Aparat i problem z balansem bieli

Tutaj porozmawiać możemy o naszych zainteresowaniach, bardziej lub mniej popularnych pasjach czy nawet... dziwactwach :)
TOMALA
Wtajemniczony
Posty: 6
Rejestracja: 16 wrz 2020, 12:09
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 7i9
MBTI: ISTJ

Re: Aparat i problem z balansem bieli

Post autor: TOMALA »

Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Aparat i problem z balansem bieli

Post autor: jubei »

Może robisz zdjęcia ilustracji posiadających "odblaskową" powierzchnię np na kredowym papierze. Ustaw tak naświetlenie, aby nic nie odbijało. W nocy raczej nie rób zdjęć przy sztucznym świetle. Mi się wydaje, że do ilustracji pasuje światło słoneczne. Tylko żeby promienie słońca nie odbijały w obiektyw. Wtedy też prędzej ustawisz poprawny balans bieli. Przy dobrym oświetleniu nie ma co używać wysokiego ISO bo to nie do tego służy.
Jeśli pokażesz zdjęcia, można coś wywnioskować, plus zabawa w programie graficznym co do balansu i może pomoże.
"Life is so unnecessary"
van_Gogh
Intronek
Posty: 32
Rejestracja: 09 mar 2020, 11:47
Płeć: mężczyzna

Re: Aparat i problem z balansem bieli

Post autor: van_Gogh »

Ja robię zdjęcia moich obrazów olejnych Nikonem D90. Mam ustawiony najmniejszy kontrast przez funkcję D-lighting. Oświetlenie naturalne, bez bezpośrednich promieni słonecznych. Ustawiam tak, aby nie było odblasków - czasami nawet robię z tego powodu zdjęcie pod kątem a nie prostopadle do obrazu. Balans bieli na automat, ISO 200. Wychodzi zawsze źle :-) Ale potem koryguję kolory i zniekształcenia trapezowe, a także kontrast, jasność i nasycenie w Gimp. Prawie zawsze poprawiam różne kolory osobno, bo zwykle jest tak, że jedne kolory są dobre, a inne złe. Zabiera mi to około 10-30 minut pracy.
Introwertyk z wyboru
ODPOWIEDZ