Zagadki

Gry, quizy, humor i co tylko chcecie. Enjoy.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Zagadki

Post autor: Agon »

Temat z zagadkami, zasady:

1. Zadaję zagadkę.
2. Osoba, która uzna, że zna odpowiedź podaje ją w tym temacie.
3. Odpisuję czy odpowiedź jest prawidłowa, czy nie.
4. Jeśli jest prawidłowa, to ta osoba zadaje swoją zagadkę itd. Jeśli jest nieprawidłowa, to kolejna(lub ta sama jak nikt inny się nie zgłosi) osoba udziela odpowiedzi.
Moja zagadka:

1) Jest 3 braci.
2) Wiesz, że jeden z nich zawsze mówi prawdę, jeden zawsze kłamie, a jeden czasem kłamie, a czasem mówi prawdę niezależnie od czegokolwiek.
3) Wszyscy bracia są identyczni i nie wiesz, który z nich co mówi.
4) Potrafią tylko wydawać z siebie dwa rodzaje dźwięków, które moglibyśmy zapisać jako: "Ba" i "La" - jedno z tych słów jest odpowiednikiem: "tak", a drugie - "nie". Nie wiesz jednak, które ze słów jest zaprzeczeniem, a które potwierdzeniem.
5) Pragniesz dostać się do Nieba i stoisz przed dwoma wrotami: jedne prowadzą do Nieba, a drugie do Piekła. Bracia wiedzą, które gdzie prowadzą, ale ty nie wiesz i musisz się dowiedzieć.
6) Możesz zadać tylko dwa pytania (niekoniecznie oba temu samemu bratu) i za pomocą uzyskanych odpowiedzi dowiedzieć się, które wrota prowadzą do Nieba.

Napisz jak sformułujesz pytania i opisz tok postępowania, by się dostać do Nieba.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Zagadki

Post autor: highwind »

Pytanie zadaje się konkretnemu z trzech cieci i odpowiada tylko ten jeden, czy też na pytanie mogą odpowiedzieć wszyscy?
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Zagadki

Post autor: Agon »

highwind pisze:Pytanie zadaje się konkretnemu z trzech cieci i odpowiada tylko ten jeden, czy też na pytanie mogą odpowiedzieć wszyscy?
Zadajesz pytanie konkretnemu, chyba że nie uzyskasz żadnej odpowiedzi to możesz spytać innego nie tracąc pytania.
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 472
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zagadki

Post autor: Polan »

Wybieramy wrota i pytamy każdego "Czy zawsze kłamiesz i czy te wrota są do nieba?".
Kłamca zamilknie bo nie powie "Tak". Powiedziałbym prawdę o kłamaniu. Nie tracimy pytania. Milczek to kłamca.
Prawdomówny odezwie się tylko w przypadku wrót do piekła. Przy niebie by musiał skłamać.
Pół na pół może odpowiedzieć cokolwiek. Nas nie obchodzi, bo odpowie co chce.
Jak dostaniemy 2 odpowiedzi, to wybraliśmy piekło, jak 1, mamy niebo.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Zagadki

Post autor: highwind »

Dalsze pytania mam.

1. Jeśli wymyśliłeś to sam i nawet jeśli myślisz, że jesteś pewien że to ma rozwiązanie, to lepiej od razu się do tego przyznaj, bo ja bym wcale niekoniecznie podzielał twoją pewność w tej kwestii.

2. To nie trolling? To ma rozwiązanie?
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Zagadki

Post autor: Agon »

Polan pisze:Wybieramy wrota i pytamy każdego "Czy zawsze kłamiesz i czy te wrota są do nieba?".
Kłamca zamilknie bo nie powie "Tak". Powiedziałbym prawdę o kłamaniu. Nie tracimy pytania. Milczek to kłamca.
Prawdomówny odezwie się tylko w przypadku wrót do piekła. Przy niebie by musiał skłamać.
Pół na pół może odpowiedzieć cokolwiek. Nas nie obchodzi, bo odpowie co chce.
Jak dostaniemy 2 odpowiedzi, to wybraliśmy piekło, jak 1, mamy niebo.
Ok załóżmy, że wybrałeś drzwi do Nieba:
Prawdomówny: cisza
Kłamca: nie
Losowy: tak/nie

Nie wiesz kto jest kim i jakie słowo co oznacza. Możesz dostać dwie odpowiedzi brzmiące tak samo, lub dwie odpowiedzi brzmiące inaczej.

Teraz załóżmy, że wybrałeś drzwi prowadzące do Piekła:
Prawdomówny: nie
Kłamca: cisza
Losowy: tak/nie

Masz dokładnie tę samą sytuację co powyżej.
highwind pisze:Dalsze pytania mam.

1. Jeśli wymyśliłeś to sam i nawet jeśli myślisz, że jesteś pewien że to ma rozwiązanie, to lepiej od razu się do tego przyznaj, bo ja bym wcale niekoniecznie podzielał twoją pewność w tej kwestii.

2. To nie trolling? To ma rozwiązanie?
1. Nie wymyśliłem tego.
2. To ma rozwiązanie, a nawet dwa. Jak ktoś wpadnie na jedno z nich, to podam inne.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Zagadki

Post autor: highwind »

Agon pisze:Teraz załóżmy, że wybrałeś drzwi prowadzące do Piekła:
Prawdomówny: nie
Kłamca: cisza
Losowy: tak/nie
Z jakiej paki kłamca milczy?
"Czy zawsze kłamiesz i czy te wrota są do nieba". Skoro są do piekła, to mówiąc "nie" skłamie. Dlaczego miałby milczeć? Sam to wydedukowałeś, czy tak jest w jakimś kluczu?
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Zagadki

Post autor: Agon »

highwind pisze:"Czy zawsze kłamiesz i czy te wrota są do nieba". Skoro są do piekła, to mówiąc "nie" skłamie. Dlaczego miałby milczeć? Sam to wydedukowałeś, czy tak jest w jakimś kluczu?
Jak powie 'tak' to będzie paradoks kłamcy, jak powie 'nie' to część zdania będzie prawdziwa, a część fałszywa. Czyli całe zdanie będzie fałszywe. Masz rację, czyli wychodzi, że przy założeniu że drzwi prowadzą do Piekła:

Prawdomówny: nie
Kłamca: nie
Losowy: tak/nie

Czyli mamy dwa dźwięki takie same i jeden albo taki sam, albo inny. Inaczej niż w przypadku, gdy drzwi prowadzą do Nieba, ale to nic nie daje. Bo można zadać tylko 2 pytania i nie wiadomo na jakich dwóch osobników trafimy :P

Np. w przypadku drzwi do Nieba trafiamy na kłamcę i losowego i mamy: nie, nie, a w przypadku drzwi do Piekła też trafiamy na kłamcę i losowego i mamy nie, nie, albo na inne mylące warianty.
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2014, 22:50 przez Agon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 472
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zagadki

Post autor: Polan »

""Czy zawsze kłamiesz i czy te wrota są do nieba?"
"Ok załóżmy, że wybrałeś drzwi do Nieba:
Prawdomówny: cisza
Kłamca: nie
Losowy: tak/nie"
W moim toku myślenia kłamca by przemilczał, bo "czy zawsze kłamie?" by mu zamknęło usta w każdym przypadku. Nie mógłby odpowiedzieć "tak" bo by skłamał, a druga część pytania nas u niego nie obchodzi, bo to dla reszty. Tu tylko losowy i by się odezwał. Prawdomówny by przemilczał bo nie kłamie, a wrota są do nieba. Raczej byłoby to:
Niebo:
P - cisza
K - cisza
L - tak/nie
Piekło:
P - tak
K - cisza
L - tak/nie
Na piekło 2 odp, na niebo 1. Choć też można mieć zastrzeżenia do pytania i tego jak działa logika ale to stylem kłamcy przemilczmy.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Zagadki

Post autor: Agon »

Polan pisze:""Czy zawsze kłamiesz i czy te wrota są do nieba?"
"Ok załóżmy, że wybrałeś drzwi do Nieba:
Prawdomówny: cisza
Kłamca: nie
Losowy: tak/nie"
W moim toku myślenia kłamca by przemilczał, bo "czy zawsze kłamie?" by mu zamknęło usta w każdym przypadku. Nie mógłby odpowiedzieć "tak" bo by skłamał, a druga część pytania nas u niego nie obchodzi, bo to dla reszty. Tu tylko losowy i by się odezwał. Prawdomówny by przemilczał bo nie kłamie, a wrota są do nieba. Raczej byłoby to:
Niebo:
P - cisza
K - cisza
L - tak/nie
Piekło:
P - tak
K - cisza
L - tak/nie
Na piekło 2 odp, na niebo 1. Choć też można mieć zastrzeżenia do pytania i tego jak działa logika ale to stylem kłamcy przemilczmy.
Czemu przy Piekle Prawdomówny mówi "tak"? A Kłamca i tak skłamie, bo całe zdanie jest kłamstwem (nawet jak ma część prawdziwą).
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 472
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zagadki

Post autor: Polan »

Kłamca by milczał przez ten paradoks który sam podałeś. Nie może powiedzieć "tak" przy "czy zawsze kłamie" bo by powiedział prawdę, a nie robiłoby jeszcze większy burdel więc według mnie by przemilczał.
A pomyliło mi się przy pisaniu tego drugi raz, przy piekle prawdomówny powiedziałby "nie" ale to nie ma znaczenia. Liczy się tylko że się odezwał.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Zagadki

Post autor: Agon »

Polan pisze:Kłamca by milczał przez ten paradoks który sam podałeś. Nie może powiedzieć "tak" przy "czy zawsze kłamie" bo by powiedział prawdę, a nie robiłoby jeszcze większy burdel więc według mnie by przemilczał.
A pomyliło mi się przy pisaniu tego drugi raz, przy piekle prawdomówny powiedziałby "nie" ale to nie ma znaczenia. Liczy się tylko że się odezwał.
No paradoks musi ominąć. Chodzi mi o to jak zinterpretuje zdanie złożone. Jak jako całość to ok, a jak będziemy wnikać w poszczególne składowe, to wyjdzie, że nie zawsze kłamie. W takim wypadku powinien milczeć, ale jak całe zdanie się liczy, to nie będzie milczał, a powie "nie".

"Czy zawsze kłamiesz i czy te wrota są do nieba?"

Niebo:
P - cisza (bo nie kłamie, a wrota prowadzą do Nieba)
K - nie (bo skłamie że nie kłamie i że wrota nie prowadzą do Nieba)
L - tak/nie

Piekło:
P - nie (bo nie kłamie i wrota nie prowadzą do Nieba)
K - nie (bo skłamie że nie kłamie, a druga część zdania się nie liczy, bo całe zdanie jest kłamstwem, gdy powie "tak" to dojdzie do paradoksu)
L - tak/nie

Ewentualnie w drugim przypadku (Piekło) można uznać, że każda z części zdania się liczy i kłamca powinien milczeć, a nie mówić "nie", ale to i tak niczego nie zmieni. Mamy tylko 2 pytania, a nie wiemy na kogo trafimy. W pierwszym przypadku możemy mieć "nie" i "nie" i w drugim przypadku możemy mieć "nie" i "nie".

Kombinujcie dalej :P
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Zagadki

Post autor: highwind »

Nie ma paradoksu przy formułowaniu pytania tak jak to robi Polan. Właśnie piszę odpowiedź, cierpliwości :P
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Zagadki

Post autor: Agon »

No Polan coś pokręcił. Paradoks jest, ale w innym przypadku. Gdy kłamca potwierdzi, że zawsze kłamie.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Zagadki

Post autor: highwind »

Okej, chyba mam, ale exploituję agońskie niedoprecyzowanie zasad.
1. Czy dwaj twoi pozostali bracia odpowiedzą tak samo na pytanie, na które prawidłowa odpowiedź to "ba"?
Teraz tak - skoro żaden z nich nie jest jakimś medium i nie przewiduje przyszłości, to szczery i kłamca nie mogą w momencie usłyszenia pytania stwierdzić z pewnością jak odpowiedziałby na nie brat-losowy, więc muszą milczeć, bo gdyby się odezwali i w przypadku prawdomównego brat-losowy powiedziałby na odwrót, a kłamczuszka - tak samo, skalaliby swoją naturę. Natomiast brat "losowiec" może odpowiedzieć, bo wie, że dwaj pozostali bracia nie odpowiedzieli by tak samo.

Coś na zasadzie jak w dowcipie - przychodzi trzech logików do baru i barman pyta pierwszego - "chcecie wszyscy panowie piwo"? na co mu logik 1 odpowiada "nie wiem" (tu analogia do naszych braci, tyle że oni nie mogą powiedzieć "nie wiem", więc milczą). Barman ponawia pytanie do drugiego i uzyskuje to samo -"nie wiem". No to pyta trzeciego, a ten odrzeka "poproszę trzy piwa i jeszcze chipsy do tego".

Okej. Więc wiemy który z braci to losowiec. Wywalamy go z dalszych rozważań.

Do dwu pozostałych należy skierować już zmodyfikowane pytanie ze standardowej zagadki o rozstaju dróg. Zmodyfikowane, bo trzeba w nim zagnieździć haczyk, który uniezależni odpowiedź od naszej niewiedzy co do tego, które spośród "ba", czy "la", to przeczenie.

Wymyśliłem coś takiego:
2. Czy jeśli zapytam się Twojego brata, czy ta brama (pokazujesz palcem bramę) prowadzi do raju, to czy odpowiadając zgodnie ze swoją naturą, powie "ba"?
I teraz kombinacje:

a) jeśli ba = tak:
wskazana bramka to..........: Raj / Piekło
Prawdomówny odpowiada....: "la" / "ba"
Kłamca odpowiada............: "la" / "ba"

b) jeśli la = tak:
wskazana bramka to..........: Raj / Piekło
Prawdomówny odpowiada....: "la" / "ba"
Kłamca odpowiada............: "la" / "ba"

Więc widzimy, że niezależnie od tego, czy la/ba to tak/nie, idziemy tam, gdzie uzyskamy w odpowiedzi słowo inne, niż to o które spytaliśmy w pytaniu 2.

EDIT: obrazek, jakby kto nie kumał, że to wyżej to macierze :P
Obrazek
ODPOWIEDZ