Gry fabularne (Tabletop RPG)

Tutaj porozmawiać możemy o naszych zainteresowaniach, bardziej lub mniej popularnych pasjach czy nawet... dziwactwach :)
Awatar użytkownika
Fist
Introwertyk
Posty: 118
Rejestracja: 04 wrz 2011, 19:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Rumia, Pomorze

Gry fabularne (Tabletop RPG)

Post autor: Fist »

Dziwię się że taki temat jeszcze nie powstał, ale...

Są tu jeszcze jacyś fani "papierowych" erpegów? :P Podczas moich doświadczeń z tą formą zabawy zauważyłem, że introwertycy świetnie się czują podczas sesji i - co najważniejsze - są bardzo dobrzy w odgrywaniu i czuciu klimatu tego wszystkiego. Może to przez dobre zdolności przemyślenia swoich postaci i settingów, w jakich prowadzone są fabuły... Co ciekawe, podczas gry introwertycy dziwnie się rozbudzają. Wiem z obserwacji i na przykładzie własnym. Ciekawe, hm?

Choć muszę przyznać, że lubość, z jaką my, intro, erpegujemy, jest chyba jedną z przyczyn, dla której społeczeństwo czasem dziwnie na nas patrzy. Ale do diabła z nimi :D .

Osobiście jestem MP (czy tam MG, jak kto woli) od dobrych kilku lat. Zabawne jest to, że skończyłem jak na razie tylko jedną kampanię, ale z moimi graczami... No, a jakie są Wasze doświadczenia?
Awatar użytkownika
qb
IntroManiak
Posty: 736
Rejestracja: 25 maja 2008, 23:36
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Gry fabularne (Tabletop RPG)

Post autor: qb »

Gram od liceum w raczej stałej ekipie, ostatnio czasami z nowymi osobami ale rzadko. Nie ma też tyle czasu co kiedyś. Na początku dało radę nawet 1-2 razy w tygodniu ;)

Nie mam problemu z odgrywaniem postaci o ile ją sobie dobrze przemyślę wcześniej. Nie lubię tylko grać postaciami uczciwymi i honorowymi, wtedy jestem narażany na wyśmianie ze strony innych przy każdej okazji ( a później szykany za rezygnację z nagrody :P ).

Głównie D&D i różne wariacje tego systemu.
Trust yourself, no matter what anyone else thinks.
Emperor02
Wtajemniczony
Posty: 5
Rejestracja: 23 sie 2011, 3:57
Płeć: nieokreślona

Re: Gry fabularne (Tabletop RPG)

Post autor: Emperor02 »

Heh, jak ja bym chciał znów w to pograć. Kiedyś jak byłem mały grałem ze starszymi kuzynami od razu mi się to spodobało chociaż mało z tego rozumiałem. Teraz nie mam z kim grać żaden z moich kumpli by tego nie pojął a reszta uznała by to za głupie albo by im się nie chciało. I co tu człowiek może zrobić.
Awatar użytkownika
Fist
Introwertyk
Posty: 118
Rejestracja: 04 wrz 2011, 19:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Rumia, Pomorze

Re: Gry fabularne (Tabletop RPG)

Post autor: Fist »

Emperor02 pisze:Heh, jak ja bym chciał znów w to pograć. Kiedyś jak byłem mały grałem ze starszymi kuzynami od razu mi się to spodobało chociaż mało z tego rozumiałem. Teraz nie mam z kim grać żaden z moich kumpli by tego nie pojął a reszta uznała by to za głupie albo by im się nie chciało. I co tu człowiek może zrobić.
Uwierz mi, na stronach poświęconych erpegom (dokładniej: na ich forach) jest sporo "ofert" wspólnego grania. Chociażby na odpowiednim oddziale portalu Polter.pl. Szukajcie a znajdziecie. Można nawet poznać trochę ciekawych ludzi :mrgreen:
samosia
Wtajemniczony
Posty: 5
Rejestracja: 08 lut 2012, 11:43
Płeć: nieokreślona

Re: Gry fabularne (Tabletop RPG)

Post autor: samosia »

Ja gram w "Magię i Miecz" (w wydaniu ang., czyli Talisman). Czy zalicza się ona do RPGów?
Awatar użytkownika
Fist
Introwertyk
Posty: 118
Rejestracja: 04 wrz 2011, 19:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Rumia, Pomorze

Re: Gry fabularne (Tabletop RPG)

Post autor: Fist »

samosia pisze:Ja gram w "Magię i Miecz" (w wydaniu ang., czyli Talisman). Czy zalicza się ona do RPGów?
Technicznie nie, ale kiedyś z kumplami zebrało nam się na kreatywność i zrobiliśmy wersję z elementami RPG, więc można podciągnąć ze względu na potencjał :D . Ach, Magia i Miecz. Jak ja bym chciał w to jeszcze kiedyś pograć. Niestety, mój zestaw zaginął bez śladu...
AnaElaine Joice
Introwertyk
Posty: 67
Rejestracja: 17 maja 2011, 16:40
Płeć: nieokreślona

Re: Gry fabularne (Tabletop RPG)

Post autor: AnaElaine Joice »

Od kilku lat mam ogromną ochotę grać w takie klasyczne RPG, ale niestety brakuje w moim otoczeniu kogoś, kto mógłby zostać mistrem gry... :(
"Jest 10 rodzajów ludzi – ci, którzy rozumieją kod dwójkowy i ci, którzy go nie rozumieją."
~~~~

"Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa." Julian Tuwim

"Trzeba żyć, a nie tylko istnieć" Plutarch

"To smutne, że głupcy są tacy pewni siebie, a ludzie rozsądni tak pełni wątpliwości." Bertrand Russel
Awatar użytkownika
qb
IntroManiak
Posty: 736
Rejestracja: 25 maja 2008, 23:36
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Gry fabularne (Tabletop RPG)

Post autor: qb »

AnaElaine Joice pisze:Od kilku lat mam ogromną ochotę grać w takie klasyczne RPG, ale niestety brakuje w moim otoczeniu kogoś, kto mógłby zostać mistrem gry... :(
Zostań nim sam :D W necie jest dużo źródeł, podręczniki itd. Kilka wieczorów i będziesz znał zasady, przynajmniej większość. Poza tym jak prowadzisz sesje to nikt nie broni Ci modernizować świata i improwizować.
Trust yourself, no matter what anyone else thinks.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Gry fabularne (Tabletop RPG)

Post autor: Agon »

A może by tak zrobić PBFa na forum? Może w dziale "Gry i zabawy", co wy na to?
Awatar użytkownika
Fist
Introwertyk
Posty: 118
Rejestracja: 04 wrz 2011, 19:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Rumia, Pomorze

Re: Gry fabularne (Tabletop RPG)

Post autor: Fist »

Bóg pisze:A może by tak zrobić PBFa na forum? Może w dziale "Gry i zabawy", co wy na to?
To baaardzo odważna propozycja :P. Zresztą myślę, że wtedy forum zostałoby absolutnie zaspamowane, posty erpegowców stanowiłyby 75% całości :D

Ale gdyby to się udało zorganizować...
Awatar użytkownika
Padre
IntroManiak
Posty: 627
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:34
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow
Kontakt:

Re: Gry fabularne (Tabletop RPG)

Post autor: Padre »

...to może wyjaśnilibyście laikom co to takiego PBF :-P
I explore the frontiers of safety! I laugh at danger, from a distance, and quietly, so as not to get all worked up.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Gry fabularne (Tabletop RPG)

Post autor: Agon »

"Play By Forum (PBF, gra przez forum, potocznie gra tekstowa lub gra forumowa) – gra fabularna rozgrywana na forum dyskusyjnym, w której gracze (od kilku do kilkuset) wcielają się w role fikcyjnych postaci.

Rozgrywka toczy się w świecie przyjętym na forum dyskusyjnym. Może to być zarówno świat autorski, jak i oparty na popularnej książce czy też filmie. Istnieją również gry toczące się w świecie rzeczywistym - zarówno w czasach współczesnych jak i historycznych.

Rozróżniamy dwa rodzaje gier typu pbf:

gra forumowa - gdy całe forum lub jego duża część poświęcone jest rozgrywce, określone działy służą za lokacje a tematy to poszczególne miejsca albo wydarzenia. W taką grę może grać nieograniczona liczba osób (zazwyczaj gra w nią większość użytkowników danego forum)
sesja forumowa - to inna postać zwykłej sesji RPG, tyle że rozgrywanej w internecie. Udział bierze tu zwykle nie więcej graczy, niż w zwykłej sesji a gra toczy się w obrębie jednego tematu na forum, w którym gracze piszą, co robią ich postacie a MG opisuje świat i jego reakcje na zachowania bohaterów.

W przeciwieństwie do tradycyjnych gier RPG, gra na forum może trwać znacznie dłużej i nie ma określonych ram czasowych. Akcja jednego bohatera może nastąpić nawet po kilku dniach od ostatniego posta innego gracza.

Aby rozpocząć grę PBF należy założyć internetowe forum dyskusyjne lub zarejestrować się na forum, gdzie już prowadzona jest rozgrywka."

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Play_by_forum

Na forum z racji braku kostek, ciężko wprowadzić statystyki, tabelki itp itd, ale może być to na zasadzie takiej luźnej opowieści. Można się oprzeć o jakiegoś gotowca np ze świata D&D i pochodne, albo wymyślić coś całkiem nowego.
Jakie uniwersum wolicie: sf, fantasy, mieszańce sf z fantasy, czy szarą rzeczywistość?
Awatar użytkownika
Padre
IntroManiak
Posty: 627
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:34
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow
Kontakt:

Re: Gry fabularne (Tabletop RPG)

Post autor: Padre »

Pisałbym się na coś takiego, co prawda w prawdziwe erpegi nie grałem, ale brzmi ciekawie.

Jakie uniwersum wolicie: sf, fantasy, mieszańce sf z fantasy, czy szarą rzeczywistość?
Szarą rzeczywistość mam na codzień, więc jako jedyna odpada.
I explore the frontiers of safety! I laugh at danger, from a distance, and quietly, so as not to get all worked up.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Gry fabularne (Tabletop RPG)

Post autor: Agon »

Przy wyborze świata można skorzystać z tego: http://sfery.wikia.com/wiki/Sferopedia
Napiszcie czy wam to odpowiada.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Gry fabularne (Tabletop RPG)

Post autor: highwind »

Brałem kiedyś (lata temu, jeszcze w liceum) udział w podobnym przedsięwzięciu z poziomu obserwatora. Na forum witryny Drachtales, na której autor wrzucał swoje opowiadania fantastyczno-cyberpunkowe i tytułowy dramat (komedię) o uber-złym magu, który jak tylko pojawia się na scenie, w tle zaczyna grać "O Fortuna", przy którym Cthulhu to mały chomik (http://www.likh.fc.pl/Aradesh/DT/index.php).

Była tam ekipa wkręcona w uniwersum Cyberpunk 2020 i ludzie podzielili się na 3 grupy, reprezentujące 3 korporacje (amerykański EBM - mający najbardziej zaawansowaną broń, japońska Arasaka specjalizująca się we wszczepach i działaniach szpiegowsko-skrytobójczych i ruski Sovoil ze swoimi potężnymi mechami). Wszystkich wrzucono na wyspę i mieli wykonać misje narzucone przez admina, oczywiście prowadzące do konfrontacji (choć mogły przebiegać pokojowo - wszystko zależało od graczy). Pamiętam że wszystko było dosyć dobrze przeprowadzone - regularne sprawozdania, update'y map. Ludzie pisali adminowi co robią lub jak chcą się zachować, ten rzucał za nich kostkami i potem opisywał co się działo na arenie wydarzeń. No.

Bardzo fajna inicjatywa - czekam, aczkolwiek z niedowierzaniem na rozwój tego przedsięwzięcia ;)
ODPOWIEDZ