Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Dyskusje, pytania, rekomendacje dotyczące owoców kinematografii i telewizji (w tym internetowej).
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: highwind »

Dobra introsie. Obejrzałem niedawno film. Film który wrył się tak głęboko w moje trzewia, że nie wiem czy przypadkiem nie został jednym z moich ulubionych obrazów ever. Nie jestem pewien, bo jestem jeszcze na świeżo po seansie i być może przemawiają przeze mnie bardziej emocje niż logika. W każdym razie coś w tym filmie, jakiś jego element (podejrzewam rozwiązanie tajemnicy, wokół rozwikłania której kręci się fabuła) tak bardzo zakłuł mnie w serducho, że nie byłem w stanie powstrzymać wzruszenia. A tak na serio, a wierzcie mi - nie bez skrępowania dzielę się takimi wyznaniami - płakałem jak bóbr, śmiejąc się jednocześnie z siebie, myśląc "highwind, co ty odpierdzielasz" :roll:

Film jest najnowszą animacją (mogłem napisać o nim w temacie o anime, ale stwierdziłem, że tutaj mogę dotrzeć do szerszego grona potencjalnych oglądaczy) studia Ghibli (tego od Księżniczki Mononoke, Spirited Away - W Krainie Bogów czy Sąsiada Totoro). Nazywa się "When Marnie Was There" i jest adaptacją angielskiej książki o tym samym tytule, tyle że w odróżnieniu od źródła, osadzoną na japońskiej, a nie angielskiej prowincji. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna - skrajna introwertyczka o imieniu Anna, zamknięta w sobie, mająca problemy z nawiązywaniem znajomości i z samoakceptacją, spędzająca czas na szkicowaniu. Niektóre sceny, pokazujące jej interakcje z otoczeniem (a właściwie próby uniknięcia tych interakcji) to była dla mnie kwintesencja pewnego sposobu bycia, charakterystycznego dla każdego introwertyka, mającego akurat nieprzystępny dzień. Już samo to, myślę jest wystarczającą motywacją do sprawdzenia obrazu; w końcu nie za często można poobserwować jakąś cząstkę siebie w takiej perspektywie.

Fabuła, jak już wspomniałem wcześniej kręci się wokół pewnej tajemnicy. Chodzi o opuszczoną posiadłość, do której główna bohaterka jest w jakiś niewytłumaczalny sposób przyciągana. Z czasem okazuje się, że rezydencja nie jest tak do końca opustoszała, a jej lokatorka szybko zaprzyjaźnia się z protagonistką. Z czasem dowiadujemy się więcej o historii stojącej za tajemniczą dziewczynką z posiadłości i o naturze jej związku z główną bohaterką, a także mimochodem o genezie wyobcowania Anny. Samo rozwiązanie zagadki (która momentami potrafiła być dosyć zawiła - nie wiadomo tak właściwie co jest rzeczywistością, a co sennym majakiem) było tak satysfakcjonujące, piękne i w pewien sposób kojące i budujące, że jak wspomniałem wcześniej - trudno mi było opanować wzruszenie, a z tego co zdążyłem się zapoznać w wideorecenzjach - w okolicy półtorej godziny od rozpoczęcia projekcji, sale kinowe zanosiły się zbiorowym szlochem ;)

Film, mimo że oparty o książkę dla dzieci, dotyka całkiem dojrzałych problemów i poważnych traum, z jakimi może mieć do czynienia dziecko. Do tego opowiedziana historia jest dosyć oryginalna i nie przypominam sobie, żebym zetknął się wcześniej z wątkiem o podobnym charakterze. Na dokładkę, film, jako że japoński, wymyka się pewnym stereotypom, irytującym kliszom, do których mogła co poniektórych przyzwyczaić zachodnia kinematografia. Na przykład pomimo że główna bohaterka przysparza opiekunom wielu problemów z powodu... cóż, swojego introwertyzmu i faktu wymykania się po nocach celem odwiedzenia posiadłości, ci są pełni zrozumienia, wsparcia i ciepła. Ze spraw technicznych - animacja jest świetna, a strona artystyczna to absolutna najwyższa kategoria. Wszystko ręcznie malowane, z pieczołowitością o szczegóły, grą światła i detali. Nad czym tam jeszczę mogę popiać z zachwytu? Aha! Ścieżka dźwiękowa. Proszę zwrócić uwagę na tekst tego utworu i powiedzieć czy to nie jest introwertyczne:
Priscilla Ahn - Fine On The Outside
Reszta utworów tutaj:
https://soundcloud.com/tags/when%20marnie%20was%20there

Polecam, highwind
Trailer
liari

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: liari »

Polan pisze:Chappie

Taki film o robocie co zyskał świadomość i jak dzieciak poznaje świat. Nie ma co się rozpisywać, dobry film.
Nie oglądałam, ale polecam inny film z robotem w roli głównej: Ex_Machina. Jest tak dobry, że czekam, aż będzie mnie stać na wypasione dvd i dopiero wtedy je obejrzę (zamiast bezcześcić to dzieło oglądając gdzieś za free). Bardzo przyjemna jest też ścieżka dźwiękowa. Wszystko jest tu idealne od początku do końca. Do samych napisów końcowych. :wink:
dadaizm
Zagubiona dusza
Posty: 3
Rejestracja: 17 lip 2015, 10:41
Płeć: kobieta

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: dadaizm »

ja kocham .... Fight CLub i znowu sobie go przypomnialam :D
Awatar użytkownika
So-ze
Rozkręcony intro
Posty: 345
Rejestracja: 08 kwie 2014, 20:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: So-ze »

"Yes man", kolejny dobry film z Jimem Carreyem w którym gra wyalienowanego 30-paro latka. Unika wszelkiego rodzaju spotkań i zobowiązań, aż do poznania guru filozofii "yes". Od tamtej pory nie wolno mu odmówić żadnej propozycji. Świetnie do pośmieszkowania i zastanowienia się nad swoim życiem (towarzyskim) ale "I love you Phillip Morris" nie dorównuje :)
Dennis
Intronek
Posty: 33
Rejestracja: 04 lip 2015, 14:48
Płeć: mężczyzna

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: Dennis »

http://www.filmweb.pl/film/Stary%2C+koc ... 009-467340 "I Love You, Man" - jesli lubicie komedie to powinno sie wam spodobac :D
Awatar użytkownika
inhale
Intronek
Posty: 50
Rejestracja: 22 maja 2015, 11:44
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: o.O
Kontakt:

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: inhale »

medżik majk dabul exel ; p
Awatar użytkownika
So-ze
Rozkręcony intro
Posty: 345
Rejestracja: 08 kwie 2014, 20:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: So-ze »

Polecam Valhalla Rises.
http://www.filmweb.pl/film/Valhalla%3A+ ... 009-391382

Świetne kino eksperymentalne :) w skrócie, to introwertyczny film o wikingach. Mało dynamiki, jeszcze mniej dialogów, bajecznie mroczny klimat z naprawdę brutalnymi przebłyskami. Bardzo dobra muzyka, piękne ujęcia i charakteryzacja dodająca autentyzmu. Żeby co nieco powiedzieć o fabule i nie spoilerować - bohaterem jest schwytany w niewolę morderca prowadzony do jakiegoś miasta w zamian za nagrodę. Udaje mu się uciec i trafia na grupę chrześcijan, która chce się przeprawić do "Ziemi Świętej". W cudzysłowie bo sami nie do końca wiedzą gdzie jest.

No i muzyczny smaczek na koniec https://www.youtube.com/watch?v=VH0EC5sR00Q
Awatar użytkownika
inhale
Intronek
Posty: 50
Rejestracja: 22 maja 2015, 11:44
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: o.O
Kontakt:

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: inhale »

...a myślałam, że to będzie tym smaczkiem https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ
Awatar użytkownika
So-ze
Rozkręcony intro
Posty: 345
Rejestracja: 08 kwie 2014, 20:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: So-ze »

Polecam film Baraka. To też nie film dla wszystkich, raczej do obejrzenia na spokojnie przy zgaszonych światłach. W półtorej godziny pokazana zostaje duża część wszystkich kultur na Ziemi. Niektórych nie widziałem w żadnym dokumencie. Jeśli kogoś interesują podróżnicze klimaty, to jest w sam raz. Muzyka też jest niezła, głównie ambient, pojawia się co najmniej jeden kawałek Dead Can Dance.

Do obejrzenia na YT https://www.youtube.com/watch?v=zDnJhlozDIE
Awatar użytkownika
pustka
Stały bywalec
Posty: 216
Rejestracja: 18 mar 2011, 16:08
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Kalisz

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: pustka »

"w kręgu miłości" <3
Co jest, to jest. Co się zdarzy, to się zdarzy.
Awatar użytkownika
aporia
Pobudzony intro
Posty: 138
Rejestracja: 13 maja 2015, 18:43
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: aporia »

Bękarty wojny
Nic się nie da zmienić, statystycznie wypada jedna śmierć na jednego człowieka.
Lacki
Introwertyk
Posty: 74
Rejestracja: 25 cze 2015, 16:11
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Limanowa/Kraków

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: Lacki »

Locke. Film o tym jak być facetem. Jak zniszczyć sobie życie w kilka godzin.

http://www.filmweb.pl/film/Locke-2013-680642#
"Zawsze chyba byłem sam, zawsze chyba chciałem tego"
Awatar użytkownika
ponuraczek
Pobudzony intro
Posty: 172
Rejestracja: 06 gru 2014, 21:34
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: ponuraczek »

"Bogowie"
Film o życiu Zbigniewa Religi i o pierwszym przeszczepie serca, którego dokonał. Ogólnie film nawet dobry. Warto obejrzeć, za względu na fenomenalna grę Tomasza Kota w głównej roli.
"Jeżeli o mnie chodzi, nigdy nie miałem przekonań. Zawsze miałem wrażenia. "
Fernando Pessoa
Awatar użytkownika
Czerwona
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 30 gru 2012, 13:29
Płeć: nieokreślona

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: Czerwona »

pustka pisze:w kręgu miłości
Dobry film do zaproszenia dziewczyny do siebie na randkę. Grajek (brodaty drwalo-kloszard w koszuli w kratę z młotkiem w ręce), namiętność (były sceny 18+, więc i dla faceta coś będzie), przemyślenia (naturalnie bogate i patetyczne), życie "na przekór" (wszystkim i wszystkiemu), a do tego wielka tragedia (czyli coś, co większość kobitek uwielbia). I panna będzie Twoja! ;) Mnie się podobał średnio, taka sentymentalna papka... Choć zły nie był, to mnie do końca nie przekonał.
Ale na randkę boski! Zaimponujesz jej wrażliwością :P (tylko przypadkiem nie płacz).
Jeśli na świętego Prota jest pogoda albo słota, to na świętego Hieronima deszczyk jest albo go ni ma.
Awatar użytkownika
nika
Introwertyk
Posty: 117
Rejestracja: 17 cze 2013, 20:14
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: nika »

"Mroczne cienie", film mojego ulubionego reżysera Tima Burtona.

W 1752 roku, Joshua i Naomi Collinsowie, wraz z synem Barnabasem wyruszyli z Liverpoolu do Ameryki by rozpocząć nowe życie. Ale nawet ucieczka za ocean nie wystarczyła by uniknąć tajemniczej klątwy, która raz na zawsze przeklęła ich rodzinę. Mijają dwie dekady, a dorosły Barnabas (Johnny Depp) ma świat u stóp, a właściwie miasto Collinsport w Maine. Mieszka w pięknym dworze Colinwood. Jego życie obfituje w bogactwa, władzę i piękne kobiety - do czasu, gdy robi poważny błąd, zakochując się i łamiąc serce Angelique Brouchard (Eva Green). Czarownica, w każdym tego słowa znaczeniu, skazuje go na los gorszy od śmierci: zamieniając go w wampira, a następnie grzebiąc żywcem. Niespełna dwa wieki później, w 1972 roku, Barnabas, nieumyślnie uwolniony z grobu przez śmiertelników, powraca do życia, lecz w bardzo zmienionym świecie, także pod względem punktu widzenia wampira. Odwiedza swoją dawną posiadłość i odkrywa, że jego niegdyś wielki majątek popadł w ruinę. Jak się okazuje, dysfunkcyjnym resztkom rodziny Collinsów wcale nie wiedzie się lepiej...
ODPOWIEDZ