Intj problem

Tutaj możemy zadać pytanie dotyczące konkretnego problemu związanego mniej lub bardziej z introwertyzmem naszym lub innych, poprosić o pomoc, rady, wskazówki.
potetgull
Zagubiona dusza
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2018, 10:00
Płeć: nieokreślona

Intj problem

Post autor: potetgull » 21 kwie 2018, 10:07

Witam po przejściu testu na osobowość mam architekta i tj i mam tez takie pytanie, ponieważ bardzo mało mówię w życiu codziennym, lecz jeżeli chodzi o pisanie to mogę cały czas pisać bez przerwy i bardzo dużo. Z nowo poznanymi osobami pisze bardzo dużo lecz bardzo mało mówię. Czy to jest normalne se tak mam?

Awatar użytkownika
Polan
Stały bywalec
Posty: 254
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Intj problem

Post autor: Polan » 21 kwie 2018, 11:10

O tym co jest normalne chyba nie ma co pisać, bo to od osoby zależy. Jak ci to specjalnie nie przeszkadza, to jak najbardziej normalne.
Też często potrafię przemilczeć większość dnia, jeśli się temat nie trafi. W internecie jest po prostu łatwiej znaleźć kogoś z kim się da pogadać, i pisanie daje trochę więcej czasu na zastanowienie się, to i łatwiej składną długą myśl stworzyć.
*że

Awatar użytkownika
s1a3p1a1
Introwertyk
Posty: 140
Rejestracja: 10 lut 2018, 4:05
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP

Re: Intj problem

Post autor: s1a3p1a1 » 21 kwie 2018, 11:16

Architekt, hm? Pisząc coś masz kontrolę nad arkuszem. To również jest forma szkicu. Możesz go zmienić w dowolnym momencie i wysłać, kiedy uznasz to za stosowne. Rozmowa twarzą w twarz nie daje, raczej, takich możliwości. Strona popycha stronę, aby zachować pewną - zazwyczaj dynamiczną - ciągłość. No i milczenie. Milczenie również jest częścią wymiany myśli. Osobiście uważam, że jedną z najbardziej zaawansowanych. Trzeba nauczyć się doceniania walorów ciszy. Może ona mieć tysiąc znaczeń, lub nawet brak jakiegokolwiek.

Więc co tutaj jest problemem? Jeśli możesz, żyj po swojemu.

potetgull
Zagubiona dusza
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2018, 10:00
Płeć: nieokreślona

Re: Intj problem

Post autor: potetgull » 21 kwie 2018, 11:40

Ale ja się właśnie nie zastanawiam nad pisaniem. Gdy coś ktoś do mnie napisze odpisuje od razu poniewaz mam tyle mysli ze moge to wykorzystac i bardzo latwo to mi przychodzi. A w zyciu rzeczywistym jest troche inaczej.

Awatar użytkownika
ponuraczek
Rozkręcony intro
Posty: 162
Rejestracja: 06 gru 2014, 21:34
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ

Re: Intj problem

Post autor: ponuraczek » 21 kwie 2018, 14:24

Myślę, że to może mieć też związek np. z doświadczeniem w kontaktach z ludźmi. Mi też dużo lepiej pisało się z innymi, niż rozmawiało w realnym świecie. Prawdopodobnie dlatego, że w internecie nie czułam się oceniana i mogłam "być sobą", tzn. nie dopasowywać swoich reakcji do otoczenia, ponieważ w każdej chwili mogłam zakończyć kontakt. W rozmowie na żywo często bałam się poruszać jakiś temat, byłam skrępowana (i właściwie często nadal jestem), bo nie byłam pewna jak rozmówca zareaguje. Jednak będąc wśród osób, które znam albo mówiąc o czymś, co jest dla mnie ciekawe, kiedy czuję akceptację tego tematu przez rozmówcę, potrafię nie dać mu dojść do słowa :P

Kiedyś też czytałam książkę o psychologicznym aspekcie internetu i było tam twierdzenie, że jesteśmy w nim bardziej odważni, a czasem nawet stajemy się innymi ludźmi w wirtualu. Wirtualny kontakt sprawia, że pozbywamy się niektórych zahamowań. Może to być też kwestia tego.
"Jeżeli o mnie chodzi, nigdy nie miałem przekonań. Zawsze miałem wrażenia. "
Fernando Pessoa

Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Wlkp

Re: Intj problem

Post autor: Coldman » 21 kwie 2018, 20:41

Introwertyzm/Ekstrawertyzm nie ma znaczenia w internecie, bo pisząc nasz mózg inaczej informacje przesyła i nie ma tutaj tylu stymulantów.
Biegnij teraz jak łagodny zwierz. Biegnij by dowiedzieć się, o sobie samym i o świecie co zimny jest jak lód.

ODPOWIEDZ