MLP:FiM

Tutaj porozmawiać możemy o naszych zainteresowaniach, bardziej lub mniej popularnych pasjach czy nawet... dziwactwach :)
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 865
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

MLP:FiM

Post autor: Agon »

My Little Pony: Friendship is Magic - Mój Mały Kucyk: Przyjaźń to Magia

Ok, temat dziwnie zabrzmiał, ale już wyjaśniam o co chodzi. Otóż większość internautów działających 24/7 na pewno słyszało o fenomenie serialu animowanego, który podałem na wstępie. Serial owy przedstawia perypetie kolorowych kucyków żyjących w magicznej krainie - w skrócie, mówiąc potocznie: bajka dla małych dziewczynek. Okazuje się jednak, że nie tylko. Oglądają to też dorośli faceci, powstała także subkultura tzw. bronych oraz pegasister, która to skupia miłośników owego serialu.

Co o tym sądzicie, jaka może być przyczyna owego fenomenu? Bo ja szczerze mówiąc nie mam pojęcia, ale ciekawią mnie takie internetowe memy, a to jest już nawet coś więcej niż zwykły mem. Ludzie zainteresowani tym tematem tworzą własne opowiadania, muzykę, grafikę, czy animacje oparte na tym serialu.
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: MLP:FiM

Post autor: Sorrow »

Nie wiem. Mi się nie podobają te nowe kucyki - jakieś takie złośliwe wszystkie są. Wolałem stare.

Co do bronych - zawsze się zastanawiam czy oni są na serio czy to tylko jakaś taka hipsterska ironia która się wyrwała z pod kontroli.
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 865
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: MLP:FiM

Post autor: Agon »

To raczej na serio, inaczej nie powstawałyby animacje, muzyka i inne pracochłonne rzeczy.
Spatsi
Introwertyk
Posty: 84
Rejestracja: 06 paź 2012, 23:37
Płeć: nieokreślona

Re: MLP:FiM

Post autor: Spatsi »

Jako Brony mogę to i owo wyjaśnić ;)
Po pierwsze - tak, to wszystko na serio. Nie oglądamy kucyków "ironicznie", naprawdę czerpiemy z tego przyjemność.
Popularne przekonanie jakoby MLP było tylko dla małych dziewczynek jest nieco błędne. Oczywiście, to one są głównym targetem, ale bajka została stworzona tak, aby zainteresować również starszych widzów (co, jak widać, się udało). Warto dodać, że chodzi nam tylko o "nowe" kucyki, czyli serię G4, która znacząco odbiega od tego co prezentowały wcześniejsze generacje. Warto wiedzieć, że za MLP:FIM odpowiedzialna jest Lauren Faust, twórczyni wielu znanych i cenionych kreskówek takich jak Klan na Drzewie, Dom Dla Zmyślonych Przyjaciół Pani Foster czy Atomówki.
Ogólnie, seria przełamuje kucykowe stereotypy, nie jest taka "dziewczyńska" jak poprzednie generacje, postaci mają wyraziste i złożone charaktery. Historie przedstawiane w odcinkach nie są już tak głupawe, postaci często mają do czynienia z dylematami moralnymi, czasami jesteśmy świadkami przemiany danej postaci. Być może zainteresuje was, że w odcinku "Friend in Deed" Pinkie Pie (skrajna ekstrawertyczka), stara się zaprzyjaźnić z Crankim (skrajnym introwertykiem), co kosztuje ją dużo wysiłku, ponieważ początkowo nie potrafi zrozumieć dlaczego Cranky woli spędzać większość czasu samotnie.
Ale najlepsze co mogę wam polecić to po prostu: obejrzyjcie kilka odcinków i wyróbcie sobie własne zdanie na ten temat ;). Ostrzegam, że dwuodcinkowy pilot dupy nie urywa, ale potem jest już tylko lepiej. Jeżeli już zdecydujecie się na obejrzenie odcinka to stanowczo odradzam polski dubbing, gdyż IMHO jest zrobiony tragicznie. Najlepiej oglądać w oryginale (jeżeli ktoś nie zna angielskiego, na Youtubie są odcinki z polskimi napisami)
Jezeli macie jakieś pytania, walcie śmiało ;)
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: MLP:FiM

Post autor: highwind »

Być może zainteresuje was, że w odcinku "Friend in Deed" Pinkie Pie (skrajna ekstrawertyczka), stara się zaprzyjaźnić z Crankim (skrajnym introwertykiem), co kosztuje ją dużo wysiłku, ponieważ początkowo nie potrafi zrozumieć dlaczego Cranky woli spędzać większość czasu samotnie.
Obejrzałem kawałek. Meh.
Jestem świadom, że fenomen istnieje, ale co do przyczyn jego powstania, moje przypuszczenia pokrywają się z Sorrow'owymi:
to tylko jakaś taka hipsterska ironia która się wyrwała z pod kontroli.
Zaznaczam, że to tylko wrażenie, ale zdaje mnie się, że ktoś ujarany zarzucił dla jaj temat - pooglądajmy kucyki. A potem, w miarę oglądania uwierzył, że mu się to podoba i zaczął dorabiać ideologię.
Spatsi pisze:Po pierwsze - tak, to wszystko na serio. Nie oglądamy kucyków "ironicznie", naprawdę czerpiemy z tego przyjemność.
A od kiedy to ironia wyklucza przyjemność odbioru? Spoko, że ludzie to oglądają dla przyjemności - nie mam nic przeciwko, ale nie uwierzę i nie chcę uwierzyć, że traktują to na serio. To tak jakby fan Braci Figo Fagot (http://www.youtube.com/watch?v=KaOEVHQoHzM), którym nota bene jestem, powiedział mi, że odbiera ich twórczość "na serio" - wziąłbym go za idiotę, dla którego sarkazm wykracza daleko poza granice percepcji.
Spatsi pisze:postaci mają wyraziste i złożone charaktery
Bądźmy precyzyjni. Powinieneś napisać "postaci mają wyraziste i złożone charaktery, w porównaniu do poprzednich generacji kucyków". Złożone i wyraziste postaci to tworzy Sapkowski, albo G.R.R. Martin. Psychika bohaterów MLP nie przebija jakoś stanowczo chociażby psychiki Smerfów, Gumisiów, czy tam Troskliwych Misiów. Mam wrażenie, że jakiś "fan", pokroju groupies Justina Biebera, puścił w eter stwierdzenie "O Boże, jakie te kucyki są złożone", a reszta powtarza to jak mantrę. Błagam, litości.

No, starczy. Nie mam nic do twórczości Pani Faust - wręcz przeciwnie - godzinami oglądałem Atomówki i trochę rzadziej Dom dla zmyślonych przyjaciół i Klan na drzewie. Tknęło mnie tylko stwierdzenie "to wszystko na serio (...), nie ironicznie". Fenomen MLP istnieje, ale drażni mnie jego doczepiana na siłę, IMO rozdmuchiwana ideologia 8)
Spatsi
Introwertyk
Posty: 84
Rejestracja: 06 paź 2012, 23:37
Płeć: nieokreślona

Re: MLP:FiM

Post autor: Spatsi »

highwind pisze:
Spatsi pisze:postaci mają wyraziste i złożone charaktery
Bądźmy precyzyjni. Powinieneś napisać "postaci mają wyraziste i złożone charaktery, w porównaniu do poprzednich generacji kucyków".
Mniej więcej o to mi chodziło, nie wyraziłem się zbyt precyzyjnie ;)
highwind pisze: Obejrzałem kawałek. Meh.
Cóż, nie każdemu musi się podobać :)
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 865
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: MLP:FiM

Post autor: Agon »

Spatsi, a potrafisz wybrać po jednej postaci z MLP na typy z:
- MBTI
- Enneagramu
- typologii Le Sennea
- alignment z D&D
- 4 temperamentów Hipokratesa
I innych jakie Ci przyjdą do głowy?

Zauważyłem:
2 ekstrawertyczki - Rainbow Dash i Pinkie Pie
2 ambiwertyczki - Rarity i Applejack
2 introwertyczki - Twilight i Fluttershy

MBTI
http://fc03.deviantart.net/fs71/f/2011/ ... 41g55q.png
Alignment
http://4.asset.soup.io/asset/3121/8196_2d89_900.jpeg
http://fc02.deviantart.net/fs71/f/2011/ ... 3g9hhc.png
http://www3.picturepush.com/photo/a/715 ... 152791.jpg
http://www5.picturepush.com/photo/a/582 ... 823163.jpg
Quasialignment
http://3.bp.blogspot.com/_8XlorG6n_cI/T ... 301651.jpg
http://social.bioware.com/uploads_user/ ... 111735.jpg

Myślisz, że te przyporządkowania są dobrze zrobione? Poszczególne alignment charty się ze sobą nie zgadzają, który według Ciebie jest najwłaściwszy?

To na razie tyle pytań. Jeśli przyjdą mi do głowy inne, to je zadam :D
Spatsi
Introwertyk
Posty: 84
Rejestracja: 06 paź 2012, 23:37
Płeć: nieokreślona

Re: MLP:FiM

Post autor: Spatsi »

@Bóg

Twój podział Intro/ambi/extra wydaję mi się OK, ewentualnie zamieniłbym miejscami Rainbow i Rarity.
Jezeli chodzi o inne postaci, do głowy przychodza mi:
ekstra - Scootaloo, Diamond Tiara, Silverspoon, Trixie, Flim i Flam,
ambi - Applebloom, Sweetie Belle, Luna, Spike, Cheerilee, Gilda
Intro - Bic Mac, Cranky, Zecora

Link do MTBI mi nie działa, ale jeżeli chodzi o to: http://images1.wikia.nocookie.net/__cb2 ... gories.jpg
to tak, uważam, ze dobrze odwzorowuje charaktery bohaterów.
Dwa pierwsze Alignement charty wydają się OK, z tym, że w drugim na miejscu "Lawful Evil" nie dałbym Celestii, a w pierwszym cały wiersz "neutral" jest trochę o kant dupy rozbić bo przedstawia bohaterów, o których charakterach tak naprawdę niewiele wiadomo. Quadialignmenty są OK, w drugim można by zamienić miejscami Trixie i Derpy, poza tym nie mam większych zastrzeżeń.

Co do Enneagramu i innych podziałów, to zajmę się tym jutro jak będe miał trochę czasu ;)
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 865
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: MLP:FiM

Post autor: Agon »

Spatsi pisze:Dwa pierwsze Alignement charty wydają się OK, z tym, że w drugim na miejscu "Lawful Evil" nie dałbym Celestii
Nie mogę zrozumieć jak ktoś mógł pomyśleć, że Celestia może być "Evil" ona była typowo "Lawful Good" ewentualnie "Neutral Good".

Gdybym miał zrobić alignment chart do MLP, to zrobiłbym go tak:
- Lawful Good: Twilight Sparkle - była dobra i przyjazna i bardzo mocno pragnęła wywiązywać się z obowiązków
- Neutral Good: Fluttershy - pomagała zwierzętom i była miła dla wszystkich, z powodu nieśmiałości nie była jednak ani mocno praworządna, ani chaotyczna, bo bała się urazić innych
- Chaotic Good: Rainbow Dash - nie lubiła zasad i obowiązków, ale się z nich wywiązywała, lubiła się przechwalać, często działała na własną rękę (kopyto) ale była dobra i pomocna
- Lawful Neutral: Szeryf Silverstar - działał zgodnie ze swoimi zasadami i nie akceptował odstępstw od reguł, przez co potem się to zemściło na walce z bizonami, ale oczywiście zły nie był
- True Neutral: Crank - zajmował się własnymi sprawami, nie przepadał za innymi i nie spieszno mu było pomagać, ale nie chciał zła, ot taki przeciętniak
- Chaotic Neutral: Gilda - miała w nosie (dziobie) wszelkie reguły i zasady, dlatego trzymała z Rainbow Dash, którą uznała za równiachę
- Lawful Evil: Nightmare Moon - chciała zemścić się na siostrze, zaprowadzić wieczną noc i zapanować nad kucykami
- Neutral Evil: Queen Chrysalis - uknuła spisek w wyniku którego Equestria miała zostać opanowana przez podmieńców żywiących się emocjami kucyków, bardzo zła i podstępna
- Chaotic Evil: Discord - o ile pozostałe czarne charaktery miały jakiś cel w tym co robią, Discord czynił zło i chaos dla zabawy, był jednak tego świadomy, zmieniał prawa fizyki i charaktery kucyków, by wywołać kompletny zamęt w Equestrii i się tym cieszyć
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: MLP:FiM

Post autor: Sorrow »

Spatsi pisze:Jako Brony mogę to i owo wyjaśnić ;)
Po pierwsze - tak, to wszystko na serio. Nie oglądamy kucyków "ironicznie", naprawdę czerpiemy z tego przyjemność.
Popularne przekonanie jakoby MLP było tylko dla małych dziewczynek jest nieco błędne. Oczywiście, to one są głównym targetem, ale bajka została stworzona tak, aby zainteresować również starszych widzów (co, jak widać, się udało). Warto dodać, że chodzi nam tylko o "nowe" kucyki, czyli serię G4, która znacząco odbiega od tego co prezentowały wcześniejsze generacje. Warto wiedzieć, że za MLP:FIM odpowiedzialna jest Lauren Faust, twórczyni wielu znanych i cenionych kreskówek takich jak Klan na Drzewie, Dom Dla Zmyślonych Przyjaciół Pani Foster czy Atomówki.
Ogólnie, seria przełamuje kucykowe stereotypy, nie jest taka "dziewczyńska" jak poprzednie generacje, postaci mają wyraziste i złożone charaktery.
Akurat dalej jest dziewczyńska, tyle, że w gorszym, bardziej złośliwym wydaniu. Obejrzałem pierwszy odcinek i był naładowany chamstwem i agresją.

Tak swoją drogą to znasz może cupcakes :D ?
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
Spatsi
Introwertyk
Posty: 84
Rejestracja: 06 paź 2012, 23:37
Płeć: nieokreślona

Re: MLP:FiM

Post autor: Spatsi »

Sorrow pisze: Akurat dalej jest dziewczyńska, tyle, że w gorszym, bardziej złośliwym wydaniu. Obejrzałem pierwszy odcinek i był naładowany chamstwem i agresją.

Tak swoją drogą to znasz może cupcakes :D ?
Wybacz, ale nie zauważam w kucykach dużo chamstwa i agresji. Oczywiście występują, ale nie bardziej niż w innych kreskówkach. Co do "dziewczyńskości', to uważam, ze obecne MLP jest płciowo neutralne, ale to tylko moja opinia.

Jeżeli przez Cupcakes masz na myśli popularnego fanfica, to znam. Nic specjalnego, przeciętne gore, ale czytałem z przyjemnością - lubię takie klimaty :twisted: .
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 865
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: MLP:FiM

Post autor: Agon »

Spatsi, co myślisz na temat mojej wizji alignment chart dla MLP?
Spatsi
Introwertyk
Posty: 84
Rejestracja: 06 paź 2012, 23:37
Płeć: nieokreślona

Re: MLP:FiM

Post autor: Spatsi »

@Bóg
nie mam zastrzeżeń, wszystko w miarę pasuje. Zdecydowanie lepszy niż te, do których podałeś linki.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 865
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: MLP:FiM

Post autor: Agon »

@Sorrow, w MLP niema chamstwa i agresji.

@Spatsi, dzięki. Czyli alignment chart w miarę dobry. Interesuje mnie jeszcze jakby to wyglądało na podstawie enneagramu.
Spatsi
Introwertyk
Posty: 84
Rejestracja: 06 paź 2012, 23:37
Płeć: nieokreślona

Re: MLP:FiM

Post autor: Spatsi »

Dobra, pomyślałem nad tym chwilę i wyszło mi coś takiego:

Rarity 2w3
Pinkie 7w6
Twilight 5w4
Applejack 6w5 (tutaj mam największe wątpliwości)
Fluttershy 4w5
Dashie 3w2
ODPOWIEDZ