Bieganie

Tutaj porozmawiać możemy o naszych zainteresowaniach, bardziej lub mniej popularnych pasjach czy nawet... dziwactwach :)
Racter

Bieganie

Post autor: Racter »

Czy introsie lubią biegać? :)

Swego czasu biegałem dość regularnie, ale nie wyczynowo (startowałem w 2 imprezach biegowych na 10 km, z niezbyt wyśrubowanym czasem). Potem trochę przeciążyłem organizm i odpadłem. Tym niemniej, planuję wrócić. :)

Jak wygląda u was bieganie? Czy głównie dla zdrowia i aktywnego wypoczynku, czy też próbujecie startować na dłuższe dystanse (dziesiątki, półmaratony, maratony) i śrubować życiowe rekordy? Czy biegacie wg jakiegoś planu, czy biegacie codziennie, i ile km w tygodniu? Korzystacie z biegowego oprzyrządowania jak pulsometry itp? Wolicie biegać w terenie, w lesie, na bieżni? Dobieracie jakąś dietę pod bieganie?

I czy macie może jakieś porady dla kogoś, kto wraca po dłuższej przerwie i ma zauważalną nadwagę? ;)

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
wazz
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 27 lip 2016, 0:52
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Bieganie

Post autor: wazz »

Lubię ale póki co tylko rekreacyjnie, około 5km tak ze 3-4 razy w tygodniu. Muszę jeszcze popracować nad systematycznością :) Imprezy biegowe mnie kuszą już od dawna, może w przyszłym roku kiedy już nieco poprawię kondycję. To chyba fajne doświadczenie, zwłaszcza biegi charytatywne.
“Never underestimate the power of stupid people in large groups.” G.C.
Awatar użytkownika
Anthrax91
Pobudzony intro
Posty: 131
Rejestracja: 14 maja 2016, 15:53
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Bieganie

Post autor: Anthrax91 »

Pamiętam że początki z bieganiem były u mnie strasznie ciężkie, po 3km wypluwałem płuca i miałem serdecznie dość, ale zawziąłem się i systematycznie 3-4 razy w tyg po 30-45min nie zważając na pogodę, upały, deszcze, mróz, śnieg...przez cały rok sobie biegałem, głównie dla zdrowia, dystanse w przedziale 5-10km. Aktualnie jednak zaprzestałem całkowicie biegać i nie mam ani chęci ani motywacji żeby do tego wrócić.
Awatar użytkownika
Merigold
Rozkręcony intro
Posty: 324
Rejestracja: 11 lut 2016, 18:58
Płeć: kobieta

Re: Bieganie

Post autor: Merigold »

Też wracam po dłuższej przerwie - z pewnych względów nie mogłam biegać prawie rok. Rady? Chyba trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie irytować się, gdy ten sam dystans, co dawniej biegnie się dłużej. ;>
Zrobiłam jeden HM (w tzw. "Bydgoszczu"). Pamiętam, że tego dnia konkretnie padało, więc debiut zaliczyłam w średnich warunkach. :D Mimo to mam nadzieję, że jeszcze inne takie imprezy przede mną. ;> Wtedy założyłam sobie, że chcę złamać 2h i udało się. :3
Marzy mi się jeszcze królewski dystans, ale nie wiem czy mam na tyle wydolny organizm, czy to nie byłoby za duże obciążenie dla stawów itd.
Poza HM byłam jeszcze wolontariuszką na WFL. Atmosfera na wydarzeniach fantastyczna, ludzie bardzo życzliwi, zero niezdrowej rywalizacji.

Zazwyczaj biegałam co drugi dzień i było to 5-6km, nie więcej (żeby nie przeciążać stawów), a między dniami biegowymi robiłam ćwiczenia, jeden dzień w tygodniu na regenerację. Dłuższe wybieganie (10,15+) co dwa tygodnie. Teraz trudniej o regularność, staram się biegać kilka razy w tygodniu. Zawsze po zmroku!

Bieganie dużo mi daje, jeśli chodzi o aspekt psychiczny, mogę wywalić nadmiar emocji, niestety wieloma rzeczami się przejmuję i dzielę włos na czworo, dlatego reset czachy wskazany. Biegacie z muzyką? (:
Awatar użytkownika
wazz
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 27 lip 2016, 0:52
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Bieganie

Post autor: wazz »

Merigold pisze:Biegacie z muzyką? (:
Wyłącznie z muzyką, nie ma innej możliwości :D
“Never underestimate the power of stupid people in large groups.” G.C.
Rlip

Re: Bieganie

Post autor: Rlip »

wazz pisze:
Merigold pisze:Biegacie z muzyką? (:
Wyłącznie z muzyką, nie ma innej możliwości :D
Ja wolę biegać z audiobookiem, bo w pracy się wystarczająco muzyki nasłucham ;)
Awatar użytkownika
Anthrax91
Pobudzony intro
Posty: 131
Rejestracja: 14 maja 2016, 15:53
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Bieganie

Post autor: Anthrax91 »

Merigold pisze:Biegacie z muzyką? (:

Mimo że muzyka towarzyszy mi przez większość dnia, to biegać z nią nie potrafię, rozprasza mnie.
Awatar użytkownika
wazz
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 27 lip 2016, 0:52
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Bieganie

Post autor: wazz »

Nawet mi nas nie żal :mrgreen:

Obrazek
“Never underestimate the power of stupid people in large groups.” G.C.
MatiZ
Pobudzony intro
Posty: 160
Rejestracja: 18 wrz 2013, 17:23
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bieganie

Post autor: MatiZ »

Nie interesuję się joggingiem. Mogę to robić, tylko nie widzę celu. Jako rowerzysta zauważam jak ludzie wskakują na ścieżkę rowerową i truchtają przez nią, mając obok ładny chodnik. Mają jakieś superczułe buty na nawierzchnie? Chcąc nie chcąc, to wykroczenie :-D.
Postanawiam być może zacząć truchtać i to tak z nudów. Ostatnio byłem chyba jeszcze na początku wiosny na 10 km z kolegą, który też zaczynał i nie było tak źle. Myślę, że skoro jeżdżę na rowerze (mam termiczną odzież) i na rolkach, to nie będzie problemu. Ostatnio skróciły się dni, więc mogę wykorzystać okazję. Nie myślę o wykorzystaniu żadnych elektronicznych gadżetów.
Awatar użytkownika
wazz
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 27 lip 2016, 0:52
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Bieganie

Post autor: wazz »

MatiZ pisze:Jako rowerzysta zauważam jak ludzie wskakują na ścieżkę rowerową i truchtają przez nią, mając obok ładny chodnik. Mają jakieś superczułe buty na nawierzchnie?
Nie, to żeby im kolana nie eksplodowały.
“Never underestimate the power of stupid people in large groups.” G.C.
Awatar użytkownika
Saladin
Ekstrawertyk
Posty: 304
Rejestracja: 10 lut 2014, 23:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 7w8
MBTI: ENFP
Lokalizacja: Poznań

Re: Bieganie

Post autor: Saladin »

Biegam, kiedy tylko mogę! ;) Poważnie biegam od 2 lat, z większymi i mniejszymi przerwami. Mój życiowy rekord to 15 km, na co dzień biegam po 6-7 km- typowo rekreacyjnie, aczkolwiek niewykluczony jest jakiś półmaraton w przyszłym roku.

Sprzęt? Telefon z appką biegową + słuchawki na uszach z moją autorską playlistą do biegania. :)

Co do porad dla osób rozpoczynających bieganie- polecam system 1 minuta biegu, 4 minuty chodu- i tak przez 30 minut. Tydzień później robisz 2 minuty biegu, 3 minuty chodu etc. aż dojdziesz do momentu, kiedy będziesz w stanie przebiec całe 30 minut- potem polecam ustawić sobie na cel dystanse, jakie chcesz przebiec.

I mała dawka motywacji- mój przyjaciel ma nadwagę i to sporą. Na początku miał problem aby przebiec 200m. Wziął się jednak za siebie, zaczął biegać i lepiej się odżywiać. Ostatnio poszedłem z nim biegać, zrobił 1 km (!) ciągłym biegiem i wedle powyższej zasady, można powiedzieć że zrobiliśmy marszobiegiem (bardziej biegiem TBH) 10 km. W życiu nie widziałem by był bardziej dumny. Nie powiem, niesamowite uczucie pomóc komuś w osiągnięciu marzenia.
"The worst lies, are the lies you tell to yourself."

"Don't be sorry. Be better."

Mój kanał na youtubie: https://www.youtube.com/channel/UCBstmW ... LTis8vE-hA
Awatar użytkownika
wazz
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 27 lip 2016, 0:52
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Bieganie

Post autor: wazz »

Moi drodzy a macie jakieś sprawdzone sposoby na regenerację? Coś mnie łydka rwie, przydałoby się tego pozbyć :(
“Never underestimate the power of stupid people in large groups.” G.C.
Awatar użytkownika
Merigold
Rozkręcony intro
Posty: 324
Rejestracja: 11 lut 2016, 18:58
Płeć: kobieta

Re: Bieganie

Post autor: Merigold »

wazz, po prostu oszczędzać przez jakiś czas. :D Jeśli boli b. mocno to do lekarza. Bo rozumiem, że nie są to zakwasy? Zakwasy najlepiej rozruszać, potem się trochę porozciągać i wykąpać się w ciepłej wodzie.

zapomniałam o tym obrazku! Pikny. XD Biegam bez "gadżetu do kontroli tętna za 1500". W sumie można się pozbyć dwóch ostatnich słów i stwierdzenie dalej będzie prawdą. :D
Awatar użytkownika
wazz
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 27 lip 2016, 0:52
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Bieganie

Post autor: wazz »

Niestety to nie są zakwasy. Ale jest już lepiej, chyba za mało czasu poświęcam na rozgrzewkę i rozciąganie.
“Never underestimate the power of stupid people in large groups.” G.C.
Awatar użytkownika
Merigold
Rozkręcony intro
Posty: 324
Rejestracja: 11 lut 2016, 18:58
Płeć: kobieta

Re: Bieganie

Post autor: Merigold »

Wazz, przeszło? (:
Co powiedzielibyście na to, żebyśmy obrali sobie cel, do którego chcemy dotrzeć i sumowali nasze dystanse? Widziałam taką grę na jednym z biegowych for internetowych i wydawała się sympatyczna. :>
No i gdzie biegniemy? Słońce? Chyba zajmie nam to sto lat ;p
ODPOWIEDZ