Epistolografia

Tutaj porozmawiać możemy o naszych zainteresowaniach, bardziej lub mniej popularnych pasjach czy nawet... dziwactwach :)
Awatar użytkownika
Gabriel
Intronek
Posty: 38
Rejestracja: 29 lut 2012, 0:11
Płeć: nieokreślona

Epistolografia

Post autor: Gabriel »

Epistolografia, czyli wydawać by się mogło powoli zamierająca w dzisiejszych czasach sztuka pisania listów.
Nie wiem jak wy, ale ja osobiście uwielbiam dostawać listy, jak i również odpowiadać na nie. Namiastką tego jest postcrossing, czyli przesyłanie sobie nawzajem kartek pocztowych, ale nigdy jeszcze nie spotkałem się, przynajmniej na pewno nie w Polsce, z czymś, co umożliwiałoby wzajemną wymianę listów, dlatego wpadłem na pewien pomysł.

Co myślicie o idei utworzenia prostej strony internetowej umożliwiającej wymianę listów pomiędzy użytkownikami po przejrzeniu nieskomplikowanych profili (opis osobowości, zainteresowań, tematyki, o której dana osoba lubi pisać w listach itp.+ewentualnie zdjęcie wedle uznania) i wybraniu mogącego nas zainteresować korespondenta? Podstawowym problemem jest ryzyko wiążące się z publicznym udostępnieniem własnego adresu, ale rozwiązałem ten problem w taki sposób, że chcący zarejestrować się na owej stronie użytkownik podawałby swój adres administratorowi, który posiadałby bazę adresów wszystkich użytkowników. Jeżeli danego użytkownika (nazwijmy go X) zainteresowałby profil innego użytkownika (Y), to X wysyłałby list do administratora z prośbą o przesłanie do Y, samemu nie znając docelowego adresu, a jedynie adres administratora. Oczywiście usługa byłaby darmowa i finansowana ewentualnie jedynie z dobrowolnych datków, a kosztem ponoszonym przez użytkowników byłaby cena znaczków pocztowych. W ten oto sposób można by bezpiecznie nawiązać znajomość listowną z ciekawymi osobami i po stosownym dla nas czasie wymienić się własnymi adresami uniezależniając się od administratora strony.

Jak wam się podoba mój pomysł? Zainteresowała was moja propozycja? Kto odważyłby się zarejestrować na takiej stronie? ;P

P.S.
A może są tutaj osoby zaangażowane w postcrossing?
5w4
Awatar użytkownika
Inno
Legenda Intro
Posty: 1214
Rejestracja: 01 paź 2008, 18:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Re: Epistolografia

Post autor: Inno »

Szczerze mówiąc, to nie wiem, czy byłoby wystarczająco dużo chętnych. W postcorssingu jednak dochodzą pocztówki, które wiele osób kolekcjonuje. Pisanie całych listów, do ludzi, których się nie zna, uważam za dosyć trudne. Kiedyś próbowałam znaleźć sobie penpala, ale nie mogłam utrzymać kontaktu i maile z czasem przestawały kursować, bo zwyczajnie brakowało nam jakichś wspólnych tematów.

Gabriel pisze:A może są tutaj osoby zaangażowane w postcrossing?
Ja byłam rok temu, ale jakoś przestałam się tym interesować, moje konto jest na razie zawieszone. Ale to fajna sprawa, więc myślę, że za jakiś czas wrócę do postcrossingu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Miszka
Intro-wyjadacz
Posty: 429
Rejestracja: 03 paź 2012, 21:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Re: Epistolografia

Post autor: Miszka »

Ja uwielbiam listy..... i dopiero w te wakacje poznałem osoby które zamiast narzekać że nie mam Facebooka dały mi swoje adresy i zaczęliśmy korespondować. Tyle że chyba faktycznie nie jest to obecnie dość popularne, przynajmniej nie w młodszym pokoleniu.
Szkoda, bo przez list umiem się lepiej wyrazić niż w normalnej rozmowie.
I oczywiście nic nie zastąpi niecierpliwego czekania na odpowiedź.
Szarlotka
Zagubiona dusza
Posty: 2
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:35
Płeć: nieokreślona

Re: Epistolografia

Post autor: Szarlotka »

Odkopuję wątek :)
Listy pisać i otrzymywać uwielbiam. Ręcznie zapisane strony, często na ładnej papeterii, stanowią dla mnie coś cennego. Miałam już sporo "penpali", ale niestety z większością z nich znajomości ograniczyły się do jednego lub kilku listów i kontakty się pourywały.
Dlatego też jeśli ktoś byłby zainteresowany korespondencją, zapraszam na priv! Z chęcią wyślę komuś list :)
Aniela
Wtajemniczony
Posty: 7
Rejestracja: 27 gru 2013, 22:59
Płeć: nieokreślona

Re: Epistolografia

Post autor: Aniela »

Pisanie listów jest super!
I o wiele prostsze i przyjemniejsze o rozmowy, mnóstwo moich "poważnych" rozmów zaczynałam od listów i zwykle był to dobry pomysł (poza razem kiedy pewien idiota nie ogarnął, o co mi chodzi).
Nawet czasem wolę pisać niż mówić.
Awatar użytkownika
BłędnyOgnik
Introwertyk
Posty: 75
Rejestracja: 25 cze 2013, 23:40
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia

Re: Epistolografia

Post autor: BłędnyOgnik »

Jakiś czas temu na wykopie znalazłem to: http://wykopoczta.pl/. W skrócie chodzi o wysłanie paczki z listem do wylosowanej osoby.
Łatwiej pomagać komuś niż sobie, a tym czasem najpierw powinno się pomóc sobie, żeby móc pomagać innym.
Jednak pomagając innym nieświadomie pomagamy też sobie.
Awatar użytkownika
Miszka
Intro-wyjadacz
Posty: 429
Rejestracja: 03 paź 2012, 21:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Re: Epistolografia

Post autor: Miszka »

Czas odkopać ten temat! ;)

Ktoś jeszcze bawi się w pisanie listów? Macie jakieś przemyślenie, wspomnienia lub chęci wrócenia do pisma ręcznego?

Sam przez ostatnie trzy lata miałem okazję napisać zaledwie kilka listów, ale w liceum i na pierwszych latach studiów poświęcałem im znacznie więcej czasu. Jest to coś do czego chciałbym wrócić jeśli tylko nadarzy się okazja, choć nie demonizowałbym kontaktu przez internet. List ma wiele zalet, ale też kilka wad, choćby przez to że ciężko wysłać za jego pomocą większą ilość zdjęć. Kolejną wadą jest to że nie widzimy rozmówcy, więc jeśli nie poznaliśmy go wcześniej, to tak naprawdę nie wiemy z kim piszemy. Co innego pisanie do osób które się zna, choćby z rodziny czy ze szkoły. W każdym razie o ile kiedyś potrafiłem utrzymywać z kimś znajomość głównie za pośrednictwem listów, do teraz raczej traktuję to jako uzupełnienie relacji a nie priorytet.
Awatar użytkownika
Cordele
Wtajemniczony
Posty: 7
Rejestracja: 17 lut 2018, 0:30
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP-T

Re: Epistolografia

Post autor: Cordele »

Uwielbiam listy. Uwielbiam też te niecierpliwe czekanie na odpowiedź. Nie piszę listów często, ale gdy już jednak się zabieram do ich pisania, to staram się, by były w jakiś sposób oryginalne. Żeby to nie tylko była koperta, w której środku jest kartka z tekstem, ale np. jeszcze coś ciekawego do tej koperty wrzucić. Najciekawszym pomysłem, jaki mi kiedyś wpadł do głowy, by wysłać w liście, to torebka herbaty owocowej :D Szkoda, że teraz czasy są inne i listów się już nie pisze, moim zdaniem taka forma kontaktu była zdecydowanie lepsza, niż obecnie.
s1a3p1a1
Pobudzony intro
Posty: 147
Rejestracja: 10 lut 2018, 4:05
Płeć: nieokreślona

Re: Epistolografia

Post autor: s1a3p1a1 »

Mmm...
"(...)listów się już nie pisze"... Pozwól, że nie zgodzę się z tym oczywistym faktem. Dla zasady oraz, aby mieć czym rozpocząć tego posta.
Krótkowzroczność mas i porzucanie pewnych rozwiązań na rzecz trendów, jest naturalnym biegiem dziejów. Gdyby wszyscy pielęgnowali wyłącznie klasykę, wtedy nie byłoby zapotrzebowania na nowe wynalazki. Ponadto, trudniej znaleźć kogoś w tłumie, kiedy wszyscy robią dokładnie to samo :].

Moda - choćby nie wiadomo jaka - nigdy nie zmieni postrzegania stu procent ogółu. List w tym kontekście, jest trudnym do przeskoczenia - nawet dla najbardziej wyrafinowanej alternatywy. Stoi w sprzeczności z kulturą zabiegania i stresu. A najlepsze w nim są niezmienność i prostota... List nigdy nie zmienił znaczenia. Im dalej człowiek idzie ze swoimi 'rewolucjami technicznymi', tym większą wartość dopisuje starej metodzie, często nie zdając sobie z tego sprawy. Ot Ironia losu.

Zdarzało mi się pisać, zdarzało czytać i znam osoby, które z listów korzystają na co dzień. Prócz słów wymieniają się chociażby sztuką, rysunkami.
Epistolografia żyje. I będzie żyć dalej! Bo nie ma sobie równych. Nie wygryzie jej coś tak płytkiego, jak internet.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Epistolografia

Post autor: Coldman »

Nie lubię pisać ze względu na moje pismo, ale podoba mi się taka forma wiadomości, gdzie musisz czekać na każdą wiadomość. Znajomość się tak szybko nie wypala i powoli dojrzewa. Fajnie po takich rozmowach jest się spotkać z osobą, z którą się rozmawia. Wspaniałe przeżycie
Awatar użytkownika
Nuna
Introrodek
Posty: 24
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:54
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Hong Kong

Re: Epistolografia

Post autor: Nuna »

Kiedyś korespondowałam listownie z kilkoma osobami, czasem poznanymi właśnie przez Internet. Poza tym, czymś normalnym było wysyłanie do znajomych pocztówek z wakacji lub kartek urodzinowych. Teraz ludzie tego nie robią, tylko wrzucają zdjęcie na swój profil na FB. Mnie osobiście trochę tego brakuje, bo pisanie odręczne wiadomości wymagało więcej zaangażowania i starania, nie mówiąc o samych doznaniach estetycznych płynących z pisania na ślicznej, pachnącej papeterii.

A w Internecie strasznie mnie irytuje, gdy ludzie piszą "niechlujnie" np. bez żadnych znaków przestankowych i nie wiadomo gdzie się jedno zdanie kończy, a gdzie zaczyna. W liście coś takiego byłoby nie do pomyślenia.
ODPOWIEDZ