Adrenalina

Tutaj porozmawiać możemy o naszych zainteresowaniach, bardziej lub mniej popularnych pasjach czy nawet... dziwactwach :)
Awatar użytkownika
ross
Introwertyk
Posty: 77
Rejestracja: 31 lip 2014, 3:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 8w7
MBTI: INTP
Lokalizacja: Żory, Śląsk
Kontakt:

Re: Adrenalina

Post autor: ross »

Właśnie. Tu chodzi o stres, ale ten który doprowadza do reakcji fight or flight. Nie o ten, kiedy przy kasie w sklepie okaże się, że nie masz portfela, albo ten, kiedy chcesz zagadać, a się "boisz".
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: Adrenalina

Post autor: Sorrow »

Jak byłem młody to się zajmowało łażeniem po dachach, chuligańskimi wybrykami, etc. Dzisiaj takich wrażeń dostarczają mi głównie gry komputerowe.
ross pisze:Właśnie. Tu chodzi o stres, ale ten który doprowadza do reakcji fight or flight. Nie o ten, kiedy przy kasie w sklepie okaże się, że nie masz portfela, albo ten, kiedy chcesz zagadać, a się "boisz".
No ale właśnie chodzi o to że taki stres też powoduje reakcję fight or flight.
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
Awatar użytkownika
ross
Introwertyk
Posty: 77
Rejestracja: 31 lip 2014, 3:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 8w7
MBTI: INTP
Lokalizacja: Żory, Śląsk
Kontakt:

Re: Adrenalina

Post autor: ross »

Sorrow pisze:No ale właśnie chodzi o to że taki stres też powoduje reakcję fight or flight.
Shit. No to nieźle macie. :D
Awatar użytkownika
Lunatic
Introwertyk
Posty: 68
Rejestracja: 30 paź 2011, 19:34
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Adrenalina

Post autor: Lunatic »

Każda stresująca sytuacja wywołuje reakcje układu współczulnego, który pobudza nadnercza do wytwarzania adrenaliny. Czy to jest stres spowodowany zapomnieniem portfela, czy stres spowodowany wyskoczeniem z samolotu ze spadochronem i np. problemy z jego otwarciem. Po prostu jest tutaj inne jego natężenie. I wynikiem działania tego stresu jest właśnie reakcja fight or flight.

http://en.wikipedia.org/wiki/Fight-or-f ... sponse.jpg
Awatar użytkownika
ross
Introwertyk
Posty: 77
Rejestracja: 31 lip 2014, 3:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 8w7
MBTI: INTP
Lokalizacja: Żory, Śląsk
Kontakt:

Re: Adrenalina

Post autor: ross »

Zresztą, co my wszyscy wiemy o adrenalinie...
https://www.youtube.com/watch?v=5z0VAmb4uVI
A tutaj troszeczkę dłuższy filmik tego samego gościa :D
https://www.youtube.com/watch?v=9DdLiufGV-U&
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 865
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Adrenalina

Post autor: Agon »

W sumie ciekawe jaki jest procent intro i ekstra u wyczynowców i jak się ma bycie intro/ekstra do bycia odważnym/tchórzliwym. A autor tematu niech lepiej nie popisuje się dłużej swoją nieznajomością biologii, bo to śmieszne. To tak jakby twierdzić, że testosteron występuje tylko u mężczyzn typu "macho".
Awatar użytkownika
ross
Introwertyk
Posty: 77
Rejestracja: 31 lip 2014, 3:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 8w7
MBTI: INTP
Lokalizacja: Żory, Śląsk
Kontakt:

Re: Adrenalina

Post autor: ross »

Yhh. Chodziło mi o odczuwalną ilość adrenaliny. Nie podchodzę do tego od strony biologii, tylko praktyki.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 865
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Adrenalina

Post autor: Agon »

ross, introwertyzm a wydzielanie adrenaliny

Stary temat, ale może jakoś się to łączy. Według tego co tam jest napisane, to na podstawie doświadczeń tamtych introwertyków + tego co jest tu napisane, można stwierdzić, że u intro powstaje na tyle dużo adrenaliny, że sporty ekstremalne nie są potrzebne, by się dodatkowo pobudzić.
Awatar użytkownika
Papaja
Intromajster
Posty: 466
Rejestracja: 04 sty 2014, 14:30
Płeć: kobieta
Enneagram: 1w9
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Adrenalina

Post autor: Papaja »

Adrenalina w duzych dawkach przez dlugi okres czasu naprawde szkodzi. Ta zwiazana np. ze stresem przed egzaminami, w pracy czy w jeszcze innych dlugotrwalych stresujacych sytuacjach dziala wyniszczajaco na system nerwowy. Ostatnio odczulam na sobie i nie polecam nikomu.
Kto stworzył ten labirynt niepewności, tę świątynię dufności, naczynie grzechu, pole usiane tysiącem zasadzek, przedsionek piekła, kosz po brzegi napełniony chytrością, truciznę słodką jak miód, łańcuch, który wiąże śmiertelnych z doczesnością – kobietę?
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 865
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Adrenalina

Post autor: Agon »

Papaja pisze:Adrenalina w duzych dawkach przez dlugi okres czasu naprawde szkodzi.
A konkretnie nie tyle adrenalina co kortyzol. W długotrwałym stresie duża ilość kortyzolu prowadzi do wzrostu ilości serotoniny w pewnych partiach mózgu i uszkadza w ten sposób komórki nerwowe. Dlatego w niektórych rodzajach depresji (depresje związane z przewlekłym stresem) stosuje się lek o nazwie Coaxil zawierający tianeptynę, która chroni neurony.
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: Adrenalina

Post autor: Sorrow »

Papaja pisze:Adrenalina w duzych dawkach przez dlugi okres czasu naprawde szkodzi. Ta zwiazana np. ze stresem przed egzaminami, w pracy czy w jeszcze innych dlugotrwalych stresujacych sytuacjach dziala wyniszczajaco na system nerwowy. Ostatnio odczulam na sobie i nie polecam nikomu.
No od tego mi się drastycznie pogorszyła pamięć. Na studiach miałem okres kompletnego dna gdzie nawet polecenia na systemach operacyjnych musiałem czytać kilka-kilkanaście razy żeby wiedzieć co mam robić. Oczywiście skończyło się to niezaliczeniem studiów. Zresztą generalnie w okresach stresu (czyli prawie zawsze) zdolność uczenia się mi pada.
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
giant5r
Zagubiona dusza
Posty: 2
Rejestracja: 27 cze 2015, 17:47
Płeć: mężczyzna

Re: Adrenalina

Post autor: giant5r »

Motocykl dostarcza dużo adrenaliny ;) Polecam :P
ODPOWIEDZ