Książki popularnonaukowe/nie-fikcja

Rozmowy o książkach, wierszach, gatunkach, postaciach literackich itp.
Szymek
Intronek
Posty: 28
Rejestracja: 05 maja 2016, 22:04
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Książki popularnonaukowe/nie-fikcja

Post autor: Szymek »

Hej, jakie znacie i polecacie książki popularnonaukowe lub wszystkie inne, które nie klasyfikują się jako fikcja?
Ostatnio postanowiłem czytać coraz więcej takich książek i szukam kolejnych tytułów, które zmuszą mnie do myślenia/zaproponują inną perspektywę patrzenia na rzeczywistość/jak zwał tak zwał. Będę wdzięczny za książki traktujące w przystępny sposób o biologii, religii, ekonomii, psychologii, historii, fizyce, astronomii, chemii, innych dyscyplinach naukowych a także biografie itp. :)
Awatar użytkownika
Miszka
Intro-wyjadacz
Posty: 429
Rejestracja: 03 paź 2012, 21:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Re: Książki popularnonaukowe/nie-fikcja

Post autor: Miszka »

"Zrozumieć świat" i inne książki Wiktora Osiatyńskigo. Są to wywiady z uczonymi radzieckimi i amerykańskimi na temat nauki, ich najnowszych odkryć ale też spraw społecznych. Ciekawie się to czyta z perspektywy lat ;)
"Poza kulturą" E. Halla - świetny wstęp do tematu antropologii kultury.
"Krótka historia czasu" - przystępnie napisana książka o współczesnej fizyce.
"Żona enkawudzisty" - fabuły chyba nie trzeba tłumaczyć, książka ma charakter wspomnień/autobiografii.
"Boso, ale w ostrogach" - może nieco zmienić wyobrażenie o międzywojniu.
"Grona gniewu" - raczej powieść niż książka historyczna, ale opisuje mało u nas znany Wielki Kryzys.

Trochę o biologii a trochę o paleontologii i geologii są książki P. Warda:
"Kres ewolucji : dinozaury, wielkie wymierania i bioróżnorodność"
"Hipoteza Medei : czy życie na Ziemi zmierza do samounicestwienia"
Są to książki pisane ze stereotypową amerykańską pewnością siebie i przekonaniu o szerokiej wiedzy. W każdym razie mimo że pozwalają zrozumieć
wiele zagadnień z ewolucji Ziemi/życia, to nie traktowałbym ich jak wyroczni.

Tyle na razie starczy, nie będę silniej wytężał pamięci :)
Awatar użytkownika
tomektomek
Pobudzony intro
Posty: 144
Rejestracja: 05 gru 2015, 22:03
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ
Kontakt:

Re: Książki popularnonaukowe/nie-fikcja

Post autor: tomektomek »

Póki co najlepsza jaką czytałem to "Nasz matematyczny wszechświat" Maxa Tegmarka - bardzo obszerna ale też bardzo treściwa.
Poza tym książki Hawkinga są bardzo przystępne.
through blissful ignorance and terrifying awareness..
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Książki popularnonaukowe/nie-fikcja

Post autor: Coldman »

Introwertyzm to zaleta
Zawsze i wszędzie :D
Awatar użytkownika
ponuraczek
Pobudzony intro
Posty: 172
Rejestracja: 06 gru 2014, 21:34
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ

Re: Książki popularnonaukowe/nie-fikcja

Post autor: ponuraczek »

"Wirtualna osobowość naszych czasów" Elias Aboujaoude - miejscami wydawała mi się przesadzona, dopóki nie zagłębiłam się bardziej w internet. W przystępny sposób opisane jest to, jak internet, wywiera wpływ na nasze zachowanie, reakcje, relacje z innymi itp.

"Psychologia tłumu" Gustaw Le Bon - krótka, ale dająca do myślenia.

"Mini wykłady o maxi sprawach" Leszek Kołakowski - co prawda filozofii nie wymieniłeś, ale po tą książkę warto sięgnąć.
"Jeżeli o mnie chodzi, nigdy nie miałem przekonań. Zawsze miałem wrażenia. "
Fernando Pessoa
Awatar użytkownika
manat
Intronek
Posty: 38
Rejestracja: 01 gru 2017, 15:38
Płeć: kobieta

Re: Książki popularnonaukowe/nie-fikcja

Post autor: manat »

Książki popularnonaukowe czytam głównie na temat nauk biologicznych i medycyny, oraz historii ich rozwoju. Najbardziej mogę polecić:

Richard Dawkins - 'Samolubny Gen' - Najlepsza książka objaśniająca w barwny sposób, na modelach znanych z codziennego życia, ewolucjonizm. Mnóstwo przykładów, a przy tym bardzo spójny i logiczny wywód. Mnie wprawiła w zachwyt. Inne książki autora poświęcone temu zagadnieniu również warte przeczytania, świetnie rozwijają temat. Ale ta to podstawa i majstersztyk.

Desmond Morris - "Naga małpa' - książka wydana już kilkadziesiąt lat temu, w obecnych czasach już nie tak rewolucyjna, poświęcona analizie natury ludzkiej z punktu widzenia biologicznego, jako jednego z wielu gatunków zwierząt. Tłumaczy wiele nie do końca zrozumiałych zachowań Homo sapiens w kategoriach kulturowo zniekształconych i wystylizowanych popędów i odruchów zwierzęcych.

Stephen Jay Gould - 'Niewczesny pogrzeb Darwina' - barwne eseje słynnego paleontologa, dotyczące zachowań zwierząt w kontekście ewolucji.

Oliver Sacks - polecam wszystkie książki tego neurologa i psychiatry. Opisane prostym językiem przystępnym dla każdego fascynujące historie pacjentów neurologicznych, ukazujące wielką różnorodność czasami nieprawdopodobnych dla laika objawów. Świetnie mi się czytało zanim zostałam lekarzem, obecnie nie zadziwiają tak bardzo ze względu na własne doświadczenia z podobnymi pacjentami, ale nadal mają swój urok. Najbardziej chyba interesujące są 'Mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem', 'Antropolog na Marsie", 'Zobaczyć głos'.

Jay Ingram - 'Płonący dom. Odkrywając tajemnice mózgu' - kolejna książka poświęcona neurologii i neurobiologii, pozycja fenomenalna, pomimo upływu lat od wydania nadal zabiera czytelnika w fascynującą podróż po ludzkim mózgu. Poza świetnymi opisami funkcjonowania mózgu na podstawie jego uszkodzeń przedstawia historię odkryć dokonywanych w neurologii. Mam do niej wielki sentyment i na pewno do niej wrócę.

Siddhartha Mukherjee- ‘Cesarz wszech chorób. Biografia raka’, ‘Gen. Ukryta historia’ – świetne pozycje omawiające dwa tytułowe zagadnienia, łączące wiedzę naukową z opisami przypadków i historią poglądów na ich temat na przestrzeni lat. Dla mnie książki wybitne.
Szymek
Intronek
Posty: 28
Rejestracja: 05 maja 2016, 22:04
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: Książki popularnonaukowe/nie-fikcja

Post autor: Szymek »

Bardzo dziękuję za dotychczasowe sugestie i zachęcam do dzielenia się kolejnymi tytułami. :)
Z listy podanej przez Ciebie manat przeczytałem dotychczas tylko Samolubny gen, ale kilka pozostałych mam na liście do przeczytania i chyba zabiorę się za nie wcześniej niż planowałem po takich rekomendacjach, dzięki.

Od siebie mogę dorzucić na bieżąco "Krótka historia prawie wszystkiego" Bryson, "Kosmos" Sagan, "Magia rzeczywistości" Dawkins, „Pan raczy żartować, panie Feynman!”.
Awatar użytkownika
manat
Intronek
Posty: 38
Rejestracja: 01 gru 2017, 15:38
Płeć: kobieta

Re: Książki popularnonaukowe/nie-fikcja

Post autor: manat »

Wymienione przez Ciebie są na mojej liście do przeczytania :).

Jeśli chodzi o non-fiction to lubię też książki o zimnie(natomiast doświadczać go absolutnie nie :D).

Mogę polecić 2 reportaże Ilony Wiśniewskiej 'Białe.Zimna wyspa Spitsbergen' oraz 'Hen. Na północy Norwegii'. Pierwsza jest o najbardziej wysuniętym na północ zasiedlonym kawałku ziemi na świecie, jego przyrodzie, historii i barwnych mieszkańcach. Śnieg, wiatr i cisza, ładnie opakowane literacko. Druga opowiada o terenach, które przeciętnej osobie kojarzą się z reniferami i elfami, książka jest dość ciężka, w dużej części poświęcona dyskryminowanej rdzennej ludności i jej losom.

Poza tym świetna jest książka biologa Mikołaja Golachowskiego 'Czochrałem antarktycznego słonia' - fajnie, z pasją napisana książka o przyrodzie Antarktyki i Arktyki, historii odkryć w tych rejonach oraz funkcjonowaniu stacji polarnych. Osobista opowieść kogoś kto kocha to czym się zajmuje.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Książki popularnonaukowe/nie-fikcja

Post autor: Coldman »

Siła nawyku Polecam :D
Szymek
Intronek
Posty: 28
Rejestracja: 05 maja 2016, 22:04
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: Książki popularnonaukowe/nie-fikcja

Post autor: Szymek »

Dorzucam trzy kolejne książki:
Mark Miodownik - W rzeczy samej. Osobliwe historie wspaniałych materiałów, które nadają kształt naszemu światu
Tim Marshall - Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce
Atul Gawande - Śmiertelni. Medycyna i to, co najważniejsze
Awatar użytkownika
Ananas
Pobudzony intro
Posty: 153
Rejestracja: 24 lip 2019, 19:18
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 6w5
MBTI: INTP
Lokalizacja: Poznań

Re: Książki popularnonaukowe/nie-fikcja

Post autor: Ananas »

A to ja dodam coś od siebie i może odświeżę temat :v
"Astrofizyka dla Zabieganych" Neil De Grasse Tyson- bardzo przystępnie napisana książka popularnonaukowa dla każdego kto chce się czegoś dowiedzieć o Astrofizyce
"Kosmiczne Zachwyty" tego samego autora co wyżej :p -moim zdaniem gorzej napisana od poprzedniczki, ale nadal warta polecenia
We wszechświecie więcej jest gwiazd niż ziaren piasku na dowolnej plaży;
więcej jest gwiazd niż sekund, które upłynęły, odkąd powstała ziemia;
więcej jest gwiazd niż dźwięków i słów wypowiedzianych przez wszystkich ludzi od początku świata."

-Neil De Grasse Tyson
Awatar użytkownika
racionale
Zagubiona dusza
Posty: 2
Rejestracja: 03 sie 2019, 15:52
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Książki popularnonaukowe/nie-fikcja

Post autor: racionale »

Krótka historia prawie wszystkiego _ Bill Bryson

Po tej lekturze można trochę spojrzeć na historię nauki. To znaczy w każdym wieku praktycznie ludzie myśleli, że już są bardzo blisko szczytu swoich możliwości i do odkrycia pozostało naprawdę niewiele... a jak teraz spojrzymy na taki XIX wiek a dziś... a jak na nas spojrzą w XXIII ?
Awatar użytkownika
romanka
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 30 lis 2019, 22:00
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTJ

Re: Książki popularnonaukowe/nie-fikcja

Post autor: romanka »

to ja dla autora:Szymek polecam książki: wszystkie biograficzne autorstwa Irving Stone oraz "Jean-Paul Sartre i Simone de Beauvoir"-Anna Nasiłowska, "Moje sekretne życie"-Salvador Dali.
Awatar użytkownika
Introwertka
Intronek
Posty: 31
Rejestracja: 12 cze 2020, 21:09
Płeć: kobieta
MBTI: INFP

Re: Książki popularnonaukowe/nie-fikcja

Post autor: Introwertka »

Co znam i mogę polecić:
Daniel Kahneman:
„Pułapki myślenia: O myśleniu szybkim i wolnym”
Helen Thomson:
„Nie do pomyślenia: O ludziach, których mózgi działają inaczej”
Oliver Sacks:
„Antropolog na Marsie"
„Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem"
„Muzykofilia: Opowieści o muzyce i mózgu"
„Oko umysłu"
„Przebudzenia"
„Rzeka świadomości"
„Zobaczyć głos: Podróż do świata ciszy"
Michael Gazzaniga:
„Książka: Kto tu rządzi - ja czy mój mózg?: Neuronauka a istnienie wolnej woli"
„Instynkt świadomości: Jak z mózgu wyłania się umysł?”
„Istota człowieczeństwa: Co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi?”
Sam Kean:
„Dziwne przypadki ludzkiego mózgu”
„Znikająca łyżeczka: Dziwne opowieści chemicznej treści”
„Ostatni oddech Cezara. Zrozum powietrze, którym oddychasz”
ODPOWIEDZ