Programowanie

Tutaj porozmawiać możemy o naszych zainteresowaniach, bardziej lub mniej popularnych pasjach czy nawet... dziwactwach :)
Awatar użytkownika
qb
IntroManiak
Posty: 736
Rejestracja: 25 maja 2008, 23:36
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Programowanie

Post autor: qb »

Ostatnio zacząłem dłubać w Pythonie. Bardzo mi się podoba ten język, składnia jest dość oszczędna dzięki czemu można napisać mało kodu, który robi sporo :P No ale to tak poza nauką, w ramach niej C# i Java. Też przyznam, że w przypadku C#, Visual Studio samo pisze praktycznie.
Trust yourself, no matter what anyone else thinks.
Awatar użytkownika
MetalMan
Intromajster
Posty: 507
Rejestracja: 17 paź 2009, 20:48
Płeć: nieokreślona

Re: Programowanie

Post autor: MetalMan »

Po 7 godzinach nierównej walki, MM obwieszcza, że okiełznał bestię.
Kocham to! :mrgreen:
Dla wtajemniczonych, węzeł listy wyglądał tak:


node<T> operator=(node<T> &a){
value=a.value;
return *this; }


Zabrakło '&'... i sypało błędami pamięciowymi[co ciekawe, kompilując w Codeblocks i Devcpp program działał normalnie!]

Jak będę miał trochę więcej czasu i ochoty, to napisze co nieco o mojej zabawie w klepaniu kodu (C, C++, Ada, Lisp).
Dobranoc :P

P.S. No... bo zaczęły te błędy jak wścieknięte atakować. :twisted:
"Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności... nie znane w żadnym innym ustroju"

"The nine most terrifying words in the English language are: 'I'm from the government and I'm here to help.'"
Awatar użytkownika
Padre
IntroManiak
Posty: 627
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:34
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow
Kontakt:

Re: Programowanie

Post autor: Padre »

MetalMan pisze:node<T> operator=(node<T> &a){
value=a.value;
return *this; }


Zabrakło '&'... i sypało błędami pamięciowymi
O rezus mania... Przypomniało mi się jak napisałem pierwszy programik w asemblerze, po czym zeszło mi z godzinę na załapaniu dlaczego nie działa. Pieprznąłem się w adresach rejestrów i program wywalał na ekran losowe kawałki pamięci zamiast "hello world" ;-)
I explore the frontiers of safety! I laugh at danger, from a distance, and quietly, so as not to get all worked up.
Xayan
Intronek
Posty: 54
Rejestracja: 22 wrz 2012, 18:42
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Kraków

Re: Programowanie

Post autor: Xayan »

Moja przygoda z programowaniem zaczęła się, gdy miałem... 12 lat (obecnie mam 17). Bawiłem się wtedy trochę HTMLem. Po niedługim czasie pewien mój znajomy o rok starszy pokazał mi C++. Zainteresowałem się więc i tym. Po wielu, wielu nieudanych próbach, przerwach i stresie na nieco dłuższy czas pozostałem przy Javie i C#. Mając 15 zacząłem pisać w PHP. Od razu mi się spodobało i teraz pracuję zdalnie jako programista PHP (no, w zasadzie to są raczej takie praktyki, ale jednak kasę z tego mam).
Awatar użytkownika
qb
IntroManiak
Posty: 736
Rejestracja: 25 maja 2008, 23:36
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Programowanie

Post autor: qb »

Jeśli kogoś interesują takie rzeczy to od roku można kupić fajne pisemko - Programista. Ja wykupiłem sobie prenumeratę od 3 numeru i jestem zadowolony. Zawsze jest coś o technologiach mobilnych, C++, .NET, bazach danych. Ogólnie w każdym numerze coś ciekawego.

Pismo kosztuje 19,90 w sklepie. Można też wykupić prenumeratę elektroniczną lub papierową (z papierową też jest elektroniczna) http://programistamag.pl/
Trust yourself, no matter what anyone else thinks.
arbuz25
Pobudzony intro
Posty: 130
Rejestracja: 10 paź 2012, 20:48
Płeć: mężczyzna

Re: Programowanie

Post autor: arbuz25 »

Heh, tak przypadkiem wpadłem do tego tematu. Nie mam zielonego pojęcia o programowaniu, ale w poprzednim semestrze miałem podstawy programowania i powiem Wam (programistom), że Was podziwiam. :D
Awatar użytkownika
apohawk
Rozkręcony intro
Posty: 297
Rejestracja: 27 lis 2012, 18:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
Lokalizacja: Wrocław

Re: Programowanie

Post autor: apohawk »

O, nie widziałem tego wątku wcześniej. Chyba mogę powiedzieć, że traktuję programowanie hobbystycznie ;) Studiowałem informatykę na politechnice wrocławskiej, wcześniej bawiłem się sam pascalem, assemblerem pod MS-DOSa. Na studiach miałem C++ i programowanie obiektowe. Potem programowanie funkcyjne na przykładzie OCamla i to jest coś, co mnie zafascynowało.
Obecnie jestem administratorem systemów linuksowych. O ile nie piszę oprogramowania, to wielokrotnie piszę drobne (mniej drobne rzadko) skrypty w BASHu, Ruby lub konfiguracje w jakimś DSLu.
Zdażało się też naprawiać aplikacje napisane w PHP, mimo iż nigdy nie uczyłem się PHP.
Napisałem w pracy też parę skryptów w OCamlu, tam gdzie mi pasowało :)
No good deed goes unpunished.
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: Programowanie

Post autor: Sorrow »

apohawk pisze:Obecnie jestem administratorem systemów linuksowych. O ile nie piszę oprogramowania, to wielokrotnie piszę drobne (mniej drobne rzadko) skrypty w BASHu, Ruby lub konfiguracje w jakimś DSLu.
Zdażało się też naprawiać aplikacje napisane w PHP, mimo iż nigdy nie uczyłem się PHP.
Napisałem w pracy też parę skryptów w OCamlu, tam gdzie mi pasowało :)
Jak się zostaje administratorem systemów linuksowych?
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
Awatar użytkownika
Shingo
Introrodek
Posty: 14
Rejestracja: 07 gru 2009, 17:59
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Programowanie

Post autor: Shingo »

To ja też się pochwalę, że od jakiegoś czasu pracuję jako programista. Najwięcej do czynienia miałem z c++ i Java. Ostatnio dostałem jednak za zadanie zapoznanie się z silnikiem 3d Unity. Ciekawa sprawa jeśli interesuje kogoś tworzenie gier. Dużo jest tam niestety wyklikiwania.
ISTJ, 4w5
Awatar użytkownika
nyarlathotep
Introwertyk
Posty: 96
Rejestracja: 06 wrz 2016, 3:28
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Programowanie

Post autor: nyarlathotep »

No właśnie, programowanie jako forma hobby, twórczości, spędzania wolnego czasu się tu chyba nie pojawiło. Jak mam humor, to programuję. Swoje programy udostępniam na licencji GPL z kodami źródłowymi.
Czy ktoś jeszcze spędza tak czas?

Zaczynałem z programowaniem w bardzo wczesnym wieku, natomiast dopiero jakieś 6 lat temu przesiadłem się z Pascala/Delphi na C++, a pomocniczo nauczyłem się Perla (czego nie żałuję). Dodatkowo mam na "koncie" wytworzenie kilku interpretowanych, specjalizowanych języków programowania, których dla dobra i zdrowia psychicznego obecnych tu umysłów ścisłych wolę nie przytaczać :).
Jeżeli miałbym coś pokazać, to jednym z większych moich programów jest coś takiego:
Obrazek
To jest program służący do testowania układów elektronicznych. Wkłada się układ do specjalnego testera podłączonego do komputera, wybiera model układu a na ekranie pojawiają się rysunek tego co z układem się dzieje oraz bieżące informacje. Jeżeli układ zachowuje się nieprawidłowo, jest to sygnalizowane z opisem gdzie wystąpił błąd.
Projekt jest nieco nieświeży, bowiem zakończyłem samo programowanie w zeszłym roku i uznałem, że osiągnął zakładaną funkcjonalność. Przybywa co najwyżej modeli układów.
Irrecoverable error, bailing out.
C:>_
Awatar użytkownika
eddard
Stały bywalec
Posty: 229
Rejestracja: 02 lip 2016, 10:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Kraków

Re: Programowanie

Post autor: eddard »

To może jeszcze daj link do jakiegoś konta na githubie czy czegoś? Ja programuję w pracy, więc w czasie wolnym wolę zajmować się czymś innym, chociaż kiedyś zdarzyło mi się napisać parę rzeczy dla siebie, głównie jeśli czegoś potrzebowałem (np. program do nauki łacińskich słówek, albo do liczenia sylab i zaznaczania średniówki w trzynastozgłoskowcach).
Awatar użytkownika
nyarlathotep
Introwertyk
Posty: 96
Rejestracja: 06 wrz 2016, 3:28
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Programowanie

Post autor: nyarlathotep »

Osobiście rzadko korzystam z Githuba, nie żebym nie miał, ale po prostu wolę mieć repo przy sobie - na pendrive. Parokrotnie GitHub zawiódł mnie z dostępnością. Całość mojego oprogramowania jest pod tym linkiem.
W ogóle ja tą stronę mam w całości. Przez lata trochę się rozrosła.
Irrecoverable error, bailing out.
C:>_
Awatar użytkownika
cristanov
Introwertyk
Posty: 114
Rejestracja: 03 maja 2016, 9:30
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Kraków

Re: Programowanie

Post autor: cristanov »

Też programuję. W pracy .NET i JS, a w domu realizuje swoje pomysły, ale nie bardzo jest się czym chwalić. Przy okazji pracy dyplomowej zajmowałem się trochę elektroniką i dlatego podziwiam Cie nyarlathotep, bo dla mnie jest tam dużo magii :) A oto co popełniliśmy z kolegą na wspomnianą inżynierkę: https://www.youtube.com/watch?v=-mYtN1yx8BU
Gdy masz serce do niczego i do niczego nie masz serca
Instynkt samozachowawczy nie wystarczy, by przetrwać.
Awatar użytkownika
nyarlathotep
Introwertyk
Posty: 96
Rejestracja: 06 wrz 2016, 3:28
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Programowanie

Post autor: nyarlathotep »

CNC, no gratuluję! Od dłuższego czasu próbuję zrobić sobie plotter. Taki na ołówek na początku. O oprogramowanie się nie martwię, bo do 32-kB Atmegi zmieszczę się z interpreterem nawet dość wyszukanego języka, sterowanie mam zawsze w zanadrzu, natomiast na razie zbudowałem ruchomy w jednej osi stolik. Druga oś choćbym nie wiem jak chciał się zacina, prawdopodobnie z powodu krzywizny całej konstrukcji. Albo dlatego, że mechanizmy ślimakowe są "po taniości".
Irrecoverable error, bailing out.
C:>_
Awatar użytkownika
Cytrynka46
Introwertyk
Posty: 66
Rejestracja: 24 wrz 2014, 18:18
Płeć: kobieta

Re: Programowanie

Post autor: Cytrynka46 »

Ja do tej pory programowałam hobbystycznie, proste rzeczy w Javie. Aktualnie pracuję nad warcabami :D Od tego roku zaczynam studia informatyczne, więc mam nadzieję, że za jakiś czas hobby przyniesie zarobki :P

Korzystając z okazji obwieszczam, że chętnie nawiążę programistyczną współpracę z inną początkującą osobą albo z dobrą duszą, która by mi dała parę wskazówek ^^
ODPOWIEDZ