Bycie nieśmiałym - zalety i wady...

W tym miejscu rozmawiamy o nieśmiałości, która to przypadłość częściej dotyka osoby introwertyczne.
dawidiq150
Zagubiona dusza
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2023, 13:34
Płeć: mężczyzna

Bycie nieśmiałym - zalety i wady...

Post autor: dawidiq150 »

Wady to czerwienienie się, lęk, drganie warg, gdy się patrzy komuś prosto w oczy. Także dyskomfort w zaludnionych miejscach. Natomiast zalety to olbrzymia wrażliwość. Inni ludzie nie zdają sobie sprawy jaką ludzie nieśmiali czerpią przyjemność z piękna. Np. z muzyki. Według mnie to rekompensuje wszystko.

Zgadzacie się ze mną??
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 646
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bycie nieśmiałym - zalety i wady...

Post autor: Rafael »

dawidiq150 pisze: 23 paź 2023, 13:48 Zgadzacie się ze mną??
Ja się nie zgadzam, ponieważ nie ma istotnej korelacji pomiędzy nieśmiałością, a czerpaniem przyjemności z piękna. ;)

Raczej jestem śmiałą osobą. Generalnie uważam iż świat stoi dla mnie otworem i zawsze jestem zdziwiony dlaczego gdzieś nie chcą mnie wpuścić lub ktoś nie ma ochoty ze mną nawiązać kontaktu. :o

Z drugiej strony czerpię dużą przyjemność z piękna, tak zostałem uwrażliwiony od dziecka przez mamę. W sumie to też się dziedziczy, tak jak każdą inną cechę z nieśmiałością włącznie. :)
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
Awatar użytkownika
Fire
IntroManiak
Posty: 647
Rejestracja: 20 lut 2019, 17:47
Płeć: kobieta

Re: Bycie nieśmiałym - zalety i wady...

Post autor: Fire »

Ja się zgadzam. Może to nie sprawa nieśmiałości stricte ale coś w tym jest. Plus sama introwersja, to większa wrażliwość poprzez skupienie się na własnych emocjach i reakcjach. Sama nieśmiałość do przepracowania.I tak, zdecydowanie rekompensuje wiele. Osiągasz inny level 8)
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 532
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Bycie nieśmiałym - zalety i wady...

Post autor: jubei »

dawidiq150 pisze: 23 paź 2023, 13:48 Wady to czerwienienie się, lęk, drganie warg, gdy się patrzy komuś prosto w oczy. Także dyskomfort w zaludnionych miejscach. Natomiast zalety to olbrzymia wrażliwość. Inni ludzie nie zdają sobie sprawy jaką ludzie nieśmiali czerpią przyjemność z piękna. Np. z muzyki. Według mnie to rekompensuje wszystko.

Zgadzacie się ze mną??
Młodzi mogą tak myśleć. Ale według mnie to nie nieśmiałość tworzy ci poczucie głębokich przeżyć. Niesmiałość to efekt uboczny pewnych ograniczeń, którego trzeba się pozbyć, a czasem przechodzi z czasem.

Pomyśl inaczej, jak brak nieśmiałości otwiera dostępy do nieograniczonych nowych przeżyć i możliwości zobaczenia piękna, którego nie skosztujemy, gdybyśmy zostali nieśmiali.
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
Iszkafel
Introrodek
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2024, 16:34
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

Re: Bycie nieśmiałym - zalety i wady...

Post autor: Iszkafel »

Nie wiem czy mógłbym napisać cokolwiek po stronie zalet odnośnie do nieśmiałości. Nie każdy dostaje takie same szanse od losu. Najprościej zwirtualizować sobie jak duża różnica jest między osobą X i Y jeśli jest między nimi różnica w finansach. Będąc dzieckiem, nie rozwinąłeś pasji bo nie stać było na zajęcia, nie było stać na sprzęt. Później zamiast skupić się na nauce, poświęcasz 3x więcej wysiłku na "survival". Taką samą różnicę robi nieśmiałość. Jest kulą u nogi, która odbiera możliwości i niczym więcej.
Awatar użytkownika
Ziemniakke
Introrodek
Posty: 19
Rejestracja: 25 sty 2024, 0:15
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Rumia (Małe Trójmiasto)

Re: Bycie nieśmiałym - zalety i wady...

Post autor: Ziemniakke »

Nieśmiałość ma zalet istotnie niewiele. Dla przykładu, dla niektórych może ona być urocza, i w ten sposób łatwiej można znaleźć "drugą połówkę". Albo może uchronić przed powiedzeniem czegoś niestosownego.
Wady? Moim zdaniem jest ich zdecydowanie więcej i mają one większy impakt na życie. Dla przykładu, przez nieśmiałość można stracić szansę na docenienie, na dobrą pracę, na sprawiedliwy osąd, na właściwą wysokość reszty w sklepie, miłość, zrozumienie.

Nie wiązałbym nieśmiałości z większą wrażliwością na piękno czy sztukę. Może tak być, że spory odsetek wrażliwych osób to osoby nieśmiałe. Odwrotne twierdzenie również może być prawdziwe. Jednak korelacja nie dowodzi przyczynowości, więc moim zdaniem powinniśmy traktować nieśmiałość i wrażliwość jako dwie rozłączne cechy.

Ekstremalny przykład: nieśmiały chłopak wstydzi się zagadać do pięknej dziewczyny, ale pod osłoną nocy napada na nią w ciemnej uliczce. I owszem, może i lubi muzykę klasyczną...
Trzy cnoty ludzkie: szczerość, życzliwość, uprzejmość.
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 646
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bycie nieśmiałym - zalety i wady...

Post autor: Rafael »

Ziemniakke pisze: 11 mar 2024, 13:21 Nieśmiałość ma zalet istotnie niewiele. Dla przykładu, dla niektórych może ona być urocza, i w ten sposób łatwiej można znaleźć "drugą połówkę".
Tak to jest istotna zaleta.
Dla mnie nieśmiałość jest urocza. Nawet bardzo. :hug:
Mnie raczej za zbyt śmiałego zawsze uważano, to pewnie tak jest. ;)
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
Awatar użytkownika
Ziemniakke
Introrodek
Posty: 19
Rejestracja: 25 sty 2024, 0:15
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Rumia (Małe Trójmiasto)

Re: Bycie nieśmiałym - zalety i wady...

Post autor: Ziemniakke »

Ja uważam, że nieśmiałość może być urocza, ale nie zawsze jest. A w już istniejącym związku może prowadzić prosto do katastrofy :) zwłaszcza jak przez kilka miesięcy żona nie ma śmiałości, żeby pogadać z mężem o tym, co ją w środku gniecie, i w końcu jest jej z mężem tak źle, że prosi go, żeby się wyprowadził. No i tego... mija ósmy miesiąc w kawalerce. A wystarczyło w porę przegadać problemy, bo z perspektywy męża one nie wymagały nawet jakiegoś specjalnego poświęcenia z jego strony. Ach, gdybyż tylko wiedział... ;-)
Trzy cnoty ludzkie: szczerość, życzliwość, uprzejmość.
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 646
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bycie nieśmiałym - zalety i wady...

Post autor: Rafael »

Ziemniakke pisze: 11 mar 2024, 21:42 . A w już istniejącym związku może prowadzić prosto do katastrofy
Jak najbardziej z tym się zgadzam. :)
Miałem na myśli przy poznawaniu się i nie tylko w relacjach romantycznych.
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
Awatar użytkownika
Kosa13
Pobudzony intro
Posty: 142
Rejestracja: 15 lut 2012, 20:38
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFJ

Re: Bycie nieśmiałym - zalety i wady...

Post autor: Kosa13 »

Cóż, zdecydowanie zaliczam się do osób nieśmiałych, więc "wiem jak jest". Zaletą jest to, że praktycznie nigdy nie zdarzy mi się sytuacja, że coś "palnę" totalnie bez przemyślenia. Skrajnie rzadko robię coś bez przemyślenia, bazując na swojej intuicji i śmiałości, by te intuicyjne myśli szybko uzewnętrzniać. Stąd oszczędza mi to wielu sytuacji, które mogą być niewygodne, trudne. Ominąłem wiele przeprosin i nie musiałem się tłumaczyć z tego, że "nie to miałem na myśli".
Bycie nadmiernie nieśmiałym zaprzepaszcza wiele szans, które nigdy mogą się nie powtórzyć, a niewykorzystane szanse, często, bolą najbardziej. Nieśmiałość utrudnia relacje międzyludzkie, zdarza się, że tworzy bariery widoczne tylko dla tych osób i znane tylko przez te osoby. Utrudnia uzewnętrznianie swoich uczuć, myśli, emocji.
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 646
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bycie nieśmiałym - zalety i wady...

Post autor: Rafael »

Kosa13 pisze: 12 mar 2024, 16:32 Zaletą jest to, że praktycznie nigdy nie zdarzy mi się sytuacja, że coś "palnę" totalnie bez przemyślenia.
Tak to niewątpliwie zaleta nieśmiałości. Jest mniejsza szansa, że się kogoś urazi. :ok:

Jak byłem młody to zdecydowanie należałem do tych nadmiernie śmiałych, a obecnie to sam nie wiem. Niektórzy mówią, że nadal tak jest. Dużo tu zależy od tego jak blisko z kimś jestem. Wobec tych, których znam dobrze jestem śmiały.
Też bym rozróżnił nieśmiałość od braku otwartości. Ktoś może być bardzo śmiały, a niechętnie dzielić się swoimi emocjami i myślami. :o

Jeśli się dużo mówi o sobie to zawsze komuś coś się nie spodoba i może przestać lubić. :(
Ci co są powściągliwi i małomówni mogą być bardziej lubiani. :)
Najlepiej zachowywać równowagę.
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
ODPOWIEDZ