Jak rozpocząć karierę zawodową ?

Tutaj możemy zadać pytanie dotyczące konkretnego problemu związanego mniej lub bardziej z introwertyzmem naszym lub innych, poprosić o pomoc, rady, wskazówki.
Awatar użytkownika
Kiriot_Onky
Intronek
Posty: 52
Rejestracja: 14 maja 2016, 22:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Gliwice

Jak rozpocząć karierę zawodową ?

Post autor: Kiriot_Onky »

Cześć, mam problem ze rozpoczęciem swojej kariery zawodowej, moje CV jest zupełnie puste, jestem po liceum i w sumie z takich praktycznych rzeczy to nie umiem za wiele :/ . Jestem na drugim roku studiów automatyki i robotyki i z takich praktycznych rzeczy to nauczyli mnie obiektowego C++, SQLa, trochę ze sterowników PLC a reszta to sama, teoretyczna wiedza (matma, fizyka, rysowanie wykresów). Jestem członkiem studenckich kół naukowych i tam w sumie uczą mnie przydatnych i ciekawszych rzeczy.

No już rozglądałem się za jakimiś praktykami targi pracy i te sprawy, ale niestety wszędzie chcą studentów już po wyższych semestrach biorąc ich na staż żeby docelowo ich zatrudnić, albo mają takie wymagania których nie mogę spełnić przykładowo znajomości języków programowania których mnie nie uczą. Oczywiście mogę uczyć się samemu tego co z resztą robię ale wówczas nie starcza mi czasu na działalność w kołach studenckich i na same studia...

Chciałbym po prostu ruszyć z miejsca, już w dupie mam te pieniądze, mogły by być jakieś darmowe praktyki byle ruszyć z miejsca. No ale nikt mi nic nie zaoferuje bo gówno umiem z przydatnych umiejętności bo mnie na studiach póki co tego nie uczą.
"Każdy człowiek żyje wierząc w to co wie oraz to czego doznaje, sumę tych doświadczeń zwie rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia niejednoznaczne, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata."
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 472
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak rozpocząć karierę zawodową ?

Post autor: Polan »

Nie licz na to że uczelnia nauczy cię czegokolwiek z informatyką związanego, co pozwoli ci podjąć pracę łatwo. Idąc tokiem nauczania uczelni jesteś jednym z dużej grupy takich samych ludzi, wiedzących tyle samo, przeważnie mało praktycznego jak sam mówisz. Kółka naukowe są jak najbardziej OK o ile są w temacie któy cię naprawdę interesuję i uczą cię czegoś / pozwalają się rozwijać (ja dzięki kółku nawracającym na Microsoft i ludziom w nim, dobry start sobie wyrobiłem).
Bez nauki dodatkowej po prostu będzie Ci ciężko coś znaleźć na staż. Jak chcesz w jakąś informatyczna / robotyczną rzecz iść, napewno pomoże jeśli byś próbował coś zakodować / sklecić od tak, dla zabawy / w ramach nauczania, możesz się tym pochwalić w CV. Jak w tej firmie ktoś ogarnięty będzie przeglądał to zaplusujesz. Z tego co widzę jak u mnie np. przeglądają kandydatów na stażystów / młodsze stanowiska, nawet jak ludź ma czyste CV, a robił cokolwiek związanego z zawodem, to go zaproszą przynajmniej porozmawiać. Ja w sumie na takiej zasadzie trafiłem. W CV 2 staże nie związane z stanowiskiem na które aplikowałem, ale za to udział w wydarzeniach które były powiązane z pracą, i parę nieudanych projektów. Nieudanych ale takie "ej patrzcie, staram się". Trochę autobiograficznie ale może coś ci się z tego przyda.
Awatar użytkownika
Kiriot_Onky
Intronek
Posty: 52
Rejestracja: 14 maja 2016, 22:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak rozpocząć karierę zawodową ?

Post autor: Kiriot_Onky »

Mało pocieszające :/ , to chyba będę musiał iść do jakiejś fizycznej roboty w wakacje ...

No na kołach studenckich to w sumie takie podstawy robimy, regulacja prędkości obrotowej silnika za pomocą sterowników PLC albo automatyka budynkowa, sterowanie oświetleniem przy użyciu arduino xd. No mało ambitne ...
"Każdy człowiek żyje wierząc w to co wie oraz to czego doznaje, sumę tych doświadczeń zwie rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia niejednoznaczne, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata."
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 472
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak rozpocząć karierę zawodową ?

Post autor: Polan »

Kiriot_Onky pisze:Mało pocieszające :/ , to chyba będę musiał iść do jakiejś fizycznej roboty w wakacje ...

No na kołach studenckich to w sumie takie podstawy robimy, regulacja prędkości obrotowej silnika za pomocą sterowników PLC albo automatyka budynkowa, sterowanie oświetleniem przy użyciu arduino xd. No mało ambitne ...
Zrób licznik spuszczeń wody w toalecie z ardruino i będziesz już o parę kroków przed resztą studentów (chociaż gorzej z wpisaniem tego do CV). Znajomy kiedyś się chwalił takim tworem jak ogarniał płytki.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Jak rozpocząć karierę zawodową ?

Post autor: highwind »

Automatyka here. Tyle że Wydział Mechaniczny, więc bardziej projektowanie narzędzi niż ich programowanie. Ale, generalnie - po studiach chuja będziesz umiał. I np firma w której ja pracuję jest tego świadoma i sama organizuje warsztaty na których przez trzy miesiące uczy się studenta projektować jako-tako. Bez tego - totalna żenada. Miałem sytuacje, gdzie dostawałem człowieka zaraz po studiach do projektu, i ów "człowiek" przez miesiąc praktycznie sabotował mi robotę, bo czegokolwiek się nie dotknął, to spierdolił. A potem jeszcze na domiar złego nie poczuwał się do odpowiedzialności, bo jak to - przecież on tego nie wiedział. Więc myślę, że ogarnięty pracodawca będzie świadom tego, że jesteś nic nie wartym słabiakiem (xD) i sam odpowiednio o ciebie zadba, jeśli będzie mu zależało na jakości oferowanych przez siebie usług. Więc znajdź praktyki, które cię interesują i wkręć się w to co masz tam robić - wykaż zaangażowanie i inicjatywę. Nie przejmuj się, że nic nie potrafisz - my to wiemy. Pokaż za to, że masz jaja i chęć do nauki.
EDIT: A jeśli nie masz, to nie pokazuj mi się na oczy.
psubrat
Intro-wyjadacz
Posty: 416
Rejestracja: 07 maja 2016, 0:29
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak rozpocząć karierę zawodową ?

Post autor: psubrat »

Kiriot_Onky pisze:No już rozglądałem się za jakimiś praktykami targi pracy i te sprawy, ale niestety wszędzie chcą studentów już po wyższych semestrach
Takich chcą i już... Niczyja porada nic w tej kwestii nie pomoże. Dużo tu zależy od szczęścia, więc warto próbować i zgłaszać się do różnych firm, ale nie ma co się zadręczać poszukiwaniami jakiejś niezawodnej metody dającej zatrudnienie.
Pod koniec studiów będzie dużo łatwiej.

Porady, które można by streścić: "stań się wybitnym, lepszym od wszystkich pozostałych, którzy z Tobą rywalizują", co oczywiste, w większości przypadków nie mogą zadziałać.
No na kołach studenckich to w sumie takie podstawy robimy, regulacja prędkości obrotowej silnika za pomocą sterowników PLC albo automatyka budynkowa, sterowanie oświetleniem przy użyciu arduino xd. No mało ambitne
Automatyka budynkowa, to tematyka którą wielu ludzi uważa za użyteczną. Prezentujesz zupełnie nieuzasadnioną pogardę ("mało ambitne") do tematu, któremu poświęcasz czas. Jeśli Cię to interesuje, to zajmuj się tym dalej. Nie oczekuj od siebie cudów, bo to o czym piszesz wydaje się na prawdę w porządku.
Ożenić się, to jest poz­być się połowy swoich praw i pod­woić w za­mian swo­je obo­wiązki. (Schopenhauer)

Jeśli chodzi o wspólne, interesujące spędzanie wolnego czasu, to mężczyźni i kobiety pasują do siebie jak woda i olej.
Suchy69
Intronek
Posty: 49
Rejestracja: 19 mar 2017, 20:01
Płeć: mężczyzna

Re: Jak rozpocząć karierę zawodową ?

Post autor: Suchy69 »

Jeśli Cię to pocieszy, to w Łodzi czy Warszawie, jak juz masz papierek z uczelni, przyjmują w zasadzie od ręki na stanowiska typu "junior software developer". Wystarczy, że jesteś w miare ogarnięty. Jeśli umiesz C++, to nawet bez papierka. Także nie przejmuj się, w IT zawsze się znajdzie robota ;). Właśnie zabawne jest to, że czasami z praktykami jest większy problem, bo po prostu praktykanci to jest często kłopot - pracują na te swoje 3/5 etatu czy ile tam wymyślą, nie można im dawać dostępów do różnych rzeczy, więc trzeba na siłę coś kombinować.
Jak przyjdziesz ze znajomością jakiegoś języka programowania gotowy do rozpoczęcia pracy na etat, to spokojnie się dostaniesz do większości firm w Łodzi.
Awatar użytkownika
Kiriot_Onky
Intronek
Posty: 52
Rejestracja: 14 maja 2016, 22:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak rozpocząć karierę zawodową ?

Post autor: Kiriot_Onky »

No z programowanie to faktycznie tak jest, tylko ja właśnie nie wiem czy to było by czymś co chciałbym robić. Takie siedzenie w biurze w stałych warunkach klimatycznych klepiąc kod dla jakiejś korporacji średnio mi się podoba :/ . Dlatego chciałbym pójść bardziej w stronę robotyki, wydaje mi się bardziej pociągająca a poza tym budowa robotów jest bardziej problematyczna. Do programowania jest pełno tutoriali na internecie, stacjonarne szkółki etc. także zawsze łatwo mógłbym się przebranżowić na programistę.

Co się tyczy robotyki/automatyki to posiadam już podstawowy arduino na którym za wiele nie mogę zrobić, budowa robotów na tym wymagała by inwestycji kilkuset złotych albo nawet więcej, tylko właśnie nie wiem czy w jakiś sposób będzie to przydatna wiedza z punktu widzenia mojej przyszłej pracy.
"Każdy człowiek żyje wierząc w to co wie oraz to czego doznaje, sumę tych doświadczeń zwie rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia niejednoznaczne, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata."
Awatar użytkownika
deenty
Introrodek
Posty: 24
Rejestracja: 01 kwie 2017, 11:05
Płeć: mężczyzna
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Tricity

Re: Jak rozpocząć karierę zawodową ?

Post autor: deenty »

Na moim przykładzie - po studiach umiałem dokładnie nic. Do CV mogłem wpisać co najwyżej miesiąc praktyk w Netto na kasie, a nie tego się od programisty oczekuje, co nie? Stwierdziłem więc, że nie będę się wysilał i wymyślał że praktyki miałem tu i tam, nie chcę się łapać na coś za psie pieniądze. Zrobiłem CV i list motywacyjny z delikatnym jajem. Dwa cytaty które do tej pory pamiętam: "Jestem świeżo po studiach więc nic nie umiem" oraz "Moje największe osiągnięcie - urodziłem się" :)
Miałem to szczęście, że w jednej robocie szukali kogoś kto by zajmował się pierdołami (z ogłoszenia nie wynikało nic takiego), a i jest super luźna atmosfera. Przyjęli mnie. Możliwe, że właśnie ta szczerość i mały żart zapewniły lepsze spojrzenie na mnie w akurat tej firmie.

Możesz nie chcieć klepać bez przerwy jednego kodu dla korpo, jasne. Ale czego się wtedy nauczysz? Lepiej robić coś takiego przez powiedzmy rok i nauczyć się prawdziwej praktyki, poznać ludzi którzy może coś nowego Ci uświadomią, dowiedzieć się czegoś i wykorzystać to po godzinach dla własnego projektu. ZAWSZE czegoś się nauczysz.
Niech to co robisz dzisiaj będzie lepsze od tego, co robiłeś wczoraj.
Dzień dobry.
Nestor

Re: Jak rozpocząć karierę zawodową ?

Post autor: Nestor »

W głowie mi się miesza od czytania waszych postów.

Powiedzcie mi zatem - po co chodzić na studia, skoro nie uczą?
Suchy69
Intronek
Posty: 49
Rejestracja: 19 mar 2017, 20:01
Płeć: mężczyzna

Re: Jak rozpocząć karierę zawodową ?

Post autor: Suchy69 »

A to jest bardzo dobre pytanie! Studia nie uczą, bo by musiało być tyle kierunków studiów, ile jest sumarycznie stanowisk we wszystkich firmach ;). *Czegoś* tam na pewno uczą, ale bardziej są takim filtrem dla pracodawcy - jeśli gość zaliczył studia, to jest szansa, że jest w miarę ogarnięty i potrafi się w razie czego czegoś nauczyć.
Jeśli Cię to pocieszy, to są studia, które rzeczywiście przygotowują do zawodu, np. prawnicze albo medyczne.
Ogólnie jak jesteśmy w temacie informatyki, to z połowa moich znajomych porzuciła swoje studia znalazłszy pracę, gdyż w takiej sytuacji nie ma najmniejszego sensu ich kontynuować.
Awatar użytkownika
deenty
Introrodek
Posty: 24
Rejestracja: 01 kwie 2017, 11:05
Płeć: mężczyzna
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Tricity

Re: Jak rozpocząć karierę zawodową ?

Post autor: deenty »

Studia informatyczne i inne tego typu są dobre z jednego powodu - wiele osób myśli że jak lubi komputery i gry, umie zainstalować coś bez bezmyślnego klikania "Dalej", to może być super informatykiem. Ktoś taki przychodzi na studia, dowiaduje się że komputer nie kończy się na grach i rezygnuje. Taki trochę naturalny przesiew debili.
Mi studia dały podstawę do tego, co chcę robić w życiu. Przyznam że przed studiami nie wiedziałem kim chcę zostać, one mnie ukierunkowały chociaż.
Dzień dobry.
Awatar użytkownika
Kiriot_Onky
Intronek
Posty: 52
Rejestracja: 14 maja 2016, 22:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak rozpocząć karierę zawodową ?

Post autor: Kiriot_Onky »

Przeczytałem sobie Wasze wskazówki i postanowiłem zbudować robota na arduino. Jego tworzenie sprawia mi przyjemność, więc postanowiłem, że potem go pokaże na pokazach na których będzie sporo różnych ludzi ze środowiska akademickiego, pracodawcy więc może ktoś to doceni :) . Przy okazji uczę się praktycznego tworzenia elektroniki i zaczyna to mi się podobać... Szkoda tylko, że muszę inwestować w to z własnej kieszeni.
"Każdy człowiek żyje wierząc w to co wie oraz to czego doznaje, sumę tych doświadczeń zwie rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia niejednoznaczne, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata."
Caroline
Intronek
Posty: 32
Rejestracja: 01 mar 2017, 0:01
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ

Re: Jak rozpocząć karierę zawodową ?

Post autor: Caroline »

Smutny Zębodół pisze:Jeśli Cię to pocieszy, to są studia, które rzeczywiście przygotowują do zawodu, np. prawnicze albo medyczne.
Totalna bzdura.
Po co studia? Hmm... właściwie to chyba jedynie dla "papierka".
Suchy69
Intronek
Posty: 49
Rejestracja: 19 mar 2017, 20:01
Płeć: mężczyzna

Re: Jak rozpocząć karierę zawodową ?

Post autor: Suchy69 »

Caroline pisze: Totalna bzdura.
Czemu tak twierdzisz?
ODPOWIEDZ