Jakie książki lubicie czytać?

Rozmowy o książkach, wierszach, gatunkach, postaciach literackich itp.
Awatar użytkownika
nogitsune
Introrodek
Enneagram: 5w6
MBTI: INTJ

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: nogitsune » 27 maja 2017, 22:46

Lubie literaturę faktu. Zwykle czytam książki dotyczące historii, polityki, ekonomii. Odzwyczaiłam się od fikcji literackiej bo książki służą mi zwykle do zgłębienia mojej wiedzy w dziedzinach, którymi się pasjonuję. Jeśli ktoś chcę to mogę polecić kilka wartościowych pozycji poruszających wymienione wyżej kwestie. Moje ulubione nienaukowe książki to m.in.: ''Zaproszenie na egzekucję'', ''Mistrz i Małgorzata", ''Wielki Gatsby'', ''Głód'', ''Sto lat samotności''. Z filozofów od lat bliskie są mi dwa nazwiska: Rand i Nietzsche. Ludzie często się mnie pytają czemu tak rzadko biorę do ręki coś lekkiego, przyjemnego co czyta się jednym tchem i dlatego rada ode mnie: moi drodzy, szkoda czasu na bylejakość, czytajcie książki o których będziecie rozmyślali tygodniami albo będziecie czytali jedną stronę dziesięć razy żeby dłużej podziwiać kunszt literacki :D

Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ

Post autor: Coldman » 11 cze 2017, 20:52

nogitsune pisze:
27 maja 2017, 22:46
Lubie literaturę faktu. Zwykle czytam książki dotyczące historii, polityki, ekonomii. Odzwyczaiłam się od fikcji literackiej bo książki służą mi zwykle do zgłębienia mojej wiedzy w dziedzinach, którymi się pasjonuję. Jeśli ktoś chcę to mogę polecić kilka wartościowych pozycji poruszających wymienione wyżej kwestie. Moje ulubione nienaukowe książki to m.in.: ''Zaproszenie na egzekucję'', ''Mistrz i Małgorzata", ''Wielki Gatsby'', ''Głód'', ''Sto lat samotności''. Z filozofów od lat bliskie są mi dwa nazwiska: Rand i Nietzsche. Ludzie często się mnie pytają czemu tak rzadko biorę do ręki coś lekkiego, przyjemnego co czyta się jednym tchem i dlatego rada ode mnie: moi drodzy, szkoda czasu na bylejakość, czytajcie książki o których będziecie rozmyślali tygodniami albo będziecie czytali jedną stronę dziesięć razy żeby dłużej podziwiać kunszt literacki :D
Mam podobnie tylko bardziej wchodzę na psychologię i wszelkie teorie. Też często wszystkim mówię, że nie przepadam za zwykłymi historiami, jakoś nie widzę plusów które by mi mogły dać. Wyjątkami są książki wybitne trafiające w moje potrzeby, ale jest ich bardzo mało
Biegnij teraz jak łagodny zwierz. Biegnij by dowiedzieć się, o sobie samym i o świecie co zimny jest jak lód.

Awatar użytkownika
mezzanine
Introrodek
MBTI: INFP

Post autor: mezzanine » 16 cze 2017, 22:41

Ja również ostatnio najczęściej (choć nie tylko) sięgam po literaturę faktu. Z tym, że preferuję reportaże, biografie, wywiady, więc inna bajka.

Lubię czytać o ciekawych ludziach, ich losach, o tym, co ich ukształtowało. Dobra biografia potrafi zainspirować i poszerzyć horyzonty, ale też w pewnym sensie otwiera na innych ludzi. Myślę, że pod ich wpływem stałam się mniej skłonna do szybkiego oceniania.
Każdy człowiek to unikalna historia, psychika, przeszłość, inne motywy postępowania i spojrzenie na świat, i to mnie bardzo ciekawi.

Ale nie tylko to, lubię też dobrą beletrystykę. Wspomniane gdzieś wcześniej "Sto lat samotności" to jedna z moich absolutnie ukochanych książek, a teraz przymierzam się do przypomnienia sobie "Wilka stepowego'. Czytając ją kiedyś byłam zachwycona i ciekawa jestem, jak będzie teraz. ;)

Kaw
Intronek

Post autor: Kaw » 16 cze 2017, 22:51

Ja uwielbiam fantastykę, dzięki której mogę oderwać się z tego świata i popłynąć niczym Kolumb ku nieznanym światom. Mam w sobie taką dziecięcą ciekawość do nieznanego i ta ciekawość ciągnie mnie ku odkrywaniu nowych światów i historii.

es_pada
Introwertyk

Post autor: es_pada » 21 cze 2017, 16:24

Czytalam ostatnio Jana od Krzyza 'Noc ciemna' i kilka temu podobnych

Awatar użytkownika
Taka se tam
Intronek
MBTI: INTP

Post autor: Taka se tam » 15 lip 2017, 18:10

Głównie literaturę faktu, reportaże, biografie, wywiady. W liceum dłubałam trochę w fantastyce, ale z czasem zaczęło mi być szkoda czasu i życia na książki nie opisujące rzeczywistości, którą im człowiek lepiej poznaje, tym korzystniej dla niego. Największy nacisk kładę na poszukiwania tych o życiowej mądrości czy takich,co opisują realia jakiegoś środowiska, np. służb specjalnych, lekarzy, itd.

Tomek0
Intronek
MBTI: INFP-A

Post autor: Tomek0 » 07 gru 2017, 19:16

Fantastyka, groza Kinga i fantastyka ;)

Awatar użytkownika
Tonhar
Intronek
Enneagram: 3w5
Kontakt:

Post autor: Tonhar » 12 gru 2017, 16:49

Ja lubię książki naukowe, gł. o tematyce historycznej.
Za głupie błędy głupio się płaci...

ODPOWIEDZ