Gry planszowe, karciane, etc.

Tutaj porozmawiać możemy o naszych zainteresowaniach, bardziej lub mniej popularnych pasjach czy nawet... dziwactwach :)
Awatar użytkownika
PłaskiJakDeska
Introrodek
Posty: 18
Rejestracja: 24 sty 2016, 23:59
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INFP
Lokalizacja: le Wrocuave
Kontakt:

Gry planszowe, karciane, etc.

Post autor: PłaskiJakDeska »

Kaman, na pewno są tu jacyś fani :)
A więc bez owijania w bawełnę: macie jakieś ulubione tytuły, kategorie?
W co gracie najczęściej? Może coś potraficie polecić ciekawego?

Jeśli o mnie chodzi to bardzo lubię grę planszową Metro 2033, dobry kawał gry strategicznej, z ciekawym systemem i fajnie wplecioną stylistyką.
Na imprezy (zwłaszcza z dobrą ekipą) obowiązkowo Taboo :)

Przymierzam się jeszcze do kupna Eldritch Horror, jako że jestem ogromnym fanem twórczości H.P. Lovecrafta, no a poza tym Galakta ogłosiła dodruk, wic jestem więlce uradowany :)
\[T]/~praise the Sun! | mój tumblr
Awatar użytkownika
ponuraczek
Pobudzony intro
Posty: 172
Rejestracja: 06 gru 2014, 21:34
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ

Re: Gry planszowe, karciane, etc.

Post autor: ponuraczek »

Taboo znam, fajna gra, choć z takich gier dla większej liczby osób wolę Dixita - można dać się ponieść wyobraźni, jak się gra w odpowiednim towarzystwie.
Double też jest fajne, taka gra na spostrzegawczość, tylko trzeba się bardzo skupiać :P Albo List miłosny, też fajna gra wymagające dedukcji. Albo z takich do grania w większym gronie to jeszcze Jungle Speed - choć nie polecam, jak ktoś znajduje się w towarzystwie osób silnych bądź z długimi paznokciami :P

Poza tym Carcassonne - najlepsze z duuużą ilością dodatków, bo jak jest za mało płytek do układania to gra za szybko się kończy.
Osadnicy z Catanu - też strategiczna gra, grałam 2 razy ale i tak mnie zauroczyła swoimi możliwościami :)
W planszówkową wersję Gry o Tron miałam okazję raz zagrać, przekonało mnie to do obejrzenia serialu - jakoś wczułam się w klimat dzięki niej :evil:. Chociaż dużo czasu upływa na poznanie zasad i rozstawienie planszy jak się gra pierwszy raz, ale to chyba w większości takich bardziej złożonych gier. No i na samą rozgrywkę też sporo czasu schodzi.
Pan Lodowego Ogrodu - chyba moja ulubiona do tej pory, fajne w niej jest to, ze każdy z graczy ma własne cele, ale można też dążyć do takiego jednego odgórnego. Trzeba też brać pod uwagę czy nie doprowadzimy do końca świata :P Świetna gra strategiczna i fajnie wpleciona w świat książki, chociaż można grać nie znając jej fabuły.

Z takich mniej fascynujących: Small World - dobre do pogrania na raz czy dwa, ale jak się ogarnie które kombinacje ras i cech są najlepsze, to już nie ma takiej zabawy, szczególnie gdy gra się z kimś kto nie ogarnia za bardzo.
W Munchkina też kiedyś grałam, ale nie ogarnęłam do końca zasad chyba, bo kolega tłumaczył zbyt chaotycznie.
"Jeżeli o mnie chodzi, nigdy nie miałem przekonań. Zawsze miałem wrażenia. "
Fernando Pessoa
Awatar użytkownika
apohawk
Rozkręcony intro
Posty: 297
Rejestracja: 27 lis 2012, 18:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gry planszowe, karciane, etc.

Post autor: apohawk »

Mamy Cytadelę (2-7 graczy) i 7 Cudów Świata: Pojedynek (2 graczy). Jeszcze nie zdażyło mi się grać w cytadelę w więcej niż 3 osoby.
No good deed goes unpunished.
Awatar użytkownika
PłaskiJakDeska
Introrodek
Posty: 18
Rejestracja: 24 sty 2016, 23:59
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INFP
Lokalizacja: le Wrocuave
Kontakt:

Re: Gry planszowe, karciane, etc.

Post autor: PłaskiJakDeska »

ponuraczek pisze:Small World - dobre do pogrania na raz czy dwa, ale jak się ogarnie które kombinacje ras i cech są najlepsze, to już nie ma takiej zabawy, szczególnie gdy gra się z kimś kto nie ogarnia za bardzo.
Dodatki wywracają rozgrywkę do góry nogami i przestaje być tak nudno :)
Ale fakt. Przyznam, że podstawka robi się nużąca i monotonna po paru zagraniach.
\[T]/~praise the Sun! | mój tumblr
Manala
Intronek
Posty: 32
Rejestracja: 28 gru 2015, 22:11
Płeć: nieokreślona
Enneagram: 4w5

Re: Gry planszowe, karciane, etc.

Post autor: Manala »

"Złote historie" się świetnie sprawdzają na imprezach, chociaż to właściwie gra dla dzieci :D Ale rozwiązywanie zagadek i tak wciąga. "Dixit" też jest super, można próbować rozszyfrować sposób myślenia towarzyszy :D
Awatar użytkownika
PłaskiJakDeska
Introrodek
Posty: 18
Rejestracja: 24 sty 2016, 23:59
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INFP
Lokalizacja: le Wrocuave
Kontakt:

Re: Gry planszowe, karciane, etc.

Post autor: PłaskiJakDeska »

Spróbuj "Czarne Historie" dla bardziej dojrzałych graczy ;)
\[T]/~praise the Sun! | mój tumblr
Awatar użytkownika
Coro
Stały bywalec
Posty: 199
Rejestracja: 24 lis 2015, 13:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Gry planszowe, karciane, etc.

Post autor: Coro »

Dixit jest świetny w gronie znajomych o podobnym poczuciu humoru, gdzie wymyśla się zabawne skojarzenia - można się maga uśmiać z niektórych rzeczy :D

Monopoly, klasyk... pozwala na 1-3 godzinki (bywało, że nawet 7) zamienić się w nieczułego chciwca, który kombinuje jak na wymianie zrobić z przeciwnika świętego tureckiego :twisted:

Munchkin, gra karciana w przeróżnych edycjach, które można ze sobą łączyć - składamy postać przy pomocy stylówek, różnych elementów zbroi i mocy. Swoją postacią walczymy z potworami, które mogą się znaleźć w naszej dłoni lub w osobnej kupce kart. W walce mogą pomagać nam inni gracze za nagrodę ustaloną "na gębę". Gra kończy się, gdy, któryś z graczy zdobędzie określoną liczbę punktów. Brzmi sztywnie? Głównym źródłem zabawy jest to co znajduje się na każdej z kart, mianowicie znajdziemy na nich po kawałeczku humoru w tym kilka odniesień do polskiej rzeczywistości. Dodatkowym elementem zabawy jest brak konieczności starannego trzymania się zasad, wszelkie wątpliwości można rozwiązać mocnym darciem mordy :D
ponuraczek pisze:W Munchkina też kiedyś grałam, ale nie ogarnęłam do końca zasad chyba, bo kolega tłumaczył zbyt chaotycznie.
W Select'cie możemy spróbować jeszcze raz Cię nauczyć ;)

Super Farmer, w to często grałem ze znajomymi w podstawówce, na świetlicy. Dopiero pół roku temu miałem okazję zagrać ponownie w tą grę, tym razem w SF Deluxe, fajna mała gierka dla ludzi lubiących arytmetykę.
Awatar użytkownika
Jodie
Introrodek
Posty: 11
Rejestracja: 01 lis 2017, 18:47
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w6
MBTI: INFJ-T

Re: Gry planszowe, karciane, etc.

Post autor: Jodie »

Ja bardzo lubię Eurobiznes i Bierki.
protas
Zagubiona dusza
Posty: 3
Rejestracja: 04 lis 2017, 15:14
Płeć: nieokreślona

Re: Gry planszowe, karciane, etc.

Post autor: protas »

U mnie klasyczne Monopoly wygrywa.
Awatar użytkownika
Kuqi
Introwertyk
Posty: 94
Rejestracja: 22 paź 2017, 18:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Gry planszowe, karciane, etc.

Post autor: Kuqi »

Eurobiznes, Super Farmer, Chińczyk, Szachy.
W karty to Remik 500, Makao, Poker.
Awatar użytkownika
zielona-żmija
Intronek
Posty: 26
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:59
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTJ

Re: Gry planszowe, karciane, etc.

Post autor: zielona-żmija »

Podłączam się pod Eurobiznes i Szachy.
Bardzo lubię grać w Scrabble. Oraz w Państwa Miasta - nie wiem, czy zostało to już uznane jako relikt przeszłości?
Z gier karcianych - Makao, Poker, Tysiąc, Oczko oraz układanie pasjansów :)
Awatar użytkownika
Kuqi
Introwertyk
Posty: 94
Rejestracja: 22 paź 2017, 18:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Gry planszowe, karciane, etc.

Post autor: Kuqi »

Państwa-miasta są super. Zapomniałem o tym a zawsze w szkole się grało :D
Awatar użytkownika
Pitko
Intronek
Posty: 56
Rejestracja: 04 lis 2016, 14:04
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: ISTJ-T
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry planszowe, karciane, etc.

Post autor: Pitko »

Wszystko co wymienione do tej pory jest w posiadaniu lub było grane. Minus Gra o Tron, tego nie tykałem.
7 cudów świata ( pełne i Pojedynek) , Splendor, Obecność, Pędzące Żółwie, Patchwork.
Za to z większych gier choć nie posiadam to lubię Scythe, Teraformację Marsa. Ogólnie dużo różnych tytułów mam rozegranych.
Awatar użytkownika
ponuraczek
Pobudzony intro
Posty: 172
Rejestracja: 06 gru 2014, 21:34
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ

Re: Gry planszowe, karciane, etc.

Post autor: ponuraczek »

Miałam ostatnio przyjemność grać w świetną planszówkę: Robinson Crusoe – Przygoda na Przeklętej Wyspie. Największym minusem jest długi czas ogarniania zasad i wdrażania się w grę. Jednak nie da się do niczego porównać radości, gdy wreszcie, po kilku przegranych sesjach, uda się zbudować statek i uciec z wyspy!
"Jeżeli o mnie chodzi, nigdy nie miałem przekonań. Zawsze miałem wrażenia. "
Fernando Pessoa
Awatar użytkownika
manat
Intronek
Posty: 38
Rejestracja: 01 gru 2017, 15:38
Płeć: kobieta

Re: Gry planszowe, karciane, etc.

Post autor: manat »

Planszówki uwielbiam. Są świetną formą spędzania czasu z innymi osobami, gdyż nadają temu jakąś formę i nie trzeba się martwić o prowadzenie rozmowy :D.

U mnie ostatnio szał na Terraformację Marsa z dodatkiem Wenus. Z innych większych i bardziej złożonych gier uwielbiam Battlestar Galactica - kobyła na 4h z elementem negatywnej interakcji między graczami, oraz nutką tajemnicy pt. rozważań kto jest 'złym' a kto 'dobrym' graczem. Podobnie jest w grze Pokój 25, ale ta jest o wiele mniej skomplikowana.

Z krótszych, bardziej familijnych gier bardzo lubię Wsiąść do pociągu, Carcassonne i 7 cudów świata, również w wersji na dwie osoby.

Z imprezówek Dixit jest niezastąpiony. Ale jeśli się gra ciągle w tym samym składzie szybko zna się sposób myślenia i kojarzenia innych graczy, co wszystko psuje.

Poza tym Cytadela, Splendor, Pedzące wielbłądy, Potwory w Tokio, Takenoko. Bardzo lubię też Scrabble.
ODPOWIEDZ