Technologia

Tutaj porozmawiać możemy o naszych zainteresowaniach, bardziej lub mniej popularnych pasjach czy nawet... dziwactwach :)
Racter

Re: Technologia

Post autor: Racter »

Faramuszka pisze:Znowu ja ^^
Jakbyście się zastanawiali jak można podbić Marsa, to Elon może wam coś w tym podpowie :>
https://www.youtube.com/watch?v=A1YxNYiyALg
(Disclaimer: nie obejrzałem całości, głównie opieram się na tym podsumowaniu: Musk’s Mars moment: Audacity, madness, brilliance—or maybe all three)

W sumie, to nie wiem co myśleć o planach tego gościa.

Z jednej strony, czuję, że świat potrzebuje takich jak on. Wizjonerów, ale nie takich typowych jajogłowych, których genialnie pokręcone pomysły kończą co najwyżej jako cytowania w magisterkach, ale zdeterminowanych ludzi biznesu, z charyzmą i możliwościami. Co by nie mówić, to właśnie przemysł stoi za wdrożeniem wszelkich pomysłów naukowców i uczynieniem ich osiągalnymi dla każdego człowieka. No i może jestem trochę naiwny, ale czuć było, że ten człowiek autentycznie o tym marzy i chce tego dokonać.
what really stood out about Musk’s speech on Tuesday was the naked baring of his soul. Considering his mannerisms, passion, and the utter seriousness of his convictions, it felt at times like the man's entire life had led him to that particular stage. It took courage to make the speech, to propose the greatest space adventure of all time. His ideas, his architecture for getting it done—they’re all out there now for anyone to criticize, second guess, and doubt.
Z drugiej strony zaś... plan stworzenia linii tranzytowej między Ziemią a Marsem i zbudowanie tam ludzkiej kolonii, kiedy jeszcze nie udało się na czerwoną planetę wysłać pojedynczego kosmonauty, brzmi, jak by to powiedzieć... wygórowanie? Zwłaszcza, iż wygląda na to, że Elon z ekipą przejęli się tylko jednym problemem związanym z kolonizacją - transportem. Jest to oczywiście rzecz bardzo istotna, i działanie przemysłu w tym względzie może sprawić, że koszt wysłania człowieka na misję międzyplanetarną drastycznie zmaleje. Tym bardziej cieszę się, że ludzie inwestują w te technologie i starają się jak mogą. Szczególnie w czasach, kiedy różne agencje kosmiczne mają bardzo niski priorytet, jeśli chodzi o dotacje rządowe.

Całkiem ciekawym zjawiskiem jest też "konkurencja" na tym rynku. Osobiście wolałbym widzieć inicjatywę połączonych sił agencji kosmicznych, rządów i przedstawicieli przemysłu; lecz co by nie mówić, w ubiegłym wieku podbój kosmosu był stymulowany głównie konkurencją między zachodnią a wschodnią stroną żelaznej kurtyny. Dzisiaj takim ekwiwalentem kosmicznego 'wyścigu zbrojeń' może być rywalizacja między SpaceX Elona Muska a Blue Origin Jeffa Bezosa: https://www.bloomberg.com/news/articles ... space-race
The two startups have also proven that billionaires with sci-fi dreams really can compete with government-backed companies blessed with tremendous funding and decades of experience. Previous rich-guy space enthusiasts, such as Andrew Beal, had runs of success but never managed to emerge as real launch competitors. It now looks as if the U.S., having gone from dominant to becoming utterly uncompetitive in the global launch market, has the two most promising space startups in the world and will perhaps be the leader in the aerospace industry. All thanks to an online bookseller and that PayPal guy.
Wracając do samej idei kolonizacji Marsa. Moim zdaniem Elon bagatelizuje wiele innych problemów, które mogą się wiązać z jego zasiedleniem (chociaż nie obejrzałem całej konferencji, mogę się mylić). To, że na Marsie grawitacja jest na poziomie ok. 0,4 tej na Ziemi, to nie jest coś, dzięki czemu łatwiej będzie przenosić ciężkie przedmioty i grać w kosza, tylko coś, co może powodować bardzo poważne problemy zdrowotne. Drugą kwestią jest atmosfera - na Marsie jest ona obecna, ale jest bardzo cienka, przez co bardzo słabo chroni przed promieniowaniem kosmicznym.

Dlatego też często jako alternatywę kolonizacyjną wymienia się Wenus, która ma gęstą atmosferę i grawitację ok. 0,9 przyciągania Ziemi. Owszem, na powierzchni tej planety jest goręcej niż w piekle, a ciśnienie jest jak na dnie rowu mariańskiego, dlatego teoretycznie odpada, ale tylko wtedy, jeśli nie ruszymy wyobraźnią ;). Poniżej zamieszczam odnośniki do odcinków z jednego kanału YT, który oglądam namiętnie:

PBS SpaceTime - Should we colonize Venus instead of Mars
PBS SpaceTime - Will Mars or Venus kill you first?

I tak, w bonusie (i na czasie, w końcu na tym forum ostatnio duży ruch w temacie o różnicach między kobietami a mężczyznami) - Should the first Mars mission be all women?

#OccupyVenus
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Technologia

Post autor: highwind »

Racter pisze:Z jednej strony, czuję, że świat potrzebuje takich jak on. Wizjonerów, ale nie takich typowych jajogłowych, których genialnie pokręcone pomysły kończą co najwyżej jako cytowania w magisterkach, ale zdeterminowanych ludzi biznesu, z charyzmą i możliwościami. Co by nie mówić, to właśnie przemysł stoi za wdrożeniem wszelkich pomysłów naukowców i uczynieniem ich osiągalnymi dla każdego człowieka.
Dla mnie ciekawym jest, że akurat Musk charyzmą nie grzeszy, co i tak jest w jego przypadku eufemizmem, a mimo to potrafi zarazić ludzi swoją wizją. I czuć, że to przede wszystkim naukowiec, za co chwała mu.
Racter pisze:Z drugiej strony zaś... plan stworzenia linii tranzytowej między Ziemią a Marsem i zbudowanie tam ludzkiej kolonii, kiedy jeszcze nie udało się na czerwoną planetę wysłać pojedynczego kosmonauty, brzmi, jak by to powiedzieć... wygórowanie? Zwłaszcza, iż wygląda na to, że Elon z ekipą przejęli się tylko jednym problemem związanym z kolonizacją - transportem.
Nie wiem, czy w podlinkowanym tekście padły te słowa (bo nie czytałem), ale podczas konferencji Musk odniósł się do tej kwestii, porównując stworzenie linii tranzytowej Ziemia - Mars do kolei wschód - zachód we wczesnej historii USA. Sugerował, że wystarczy zapewnić możliwość transportu, a ludzka przedsiębiorczość już zadba o resztę.
Racter pisze:Osobiście wolałbym widzieć inicjatywę połączonych sił agencji kosmicznych, rządów i przedstawicieli przemysłu
Niestety, z podróży kosmicznych kiepska kiełbasa wyborcza, także na rządy demokratyczne nie ma co liczyć. Cała nadzieja w Chinach... I może Korei Północnej ;)
Racter

Re: Technologia

Post autor: Racter »

highwind pisze: Dla mnie ciekawym jest, że akurat Musk charyzmą nie grzeszy, co i tak jest w jego przypadku eufemizmem, a mimo to potrafi zarazić ludzi swoją wizją. I czuć, że to przede wszystkim naukowiec, za co chwała mu.
No co Ty gadasz. Patrz, jak ekipa SpaceX wręcz kipi charyzmą ;):
https://cdn.arstechnica.net/wp-content/ ... riachi.jpg
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Technologia

Post autor: highwind »

Elonek w nowym TEDowym wywiadzie. O kopaniu tuneli i generalnie swojej wizji przyszłości.
https://www.youtube.com/watch?v=GPaYrhUZSYQ
ODPOWIEDZ