Biologia

Tutaj porozmawiać możemy o naszych zainteresowaniach, bardziej lub mniej popularnych pasjach czy nawet... dziwactwach :)
Awatar użytkownika
korsarz
Introwertyk
Posty: 67
Rejestracja: 07 cze 2009, 18:55
Płeć: mężczyzna
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Resko

Biologia

Post autor: korsarz »

Jest temat chemiczny, astronomiczny, informatyczny... To ja sobie biologiczny założę :) . Moja ulubiona nauka ścisła już od podstawówki ^^. Zawsze mnie ciekawiło, jak jest zbudowane i jak działa ludzkie ciało. Do tego jeszcze ciekawią mnie zagadnienia z genetyki - dziedziczenie chromosomalne, proces ekspresji genu DNA i tym podobne. Tylko do systematyki nie mogę się przekonać (więcej tam pamięciówki, niż rozumienia, a pamięciówek nigdy nie lubiłem), ale to szczegóły... Interesuje się ktoś :?:

Replikacja DNA (angielski)
Stadia mitozy (angielski)
Obrazek
Awatar użytkownika
Kaziol
Introwertyk
Posty: 97
Rejestracja: 12 paź 2007, 15:57
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w5
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Wrocław

Re: Biologia

Post autor: Kaziol »

To wytłumacz mi prosze jak to jest, bo słyszałem że jak matka i ojciec są blond, to dziecko wcale blond być nie musi. Ale jeśli chodzi o oczy, to jeśli rodzice mają np. piwne to dziecko innych mieć nie może, to prawda ?
Nie zwracaj uwagi na moje posty, nabijam do 100
kosmita
Intro-wyjadacz
Posty: 411
Rejestracja: 19 lis 2008, 17:08
Płeć: nieokreślona

Re: Biologia

Post autor: kosmita »

Ja w pewnym sensie interesuję się biologią. Bardzo mnie ciekawią wszystkie rzeczy dotyczące budowy człowieka, a także systemów nerwowych wszelkich żywych istot.
szukam
Awatar użytkownika
korsarz
Introwertyk
Posty: 67
Rejestracja: 07 cze 2009, 18:55
Płeć: mężczyzna
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Resko

Re: Biologia

Post autor: korsarz »

Kaziol pisze:To wytłumacz mi prosze jak to jest, bo słyszałem że jak matka i ojciec są blond, to dziecko wcale blond być nie musi. Ale jeśli chodzi o oczy, to jeśli rodzice mają np. piwne to dziecko innych mieć nie może, to prawda ?
Mnie się zawsze wydawało, że jest na odwrót - włosy blond to cecha recesywna - a więc ujawnia się tylko wtedy, gdy dana osoba ma dwie kopie tego samego allelu (rodzaju genu). Biorac na logikę, blondyn może przekazać tylko gen na blond włosy.
Natomiast brązowy kolor oczu jest cechą dominującą - wystarczy jeden allel, by cecha się ujawniła. Jeśli osoba brązowooka posiada allel na niebieskie oczy, jest on ukrywany przez allel na oczy brązowe. Ale dziecko jak najbardziej może być niebieskookie, jeśli partner posiada podobny allel. Tak to wygląda w uproszczeniu, w rzeczywistości sprawa jest trochę bardziej złożona (kwestia rekombinacji i takie tam).
Obrazek
Awatar użytkownika
Kaziol
Introwertyk
Posty: 97
Rejestracja: 12 paź 2007, 15:57
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w5
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Wrocław

Re: Biologia

Post autor: Kaziol »

Możliwe, nie wiem to zapytałem :)
Nie zwracaj uwagi na moje posty, nabijam do 100
Awatar użytkownika
fioletowa
Intronek
Posty: 34
Rejestracja: 11 maja 2009, 13:43
Płeć: nieokreślona

Re: Biologia

Post autor: fioletowa »

Też mi się w LO genetyka podobała...myślałam też nad biotechnologią.

Z tym kolorem oczów to fajna sprawa. Moja ciocia ma piwne, jej mąż niebieskie, i dopiero przy 4 dziecku ujawnił się ten recesywny niebieski allel ;)
Awatar użytkownika
korsarz
Introwertyk
Posty: 67
Rejestracja: 07 cze 2009, 18:55
Płeć: mężczyzna
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Resko

Re: Biologia

Post autor: korsarz »

U mnie tak jakoś się złożyło, że matka ma brązowe, ojciec niebieskie... I tylko starszy brat ma brązowe oczy (ja i młodszy brat mamy niebieskie)...

Ja w sumie też myślałem nad studiowaniem biotechnologii, ale punktów z matury było niestety za mało :cry: . Poszedłem więc na coś takiego, jak Biologia Medyczna (zaocznie) - kierunek na Akademii Pomorskiej w Słupsku ^^. VI sesja już ^^.

[edit: 19 sierpnia 2009 godzina 22:00]
Procesor na bazie DNA - granica między informatyką a biologią zaciera się coraz bardziej...
Technologia, nad którą pracują naukowcy IBM, opiera się na pracach Paula Rothmunda, badacza California Institute of Technology, który kilka lat temu odkrył, że na molekułach DNA można wymóc organizowanie się w maleńkie formy (np. trójkąty, kwadraty, itp.).
A nawet coś takiego :D
Obrazek
Awatar użytkownika
higsa
Rozkręcony intro
Posty: 345
Rejestracja: 20 wrz 2009, 20:49
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Higsolandia

Re: Biologia

Post autor: higsa »

Kaziol pisze:Ale jeśli chodzi o oczy, to jeśli rodzice mają np. piwne to dziecko innych mieć nie może,
Wszystkie dzieci do około roku mają oczy niebieskie (jest to związane z początkowym niedostatkiem pigmentu w organizmie, który z czasem barwi tęczówkę ) - to tak z wredności dodałam bo wiem ze o to w pytaniu nie chodziło :lol:
A BTW to ja też uwielbiam genetykę i wszelkiego typu modyfikacje genetyczne. zawsze myślałam ze jak pójdę na akademie medyczną i skończę wydział lekarski to zrobię specjalizacje z genetyki, zaszyje się w laboratorium i stworzę swojego własnego ekstrawertycznego klona, który za mnie będzie chadzał na spotkania z ludźmi :wink:
ot takie małe marzenie póki co niespełnione, ale kto wie...
A takie małe pytanko odbiegające trochę od tematu forum: jak zaopatrujecie się na problem moralności prawnej w genetyce? czy różnego typu organizacje, państwa czy co tam jeszcze mają prawo mówić naukowcom co wolno a co nie?
Awatar użytkownika
red_sky
Intronek
Posty: 47
Rejestracja: 30 wrz 2012, 13:58
Płeć: nieokreślona

Re: Biologia

Post autor: red_sky »

Od zawsze uwielbiałam biologię, a konkretniej genetykę i anatomię ludzkiego ciała. Jedyny ścisły przedmiot jaki lubię :D Zawsze miałam dobre oceny bez dłuższego uczenia się, po prostu mi to wszystko wchodzi do głowy łatwo i przyjemnie.
4w5
Awatar użytkownika
notfunny
Wtajemniczony
Posty: 5
Rejestracja: 12 cze 2013, 22:06
Płeć: nieokreślona

Re: Biologia

Post autor: notfunny »

Widzę, że temat zapomniany, a bardzo interesujący. Biologia i wszystkie jej homologi dla mnie wydaje się niekończącym się tematem do rozmów.

Słyszeliście ostatnio coś ciekawego? Może jakieś przełomowe odkrycie lub badania nadające się na anty-Nobla? :)
Nie traktuj siebie zbyt poważnie.
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Biologia

Post autor: jubei »

Zsyntetyzowano minimalny genom niezbędny do podtrzymania życia (bakterii)
http://kopalniawiedzy.pl/Craig-Venter-g ... -DNA,24255

Co myślicie o genach, DNA i tworzeniu "życia"? Wiadomo, nie chodzi mi o mutanty czy spiskowe teorie dziejów. Ale teraz już się robi zmodyfikowane genetycznie rośliny (kukurydza), zwierzęta (pająki co robią lepszą sieć), klonowanie, sekwencjonowanie genów, odczytywanie i rekreowanie genów starych wymarłych gatunków (również człowieka), tworzenie sztucznych wirusów i bakterii (na początek).
Przecież to sie może wyjąć spod kontroli. Tak jak kurz osiada niewiadomo skąd. Tak geny innych organizmów mogą się przenieść dalej. Poza tym szaleńców czy ideologicznych zapaleńców nie brakuje co mogliby wykończyć połowę ludzkości. Tak trochę też ezoterycznie, nie wiem czy gdzieś to czytałem czy to jakaś prawda religijna, ale jeśli człowiek stanie się stwórcą (jak bóg) to będzie jego koniec. Z jakich zwględów to można już sobie wyobrazić.
Myślę że to niesamowite, że potrafimy składać cegiełki życia, uważam że za niedługo faktycznie będziemy mogli wytworzyć zwyczajnie sztuczne życie o zaprogramowanych właściwościach. Niestety własnie w tym upartuję również i wielkie niebezpieczeństwo.
Jaki macie na to pogląd?
"Life is so unnecessary"
ODPOWIEDZ