Mój chłopak jest gorszy

Dział forum, w którym poruszane są tematy dotyczące kontaktów międzyludzkich, a także problemów w relacjach, których przyczyną może być introwersja.
CzarnyKotR
Wtajemniczony
Posty: 7
Rejestracja: 20 lip 2017, 12:51
Płeć: kobieta

Mój chłopak jest gorszy

Post autor: CzarnyKotR »

Cześć.
Mam na imię Roksana. Mam pewien problem i chciałabym się Was poradzić i poznać Wasze zdanie na ten temat.
Mam chłopaka, z którym jestem prawie 3 lata. Na wstępie powiem, że to najwspanialszy mężczyzna na świecie. Marzyłam o nim. Jest przystojny, mądry, inteligentny, z poczuciem humoru, błyskotliwy... mogę tak wymieniać i wymieniać. Jest też bardzo dojrzały. Jednym słowem - jest wyjątkowy. Teraz troszkę zejdziemy z tematu. Mam brata. Jest on rok starszy. W moim mniemaniu zawsze był lepiej traktowany przez rodziców, bardziej doceniany, chwalony. Ja zawsze czułam się gorsza, byłam poniżana (on też, ale to swoją drogą) i porównywana do niego. Zna się on bardzo dobrze na komputerach i umie, według mnie, wręcz do podziwu język angielski (ja jestem słaba w językach, nie umiem żadnego, on ma do nich smykałkę). Jestem nauczona, że jak mam problem idę do brata, którego mam pod ręką, który "wszystko" wie i umie. Nieraz pokazał mi, że faktycznie umie, więc nie mam problemu dać mu tablet czy aparat do naprawy. Z drugiej strony jest mój chłopak: nie wiem, ile on umie, w jakim stopniu. Nie miał szansy nauczyć się wielu rzeczy, które umie mój brat, gdyż nie miał autorytetu (taty), który pokazuje synowi co i jak. To, co umie mój brat jest dla mnie oczywiste - dla mnie płeć męska jest od naprawiania, majsterkowania i poprawiania. Może stereotypowe, ale dla mnie wydaje się to naturalne. Czuję, że nie doceniam mojego chłopaka.. Nie wiem, czy uważam, że on jest gorszy.. Możliwe, że trochę tak chociaż absolutnie nie mam ku temu podstaw. Mój skarb w siebie nie wierzy a i ja nie wierzę w niego tak bardzo jakbym chciała. On pokonał długą i ciężką drogę, by być w miejscu, w którym jest obecnie. Ma on fobię społeczną albo coś w tym rodzaju, a ja widzę wielką poprawę przez te trzy lata. Byłam przy nim w lepszych i gorszych momentach. I jestem z niego cholernie dumna i bardzo uszczęśliwia mnie to na jakim jest etapie. Wracając: Mój chłopak zrobi wiele rzeczy, z którymi ja mam problem (więc teoretycznie ja powinnam być gorsza). Ma trochę gorszy język angielski niż mój brat. Wie mniej o komputerach (aż tak go to nie ciekawi a brat uczy się na programistę). Czuję, że przewartościowuję mojego brata nad chłopaka choć tak w głębi serca wiem, że mój ukochany nie jest gorszy, ba, w niejednej rzeczy jest lepszy. Ale tak bardzo mi przykro, że nie jestem przekonana w stu procentach o tym, że nie jest gorszy.. Niedawno coś zauważył: że może przypisuję jemu swoją "gorszość", umniejszając tym jego, bym ja nie czuła się gorsza (by znowu nie czuć się "niżej"). Przerzucam na niego swoje negatywne zachowania przez co twierdzę, że może być gorszy. To w psychologii nazywa się projekcją. Moja psycholog mówi, że to może być to. Boli mnie to, nie chce by tak było, chciałabym to zmienić.. Jak dla Was wygląda to z boku? Co Wy uważacie? Co powinnam zrobić? Z otwartym sercem przyjmę każdą pomoc.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Mój chłopak jest gorszy

Post autor: highwind »

Dobrze zrozumiałem? Twój chłopak nie umie w technologie i języki i dlatego podświadomie uważasz go za gorszego od swojego brata? A tak właściwie to co jest takiego złego w byciu gorszym?
Awatar użytkownika
Faramuszka
Stały bywalec
Posty: 226
Rejestracja: 26 paź 2012, 17:25
Płeć: kobieta

Re: Mój chłopak jest gorszy

Post autor: Faramuszka »

Kazirodztwo jest w Polsce nielegalne :P

Tytuł tematu bardzo mi się nie spodobał, dlaczego określasz całokształt człowieka jako "gorszy" od czyjegoś, jeśli jak już jest co najwyżej inny?
Można mieć zbiór umiejętności, w których jest się lepszym od kogoś, ale to nie definiuje całej osoby, tylko tę konkretną umiejętność.

Czy chodzi o to, że boisz się, że Twój Romeo nie będzie w stanie pomóc Ci w tym wszystkich w czym teraz brat asystuje?
psubrat
Intro-wyjadacz
Posty: 416
Rejestracja: 07 maja 2016, 0:29
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mój chłopak jest gorszy

Post autor: psubrat »

CzarnyKotR pisze: 20 lip 2017, 15:54 [...] Co powinnam zrobić?
Skupić się na jego osobowości, wspólnych zainteresowaniach, zamiast jego praktycznej przydatności. Przecież o to chodzi w relacjach międzyludzkich innych niż relacje handlowe/zawodowe.
Ożenić się, to jest poz­być się połowy swoich praw i pod­woić w za­mian swo­je obo­wiązki. (Schopenhauer)

Jeśli chodzi o wspólne, interesujące spędzanie wolnego czasu, to mężczyźni i kobiety pasują do siebie jak woda i olej.
Suchy69
Intronek
Posty: 49
Rejestracja: 19 mar 2017, 20:01
Płeć: mężczyzna

Re: Mój chłopak jest gorszy

Post autor: Suchy69 »

Pierwszy raz widzę aż tak skrajne spojrzenie na świat i ludzi ^^. To wygląda tak, jakbyś miała jakiś wzór, z którego wychodzi procentowy wynik oceniający całokształt danego człowieka, dzięki czemu jeden jest gorszy, a drugi lepszy. Dla mnie to jest niezrozumiałe, zgadzam się z highwindem (już drugi raz, no proszę), że w zasadzie bycie "gorszym" w jakiejś dziedzinie to nic złego. Od dawien dawna twierdzę, że szczęścia nie daje bycie z kimś "najlepszym", tylko z najbardziej dopasowanym.
Aczkolwiek nie bardzo wiem, co doradzić, bo to co czujesz/myślisz, jak wspomniałem, jest dla mnie niezrozumiałe. Może przestań oceniać swojego chłopaka i po prostu bądź z nim i go wspieraj? </frazesy_mode>
Awatar użytkownika
Fangtasia
Rozkręcony intro
Posty: 311
Rejestracja: 21 wrz 2014, 22:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mój chłopak jest gorszy

Post autor: Fangtasia »

Mój post może być trochę inny od powyższych, bo w pewnym (niewielkim) stopniu Cię rozumiem. Też mam brata o 3 lata starszego, zawsze mu zazdrościłam tego, że umiał w komputery więc od najmłodszych lat śledziłam jego poczynania przy nich. Zazdrościłam mu też tego, że uczył się o wiele efektywniej ode mnie (prócz języków). Nie było u mnie takiej sytuacji że rodzice porównywali go do mnie. Czasem zdarzało się, że czułam się gorsza bo był często chwalony i do dzisiaj zauważam że mają do niego inny stosunek niż do mnie. W sumie jest to normalne, nie jesteśmy tacy sami i rodzice nie wywyższają żadnego z nas. Moja zazdrość gdzieś zniknęła wraz z wiekiem. Od dziecka do teraz szukam jednak uznania w oczach brata i rzadko je znajduję.
Mi też przeszkadza, że mój chłopak nie ma takiego skilla przy komputerach jak mój brat. xD Ale poza tym ma wiele innych cech, które, dzięki Bogu, są zupełnie inne od tych jakie posiada mój brat. Doceń to jakiego masz chłopaka i skup się na tych cechach które uważasz za świetne. I pamiętaj, że Ty też masz wady. I na pewno posiada je Twój brat.
martuella

Re: Mój chłopak jest gorszy

Post autor: martuella »

Ja w ogóle nie widzę sensu porównywania chłopaka z bratem i to jeszcze na zasadzie lepszy-gorszy. Oni pełnią zupełnie odmienne role w Twoim życiu.
Des
Pobudzony intro
Posty: 142
Rejestracja: 02 sty 2016, 22:13
Płeć: nieokreślona

Re: Mój chłopak jest gorszy

Post autor: Des »

Zawsze możesz zerwać z fajnym chłopakiem i związać się po cichu z zajebiście fajnym bratem ;)

Rozumiem tę część wypowiedzi,że czegoś sama bratu zazdrościłaś. Porównywać brata z chłopakiem nie rozumiem. To znaczy nie wiem jaki w tym sens.
Awatar użytkownika
Motyla stopa
Introwertyk
Posty: 70
Rejestracja: 13 lis 2015, 20:13
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ

Re: Mój chłopak jest gorszy

Post autor: Motyla stopa »

Zrób sobie z bratem test DNA na pokrewieństwo, kto wie, może któreś z Was jest adoptowane lub podmienione w szpitalu? Jest jeszcze cień szansy.

A teraz na serio.

Czy są jacyś inni faceci do których porównujesz chłopaka w taki sposób?
Ja zawsze czułam się gorsza, byłam poniżana (on też, ale to swoją drogą) i porównywana do niego.
Czy mogłabyś napisać coś więcej?
CzarnyKotR
Wtajemniczony
Posty: 7
Rejestracja: 20 lip 2017, 12:51
Płeć: kobieta

Re: Mój chłopak jest gorszy

Post autor: CzarnyKotR »

Cześć wszystkim. Niestety z pewnych względów Wam nie odpiszę.. Ale bardzo dziękuję wszystkim za zainteresowanie i odpowiedzi. Jedynie zwrócę się do Motylastopa, bo krótko: Głównie przez ojca, że lepiej było mnie w umywalce utopić, zabić, wyzwiska najgorszego pokroju, że "ten to jeszcze wyjdzie na ludzi a ta będzie zarabiać marne grosze jako sprzątaczka", plus jaka to ze mnie kurwa, szmata, nic nie warte gówno itd. Innych facetów nie ma, chodzi tylko o mojego brata.
Awatar użytkownika
Motyla stopa
Introwertyk
Posty: 70
Rejestracja: 13 lis 2015, 20:13
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ

Re: Mój chłopak jest gorszy

Post autor: Motyla stopa »

Ciężka sprawa. W przypadkach gdzie jedno z rodzeństwa jest poniżane, a drugie faworyzowane, wszystko zależy od postawy tego drugiego. Jeśli dziecko faworyzowane również śmieje się/poniża, to z tego pierwszego rośnie psychiczny wrak człowieka, ale jeśli dziecko poniżane dostaje od tego drugiego wsparcie to później może normalnie żyć. Brat cię wspierał i dlatego wasze relacje są takie a nie inne, właściwie to nic dziwnego że uważasz go za lepszego po takich przejściach, mimo że to pewnie normalny gość jakich pełno wokół. Zostaje ci tylko zrozumieć, że to że czujesz się gorsza to wina rodziców, a nie twoja. Radzę układać sobie życie po swojemu, a o rodzicach (głównie ojcu) zapomnieć, życzyć śmierci lub co tam uważasz za stosowne.
CzarnyKotR
Wtajemniczony
Posty: 7
Rejestracja: 20 lip 2017, 12:51
Płeć: kobieta

Re: Mój chłopak jest gorszy

Post autor: CzarnyKotR »

Nie do końca brat mnie wspierał, też "lubi" mnie poniżać, ale generalnie relacje mamy dobre. Na pewno gdy się wyprowadzę kontakt z rodzicami będzie wyglądał inaczej. Od ok. 2 lat z ojcem jest tak, że raz koło roku nie rozmawialiśmy wcale, mimo iż jestem z nim, bratem i rodzicami w jednym pokoju. To na pewno jest do przepracowania na terapii, którą z innego powodu będę mieć.
psubrat
Intro-wyjadacz
Posty: 416
Rejestracja: 07 maja 2016, 0:29
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mój chłopak jest gorszy

Post autor: psubrat »

Motyla stopa pisze: 25 lip 2017, 22:30o rodzicach (głównie ojcu) zapomnieć, życzyć śmierci lub co tam uważasz za stosowne.
A może jednak spróbować przeanalizować sytuację wychodząc z założenia, że być może ojciec nie był przepełniony złą wolą - i wybaczyć? Dlaczego tak szybko potępiasz człowieka? Może sam jako jedynej metody "motywacyjnej" doświadczał krytyki i porównywania z lepszymi (co w przypadku mężczyzny jest dość prawdopodobne) i wierzył że również dla córki ta metoda będzie najwłaściwsza?

Ja z wpisu założycielki wątku nie widzę, żeby czuła się bezwartościowa, więc prawdopodobnie to poniżanie nie było wcale szczególnie intensywne. A że brata widzi jako lepszego niż swojego chłopaka... cóż, jedni ludzie są bardziej zdolni, inni mniej. Może brat rzeczywiście jest bardzo utalentowany i trudno mu dorównać. Bywa. Nie ma w tym nic złego. Nie ma też nic złego, a wręcz jest to dobre, jeśli rodzic ten talent dostrzega i chwali.
Ożenić się, to jest poz­być się połowy swoich praw i pod­woić w za­mian swo­je obo­wiązki. (Schopenhauer)

Jeśli chodzi o wspólne, interesujące spędzanie wolnego czasu, to mężczyźni i kobiety pasują do siebie jak woda i olej.
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 380
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Mój chłopak jest gorszy

Post autor: patha »

Jedno, co mi się podoba w tym temacie - rzadko spotykane, że umiejętności techniczne imponują kobietom :D

Myślę, że to nie jest temat o chłopaku, tylko o problemach autorki wynikających z dorastania w toksycznej rodzinie.
CzarnyKotR pisze: 25 lip 2017, 20:42 Cześć wszystkim. Niestety z pewnych względów Wam nie odpiszę.. Ale bardzo dziękuję wszystkim za zainteresowanie i odpowiedzi. Jedynie zwrócę się do Motylastopa, bo krótko: Głównie przez ojca, że lepiej było mnie w umywalce utopić, zabić, wyzwiska najgorszego pokroju, że "ten to jeszcze wyjdzie na ludzi a ta będzie zarabiać marne grosze jako sprzątaczka", plus jaka to ze mnie kurwa, szmata, nic nie warte gówno itd. Innych facetów nie ma, chodzi tylko o mojego brata.
To nie jest normalne, w jaki sposób Twój ojciec odnosił się do córki.
Ale tak bardzo mi przykro, że nie jestem przekonana w stu procentach o tym, że nie jest gorszy.. Niedawno coś zauważył: że może przypisuję jemu swoją "gorszość", umniejszając tym jego, bym ja nie czuła się gorsza (by znowu nie czuć się "niżej"). Przerzucam na niego swoje negatywne zachowania przez co twierdzę, że może być gorszy. To w psychologii nazywa się projekcją. Moja psycholog mówi, że to może być to. Boli mnie to, nie chce by tak było, chciałabym to zmienić.
Myślę, że masz wbudowany skrypt: ciągłe sprawdzanie czy nie jestem gorsza -> ciągłe porównywanie się z innymi (czy bliżsymi męzczyznami w szczególności). Być może rzeczywiście pochodną fiksacji na tym skrypcie jest mechanizm projekcji.
Poza tym czujesz się jakiś sposób zależna od mężczyzn.

Myślę, że ktoś powinien Ci uświadomić Twoje mocne strony, zwrócić uwagę na to w czym jesteś dobra, żeby podniosło się Twoje poczucie własnej wartości do normalnego poziomu, byś przestała się porównywać z innymi. Z tego co piszesz wynika np. że jesteś dobrą dziewczyną - to jest wartościowe. I zrób coś dla siebie, z czego sama mogłabyś być dumna. Jeśli nie "wchodzi" Ci angielski, zacznij się uczyć innego języka. To, że nie znasz się na komputerach nie znaczy, że jesteś gorsza, większość kobiet cierpi na "wrodzony techniczny analfabetyzm" i to jest zupełnie normalne.
psubrat pisze: 26 lip 2017, 12:38 A może jednak spróbować przeanalizować sytuację wychodząc z założenia, że być może ojciec nie był przepełniony złą wolą - i wybaczyć? Dlaczego tak szybko potępiasz człowieka? Może sam jako jedynej metody "motywacyjnej" doświadczał krytyki i porównywania z lepszymi (co w przypadku mężczyzny jest dość prawdopodobne) i wierzył że również dla córki ta metoda będzie najwłaściwsza?
Nie da się kogoś zmotywować wdeptując go w ziemię.
psubrat
Intro-wyjadacz
Posty: 416
Rejestracja: 07 maja 2016, 0:29
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mój chłopak jest gorszy

Post autor: psubrat »

patha pisze: 27 lip 2017, 7:33 [...]
Myślę, że ktoś powinien Ci uświadomić Twoje mocne strony, zwrócić uwagę na to w czym jesteś dobra, żeby podniosło się Twoje poczucie własnej wartości do normalnego poziomu
Przyglądam się wpisom autorki wątku... i nie widzę żadnych poszlak, by sądzić że ma niskie poczucie własnej wartości.
Dlatego nawet jeśli wypowiedzi ojca nie są przeredagowane, by zabrzmieć bardziej efektownie (z czym niejednokrotnie się stykałem w wydaniu mojej siostry, więc gdy kobieta mówi takie coś o ojcu, podchodzę do tego z dystansem), to jest duża szansa że były sporadyczne.
Oczywiście takie wypowiedzi nie są dobre, ale trzeba jednak dopuścić, że ludzie nie są idealni i pod wpływem emocji mogą powiedzieć coś, czego nie powinni. Dzieci rodzicom też czasem mówią coś, czego mówić nie powinny.
Ożenić się, to jest poz­być się połowy swoich praw i pod­woić w za­mian swo­je obo­wiązki. (Schopenhauer)

Jeśli chodzi o wspólne, interesujące spędzanie wolnego czasu, to mężczyźni i kobiety pasują do siebie jak woda i olej.
ODPOWIEDZ