Przedmioty na psychologię

Tutaj możemy zadać pytanie dotyczące konkretnego problemu związanego mniej lub bardziej z introwertyzmem naszym lub innych, poprosić o pomoc, rady, wskazówki.
Awatar użytkownika
red_sky
Intronek
Posty: 47
Rejestracja: 30 wrz 2012, 13:58
Płeć: nieokreślona

Przedmioty na psychologię

Post autor: red_sky »

Przepraszam, jeśli umieściłam to w złym dziale, ale ten jakoś wydawał mi się najodpowiedniejszy.

Od kilku lat noszę się z zamiarem studiowania psychologii. I tu pojawia się problem. Jakie przedmioty wybrać w liceum? (Zgodnie z nową ustawą, mogę wybrać przedmioty na rozszerzenie, jakie tylko chcę) Jestem w I klasie, już prawie półtora miesiąca po rozpoczęciu, ale nadal mam możliwość wzięcia czegoś nowego, a zrezygnowania z czego innego. Byłabym bardzo wdzięczna, gdyby ktoś podał mi odpowiedź. Patrzyłam po różnych stronach, ale na każdej jest co innego, więc mam nadzieję, że mi pomożecie.

Dziękuję z góry. Dobranoc.
4w5
Schmalzler
Introwertyk
Posty: 121
Rejestracja: 25 maja 2011, 17:36
Płeć: nieokreślona

Re: Przedmioty na psychologię

Post autor: Schmalzler »

Polski i język obcy rozszerzony - to na pewno wszędzie jest nieźle punktowane. Do tego historia, biologia, wos - zależnie od uczelni. Najlepiej sprawdź na stronie uniwersytetu, jaki Cię interesuje (najlepszą opinię ma psychologia na UAMie, UW i na uniwersytecie gdańskim, w tej kolejności) - wymagania nie zmieniają się raczej dużo z roku na rok.

Dobranoc.
Keep talking, I'm diagnosing you.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Przedmioty na psychologię

Post autor: highwind »

Matematyka, fizyka, informatyka. Ewentualnie angielski. :P
Awatar użytkownika
red_sky
Intronek
Posty: 47
Rejestracja: 30 wrz 2012, 13:58
Płeć: nieokreślona

Re: Przedmioty na psychologię

Post autor: red_sky »

Highwind, nie przerażaj mnie :P Pierwsze trzy przedmioty to akurat te, z którymi sobie nie radzę, a przynajmniej nie na takim poziomie, żeby rozszerzenia brać :D

No nic, w razie czego jeszcze zostaje weterynaria, ew. farmacja :P
4w5
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Przedmioty na psychologię

Post autor: highwind »

Za 10 lat wspomnisz tamtego posta i pomyślisz "A mogłam posłuchać winda na forum" :P
Awatar użytkownika
red_sky
Intronek
Posty: 47
Rejestracja: 30 wrz 2012, 13:58
Płeć: nieokreślona

Re: Przedmioty na psychologię

Post autor: red_sky »

Nie, raczej pomyślę "Czemu ja się pcham w ten przedmiot? Przecież nic z niego nie rozumiem. Co mi to da, jeśli nie zdam matury?" :P
4w5
Schmalzler
Introwertyk
Posty: 121
Rejestracja: 25 maja 2011, 17:36
Płeć: nieokreślona

Re: Przedmioty na psychologię

Post autor: Schmalzler »

Chcesz zarabiać zaraz po skończeniu szkoły - wbijaj testosteron, jedz białko i hopsa do zawodówki.
Chcesz mieć dość pewną pracę po skończeniu szkoły i nudzić się przez całe życie - ucz się matematyki.

Jeśli masz chęci, zdolności i nie jesteś skrajnym przypadkiem neurotyka, jakich kilka się przez forum przewinęło - idź na psychologię. Znam paru psychologów, żaden nie narzeka. Praca ciekawa. Niektórzy zarabiają naprawdę nieźle, inni średnio, ale dla nich wystarczająco. Większość mało śpi.

Musisz wiedzieć, że polubisz taką robotę i brać studia i późniejszą karierę na poważnie, a nie z nastawieniem "jakoś tam będzie".
Keep talking, I'm diagnosing you.
Awatar użytkownika
Inno
Legenda Intro
Posty: 1214
Rejestracja: 01 paź 2008, 18:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedmioty na psychologię

Post autor: Inno »

Prosta sprawa: sprawdź na stronie uniwerków, na jakie chcesz się dostać, jakie przedmioty punktują przy rekrutacji na psychologię.

Z tego, co pamiętam, to na UW są to: polski, język obcy, matematyka, biologia i jeden przedmiot rozszerzony (może być chyba któryś z poprzednich). Ale nie wiem, czy dobrze pamiętam, zresztą mogło się coś zmienić.
Schmalzler pisze:Musisz wiedzieć, że polubisz taką robotę
Ale jaką? Po psychologii można wykonywać bardzo wiele różnych, mało związanych ze sobą zawodów.
Obrazek
Schmalzler
Introwertyk
Posty: 121
Rejestracja: 25 maja 2011, 17:36
Płeć: nieokreślona

Re: Przedmioty na psychologię

Post autor: Schmalzler »

Inno pisze:
Schmalzler pisze:Musisz wiedzieć, że polubisz taką robotę
Ale jaką? Po psychologii można wykonywać bardzo wiele różnych, mało związanych ze sobą zawodów.
Ale każdy wymaga częstych i aktywnych kontaktów z ludźmi. Nie wszystkim introwertykom to odpowiada.
Keep talking, I'm diagnosing you.
Awatar użytkownika
red_sky
Intronek
Posty: 47
Rejestracja: 30 wrz 2012, 13:58
Płeć: nieokreślona

Re: Przedmioty na psychologię

Post autor: red_sky »

Przejrzałam kilka interesujących mnie uniwersytetów, już mniej więcej wiem, co wybrać i na który pójść :D

I tak, jestem gotowa na to, żeby mieć częste kontakty z ludźmi. Nie jestem skrajnym przypadkiem introwertyka, jestem w stanie codziennie przebywać z ludźmi wiele godzin. A tym bardziej, jeśli mogę im pomóc.

Dziękuję Wam za odpowiedzi, rozjaśniły mi kilka rzeczy w głowie ;)
4w5
Awatar użytkownika
Inno
Legenda Intro
Posty: 1214
Rejestracja: 01 paź 2008, 18:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedmioty na psychologię

Post autor: Inno »

Schmalzler pisze:Ale każdy wymaga częstych i aktywnych kontaktów z ludźmi.
Chyba nie. Mój znajomy po psychologii siedzi głównie w statystykach i pracuje zdalnie z domu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Alex
Introwertyk
Posty: 80
Rejestracja: 25 wrz 2012, 15:53
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: UK

Re: Przedmioty na psychologię

Post autor: Alex »

Jako byla studentka psychologii, moge potwierdzic ze wbrew pozorom matma jest niezbedna :( To wszystko przez te statystyki.
Awatar użytkownika
red_sky
Intronek
Posty: 47
Rejestracja: 30 wrz 2012, 13:58
Płeć: nieokreślona

Re: Przedmioty na psychologię

Post autor: red_sky »

Ale ponoć statystyki są tyko przez jeden semestr, prawda to?
4w5
Awatar użytkownika
Alex
Introwertyk
Posty: 80
Rejestracja: 25 wrz 2012, 15:53
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: UK

Re: Przedmioty na psychologię

Post autor: Alex »

Nie wiem dokładnie, nie studiowalam w Polsce :)
Awatar użytkownika
qb
IntroManiak
Posty: 736
Rejestracja: 25 maja 2008, 23:36
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Przedmioty na psychologię

Post autor: qb »

red_sky pisze:Ale ponoć statystyki są tyko przez jeden semestr, prawda to?
To zależy czy chodzi op statystykę matematyczną, czy inne przedmioty z niej czerpiące. Chociaż w sumie statystyka to statystyka, przy ankietach jest liczenia pewnie trochę.
Trust yourself, no matter what anyone else thinks.
ODPOWIEDZ