Książki nt. introwertyzmu

Rozmowy o książkach, wierszach, gatunkach, postaciach literackich itp.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Książki nt. introwertyzmu

Post autor: highwind »

Pozwalam sobie przekleić treść posta z działu, w którym mogą pisać niezarejestrowani użytkownicy:
GWP pisze:Polecamy nowość Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego "Siła introwersji. Wykorzystaj swój potencjał" autorstwa Arnie Kozaka - psychologa i psychoterapeuty.
Wielu z nas ma poczucie zagubienia w dzisiejszym hałaśliwym i pędzącym świecie. Nabieramy przekonania, że coś jest z nami nie tak, że powinniśmy się dostosować do innych. To jednak nieprawda. Arnie Kozak udowadnia, jak wiele uśpionego potencjału mają w sobie introwertycy. Czas, aby społeczeństwo zaczęło dostrzegać ich prawdziwą wartość – w tym umiejętności obserwacyjne, wnikliwość analizy, skupienie i kreatywność.
Jeśli od burzy mózgów wolisz pracę w ciszy i skupieniu, nie podejmujesz decyzji błyskawicznie i potrzebujesz czasu na zastanowienie, nim wyrazisz swoją opinię, spraw, aby zaczęto postrzegać to jako atuty. Dzięki tej książce nauczysz się wykorzystywać swoje predyspozycje. Nie musisz stać się towarzyskim ekstrawertykiem, by odnieść sukces. Wystarczy, że zmienisz sposób patrzenia na siebie.
Książka zawiera wiele praktycznych wskazówek. Dowiesz się z niej między innymi, ile korzyści wynika z bycia introwertykiem oraz jak rozwinąć skrzydła i wykorzystać ukryte talenty. Introwersja stanie się twoją kartą przetargową.
Dzięki temu poradnikowi:
• odkryjesz swoje mocne strony;
• zyskasz pewność siebie;
• odnajdziesz swoje miejsce w świecie.

http://www.gwp.pl/14974,sila-introwersj ... ncjal.html

Arnie Kozak – psycholog, psychoterapeuta, wykładowca w College of Nursing and Health Sciences. Prowadzi zajęcia z psychiatrii w College of Medicine na University of Vermont oraz warsztaty z zakresu uważności w Copper Beech Institute, a także z medytacji, jogi i psychologii buddyjskiej w Barre Center for Buddhist Studies i w Kripalu Center for Yoga and Health. Autor książek na temat introwersji, uważności i psychologii buddyjskiej.

Pozdrawiam
promocja@gwp.pl
Dośka_intro
Intronek
Posty: 26
Rejestracja: 19 maja 2016, 10:29
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w6
MBTI: INFP/INTP
Lokalizacja: Katowice

Książki o introwersji - co polecacie...

Post autor: Dośka_intro »

Witam :)
Już od dłuższego czasu wiem o swoim dominującym introwersyjnym temperamencie. Na początku miałam problem z zaakceptowaniem swojej introwersji, ja nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego że jestem intro (!).
Odkąd pamiętam, zawsze czułam się jakaś inna, niedostosowana. Za wszelką cenę starałam się nadążać za innymi, być jak oni - bardziej towarzyska i otwarta. Ale po takich 'wyskokach' potrzebowałam spokoju, alienacji, być z dala od ludzi. Często słyszałam krytykę, przechodziłam różne próby 'resocjalizacji' czy zmiany mojej osoby ze strony ekstrawertyków. Mało tego, żyłam w poczuciu winy, że nie jestem taka jak większość. Że jestem spokojna, często wycofana w towarzystwie, wprawna obserwatorka ale mało aktywna i przebojowa. Często spotykałam się z brakiem zrozumienia i próbami zmiany mojej osoby, to trochę bolesne ale najbardziej boli, że nie akceptowałam siebie. W końcu powiedziałam STOP. Mam prawo być sobą.
Teraz staram się nadrobić stracony czas... Można rzec, że wyrzucam gruz z własnego życia (jak to na filmiku określił pewien introwertyk), ogólnie zgłębiam temat.
Co czytacie na temat introwersji?
Mnie ostatnio wpadła w ręce książka: "Siła introwersji - wykorzystaj swój potencjał" Arnie Kozak. Czytał może ktoś?

EDIT: Post scalony z istniejącym tematem. Dzięki Cold.
- highwind
Dośka_intro
Intronek
Posty: 26
Rejestracja: 19 maja 2016, 10:29
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w6
MBTI: INFP/INTP
Lokalizacja: Katowice

Re: Książki nt. introwertyzmu

Post autor: Dośka_intro »

Dzięki za połączenie postu :D
Jestem tutaj nowa i jak widać jeszcze nie bardzo się odnajduję...

Dla zainteresowanych znalazłam jeszcze coś a widzę, że nikt o tym nie wspomniał.

Susan Cain „Ciszej proszę… Siła introwersji w świecie, który nie może przestać gadać”.

O czym jest, to każdy zainteresowany może sobie sprawdzić;) Odnoszę wrażenie, że im nowsze książki, tym lepsze. :wink:
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Książki nt. introwertyzmu

Post autor: Coldman »

Dośka_intro pisze:Dzięki za połączenie postu :D
Jestem tutaj nowa i jak widać jeszcze nie bardzo się odnajduję...

Dla zainteresowanych znalazłam jeszcze coś a widzę, że nikt o tym nie wspomniał.

Susan Cain „Ciszej proszę… Siła introwersji w świecie, który nie może przestać gadać”.

O czym jest to każdy zainteresowany może sobie sprawdzić;) Odnoszę wrażenie, że im nowsze książki, to tym lepsze.

To zależy jak interpretujesz introwertyzm, czym tak naprawdę dla Ciebie on jest. Ważne jest też, którym rodzajem intro jesteś, bo to rzutuje na ocenę danej książki. Podsumowując każdemu się podoba co innego, mi tam się te stare teoria Junga dobrze czyta.
Dośka_intro
Intronek
Posty: 26
Rejestracja: 19 maja 2016, 10:29
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w6
MBTI: INFP/INTP
Lokalizacja: Katowice

Re: Książki nt. introwertyzmu

Post autor: Dośka_intro »

Tak naprawdę to temat dopiero zgłębiam... nie robiłam testów, więc ciężko określić, którym rodzajem intro jestem.
Racja - kwestia upodobań.
Teraz w ręce mi wpadł "Introwertyzm to zaleta" więc będę miała porównanie. Moim zdaniem nie ma co z góry zakładać, że lepsza czy gorsza. Praktycznie z każdej książki można coś wynieść... Im więcej się przeczyta, tym większa szansa na poznanie siebie. :-)
siulek
Introrodek
Posty: 13
Rejestracja: 22 lip 2016, 23:02
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Książki o introwersji - co polecacie...

Post autor: siulek »

Dośka_intro pisze: Mnie ostatnio wpadła w ręce książka: "Siła introwersji - wykorzystaj swój potencjał" Arnie Kozak. Czytał może ktoś?

EDIT: Post scalony z istniejącym tematem. Dzięki Cold.
- highwind
Świetna książka. O wiele bardziej mi się podobała niź " ciszej proszę..." Przypomina ona troche poradnik dla introwertyków jak radzić sobie z samym sobą i otoczeniem. Od pewnego czasu wiedziałam, że jestem introwertykiem , ale ta ksiażka pozwoliła mi zrozumieć, że moje " dziwactwa " są całkiem normalne ;) Już po przeczytaniu opisu na okładce czułam jakby ktoś pisał o mnie.
Autorka pomimo tego że piszę o introwersji nie pomija także ekstrawertyków. Wyjaśnia nie tylko różnice, ale pokazuje w jaki sposób zarówno intro może żyć wśród ekstrawertyków i odwrotnie.

Polecam. Lektura obowiązkowa;)
"had to lose my way to know which road to pave"
Dośka_intro
Intronek
Posty: 26
Rejestracja: 19 maja 2016, 10:29
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w6
MBTI: INFP/INTP
Lokalizacja: Katowice

Re: Książki nt. introwertyzmu

Post autor: Dośka_intro »

W tej chwili moja przygoda z "Introwertyzm to zaleta" powoli zaczyna dobiegać końca... "Ciszej proszę..." jest kolejną lekturą na liście :) (ja chyba oszalałam! :roll: )

Ogólnie rzecz biorąc, to przy bliższym poznaniu się przekonałam, że jednak jest dobra. Sporo w niej porad (odnoszę wrażenie, że więcej niż w "Sile introwersji"), mnie szczególnie zaciekawiła komunikacja i rozwiązywanie konfliktów (jest nad czym pracować :wink: ), ustalanie priorytetów i oszczędzanie energii :shock: (o czym nie miałam wcześniej pojęcia i zastanawiałam się czemu jestem tak często wyssana jak wydmuszka :?: ).

W "Sile introwersji" są za to informacje na temat testów i stron dla introwertyków. Ogólnie książka lekka, łatwa i przyjemna. :D

"Lekarstwem na nudę jest ciekawość. Na ciekawość zaś nie ma lekarstwa."

Pozdrawiam
Dośka_intro
Intronek
Posty: 26
Rejestracja: 19 maja 2016, 10:29
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w6
MBTI: INFP/INTP
Lokalizacja: Katowice

Re: Książki nt. introwertyzmu

Post autor: Dośka_intro »

Czytał ktoś może "Ciszej proszę..." Susan Cain? Prosiłabym o jakąś rzetelną recenzję... będę wdzięczna :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cristanov
Introwertyk
Posty: 114
Rejestracja: 03 maja 2016, 9:30
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Kraków

Re: Książki nt. introwertyzmu

Post autor: cristanov »

Dośka_intro pisze:Czytał ktoś może "Ciszej proszę..." Susan Cain? Prosiłabym o jakąś rzetelną recenzję... będę wdzięczna :)
Pozdrawiam
Czytałem. Nie jest to wybitna książka, ale zdecydowanie warta przeczytania. Dużo jest w niej analiz wszelakich badań nt. introwertyzmu, rozmów z introwertykami i przykładów różnych sytuacji z życia. Miejscami nieco nużąca ze względu na tematy które nie dotyczą mnie bezpośrednio np. "Jak wychować introwertyczne dzieci" ale w większości ciekawa i pomocna. Po przeczytaniu utwierdziłem się w przekonaniu że introwertyzm to normalna rzecz :)

Nie jest to rzetelna recenzja ale zawsze coś :)
Gdy masz serce do niczego i do niczego nie masz serca
Instynkt samozachowawczy nie wystarczy, by przetrwać.
Dośka_intro
Intronek
Posty: 26
Rejestracja: 19 maja 2016, 10:29
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w6
MBTI: INFP/INTP
Lokalizacja: Katowice

Re: Książki nt. introwertyzmu

Post autor: Dośka_intro »

Aha, dla mnie to też temat trochę nużący z tym wychowywaniem introwertycznych dzieci. Zauważyłam, że w poprzednich książkach też to było, miałam nawet 'punkt zawieszenia' właśnie w takim rozdziale;)

Dzięki w każdym bądź razie za odpowiedź :)

Być może się skusze... :wink:
Awatar użytkownika
Koralina
Wtajemniczony
Posty: 7
Rejestracja: 01 mar 2016, 17:44
Płeć: kobieta

Re: Książki nt. introwertyzmu

Post autor: Koralina »

Właśnie odebrałam od kuriera "Introwertyzm to zaleta"- Marti Olsen. Jakieś pół roku przymierzałam się do jej zakupu, a ostatnio trafiłam na recenzję, która zawierała mini test zaczerpnięty z tej książki. Po tym jak na 8 pytań, miałam wszystkie odpowiedzi "na tak" złożyłam zamówienie w księgarni ;)
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: Książki nt. introwertyzmu

Post autor: Sorrow »

Dośka_intro pisze:Czytał ktoś może "Ciszej proszę..." Susan Cain? Prosiłabym o jakąś rzetelną recenzję... będę wdzięczna :)

Pozdrawiam
Susan Cain jest extrowertyczką (ENFP), która myśli że jest "introwertyczką", tak więc jakiekolwiek informacje zawarte w tej książce będą dość bzdurne. Jak zresztą większość wypocin ludzi którym nie chce się zgłębiać wiedzy na temat funkcji kognitywnych a którzy posługują się płytkimi etykietami.
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Książki nt. introwertyzmu

Post autor: Coldman »

Na TED opowiada o sobie jako introwertyczce. Chciałbym Sorrow dowiedzieć się szczegółów.
Awatar użytkownika
mezzanine
Introrodek
Posty: 21
Rejestracja: 20 lis 2016, 16:12
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP

Re: Książki nt. introwertyzmu

Post autor: mezzanine »

Intergalactic pisze:Może trochę naukowych książek, na początek proponuję "Introwertyzm to zaleta" Marti Olsen Laney, co sadzicie o tej pozycji?
Mam od paru lat, całkiem mi się podobała.
Kiedyś przyniosłam ją do mojej ówczesnej pracy (gdzie oczywiście byłam uważana za "zbyt cichą") i ludzie się zainteresowali...
Co ciekawe, gdy poczytałam im pytania testowe z tej książki, nagle 3/4 z nich doszło do wniosku, że są introwertykami. :mrgreen:
Dośka_intro
Intronek
Posty: 26
Rejestracja: 19 maja 2016, 10:29
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w6
MBTI: INFP/INTP
Lokalizacja: Katowice

Re: Książki nt. introwertyzmu

Post autor: Dośka_intro »

Sorrow pisze:
Dośka_intro pisze:Czytał ktoś może "Ciszej proszę..." Susan Cain? Prosiłabym o jakąś rzetelną recenzję... będę wdzięczna :)

Pozdrawiam
Susan Cain jest extrowertyczką (ENFP), która myśli że jest "introwertyczką", tak więc jakiekolwiek informacje zawarte w tej książce będą dość bzdurne. Jak zresztą większość wypocin ludzi którym nie chce się zgłębiać wiedzy na temat funkcji kognitywnych a którzy posługują się płytkimi etykietami.

... może i jest :wink:
Jednak wydaje mi się, że dobrze jest poznać punkt widzenia kogoś, kto na świat patrzy trochę inaczej. Nie uważasz?

A zresztą, tak ten świat jest skonstruowany, że nie tylko ekstrawertycy 'puszkują'.

"Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia"
ODPOWIEDZ