Jakie książki lubicie czytać?

Rozmowy o książkach, wierszach, gatunkach, postaciach literackich itp.
limonka
Introwertyk
Posty: 70
Rejestracja: 30 kwie 2012, 22:55
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: limonka »

Ostatnio polubiłam czytać książki podróżnicze i ogólnie opisujące różne zakątki świata, zwyczaje obcych kultur itp. Nie znam ich za wiele, głownie polskich autorów - Michniewicz, Czerniecki, Pawlikowska, Wojtek Cejrowski (jak ktoś lubi jego specyficzne poczucie humoru i przymyka oko na dziwaczne poglądy to polecam "Wyspę na prerii"). I na koniec pojawia się mała prośba, przekopałam wątek i nie znalazłam, a jeżeli ktoś też lubi czytać o takich rzeczach to bardzo bym prosiła o jakieś ciekawe pozycje warte przeczytania :)
Awatar użytkownika
Haze
Intronek
Posty: 27
Rejestracja: 26 gru 2015, 21:35
Płeć: kobieta
Enneagram: 1w9

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: Haze »

Moi ulubieni autorzy :Stefan Grabiński ( nazywany polskim E.Poe),Jarosław Borszewicz,Bukowski,Nabokov,ostatnimi czasy Carlos Ruiz Zafon, Georges Bataille,de Sade
mawo
Użytkownik zablokowany
Posty: 54
Rejestracja: 09 lut 2013, 22:18
Płeć: nieokreślona

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: mawo »

O, ktoś tu lubi Bataille'a! Świetnie.

ja lubię czytać takich autorów jak: bernhard, pessoa, cioran, walser, quignard. nic rozwijającego.
Awatar użytkownika
Hija_de_la_luna
Intronek
Posty: 39
Rejestracja: 17 gru 2015, 22:07
Płeć: kobieta
Enneagram: 1w2
MBTI: INTJ
Lokalizacja: GDN

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: Hija_de_la_luna »

limonka pisze:Ostatnio polubiłam czytać książki podróżnicze i ogólnie opisujące różne zakątki świata, zwyczaje obcych kultur itp. Nie znam ich za wiele, głownie polskich autorów - Michniewicz, Czerniecki, Pawlikowska, Wojtek Cejrowski (jak ktoś lubi jego specyficzne poczucie humoru i przymyka oko na dziwaczne poglądy to polecam "Wyspę na prerii"). I na koniec pojawia się mała prośba, przekopałam wątek i nie znalazłam, a jeżeli ktoś też lubi czytać o takich rzeczach to bardzo bym prosiła o jakieś ciekawe pozycje warte przeczytania :)
Przede wszystkim 'Heban' Kapuścińskiego, a na drugi ogień 'Między wariatami' Mellera (trochę w stylu Tomka Michniewicza).
Aaa no i obowiązkowo Kukuczka, nie do końca ten klimat, ale warto :)
Я не говорю по-человечьи
Awatar użytkownika
Saladin
Ekstrawertyk
Posty: 304
Rejestracja: 10 lut 2014, 23:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 7w8
MBTI: ENFP
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: Saladin »

Odpowiedź na to pytanie, w moim przypadku, mogłaby sama stać się książką. :D

Generalnie od małego czytuję fantasy (Sagi: "Eragon", "Wiedźmin", "Gra o Tron", nieśmiertelny "Harry Potter", książki Pilipiuka.. ). Od niedawna też stałem się fascynatem podróży w czasie, a stąd krótka droga do science- fiction :) ("Fundacja" Asimova, "Prądy Czasu" R. Silverberga, "Jankes na dworze Króla Artura"), historyczne (typu "Życie codzienne Zakonu Templariuszy", "Saladyn i krucjaty"), podróżnicze (tu bardzo lubię książki Cejrowskiego) oraz czasami zdarza się literatura obca (dzięki Ci ustna maturo z polskiego za odkrycie "Wielkiego Gatsby"! ;) )
"The worst lies, are the lies you tell to yourself."

"Don't be sorry. Be better."

Mój kanał na youtubie: https://www.youtube.com/channel/UCBstmW ... LTis8vE-hA
limonka
Introwertyk
Posty: 70
Rejestracja: 30 kwie 2012, 22:55
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: limonka »

Hija_de_la_luna pisze: Przede wszystkim 'Heban' Kapuścińskiego, a na drugi ogień 'Między wariatami' Mellera (trochę w stylu Tomka Michniewicza).
Aaa no i obowiązkowo Kukuczka, nie do końca ten klimat, ale warto :)
Dzięki za propozycje, wrzucone na listę do przeczytania :) Jak tylko zmęczę "literaturę" okresu sesyjnego ehhh... :P
Awatar użytkownika
wazz
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 27 lip 2016, 0:52
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: wazz »

Podepnę się tutaj - szukam książek w stylu " Rok 1984" Orwella. "Nowy wspaniały świat" i "451° Fahrenheita" znam. Będę wdzięczna za podpowiedzi :)
“Never underestimate the power of stupid people in large groups.” G.C.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: highwind »

wazz pisze:Podepnę się tutaj - szukam książek w stylu " Rok 1984" Orwella. "Nowy wspaniały świat" i "451° Fahrenheita" znam. Będę wdzięczna za podpowiedzi :)
Janusz A. Zajdel - "Paradyzja"

Sci-Fi. Odizolowana stacja kosmiczna, w której każda sekunda życia mieszkańców jest rejestrowana i analizowana przez komputerowy system nadzorujący w poszukiwaniu wszelkich objawów sugerujących niesubordynację wobec "ustroju". Ludzie jak to ludzie, prześcigają się w wynajdywaniu zachowań, szyfrowanej poezją mowy, różnych dziwnych z pozoru nawyków, mających na celu oszukanie programu analitycznego. Wszystko to widziane z perspektywy dziennikarza, który jako pierwszy od dekady człowiek z zewnątrz, uzyskuje pozwolenie na wejście na pokład stacji. Mocna alegoria życia za żelazną kurtyną, krytyka komunizmu, cenzury, poprawności politycznej.

Słuchałem audio-booka. Silne skojarzenia z "Folwarkiem Zwierzęcym". Nawet z "Seksmisją".

A właśnie - obczaj "Folwark Zwierzęcy", też Orwella.

Enjoy.
Awatar użytkownika
wazz
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 27 lip 2016, 0:52
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: wazz »

highwind pisze: Janusz A. Zajdel - "Paradyzja"

Sci-Fi. Odizolowana stacja kosmiczna, w której każda sekunda życia mieszkańców jest rejestrowana i analizowana przez komputerowy system nadzorujący w poszukiwaniu wszelkich objawów sugerujących niesubordynację wobec "ustroju". Ludzie jak to ludzie, prześcigają się w wynajdywaniu zachowań, szyfrowanej poezją mowy, różnych dziwnych z pozoru nawyków, mających na celu oszukanie programu analitycznego. Wszystko to widziane z perspektywy dziennikarza, który jako pierwszy od dekady człowiek z zewnątrz, uzyskuje pozwolenie na wejście na pokład stacji. Mocna alegoria życia za żelazną kurtyną, krytyka komunizmu, cenzury, poprawności politycznej.
Brzmi świetnie i w dodatku polski autor. Tenks!
“Never underestimate the power of stupid people in large groups.” G.C.
Awatar użytkownika
eddard
Stały bywalec
Posty: 229
Rejestracja: 02 lip 2016, 10:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: eddard »

Może "Igrzyska Śmierci"? To też dystopia.
Awatar użytkownika
ponuraczek
Pobudzony intro
Posty: 172
Rejestracja: 06 gru 2014, 21:34
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: ponuraczek »

Też polecam "Paradyzję". Poza tym "Wydziedziczeni" Ursuli K. Le Guin (niby część jakiegoś cyklu, ale nie czytałam poprzednich książek i nie czuję, żeby mnie coś ominęło z tego powodu). Podobna, bo też opowiada o wolności jednostki przytłoczonej przez ustrój, o wizjach utopijnego świata; jednak trochę inna, bo to wszystko nie razi tak w oczy.
Całość dzieje się na świecie, gdzie grupa ludzi pragnących stworzyć czysto anarchistyczny/komunistyczny ustrój wyemigrowała na pustynny księżyc. Nie utrzymują kontaktów ze światem, a rządzi nimi komputer (tzn. rozdziela prace, które oni dobrowolnie wykonują :P). Na świat patrzymy oczami bohatera, genialnego fizyka, który udaje się w podróż na kapitalistyczną planetę, wspomina jak dorastał na księżycu i uświadamia sobie różne rzeczy (a i czytelnika nachodzi refleksja nad systemami polityczno-ekonomicznymi).

Jeszcze nasunęła mi się myśl, że w "Dziennikach gwiazdowych" Lema kilka podróży (czyli opowiadań) też jest w podobnym klimacie - takie alegorie komunizmu, czy wizje utopijnych światów - ogólnie fajna książka.
"Jeżeli o mnie chodzi, nigdy nie miałem przekonań. Zawsze miałem wrażenia. "
Fernando Pessoa
es_pada
Introwertyk
Posty: 77
Rejestracja: 26 lut 2010, 16:18
Płeć: nieokreślona

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: es_pada »

Ja lubie czytac ksiazki teologiczne i o tematyce religijnej. Czasem rowniez poezje oraz polska literature romantyczna.:-)
Awatar użytkownika
Kolor Tęczy
Intronek
Posty: 25
Rejestracja: 29 lis 2016, 13:13
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: Kolor Tęczy »

es_pada pisze:Ja lubie czytac ksiazki teologiczne i o tematyce religijnej. Czasem rowniez poezje oraz polska literature romantyczna.:-)
Czyżbym znalazła bratnią duszę?

Co czytałaś/-eś ostatnio?

Ja lubię generalnie ksiązki o tematyce religijnej, ostatnio lubię czytać powieści, których akcja toczy się w czasach Jezusa, ale sam Jezus jakby nie jest "główną postacią " ksiązki.
Np. Adwokat - (Randy Singer), rewelacja....
I niech sobie będą wszyscy mądrzy ze swoimi rozumami, a ja z moją miłością niech sobie będę głupi.
Awatar użytkownika
izzani
Intronek
Posty: 30
Rejestracja: 09 maja 2017, 0:16
Płeć: kobieta

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: izzani »

Bardzo lubię książki biograficzne. Jedną z moich ulubionych jest książka "Ja Ozzy" Ozziego Osbourna oczywiście :D jeśli chce się poczuć klimat rock n' rolla to jest to pozycja obowiązkowa. Jak dla mnie idealnie wyważony środek ciężkości. Taki mix dobrego humoru, ale jak trzeba to jest czas na refleksje i wzruszenie. Wklejam fragment może kogoś zainteresuje, ja serdecznie polecam --> http://www.sadistic.pl/fragment-ksiazki ... 100548.htm
Ostatnio czytam sobie "Z głowy" Janusza Głowackiego, ale jestem gdzieś w połowie i nie mogę tego skończyć.
Jeżeli zna ktoś jakieś ciekawe książki biograficzne to będę wdzięczna za podanie tytułu :)
"Zawodowiec powinien wiedzieć jak to się robi, amator ma nieograniczone możliwości"
Awatar użytkownika
Halszqa
Intronek
Posty: 27
Rejestracja: 04 maja 2017, 23:41
Płeć: kobieta

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: Halszqa »

Budzyński "Schulz pod kluczem"
Ty przychodzisz jak noc majowa, biała noc skąpana w jaśminie...
ODPOWIEDZ