Książki/artykuły wywracające światopogląd do góry nogami.

Rozmowy o książkach, wierszach, gatunkach, postaciach literackich itp.
Taka se tam
Intronek
Posty: 36
Rejestracja: 10 lip 2017, 22:53
Płeć: nieokreślona

Książki/artykuły wywracające światopogląd do góry nogami.

Post autor: Taka se tam »

Jakie zapadły Ci w pamięć przez to jak mocno wpłynęły na Twoje postrzeganie świata? Które pozbawiły Cię naiwności wobec rzeczywistości?

Coś o eksperymentach na ludziach w XX wieku? Raport z ogromnej skali pedofilii i handlu dziećmi w dark necie?

Shots fired!
Awatar użytkownika
metalowymateusz
Stały bywalec
Posty: 243
Rejestracja: 17 lut 2016, 23:14
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Książki/artykuły wywracające światopogląd do góry nogami.

Post autor: metalowymateusz »

Nie przypominam sobie żadnej tego typu książki, możliwe, że nawet gdybym trafił na jakąś tego typu pozycję (w odczuciu innych), to bym po prostu zareagował "Ok, a więc tak to wygląda w rzeczywistości" i pewnie na tym by się skończyło. Może to kwestia tego, że mój światopogląd jest mocno elastyczny, albo może raczej minimalistyczny.
Awatar użytkownika
Fangtasia
Rozkręcony intro
Posty: 311
Rejestracja: 21 wrz 2014, 22:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Wrocław

Re: Książki/artykuły wywracające światopogląd do góry nogami.

Post autor: Fangtasia »

Parę lat temu przeczytałam książkę Sarah Forsyth "Porwana i sprzedana" o handlu żywym towarem. W skrócie zamiast trafić do normalnej pracy trafiła na dzielnicę Czerwonych Latarni w Amsterdamie i opisuje co tam przeżyła. Ciężko się to czyta. Z tego co pamiętam wzbudzała wiele kontrowersji, ponieważ Sarah była uznawana za narkomankę (żeby tam jakoś przeżyć za pieniądze które zarobiły kupowały narkotyki), która wyolbrzymia sytuację. W swojej książce twierdzi, że żadna z dziewczyn w tej dzielnicy nie jest tam z własnej woli, że są przywożone z Europy Wschodniej. Po przeczytaniu książki Holandia zbrzydła mi totalnie i żadne rowerki na pięknych ulicach mnie nie przekonują do odwiedzenia tego kraju.
Kolejna książka to "Skrzywdzona" autorstwa Cathy Glass. Historia na faktach, opowiada o życiu małej Jodie, która po odebraniu od "rodziców" trafia do rodziny zastępczej, potem do kolejnej i kolejnej, ale nikt sobie z nią nie radzi. W końcu trafia do autorki książki, która opiekując się nią odkrywa co jej się przydarzyło. Tę książkę również się ciężko czyta, to trudna lektura, która uświadamia że takich Jodie jest na świecie pełno.
Machine

Re: Książki/artykuły wywracające światopogląd do góry nogami.

Post autor: Machine »

Przyznam szczerze, że za bardzo nie miałem okazji czytać o takich rzeczach, raczej w książkach typowo historycznych były podane tylko dane statystyczne. Zamiast czytać książki o tej tematyce, zabrałem się za oglądanie filmów dotyczących zbrodni wojennych, a zwłaszcza dotyczących oddziału 731. Powiem szczerze, że o ile nie przepadam za bardzo za ludźmi, o tyle te wszystkie materiały bardzo mną wstrząsnęły. Chyba nauczyłem się w jakiś sposób mieć szacunek do ludzkiego życia. Ciężko jest mi cokolwiek więcej o tym powiedzieć, bo to, co człowiek potrafi zrobić drugiemu człowiekowi chyba mnie przerosło.
Awatar użytkownika
Pomidor
Ambiwertyk
Posty: 265
Rejestracja: 27 maja 2017, 20:45
Płeć: nieokreślona

Re: Książki/artykuły wywracające światopogląd do góry nogami.

Post autor: Pomidor »

Nie opieram swojego światopoglądu na podstawie książek. Moje własne doświadczenie jest moim najlepszym przyjacielem.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Książki/artykuły wywracające światopogląd do góry nogami.

Post autor: Coldman »

Anthony De Mello Przebudzenie. Dość znana pokazująca intrygujące spojrzenie na świat. Gdybym zrealizował wszystko to co jest tej książce to by było coś pięknego
Taka se tam
Intronek
Posty: 36
Rejestracja: 10 lip 2017, 22:53
Płeć: nieokreślona

Re: Książki/artykuły wywracające światopogląd do góry nogami.

Post autor: Taka se tam »

Coldman pisze: 14 lip 2017, 11:07 Anthony De Mello Przebudzenie. Dość znana pokazująca intrygujące spojrzenie na świat. Gdybym zrealizował wszystko to co jest tej książce to by było coś pięknego
Brzmi mega ciekawie, kupię. ;)
PDF też można znaleźć :D Autor nie miałby nic przeciwko, bo to jest zbiór jego przemów, sam tego nie wydawał
Awatar użytkownika
ponuraczek
Pobudzony intro
Posty: 172
Rejestracja: 06 gru 2014, 21:34
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ

Re: Książki/artykuły wywracające światopogląd do góry nogami.

Post autor: ponuraczek »

Raczej filozoficzne książki, np. Okruchy filozoficzne. Chwila. Sorena Kierkegaarda, które dały inne spojrzenie na chrześcijaństwo i spowodowały przemyślenia odnośnie celowości pewnych postaw i "prawdziwości" własnej wiary w odniesieniu do tego, co reprezentuje się zachowaniem.

Poza tym Mini-wykłady o maxi-sprawach Leszka Kołakowskiego. Może nie tyle zmieniły postrzeganie świata, co uświadomiły mi jakąś hipokryzję czy sprzeczności drzemiące w pewnych na co dzień używanych pojęciach oraz ideach.

Choć byłabym skłonna twierdzić, że każda przeczytana książka w mniejszym lub większym stopniu zmieniła moje postrzeganie świata.
"Jeżeli o mnie chodzi, nigdy nie miałem przekonań. Zawsze miałem wrażenia. "
Fernando Pessoa
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 380
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Książki/artykuły wywracające światopogląd do góry nogami.

Post autor: patha »

ponuraczek pisze: 22 lip 2017, 17:11 Raczej filozoficzne książki, np. Okruchy filozoficzne. Chwila. Sorena Kierkegaarda, które dały inne spojrzenie na chrześcijaństwo i spowodowały przemyślenia odnośnie celowości pewnych postaw i "prawdziwości" własnej wiary w odniesieniu do tego, co reprezentuje się zachowaniem.
A czytałaś Lęk i drżenie ?
blastrox

Re: Książki/artykuły wywracające światopogląd do góry nogami.

Post autor: blastrox »

Witajcie, podrzucam mocny artykuł, chociaż powątpiewam żeby ktoś przeczytał, dość długi, ale sporo ciekawej wiedzy. :)

https://swiatducha.wordpress.com/obciaz ... krokodyle/
Awatar użytkownika
ponuraczek
Pobudzony intro
Posty: 172
Rejestracja: 06 gru 2014, 21:34
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ

Re: Książki/artykuły wywracające światopogląd do góry nogami.

Post autor: ponuraczek »

patha pisze: 01 sie 2017, 23:25
ponuraczek pisze: 22 lip 2017, 17:11 Raczej filozoficzne książki, np. Okruchy filozoficzne. Chwila. Sorena Kierkegaarda, które dały inne spojrzenie na chrześcijaństwo i spowodowały przemyślenia odnośnie celowości pewnych postaw i "prawdziwości" własnej wiary w odniesieniu do tego, co reprezentuje się zachowaniem.
A czytałaś Lęk i drżenie ?
Czytałam :) Miałam ją też wypisać, ale uznałam, że to bardziej kontynuacja tego nowego spojrzenia z Okruchów... Podobały mi się przemyślenia na temat postępowania i wyborów Abrahama. Wczucie się w jego położenie jest przerażające i człowiek uświadamia sobie ten ciężar decyzji, ciągły wybór i takie rozmycie swojego istnienia, gdy moralność w pewnym sensie znika. Wiara staje się przerażająca, gdy jest się świadomym tego, że (zakładając istnienie Boga) powinna stać ponad normami moralnymi, które mamy.
"Jeżeli o mnie chodzi, nigdy nie miałem przekonań. Zawsze miałem wrażenia. "
Fernando Pessoa
Awatar użytkownika
romanka
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 30 lis 2019, 22:00
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTJ

Re: Książki/artykuły wywracające światopogląd do góry nogami.

Post autor: romanka »

Polecam ten wykład, który dla zagorzałych katolików, będzie obrazoburczy:
https://www.youtube.com/watch?v=Hn559bvUzRE
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 296
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Książki/artykuły wywracające światopogląd do góry nogami.

Post autor: tonerek »

"Summa technologiae" Lema. Jedyna i niepowtarzalna
Awatar użytkownika
Introwertka
Intronek
Posty: 31
Rejestracja: 12 cze 2020, 21:09
Płeć: kobieta
MBTI: INFP

Re: Książki/artykuły wywracające światopogląd do góry nogami.

Post autor: Introwertka »

„Magia sprzątania” - Marie Kondo
Wbrew nazwie rzecz nie tyle o sprzątaniu co o porządkowaniu, sztuce posiadania i pozbywania się rzeczy oraz naszym nastawieniu do nich.
Awatar użytkownika
Corpseone
Introwertyk
Posty: 106
Rejestracja: 02 lip 2014, 11:25
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Książki/artykuły wywracające światopogląd do góry nogami.

Post autor: Corpseone »

Estetycznie - wiersze Herberta, filozoficznie - Marek Aureliusz - Rozmyślania, politycznie - Polactwo Ziemkiewicza.
ODPOWIEDZ