Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Rozmowy o książkach, wierszach, gatunkach, postaciach literackich itp.
Awatar użytkownika
Darren_D
Intronek
Posty: 26
Rejestracja: 15 maja 2015, 14:21
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: Darren_D »

"Mężczyźni bez kobiet" Haruki Murakami. To jest z tych autorów, którego albo się kocha albo odwraca się od niego plecami. Ja wybrałem opcję nr 1. Dobra lektura na 3 wieczory.
Obrazek

"We think too much and feel too little." Charlie Chaplin
Awatar użytkownika
Dorotta
Introwertyk
Posty: 72
Rejestracja: 20 sie 2016, 16:40
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: ISFJT

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: Dorotta »

John Howard Griffin "CZARNY JAK JA"
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/308455/czarny-jak-ja
"Charakter człowieka jest jego losem."
Awatar użytkownika
mezzanine
Introrodek
Posty: 21
Rejestracja: 20 lis 2016, 16:12
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: mezzanine »

Darren_D pisze:"Mężczyźni bez kobiet" Haruki Murakami. To jest z tych autorów, którego albo się kocha albo odwraca się od niego plecami. Ja wybrałem opcję nr 1. Dobra lektura na 3 wieczory.
Właśnie ja mam z Murakamim problem. Przeczytałam kilka jego książek ("Po zmierzchu", "Przygoda z owcą", "Kronika ptaka nakręcacza", a ostatnio "Norwegian Wood") i zawsze miałam mieszane uczucia.
Nie zachwycały mnie całościowo, ale też nie odpychały. To chyba zwyczajnie nie jest "mój" pisarz - niby nic do niego nie mam, ale emocji jego książki we mnie nie wzbudzają, a styl pisania nie za bardzo mi podchodzi.
Jednak wśród znajomych mam sporo zagorzałych fanów jego twórczości. ;)
Awatar użytkownika
ćma
Introwertyk
Posty: 109
Rejestracja: 23 lis 2016, 18:09
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: ćma »

mezzanine pisze:
Właśnie ja mam z Murakamim problem. Przeczytałam kilka jego książek ("Po zmierzchu", "Przygoda z owcą", "Kronika ptaka nakręcacza", a ostatnio "Norwegian Wood") i zawsze miałam mieszane uczucia.
Nie zachwycały mnie całościowo, ale też nie odpychały. To chyba zwyczajnie nie jest "mój" pisarz - niby nic do niego nie mam, ale emocji jego książki we mnie nie wzbudzają, a styl pisania nie za bardzo mi podchodzi.
Jednak wśród znajomych mam sporo zagorzałych fanów jego twórczości. ;)

Przeczytałam wszystkie jego książki, po tym, jak zakochałam się w 'Kafce nad morzem". Po "Zniknięciu słonia" poczułam się tak rozczarowana, że sprzedałam całą kolekcję za grosze. Już w kilku poprzednich pozycjach było widać, że Murakami stał się pisarzem kontraktowym, co odbiło się na jego prozie znacząco. Natomiast wydana w zeszłym roku "Mężczyźni bez kobiet" to stary dobry Murakami:)

Spróbuj może z "Kafką nad morzem" i z "Mężczyznami bez kobiet":)
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Wczoraj skończyłam "Cztery pory roku" Sandora Marai, zbiór miniatur nawiązujących bardzo lekko do dwunastu miesięcy. Przewija się między nimi lekka obsesja autora na temat śmierci, potem doczytałam, że popełnił samobójstwo. No ale miał 90 lat prawie, zatem możemy mu wybaczyć.

Obrazek
Wszystko, co widzisz, to tylko perspektywa, wszystko, co słyszysz, to tylko opinia.
Awatar użytkownika
aporia
Pobudzony intro
Posty: 138
Rejestracja: 13 maja 2015, 18:43
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: aporia »

Cykl opowiadań z Jakubem Wędrowyczem w roli głównej, autorstwa Andrzeja Pilipiuka :)
Nic się nie da zmienić, statystycznie wypada jedna śmierć na jednego człowieka.
gray
Intronek
Posty: 32
Rejestracja: 27 lis 2016, 22:59
Płeć: kobieta

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: gray »

451 stopni Fahrenheit'a - Bradbury Ray. Swietna ksiazka która napisana w latach 50 dotyka troche eskapizmu dzisiejszych czasów.
Awatar użytkownika
Alice
Introwertyk
Posty: 82
Rejestracja: 30 lis 2016, 21:10
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: Alice »

Ostatnio przeczytana? "Dziecko Odyna" Siri Pettersen. Ciekawa fantastyka, trochę inna od tych, które czytałam do tej pory. Napisana przez kobietę o kobiecie (czy raczej dziewczynie), więc może się wydawać trochę 'babska'.

Obrazek
"Zapytasz ją, gdzie jest sens
Wśród szarych dni szarego przemijania
Ona - Alicja to wie
Szczęśliwa jest, choć żyje całkiem sama.."
Awatar użytkownika
Miszka
Intro-wyjadacz
Posty: 429
Rejestracja: 03 paź 2012, 21:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: Miszka »

Bardzo polecam "Nieznośną lekkość bytu" Milana Kundery. Kilka historii przeplatających się ze sobą i krążących wokół wydarzeń związanych z Praską wiosną i okresie po niej. Nie jest to jednak książka polityczna, a głównym problemem, który interesuje Kunderę w tej książce jest kwestia przypadku jako czynnika, który determinuje ludzkie losy. Paradoksalnie, w kraju totalitarnych gdzie wszystko powinno być zaplanowane, przypadek jeszcze silniej wpływa na losy bohaterów. Tytułowa "lekkość bytu" to jedyne co pozostaje człowiekowi skazanemu na ciągłe powtarzanie tych samych czynności w życiu na które właściwie ma nikły wpływ.
Awatar użytkownika
mezzanine
Introrodek
Posty: 21
Rejestracja: 20 lis 2016, 16:12
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: mezzanine »

Miszka pisze:Bardzo polecam "Nieznośną lekkość bytu" Milana Kundery.
Czytałam to z 10-12 lat temu i chyba wezmę się na nowo dla przypomnienia.

A co aktualnie - jak to zwykle u mnie bywa, próbuję czytać kilka książek naraz, z różnym skutkiem. Chciałabym wreszcie skończyć "Podróż do kresu nocy" Celine'a, bo chyba warto, ale dość przygnębiająco na mnie działa ta lektura.
Awatar użytkownika
Merigold
Rozkręcony intro
Posty: 324
Rejestracja: 11 lut 2016, 18:58
Płeć: kobieta

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: Merigold »

"Wielkie nadzieje"
"Sledztwo" Lema - baaaardzo polecam. Lem super w niej miesza gatunki, niby kryminał, ale najwięcej wspólnego ma z horrorem wg mnie. Bardzo ciekawa książka.
"Buszujący w zbożu"

Ogólnie polecam wszystkie wyżej wymienione.

I teraz książka, na której chciałabym się zatrzymać na dłużej. Taka, wiecie, popularna ostatnio. Mianowicie "Chujowa pani domu". Skuszona zawartością strony na fb, kupiłam. Przeczytałam do tej pory 80 stron, ale więcej nie będę chyba marnować czasu. Na początku dawałam jej 6/10, ale w miarę zagłębiania się w treść ocena spadła do 4 (ale mocnego! ;p). Książka ma momenty, ale to jednak trochę mało. Na początku coś pisze autorka w deseń, że jako kobieta nie musisz już tego i śmego, co w sumie od dawna już wiem i chyba każdy wie, i chyba każdy tym... Przecież wiadomo "nic nie muszę, wszystko mogę hihihi". (;
Coś tam jeszcze miałam dopisać. Acha, na pewno bardzo rzuca się w oczy we wszystkich empikach itd. Czy jest to dobry przezent pod choinkę? Bardzo, zwłaszcza jeśli już została kupiona, a chcesz się jej pozbyć.

Wiem, że temat o dobrych, ale należy ostrzegać!
Awatar użytkownika
Dorotta
Introwertyk
Posty: 72
Rejestracja: 20 sie 2016, 16:40
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: ISFJT

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: Dorotta »

"Każdy umiera w samotności" - Hans Fallada
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/117650/k ... samotnosci
"Charakter człowieka jest jego losem."
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: Coldman »

Minimalizm
Leo Babauta

Cóż o niej powiedzieć, dla minimalistów :D
Awatar użytkownika
wazz
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 27 lip 2016, 0:52
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: wazz »

Obrazek

Może nie tak ostatnio przeczytana ale książka zdecydowanie godna polecenia. Słowa klucze to: czarny humor, absurd, bezsens wojny, bunt przeciwko systemowi.

"Był więc tylko jeden kruczek – paragraf 22– który stwierdzał, że troska o życie w obliczu realnego i bezpośredniego zagrożenia jest dowodem zdrowia psychicznego. Orr był wariatem i mógł być zwolniony z lotów. Wystarczyło, żeby o to poprosił, ale gdyby to zrobił, nie byłby wariatem i musiałby latać nadal. Orr byłby wariatem, gdyby chciał latać dalej, i byłby normalny, gdyby nie chciał, ale będąc normalny musiałby latać. Skoro latał, był wariatem i mógł nie latać; ale gdyby nie chciał latać, byłby normalny i musiałby latać."
“Never underestimate the power of stupid people in large groups.” G.C.
Awatar użytkownika
Adis
Intronek
Posty: 32
Rejestracja: 08 sty 2017, 11:15
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ-A
Lokalizacja: WLKP

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: Adis »

Ostatnio czytalem "Biale. Zimna wyspa Spitsbergen" Jesli ktos lubi cos o tematyce podrozniczej i ciekawych, oryginalnych miejsc na ziemi.
Ta ksiazka to reportaz Polki (ktora tam mieszka od 2010 roku) o najdalej wysunietym na polnoc siedlisku ludzi. Ksiazka to taki zbior historii mieszkancow z wszystkich zakatkow swiata (najwiecej jest ich z Tajlandii). Temperatura od 5 do -30, ilosc mieszkancow to okolo 2tys, a niedzwiedzi ponad dwa razy wiecej. Noc polarna przez kilka miesiecy, a i jest Polska stacja badawcza :)
Skoro juz jestem na forum o introwertykach to moze kogos zainteresowaloby w przyszlosci zamieszkanie w tym odosobnionym miejscu. xD
Spokoj i takie odciecie od tego halasu itp gwarantowane. ;p
Dośka_intro
Intronek
Posty: 26
Rejestracja: 19 maja 2016, 10:29
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w6
MBTI: INFP/INTP
Lokalizacja: Katowice

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: Dośka_intro »

Ja "zabrałam się" :wink: ostatnio za kryminały. Jakiś czas temu gościłam na targach książki i tam Katarzyna Bonda promowała najnowszą książkę "Lampiony" (trzecia część z serii po książkach "Pochłaniacz" i "Okularnik") i w taki oto sposób zostałam wciągnięta...

Zaczęło się od książki "Sprawa Niny Frank" (wcześniej "Dziewiąta runa"). Przeczytałam jednym tchem.
[opis znajdziecie bez problemu w necie :wink: ]
Teraz jestem na etapie czytania "Tylko martwi nie kłamią"
[...]
Tak od siebie dodam, można tu znaleźć opisy Katowic ze starych lat i spotkać się ze ślonską godką :)

I już się powoli przymierzam po skończeniu do kolejnej pt. "Florystka"

***

Ostatnio też czytałam książki hiszpańskiego pisarza Carlosa Ruiza Zafóna "Cień wiatru", "Gra anioła", "Więzień nieba". To też seria 3ch książek, tutaj akurat kolejność nie ma znaczenia (w przeciwieństwie do serii książek Bondy).

Pr;)
ODPOWIEDZ