Numizmatyka

Tutaj porozmawiać możemy o naszych zainteresowaniach, bardziej lub mniej popularnych pasjach czy nawet... dziwactwach :)
Numiz

Numizmatyka

Post autor: Numiz »

Zajęcie / hobby w sam raz dla introwertyków. Wymaga cierpliwości (a w tym jesteśmy na ogół dobrzy), dokładności (w tym bywamy wręcz świetni), no i nie jest tu wymagany dynamizm, którego często nam brakuje ;)

Ciekaw jestem, czy ktoś z tego forum również w tym "siedzi", jak ja od ponad dwóch lat...
Awatar użytkownika
grabaż
Introwertyk
Posty: 117
Rejestracja: 25 paź 2007, 9:01
Płeć: nieokreślona

Post autor: grabaż »

mój dziadek zbiera monety
ale te nowe... wydawane przez bank z jakichś okazji. odkąd kilka lat temu przeszedł na emeryturę kupuje wszystkie te które bank narodowy wypuści, bo chłop ma niezłą emeryturę :wink:
nonconformist!
____________
introvert_78%
Awatar użytkownika
Ekwiwalencja
Pobudzony intro
Posty: 144
Rejestracja: 16 lis 2007, 18:40
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: z własnej krainy

Post autor: Ekwiwalencja »

kolega zbiera monety
ja tylko jednogroszówki z aktualnego roku ;p
Awatar użytkownika
Rilla
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 05 cze 2007, 22:14
Płeć: nieokreślona

Post autor: Rilla »

Co prawda nie siedzę w tym, ale ciekawi mnie, gdzie można dostać takie stare monety? I w ogóle na czym dokładniej numizmatyka polega? Wiem tylko tyle, że zbiera się różne monety do specjalnego segregatora, ale nic poza tym. Jeśli ktoś interesuje się tym, to mógłby tak dokładniej opowiedzieć o tym.

Szkoda, że tego pytania nie zadałam wcześniej, bo teraz chyba tak szybko odpowiedzi nie dostanę.
INFp, gr. B
Awatar użytkownika
Shy
Pobudzony intro
Posty: 161
Rejestracja: 22 kwie 2008, 17:05
Płeć: nieokreślona

Post autor: Shy »

Próbowałaś poszukać w googlach albo na wikipedii. Powinnaś tam więcej informacji znaleźć. :)
Awatar użytkownika
Rilla
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 05 cze 2007, 22:14
Płeć: nieokreślona

Post autor: Rilla »

Nie próbowałam. Szukałam i znalazłam, czytałam. Tylko mnie to nie zadowoliło ;P Może nie dość jasno wyraziłam się. Nie chodzi mi o jakieś suche formułki encyklopedyczne, choćby były najdokładniejsze. Lubię słuchać, czytać opowiadania ludzi żywych fascynujących się daną tematyką, bo są ciekawsze, barwniejsze i bardziej autentyczne.
Chciałabym, by ktoś prawdziwie kochający te zajęcie opowiedział o tym, czym się zajmuje, a nie wytłumaczył. Jak zbiera? jak długo trzeba czekać by upolować taką monetę? co czuje, gdy ją ma? co robi z monetami? Tego nie wyczytasz w żadnej encyklopedii.
INFp, gr. B
Awatar użytkownika
Shy
Pobudzony intro
Posty: 161
Rejestracja: 22 kwie 2008, 17:05
Płeć: nieokreślona

Post autor: Shy »

A szukałaś jakieś strony poświęcone temu tematowi. Być może jakiś kolekcjoner założył swoją własną domową. Szukaj, szukaj, ponoć w Internecie można znaleźć wszystko. ;)
pawe

Post autor: pawe »

Witam

Monety można zdobywać na różne sposoby. Można kupować na giełdach staroci, na aukcjach internetowych, dostawać od znajomych, itp. Trochę zbieram różne stare monety (i nie tylko), więc jestem trochę w temacie :)

Pozdrawiam
Paweł
VIncit

Re: Numizmatyka

Post autor: VIncit »

Nie interesowałam się tym nigdy. Chyba nie jestem typem kolekcjonera rzeczy, które po prostu sobie leżą i się kurzą...Nie potrafię znaleśc w monetach żadnej specyficznej ''otoczki fajności"
nie mówiąc o tym, że to musi byc raczej drogi biznes >.>...
Awatar użytkownika
Paweł
Introrodek
Posty: 20
Rejestracja: 25 paź 2008, 17:43
Płeć: nieokreślona

Re: Numizmatyka

Post autor: Paweł »

Ja co prawda nigdy nie zbierałem monet ale swego czasu bardzo lubiłem kolekcjonować pamiątki sportowe głównie autografy piłkarzy. Można zbierać osobiście lub wysyłać piłkarzowi list do klubu ,którym gra. Jednak trzeba mieć do tego ogromną cierpliwość, bo nieraz na odpis trzeba czekać od kliku, kilkunastu miesięcy do paru lat, dlatego też podziwiam ludzi którzy mają w swoich kolekcjach po kilka kilkanaście tysięcy odpisów. Swoją drogą musi to ich sporo kosztować ale gdyby tak sprzedawali swoją kolekcję to zarobiliby jeszcze więcej. Z tego co pamiętam to jeszcze u mnie w domu babcia zbierała znaczki i powiem że ma ładną kolekcję kilku klaserów ;)
Awatar użytkownika
makaj
Pobudzony intro
Posty: 147
Rejestracja: 17 lis 2007, 16:13
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Wlkp

Re: Numizmatyka

Post autor: makaj »

Jeśli pękło mi plastikowe pudełeczko w jakim była srebrna moneta, dostało się tam powietrze i srebro zaczęło się utleniać, to jest już ona stracona? :(
dream is destiny
ODPOWIEDZ