Ustny egzamin maturalny z języka obcego.

Tutaj możemy zadać pytanie dotyczące konkretnego problemu związanego mniej lub bardziej z introwertyzmem naszym lub innych, poprosić o pomoc, rady, wskazówki.
Kubala95
Introrodek
Posty: 20
Rejestracja: 28 sty 2014, 19:55
Płeć: mężczyzna

Ustny egzamin maturalny z języka obcego.

Post autor: Kubala95 »

To jest mój pierwszy post, więc witam wszystkich serdecznie. Jestem obecnie w klasie maturalnej i oczywiście w maju czeka mnie batalia o punkty na egzaminie. Wiadomo, że do zaliczenia matury wymagany jest egzamin ustny z języka obcego, ja akurat wybrałem angielski. Mam jednak spory problem z wypowiedzeniem się, nie chodzi tu w żadnym wypadku o strach, po prostu trudno mi znaleźć słowa. Nie jestem w stanie tak miotać zwrotami tak, jak niektórzy moi koledzy. Nie jest tak, że całkiem milczę, ale w trakcie tej regulaminowej minuty zdecydowanie za dużo czasu zajmuje mi szukanie wyrażeń czy nawet pojedynczych słów. Moglibyście mi doradzić, w jaki sposób ewentualnie można wyćwiczyć się pod tym względem ? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Miszka
Intro-wyjadacz
Posty: 429
Rejestracja: 03 paź 2012, 21:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Re: Ustny egzamin maturalny z języka obcego.

Post autor: Miszka »

Najprościej często używać tego języka; nie tylko w szkole. Możesz oglądać filmy po angielsku, są też portale na których ludzie z różnych krajów piszą ze sobą po to żeby poćwiczyć język. Mi to dużo dało, dopiero jak pisałem kilka mejli dziennie po angielsku nie musiałem się zastanawiać długo co chcę przekazać.
Kubala95
Introrodek
Posty: 20
Rejestracja: 28 sty 2014, 19:55
Płeć: mężczyzna

Re: Ustny egzamin maturalny z języka obcego.

Post autor: Kubala95 »

Dziękuję za odpowiedź, z filmami pomysł ciekawy. Jeśli chodzi o język pisany, to akurat nie mam z tym problemu, chodzi tylko o wypowiedź ustną. Sam czasami piszę na jednym anglojęzycznym forum społeczności pewnego symulatora.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2139
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ustny egzamin maturalny z języka obcego.

Post autor: Drim »

Skajpaja ? Inne takie video czaty ?

U mnie było forum, historyczne, angielsko i rosyjskojęzyczne. Matura ustna w sumie słabo poszła, nie znam nikogo kto ustnej by nie zdał (czytaj. lekko podciągają na te 6 ptk.), ona i tak do niczego nie jest potrzebna.
Awatar użytkownika
Alexona20
Introrodek
Posty: 11
Rejestracja: 12 sty 2014, 14:00
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Toruń

Re: Ustny egzamin maturalny z języka obcego.

Post autor: Alexona20 »

Polecam czaty i inne skajpy z native speakerami. Może nawet ciekawych ludzi poznasz ;) Matura się zbliża to może nie masz dużo czasu. Ale jakbyś znalazł sobie ciekawy serial i oglądał z napisami (lub bez, zależy jak biegły jesteś) kilka razy w tygodniu jakiś odcinek to osłuchałbyś się z językiem. Ale uwaga! Bo jak się wciągniesz to będzie trudno się oderwać i jeszcze na nauce się odbije :twisted:
Awatar użytkownika
vragutinovic
Pobudzony intro
Posty: 169
Rejestracja: 18 lis 2012, 0:38
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Ustny egzamin maturalny z języka obcego.

Post autor: vragutinovic »

Posłuchaj przez moment jakiegoś radia (np. internetowego) z Kalifornii, Irlandii lub Australii, jakiejś audycji w stylu "a teraz dzwońcie do nas, bo rozdajemy bilety na bezpłatne kotlety", w pewnym momencie wczuj się w rolę dzwoniącego po taki bilet, wycisz radio i powiedz coś na głos, do siebie. Przyjdź tu za tydzień i powiedz jakie były te kotlety ;).
szejk
Introwertyk
Posty: 81
Rejestracja: 25 lis 2007, 23:33
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Ustny egzamin maturalny z języka obcego.

Post autor: szejk »

Nie wiem jak jest teraz, ale kiedy zdawałem maturę ( ta nową z angielskiego ), po wylosowaniu pytan było 5 minut czsu na zapoznanie. Wiec szybko nakreśliłem sobie odpowiedzina kartce, bo też mam problem z mówieniem "na żywo". I potem kiedy komisja pytała podpierałem się kartką.
Awatar użytkownika
ainos
Introwertyk
Posty: 101
Rejestracja: 05 sty 2014, 0:33
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: ISFJ/ISTJ
Kontakt:

Re: Ustny egzamin maturalny z języka obcego.

Post autor: ainos »

Jak ja zdawałam to losowało się obrazek, który później trzeba było opisać. Nie wiem, czy nadal tak jest :) W każdym razie, pamiętam że wylosowałam obrazek i ta chwila na zastanowienie się bardzo szybko minęła, nie zdążyłam chyba nawet nic zapisać ani ułożyć żadnego sensownego zdania w głowie. Coś tam jednak z siebie wydukałam i zdałam na 75%. Także spokojnie, podejrzewam że bardzo trzeba się postarać żeby taki egzamin oblać :)
A jak możesz ćwiczyć? Pewnie najlepiej spróbować z kimś przeprowadzać takie krótkie konwersacje po angielsku, ktoś zadaje Ci pytanie - Ty odpowiadasz.
happiness only real when shared
Awatar użytkownika
Ceper
Introwertyk
Posty: 66
Rejestracja: 11 paź 2014, 0:05
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Gdynia

Re: Ustny egzamin maturalny z języka obcego.

Post autor: Ceper »

Na maturze ustnej są proste rzeczy, które nie wymagają praktycznie żadnego myślenia. Ale kiedyś na kursie z angielskiego regularnie rozmawiało się o różnych tematach i miałem ogromny problem aby się wypowiedzieć. Tylko że mój problem polegał głównie na tym, że nie umiałem znaleźć polskich słów..pal licho przetłumaczyć na angielski mając jakieś podane słówka...nie potrafię formułować dłuższych wypowiedzi, ubierać myśli w słowa, mówię przeważnie półsłówkami...ale czytanie i pisanie nie sprawia mi problemów :roll:
Awatar użytkownika
LoneRanger
Introrodek
Posty: 19
Rejestracja: 28 lut 2015, 21:51
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ/INTP
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ustny egzamin maturalny z języka obcego.

Post autor: LoneRanger »

Wyucz się jakichś zdań od których będziesz zaczynał wypowiedź, np: on the picture I can see...itd. Swoją drogą ta matura ustna to bułka z masłem, tak nikt nie będzie cie chciał uwalić i doskonale będą sobie zdawać sprawę, że się stresujesz. Ja na ustną z polskiego się spóźniłem a i tak zaliczyłem :D
Awatar użytkownika
Saladin
Ekstrawertyk
Posty: 304
Rejestracja: 10 lut 2014, 23:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 7w8
MBTI: ENFP
Lokalizacja: Poznań

Re: Ustny egzamin maturalny z języka obcego.

Post autor: Saladin »

Twierdzę tak jak poprzedni rozmówcy- poziom mojej ustnej matury z angielskiego (maj 2014, pozdrawiam) był zaskakująco niski. Nie rozwinąłem mych skrzydeł dostatecznie i wydawało mi się, że będzie kiepsko. Jakie było moje zdziwienie, gdy okazało się że otrzymałem 29/30 punktów.. szczególnie pomogły mi próbne maturki ustne na lekcjach angielskiego. Ponadto staraj się wchodzić codziennie w interakcję z językiem. Na swoim przykładzie zauważyłem, że odkąd codziennie obcuje z angielskim mój poziom niebotycznie wzrósł, niczym kurs franka niedawno ;) nie poprzestawaj na słuchaniu języka, ale również staraj się rozmawiać, nawet sam ze sobą.

Co do matury z polskiego, w komisji siedziały dwie polonistki które słynęły z tego że potrafiły kogoś usadzić. Moją prezentację robiłem z 2 dni przed, przeczytałem tylko jedną książkę z bibliografii ("Wielki Gatsby", naprawdę świetna pozycja), a tekst skończyłem po południu przed maturą. Na wejściu odebrano mi plan ramowy, bo był za długi. Jak przyszło do pytań, to pytanie "Po co zrobiłeś prezentację multimedialną?" zmroziło mi krew w żyłach. Zacząłem kombinować, na pytania z reszty bibliografii chyba nie odpowiedziałem. Aż do ogłoszenia wyników serce biło mi tak mocno że mało brakowało aby wyskoczyło z piersi. ;) Całe szczęści komisja przyznała mi 6 pkt, czyli niezbędne minimum. Najwyższy wynik w mojej grupie to było chyba kilkanaście punktów. Reszta oscylowała wokół 6- 10 pkt.

Także życzę Tobie powodzenia i wytrwałości w nauce, byś nie skończył jak ja na maturze ustnej z polskiego! :roll: :D
"The worst lies, are the lies you tell to yourself."

"Don't be sorry. Be better."

Mój kanał na youtubie: https://www.youtube.com/channel/UCBstmW ... LTis8vE-hA
DW80

Re: Ustny egzamin maturalny z języka obcego.

Post autor: DW80 »

Hej:)
Za moich czasów przed maturą dostawało się listę pytań, z których losowało się (trzy?) na egzaminie. Przygotowywałam się, opracowując pisemnie odpowiedzi na każdy z tematów i ucząc się ich na pamięć. Dla mnie to jedyna metoda, by uniknąć chaosu myśli i pustki w głowie przy ustnych odpowiedziach:)
Awatar użytkownika
Emhyr
Intronek
Posty: 56
Rejestracja: 29 lip 2014, 18:17
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ/ISTJ/INTP
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ustny egzamin maturalny z języka obcego.

Post autor: Emhyr »

Trochę stary temat, ale dorzucę coś. Też mam problem z zalezieniem właściwych słów, nawet w ojczystym języku, choć zasób słownictwa mam dość duży. Może nie pomogę za wiele, ale wystarczy, ze będziesz umiał "coś" i zdasz ustny, a dobrze być nie musi, bo to mało ważna kwestia. :wink:
Tańczący Płomień
Ostatnio mam ochotę z kimś pogadać/popisać, podyskutować, więc jak ktoś też czuje chęć zamiany paru słów to pisać do mnie póki ten stan jeszcze się utrzymuje!
Moje słowa nie odpowiadają moim myślom, a to poniża moje myśli ~ książę Myszkin, pióra mistrza Dostojewskiego.
Profile: Steam | MyAnimeList | MyPersonality
ODPOWIEDZ