co kierownik mówił. Kontakt tylko z pracownikami magazynu i dostawcami. Bez zbędnego gadania.
Agencji jest na rękę, jeśli chcesz iść na cały etat, bo mają wtedy cały grafik na miesiąc zapełniony i nie muszą kombinować, więc warto to powiedzieć.
Tyle, że ja tam pracowałem jakieś 10 lat temu :)
Może też być jakaś pomoc w marketach, ustawianie towaru na półkach lub kasjer. Super płatne to nie będzie, ale moim zdaniem lepsze, niż stanie w sklepie i naganianie klientów.

Plus to, co pisała Faramuszka, póki się uczysz/studiujesz, to do 25 roku życia jesteś na utrzymaniu rodziców, a jak nie chcą, to przysługują ci alimenty, etc.
No good deed goes unpunished.
Gustaw

Re: Pierwsza praca / samodzielne utrzymanie

Post autor: Gustaw »

Też jestem z Poznania i nie mogę znaleźć pracy. Tyle że mój problem polega na tym że jestem zbyt wybredny i miałbym problem z dojazdem gdzieś dalej...

Jeśli mieszkasz gdzieś w centrum Pń, to zawsze możesz zatrudnić się w Mc Donaldzie lub innym fast foodzie. Pracy w samym Poznaniu jak i w okolicach jest od cholery i nie ma większego problemu żeby znaleźć jakąś robotę. No chyba że tak jak ja jesteś wybredny i za mniej niż 10 zł/h nie wstaniesz nawet z łóżka ;)
Pewne zatrudnienie znajdziesz w Amazonie w Sadach, tyle że dużo osób które tam pracowało narzekało że jest to dość ciężka praca. Osobiście nie chciałbym tam pracować, bo z tego co wiem robota trwa 12h dziennie za nieco ponad 10 zł/h.

Nie polecam próbować szukać pracy przez agencje, radzę unikać szczególnie agencji "east service" mnie oszukali, przez nich się załamałem i straciłem chęci do szukania innej roboty.
fishyfish
Wtajemniczony
Posty: 5
Rejestracja: 14 paź 2015, 21:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pierwsza praca / samodzielne utrzymanie

Post autor: fishyfish »

Alimenty odpadają niestety, nie chcę mówić dlaczego. Jeśli chodzi o stawkę to 9zł/h to jest absolutne minimum.

Praca w Amazonie i w każdym innym magazynie odpada ze względu na moją kiepską sprawność fizyczną - nie chcę zniszczyć sobie kręgosłupa.
Praca w McD byłaby dla mnie straszna - cały czas to samo pomieszczenie, cały czas robi się to samo, zazwyczaj nie mogę wytrzymać tygodnia tak pracując bo pojawiają się objawy derealizacji, co jest dla mnie zawsze strasznym przeżyciem. Dlatego też (przepraszam, że nie wspomniałem) nie chcę pracy gdzie robi się wciąż to samo, w tym samym miejscu, jednak wiem, że 95% pracy tak wygląda. Z tego powodu boję się też podejmować pracę za granicą, w sumie coraz mniej mi się podoba ten pomysł.


Dogadałem się na ulotki. Plus taki, że 10zł/h, drugi plus - roznoszenie po blokach, trzeci - w różnych miejscach, czwarty - praca do końca grudnia. Minusów nie wymieniam żeby nie zapeszyć :P
Szczerze mówiąc nie wiem ile wytrzymam, ale cóż mi pozostaje. Słuchawki z muzyką, ciepło się ubiorę i lecę.
Życzcie mi powodzenia.
<><
Awatar użytkownika
So-ze
Rozkręcony intro
Posty: 345
Rejestracja: 08 kwie 2014, 20:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Pierwsza praca / samodzielne utrzymanie

Post autor: So-ze »

Praca w galeriowych sieciówkach z ubraniami/księgarniach jest ponoć warta swego. Możesz czasem trafić na pracę na pół etatu i dobrać godziny tak jak Ci pasują. W niektórych miejscach płacą +/-10zł/h na rękę. Znajoma była bardzo zadowolona, nie jestem pewien, czy nie dostawała 15, ale była za niska i nie nadawała się do noszenia towaru, to się zwolniła po paru miesiącach.
Awatar użytkownika
Saladin
Ekstrawertyk
Posty: 304
Rejestracja: 10 lut 2014, 23:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 7w8
MBTI: ENFP
Lokalizacja: Poznań

Re: Pierwsza praca / samodzielne utrzymanie

Post autor: Saladin »

Jeżeli znasz dobrze języki, polecam dać ogłoszenie na portale typu Gumtree/OLX z jakimiś próbkami tekstów. Zamieściłem tam kilka miesięcy temu ogłoszenie, po tygodniu miałem już całkiem fajnie płatną, zdalną pracę przy tłumaczeniu artykułów na język polski. Niedawno też było ogłoszenie o pracy zdalnej dla Press Service(mają siedzibę w Poznaniu), jestem pewien że nadal szukają ochotników.

Szukając teraz pracy, już na pełny etat, też miałem problem z tym, że gdzie nie poszedłem na rozmowę, mój telefon po niej milczał. Skoro lubisz IT, to sprawdź oferty pracy na Helpdesku lub jako jakiś serwisant. Ostatecznie wybór padł na sklep spożywczy- wykładanie towaru, przyjmowanie dostaw, sprzątanie.. nic ciężkiego, czasem trzeba porozmawiać z klientem, tj. pokazać mu co gdzie jest jak się zapyta, ale ogólnie praca spokojna. Po 3 tygodniach zrezygnowałem, gdyż trafiła mi się okazja 'once in a lifetime' i tak od listopada mam pierwszą w życiu pracę biurową.

Co do wszelakich agencji- współpracowałem jak na razie tylko z dwoma- Manpower i Headhunters. I nie mogę powiedzieć o nich złego słowa. Swoją drogą, byłem w październiku na rozmowie w sprawie pracy w VW na produkcji. Wynagrodzenie ponad 2000 na rękę, ale praca również w weekendy, co niestety kolidowało z moimi studiami. Wiem, że robienie tego samego doprowadza do szaleństwa (sam pracowałem na produkcji przez miesiąc), ale gdy idą za tym konkretne pieniądze warto się przełamać.

Ewentualnie, możesz też wpaść na innowacyjny pomysł i starać się o dotację na własną firmę. :p

PS. Post nie był sponsorowany.
"The worst lies, are the lies you tell to yourself."

"Don't be sorry. Be better."

Mój kanał na youtubie: https://www.youtube.com/channel/UCBstmW ... LTis8vE-hA
Awatar użytkownika
Fangtasia
Rozkręcony intro
Posty: 311
Rejestracja: 21 wrz 2014, 22:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pierwsza praca / samodzielne utrzymanie

Post autor: Fangtasia »

Saladin pisze:Jeżeli znasz dobrze języki, polecam dać ogłoszenie na portale typu Gumtree/OLX z jakimiś próbkami tekstów. Zamieściłem tam kilka miesięcy temu ogłoszenie, po tygodniu miałem już całkiem fajnie płatną, zdalną pracę przy tłumaczeniu artykułów na język polski.
Były to tłumaczenia typowo specjalistyczne czy jakieś bardziej lajtowe, że tak to ujmę?
Awatar użytkownika
Saladin
Ekstrawertyk
Posty: 304
Rejestracja: 10 lut 2014, 23:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 7w8
MBTI: ENFP
Lokalizacja: Poznań

Re: Pierwsza praca / samodzielne utrzymanie

Post autor: Saladin »

Tłumaczę newsy o smartfonach, wejdź np. na uswitch.com . Są one pisane typowo pod szersze grono odbiorców, jednakże obecne jest w nich też czasem słownictwo typowo techniczne. Często można w nich uświadczyć słowa i zwroty typowe dla slangu oraz mnóstwo idiomów.
"The worst lies, are the lies you tell to yourself."

"Don't be sorry. Be better."

Mój kanał na youtubie: https://www.youtube.com/channel/UCBstmW ... LTis8vE-hA
ODPOWIEDZ