Archiwalne zdjęcia, obrazy i filmy

Tutaj porozmawiać możemy o naszych zainteresowaniach, bardziej lub mniej popularnych pasjach czy nawet... dziwactwach :)
Awatar użytkownika
Coro
Stały bywalec
Posty: 199
Rejestracja: 24 lis 2015, 13:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Archiwalne zdjęcia, obrazy i filmy

Post autor: Coro »

Lubicie przeglądać archiwalne zdjęcia lub obrazy i porównywać je z teraźniejszym stanem przedstawionych na nich obiektów?

=========================================================================================================

Ja bardzo lubię poświęcać czas na przeglądanie takich galerii znalezionych w internecie i zadziwiać się obiektami oraz życiem ludzi, które miały miejsce w przeszłości.

Na rozpoczęcie tematu, aleja Adama Mickiewicza (jedna z Alei Trzech Wieszczów) w Krakowie z lat 30. wraz z frontem "sztandarowego" budynku AGH. Dla porównania, widok ze Street View.

Obrazek

Fajnie byłoby się przejść lub przejechać rowerkiem po takich Alejach z lat 30. I to na dodatek po jednopasmówce! ^_^


Osoby zaciekawione fotografią, a w szczególności AGH-owców oraz Krakusów, zachęcam do zajrzenia na tę stronkę (Tak się zmienia, tak się zmienia, AGH!).

Polecam jeszcze stronkę na fejsbuku, Kraków - ciekawostki, tajemnice, stare zdjęcia - jest tam masa wspaniałych zdjęć i parę obrazów.
Nestor

Re: Archiwalne zdjęcia i obrazy

Post autor: Nestor »

Tak, też to lubię. Znalazłem na FB stronę z archiwalnymi zdjęciami Sieradza i tak np. największa ulica nazywa się dzisiaj Jana Pawła II a kiedyś, uwaga, Armii Czerwonej! albo rondo - dzisiaj Jarosława Kaczyńskiego a za Niemców Adolfa Hitlera albo znajdywać na youtubie kroniki filmowe i odszukiwać miejsca, osoby, fabryki, jak dzisiaj wyglądają (raczej co z nich pozostało), czym się ludzie zajmują itp.

Podejrzewam, że mało osób interesuje się podupadającym Sieradzem, ale polecam mimo wszystkiego OLDSieradz na facebooku.
Awatar użytkownika
Coro
Stały bywalec
Posty: 199
Rejestracja: 24 lis 2015, 13:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Archiwalne zdjęcia i obrazy

Post autor: Coro »

Nestor pisze:największa ulica nazywa się dzisiaj Jana Pawła II a kiedyś, uwaga, Armii Czerwonej! albo rondo - dzisiaj Jarosława Kaczyńskiego a za Niemców Adolfa Hitlera
W Krakowie, jak zresztą wówczas wszędzie w Polsce, też występowały takie "niuanse". Dzisiaj ul. Królewska, podczas okupacji Armii Radzieckiej nosiła nazwę 18 stycznia (data tzw. wyzwolenia Krakowa przez Iwana Koniewa), a podczas okupacji niemieckiej nazywała się Reichsstrasse. Więcej takich krakowskich "niuansów" można znaleźć na tej stronie.

Obrazek
9 stycznia 1991 roku. Demontaż pomnika Iwana Koniewa, odsłoniętego w 1987 roku przy ul. Zarzecze w Krakowie.

Nestor pisze:Podejrzewam, że mało osób interesuje się podupadającym Sieradzem, ale polecam mimo wszystkiego OLDSieradz na facebooku.
Fajne zbiory ma ta stronka :) bardzo ładne są zdjęcia, na których jest społeczność Sieradza na co dzień i w trakcie jakichś wydarzeń. Smutne jest, jak to miasto było wybrudzone czerwienią :(
Ostatnio zmieniony 12 sty 2017, 1:40 przez Coro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Archiwalne zdjęcia i obrazy

Post autor: Coldman »

Może to nie zdjęcie ani obraz, ale to jeden z pierwszych filmów na świecie. Powstał w 1896 roku Bardzo mi się podoba, ta prostota i po prostu radość ludzi żyjących w tak odległych czasach.
https://www.youtube.com/watch?v=KL0th6vWe-8
Awatar użytkownika
nyarlathotep
Introwertyk
Posty: 96
Rejestracja: 06 wrz 2016, 3:28
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Archiwalne zdjęcia i obrazy

Post autor: nyarlathotep »

Czasami w Krakowie w okolicach fortu obok Szkieletora latem robią takie wystawy z archiwalnymi fotografiami. Lubię sobie na takie rzeczy popatrzeć.
Irrecoverable error, bailing out.
C:>_
Awatar użytkownika
Alice
Introwertyk
Posty: 82
Rejestracja: 30 lis 2016, 21:10
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
Lokalizacja: Wrocław

Re: Archiwalne zdjęcia, obrazy i filmy

Post autor: Alice »

Ja lubię, ale przeglądam tylko materiały dotyczące mojego miasta albo innych miejsc, które dobrze znam. Lubię zgadywać, co jest na zdjęciu (czasem nie jest to wcale takie łatwe). Ewentualnie takie zestawienia zdjęć stare-nowe, też bardzo fajna sprawa.
"Zapytasz ją, gdzie jest sens
Wśród szarych dni szarego przemijania
Ona - Alicja to wie
Szczęśliwa jest, choć żyje całkiem sama.."
Awatar użytkownika
wazz
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 27 lip 2016, 0:52
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Archiwalne zdjęcia, obrazy i filmy

Post autor: wazz »

Uwielbiam oglądać archiwalne zdjęcia i poznawać historię z nimi związaną.
Nawiązując do Krakowa - fota z Placu Nowego sprzed 80 lat. Jak pięknie bez samochodów :>

I dodatkowo bardzo lubię serię z joemonstera "Zatrzymane w kadrze"

Obrazek

Lubię sobie też poszukać zdjęć artystów czy tam innych aktórów z czasów młodości, jakie to były szprychy!
“Never underestimate the power of stupid people in large groups.” G.C.
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Archiwalne zdjęcia, obrazy i filmy

Post autor: jubei »

Najstarszy polski film zachowany https://www.youtube.com/watch?v=IuIkdFVvuUM
1908.. nie powinniśmy się czuć aż tak zacofani

podobno był jakis wcześniejszy ale chyba nie do odzyskania.
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
Coro
Stały bywalec
Posty: 199
Rejestracja: 24 lis 2015, 13:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Archiwalne zdjęcia, obrazy i filmy

Post autor: Coro »

jubei pisze:Najstarszy polski film zachowany https://www.youtube.com/watch?v=IuIkdFVvuUM
1908.. nie powinniśmy się czuć aż tak zacofani

podobno był jakis wcześniejszy ale chyba nie do odzyskania.
Ciekawa sprawa, że również w takiej formie stawialiśmy opór zaborcom.

Oglądając, z początku byłem zdziwiony, choć nie powinienem, że w tym filmie pojawił się tytuł po francusku, sugerujący Francję jako kraj, który był twórcą lub współtwórcą. Dalej w filmie, można nawet zobaczyć treść "rozkazu" w tym samym języku, co tytuł - od tego momentu nabrałem sporej wątpliwości, iż by to był polski film. Trochę poszperałem w necie i szczęśliwie wątpliwość się rozwiała. Wikipedia (polska i francuska) oraz inne źródła (1 i 2) mówią, że film ten był kręcony we Wrześni i został wyprodukowany przez Mojżesza Towbina, właściciela kantoru kinematograficznego "Siła". Francuskie napisy wzięły się prawdopodobnie stąd, iż "Pruska kultura" była odtwarzana m. in. we Francji, a kopia, która jest dzisiaj dostępna, została znaleziona właśnie we francuskim archiwum filmowym.

Przed zajrzeniem do Wikipedii oraz Googla, obejrzałem jeszcze ten filmik. Pani dr Paulina Kwiatkowska mówi w nim, że film "Praska kultura" (pewnie się przejęzyczyła i na pewno chodziło jej o ten właściwy, o "Pruską kulturę" - jedna literka, a robi sporą różnicę) prawdopodobnie został zrealizowany przez francuską wytwórnię Pathé (kojarzycie kogucika?) na zamówienie Mojżesza Towbina. Ciekawe, ile w tym jest prawdy patrząc na sprzeczne informacje ze źródeł podanych powyżej.

Jeszcze jedna rzecz odnośnie "Pruskiej kultury". Francuski tytuł "Les Martyrs de la Pologne", czyli "Męczennicy Polski", wyraża sympatię w stosunku do Polaków ze strony antypruskiej Francji - tak podaje francuska Wikipedia.

...

A propos samych starych niemych filmów fabularnych ('Podróż na Księżyc", "Nosferatu" i "Pruska kultura"), to odkąd pamiętam, zawsze mnie jakoś przerażają. Typowa dla tamtych czasów sceneria, czasami sepia, szybkie tempo odtwarzanej sekwencji obrazów wraz z muzyką wywołują u mnie uczucie koszmaru, z którego nie można się wydostać. Macie coś podobnego czy z kompletnym luzem oglądacie takie filmy?
Racter

Re: Archiwalne zdjęcia, obrazy i filmy

Post autor: Racter »

Co prawda nie w kontekście porównań "wczoraj - dziś", ale od jakiegoś czasu zapoznaję się z dziełami wielu wybitnych fotografów, którzy działali w minionym wieku. Genialne kompozycje.
Henri Cartier-Bresson
Josef Koudelka
Ansel Adams
Vivian Maier
Harold Feinstein
Awatar użytkownika
romanka
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 30 lis 2019, 22:00
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTJ

Re: Archiwalne zdjęcia, obrazy i filmy

Post autor: romanka »

Ja też lubię oglądać stare fotografie mojego miasta i porównywać ile się zmieniło. Ale też wrażenie robią na mnie obrazy przedstawiające miejsca, które istniały wieki temu i nadal są. To jest dla mnie poruszające, że ja też mogę podziwiać coś, co dawno temu kogoś tak bardzo poruszyło, iż postanowił to uwiecznić na płótnie.
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Archiwalne zdjęcia, obrazy i filmy

Post autor: jubei »

Szukam i szukam filmu polskiego niemego jaki został odnaleziony ok 2016? i zremasterowany. Pokazywany był w kinach niszowych np Warszawie w 2019 roku, niestety nie mogłem się udać. Zremasterowano obraz, a dźwięk był grany na żywo przez zacnego muzyka fortepianowego. Jak ktoś sobie może przypomni.. prosze podrzucić info.

W toku poszukiwań odnalazłem jednak dwa ciekawe wątki.
Pierwszy to https://www.polskieradio24.pl/39/1240/A ... -na-Bluray że zremasterowano film Bestia z Polą Negri do Blu ray. Nie wiem jak was, ale mnie kręcą te makijaże aktorek lat dwudziestych mocno malowane oczy na czarno.. mhhh..
Drugi film to niedawne odkrycie oryginalnej muzyki do starego filmu Janko muzykant https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/202 ... -z-1930-r/ a niestety nie wiem jak z projekcjami.
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2119
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Archiwalne zdjęcia, obrazy i filmy

Post autor: Drim »

jubei pisze: 25 wrz 2020, 23:55 Szukam i szukam filmu polskiego niemego jaki został odnaleziony ok 2016? i zremasterowany. Pokazywany był w kinach niszowych np Warszawie w 2019 roku, niestety nie mogłem się udać. Zremasterowano obraz, a dźwięk był grany na żywo przez zacnego muzyka fortepianowego. Jak ktoś sobie może przypomni.. prosze podrzucić info.
Powodzenia.
Google -> zakres dat od do -> no i szukasz.

https://dzieje.pl/filmy/w-warszawie-roz ... emego-kina

Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Kino Iluzjon

To chyba główni sprawcy zamieszania. Napisz maila, może zadzwoń. Kto pyta nie błądzi. To będzie chyba najprostsza droga bo hobby niszowe a i filmów z tego okresu, z tego regionu jest pewnie z tysiąc... (jak nie więcej)

Powodzenia.
ODPOWIEDZ