Astronomia

Tutaj porozmawiać możemy o naszych zainteresowaniach, bardziej lub mniej popularnych pasjach czy nawet... dziwactwach :)
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Astronomia

Post autor: Agon »

Dant3s pisze:Wiem tylko, że bozon Higgsa jest cząstką elementarną, i nic więcej.
Teraz czas na intron Highwinda.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Astronomia

Post autor: highwind »

Nawet śmiechłem. A w temacie się nie wypowiem bo dyskusje laików w tak zaawansowanych sprawach, jak tajemnice funkcjonowania wszechświata mnie odstraszają :P
Racter

Re: Astronomia

Post autor: Racter »

Przypomniało mi się XKCD:
Obrazek
"- Of these four forces, there is one we don't really understand.
- Is it the weak force or the strong?
- It's gravity. "

A tak poza tym, choć jestem mocnym laikiem to chętnie się wypowiem, tylko muszę pozbierać notatki z różnych kursów ;).
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Astronomia

Post autor: jubei »

Racter, jeśli masz ochotę to proszę bardzo, chętnie przeczytam. Ja uważam że teoria Higgsa jak najbardziej ma się do Astronomii, gdyż pole Higgsa wypełnia całą przestrzeń i ma wpływ na masę cząstek, czyli na cały kosmos.
Najbardziej wartościową stronę o teorii Higgsa znalazłem tu http://racjonalista.tv/bozon-higgsa/ Nie to szukam specjalnie teorii spiskowych, ale jak dla mnie to odkrycie o ile nawet prawdziwe to lekki hype. Chodzi o usprawiedliwienie wydania kasy na LHC. Wartość odkrycia jak na razie czysto teoretyczna. Co więcej, ktoś mądrzejszy odemnie w komentarzach napsał: Niestety, dokładne wartości stałych sprzężeń pomiędzy polem Higgsa a poszczególnymi fermionami nie są znane, więc nie wiadomo do końca jak duża część ich masy pochodzi od mechanizmu Higgsa. (..) Głównym celem istnienia mechanizmu Higgsa jest wyjaśnienie pochodzenia masy bozonów Goldstona związanych ze spontanicznie łamaną symetrią w Modelu Standardowym, głównie cząstek W i Z. (..) Masa atomów otaczającej nas materii pochodzi głównie od nukleonów. Proton waży 1000 tyle, co elektron, a większość jego masy pochodzi od oddziaływania silnego między kwarkami a nie masy poszczególnych kwarków. -->> tak więc takie wyjaśnienie inaczej stawia to odkrycie. Tłumaczenie odkrycia niektórzy zaczynali od dupy strony. Powinno się odkrycie wyjaśniać zaczynając od Pola Higgsa, a nie od wirtualnej cząsteczki jaką jest Bozon Higgsa. Wtedy sprawa trochę jaśnieje.
Pan w filmiku mówił że Model standardowy został domknięty. OK. Sam wspomniał również że w tym modelu nie używa się w ogóle grawitacji, która jest jakby obok. W takim razie czekam na wyjasnienie grawitacji, oraz zachowania fotonu, który jest przyciągany przez grawitację (planety), a nie oddziałuje z polem Higgsa. Zresztą jest więcej pytań np. skąd się bierze w ogóle pole Higgsa i co je utrzymuje, itp. Ale to poczekam na kolejne odkrycia, jak uruchomią znowu LHC.
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
Asis
Intronek
Posty: 25
Rejestracja: 18 mar 2015, 16:46
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFP/ISFP
Lokalizacja: Warszawa

Re: Astronomia

Post autor: Asis »

Kolejny laik włącza się do romwowy :D
Jeśli kogoś interesują takie tematy to polecam książkę Ledermana "Boska Cząstka" - jest tam w niezwykle ciekawy i przystępny sposób opisane funkcjonowanie wszechświata oraz znaczenie bozonu Higgsa. Książka ma tylko jedną wadę - jest już dość stara, w czasach gdy Lederman ją pisał nie odkryto jeszcze wszystkich cząstek, więc niektóre tematy nie są poruszane. Mimo wszystko polecam.

Co do samego bozonu Higgsa to z tego co mi wiadomo, to miało to być czymś rewolucyjnym, czymś co popchnie fizykę cząstek na inne tory. A tu mijają już prawie 3 lata i, oprócz początkowej sensacji i kolejnych eksperymentów potwierdzających odkrycie Higgsa, cisza. Zdaję sobie sprawę z tego, że pewne badania i eksperymenty trwają długo, ale mimo wszystko coś się chyba powinno dziać (jeśli jest tu ktoś bardziej zaznajomiony w temacie niech się wypowie :) )

Co do grawitacji to mogę przytoczyć cytat w książki Ledermana:
"Kłopot z grawitacją w latach dziewięćdziesiątych naszego stulecia polega na tym, że jest jedyną z czterech znanych sił, która nie daje się pogodzić z teorią kwantową. Jak już wspomniałem, zidentyfikowaliśmy cząstki będące nośnikami oddziaływań elektromagnetycznego, słabego i silnego, ale cząstka przenosząca oddziaływanie grawitacyjne wciąż nam umyka. Nadaliśmy tej hipotetycznej cząstce nazwę - grawiton - ale jak dotąd nie udało nam się jej znaleźć. "
I z tego co mi wiadomo to dalej nie znaleziono, więc trzeba nam będzie jeszcze trochę poczekać na wyjaśnienie grawitacji.
"Wiecznotrwałe rytuały życia tryskają nieprzerwanie, ludzie piją ciągle ze źródła nadziei, a deszcze bez rynien nieczęsto padają między nimi"
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Astronomia

Post autor: Coldman »

Ja astronomią interesuje się od dzieciaka , od zawsze chciałem być astronautą , jednak wiadomo , że to kupa nauki itp
Moim ulubionym miejscem w domu jest balkon , latem zawsze biorę koc , siadam i patrzę w gwiazdy. Najczęściej gdy mam doła , lub coś jest nie tak , ale cóż ...
Często oglądam też programy popularno-naukowe na temat wszechświata. Fascynują mnie te wszystkie niewyjaśnione zjawiska i ogromne wielkości.
Awatar użytkownika
Cytrynka46
Introwertyk
Posty: 66
Rejestracja: 24 wrz 2014, 18:18
Płeć: kobieta

Re: Astronomia

Post autor: Cytrynka46 »

Ja również interesuje się astronomią, lubię poczytać sobie teorię i popatrzeć na niebo. Niestety, mam trochę słabą (bo miejską) lokalizację, więc o teleskopie mogę tylko pomarzyć. ;) A chętnie bym spróbowała sił w astrofotografii.
Asis pisze:Kłopot z grawitacją w latach dziewięćdziesiątych naszego stulecia polega na tym, że jest jedyną z czterech znanych sił, która nie daje się pogodzić z teorią kwantową.
Teraz niby mamy teorie strun czy M-teorię, ale to jeszcze dłuugo potrwa zanim coś się eksperymentalnie udowodni.
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Astronomia

Post autor: jubei »

Znowu o Higgsie, ktoś w miarę ogarnięty https://www.quora.com/If-the-Higgs-fiel ... e-massless

Nie chce mi się spać więc przetłumaczę jak potrafię, na przekór reszcie informacji z internetu:

Pytanie: Skoro Pole Higgsa wpływa na masę cząsteczek, które z tym polem wchodzą w reakcję, to gdyby zaburzyć pole Higgsa to czy obiekty będące w zasięgu zaburzenia stały by się bezmasowe?


Pole Higgsa nie tworzy samodzielnie u cząsteczek masy, którą mierzymy. Tak naprawdę większość masy pochodzi z energii połączonych cząstek składowych składających się na daną cząsteczkę.

Hadron posiada większą masę niż suma mas składowych kwarków.

A teraz, jest taka rodzina cząsteczek jak bozony cechowania zwane również cząstkami przenoszącymi oddziaływania, które nabierają masy głównie poprzez oddziaływanie z bozonem higgsa (bozon higgsa jest trochę cząstką wirtualną - przypis tłumacza).
Bozony W i Z, które przenoszą oddziaływania słabe, otrzymują masę w interakcji z bozonem Higgsa. Bez tego mechanizmu cząsteczki były by bezmasowe, tak jak foton, który przenosi oddziaływanie elektromagnetyczne.
Nośniki oddziaływania silnego, gluony, również są bezmasowe. Ale nie pokazują się tak bez niczego, a przyczyną jest sposób przekazywania siły. Istnieją jako para zwana piłeczką gluonową, która jednak ma masę dzięki energii tym składowym gluonom. [Póki co składowe gluony nie zostały odkryte, jako że łączą się z innymi cząsteczkami bardzo szybko]

Co więcej, Teoria Względności mówi, że nie tylko masa zakrzywia przestrzeń. Energia również posiada skłonność do wpływania na przestrzeń. Więc czy to z mechanizmem Higgsa czy bez, czasoprzestrzeń będzie zakrzywiana w obecności czystej energii (bezmasowe cząstki jak foton itp). Ale gdy mówimy o mechaniźmie Higgsa i generalnie teorii kwantowej, wtedy czasoprzestrzeń pokazuje inną naturę. Nie ma sesnu powiedzenie, że przestrzeń się zakrzywia lub zagina w obecności masy. Zamiast zakrzywionej czasoprzestrzeni mówiącej masie jak ma się zachowywać w obecności innej masy, potrzebujemy grawitonów przekazujących grawitację. Ludzie ciężko starają się pogodzić obie teorie i zrozumieć właściwie teorię kwantowej grawitacji i odkryć grawitony.
Jeśli tylko by ta teoria zadziałała i eksperymenty potwierdziły obecność grawitonów albo by potwierdzono podstawowe założenia tej teorii, wtedy nie potrzebowalibyśmy wyjaśnień opartych na zakrzywianiu czasoprzestrzeni i/lub ogólnej teorii względności. Można by przyjmować to (efekt grawitacji - przypis tłumacza) jako zaokrąglenie lub jako efekt skali złożonego efektu powstającego w wyniku procesów kwantowych. Tak jak termodynamika jest efektem skali kinetyki składowych cząsteczek [atomów/molekuł]

Mam nadzieję że dobrze i zrozumiale przetłumaczyłem, jest jednak późno;) może ktoś się zainteresuje. Co na to Cytrynka46?
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
Cytrynka46
Introwertyk
Posty: 66
Rejestracja: 24 wrz 2014, 18:18
Płeć: kobieta

Re: Astronomia

Post autor: Cytrynka46 »

Szacun za przetłumaczenie ;) Nie wszystko dobrze rozumiem, ale obawiam się, że nie jest to wina twojego tłumaczenia. :D Bozon Higgsa chyba wykracza poza granice możliwości mojego umysłu.

Pewne jest to, że czegoś w tej układance mechanizmów rządzących wszechświatem brakuje i człowiek próbuje wymyślić, co też może być tym ostatnim elementem, pasującym do wszystkich pozostałych. I tylko fizyczne znalezienie tego puzzla da nam prawdziwy obraz.
jubei pisze:Można by przyjmować to (efekt grawitacji - przypis tłumacza) jako zaokrąglenie lub jako efekt skali złożonego efektu powstającego w wyniku procesów kwantowych.
Podoba mi się taka koncepcja, być może grawitacja nie jest oddziaływaniem podstawowym sama w sobie, ale jego obserwowalnym efektem. Ale czy odkrycie grawitonu da nam już pełną wiedzę o świecie i rządzących nim mechanizmami? (To nie jest pytanie retoryczne, aczkolwiek pytanie zadane z nutą powątpiewania) Moja wiara w niewyobrażalnie duży stopień skomplikowania wszechświata (tudzież wieloświata) i równie duży potencjał ludzkości mówi mi, że człowiek wymyśli i odkryje jeszcze wiele zjawisk i cząsteczek, które będą dawać kolejne odpowiedzi i następne pytania, sięgać w głąb najmniejszych struktur i wykraczać daleko poza dotychczas przyjęte horyzonty. Tak jak to było do tej pory. ;)

I jeszcze cytat z "Krótkiej historii prawie wszystkiego": "Fizyka jest niczym innym jak poszukiwaniem ostatecznej prostoty, lecz na razie mamy coś w rodzaju eleganckiego bałaganu."
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Astronomia

Post autor: jubei »

Może w końcu pochwalimy się co nasi odkrywają http://wyborcza.pl/1,75400,19120360,pol ... izmow.html

Echa wybuchów sprzed BigBangu. Powoli dojdziemy do tego że świat co ileś..lat się odnawia.
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Astronomia

Post autor: Agon »

jubei pisze:Echa wybuchów sprzed BigBangu. Powoli dojdziemy do tego że świat co ileś..lat się odnawia.
To fundament mojej wiary w życie po śmierci. Nieskończona liczba Wielkich Wybuchów generuje nieskończenie wiele możliwości, a co za tym idzie możliwość odrodzenia się po którymś z kolei Wielkim Wybuchu :P
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Astronomia

Post autor: jubei »

Stephen Hawking opublikował swoje tezy, jakoby z czarnych dziur mogą wydobywać się informacje, wykazał nawet w jaki sposób. To może być niezły przełom w astronomii, gdyż wg naukowca informacje z czarnych dziur mogą przedostawać się również do innych światów.
Tu po polsku http://tech.wp.pl/kat,130036,title,Z-cz ... aid=1164e5
a tu po angielsku jako że polskie teksty tłumaczone z góry zakładam mają gorszą jakość http://www.sciencealert.com/stephen-haw ... on-paradox
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
Adis
Intronek
Posty: 32
Rejestracja: 08 sty 2017, 11:15
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ-A
Lokalizacja: WLKP

Re: Astronomia

Post autor: Adis »

Widzę, że dawno nikt tu nie pisał.

Są tu jeszcze jacyś miłośnicy astronomi? :p
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Astronomia

Post autor: Coldman »

Są i to nawet z Wielkopolski.
Pogoda teraz nie sprzyja na obserwacje :(
Ale lubię sobie poszperać na necie i poszukać ciekawych informacji
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Astronomia

Post autor: jubei »

A lubię się czepiać więc co mi tam. Info z 2016 http://kopalniawiedzy.pl/LUX-Large-Unde ... eria,24912
Szukali szukali i nie znaleźli. Więc co? Rozwiązanie to wydać jeszcze więcej kasy http://kopalniawiedzy.pl/LUX-ZEPLIN-cie ... WIMP,25978
Ta ciemna materia to ciągle jest jakaś ociemniała.

Mam wrażenie że po jakimś zastoju w astronomii, czeka nas kolejna rewolucja, na miarę kopernika. Jakieś typy?
"Life is so unnecessary"
ODPOWIEDZ