Energia intro i ekstra

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Energia intro i ekstra

Post autor: Agon »

Czym jest energia introwertyków i ekstrawertyków? Zawsze wydawało mi się że to taka metafora, a nie że ekstrawertycy wysysają jakąś życiową energię z introwertyków. Co znaczy ten termin, że ktoś na imprezie, lub w otoczeniu grupy ludzi traci energię? Chodzi o jakiś stres, napięcie emocjonalne? Strasznie to dziwne, bo introwersja to nie jest to samo, co lęk przed ludźmi(nieśmiałość/socjofobia), czy nienawiść do ludzi(mizantropia).
Cookie
Wtajemniczony
Posty: 5
Rejestracja: 16 cze 2014, 10:41
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Cookie »

Ta energia to nic innego jak poczucie wśród ludzi. Lubisz towarzystwo - czerpiesz z niego energię w postaci satysfakcji, radości, spełnienia, szczęścia. Nie lubiąc, tracisz energię będąc zmęczony napięciem emocjonalnym, stresem.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Agon »

Skąd się biorą napięcie emocjonalne i stres w takich sytuacjach?
Awatar użytkownika
Faramuszka
Stały bywalec
Posty: 226
Rejestracja: 26 paź 2012, 17:25
Płeć: kobieta

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Faramuszka »

Ciasteczko to chyba jednak jest nieśmiałe.
Jak już pisałam na sb, tracę energię od samej interakcji, niezależnie od tego, czy ona jest dla mnie przyjemna czy nie, bardziej zależy od intensywności takiej interakcji, choć już wolę dosadnie się rozładować raz i naładować z powrotem, niż tak powolutku non-stop się rozładowywać^^
Takie powolutkie rozładowywanie po jakiejś intensywniejszej interakcji, to taki cichy dobijacz, przynajmniej moim zdaniem ^^

Mogę przykładowo się szarpnąć i pójść gdzieś na chwilę na imprezę w małej grupie ze znajomymi i pośmiać, albo spotkać się z kimś na kawie/herbacie/piwku i pogadać sobie bardzo fajnie o wszechrzeczy i inszych i mimo, że sama interakcja będzie super, to wyssie ze mnie zapas energii, co później trzeba będzie odbić.

EDIT nr 2: pod tym co napisał Sorrow tyż się mogę podpisać. Mam podobnie.
Ostatnio zmieniony 16 cze 2014, 16:11 przez Faramuszka, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Sorrow »

Mnie generalnie po prostu męczy interakcja na żywo. To jest ciężka praca, nawet jak jest przyjemnie i satysfakcjonująco (a właściwie to szczególnie wtedy). Tak po 2 godzinach gadania z kimś jestem wypompowany.
Co do większych grup to mnie zwyczajnie nudzą i interakcja w nich jest dla mnie za mało intensywna. Na spotkaniach grupowych, koncertach, itp. zwykle szybko nadchodzi etap pod tytułem "co Ja tu w ogóle robię?".
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
Cookie
Wtajemniczony
Posty: 5
Rejestracja: 16 cze 2014, 10:41
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Cookie »

Mogę się pod tym podpisać, co napisali poprzednicy.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2141
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Drim »

Czym jest energia introwertyków i ekstrawertyków?
Ekstrawertyk ma generalnie energię do działania na zewnątrz, introwertyk wewnątrz (własnego umysłu).
Energia - 1. «skłonność i zdolność do intensywnego działania jako cecha człowieka»
By:

http://merlin.pl/Slownik-jezyka-polskie ... 4627-6.jpg

Gimby nie rozumiejo.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Agon »

No, to dlaczego introwertyk w końcu traci tę energię gdy jest w towarzystwie? Czym to jest spowodowane?
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2141
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Drim »

Tym, że jego zdolność do zachowania energii w towarzystwie innych ludzi (przy natężonej interakcji z nimi) nie jest aż tak wyrobiona, jest słaba.
Ostatnio zmieniony 16 cze 2014, 20:09 przez Drim, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Agon »

Może traci energię z powodu stresu związanego z brakiem wyrobionych zdolności socjalnych, lęku przed ośmieszeniem, nieśmiałości, lub z powodu niechęci do ludzi spowodowanej tym, że nie umie się wśród tych ludzi odnaleźć czasem prowadzącej do mizantropii, nienawiści do ludzi? Nie wiem czym to jest spowodowane i dlatego pytam.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2141
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Drim »

Wielu introwertyków ma wyrobione zdolność socjalne. Tu nie o to chodzi. Możesz iść do grupy, świetnie funkcjonować a jednak wieczorem w piątek i w całą sobotę wyłączasz się, bo masz dosyć ludzi - chcesz pobyć sam.
Ostatnio zmieniony 16 cze 2014, 20:10 przez Drim, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Agon »

To brzmi jak walka ze swoją słabością, po której w końcu idzie się na odpoczynek. Tak jakby ktoś nieśmiały był na tyle silny, by być w stanie udawać że nieśmiały nie jest i gadać z ludźmi. Jednak cały czas byłoby to dla niego pewne wyzwanie, które prowadziłoby do pewnego napięcia i potrzeby odpoczynku. Zresztą Susan Cain w "Ciszej Proszę" coś podobnego opisywała.
thali
Intronek
Posty: 38
Rejestracja: 02 lut 2013, 5:49
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: thali »

@ Agon
Nie wydaje mi się, żeby to była słabość. Bo, z tego co opisujesz, wynika, że interakcje byłyby zawsze walką ze sobą, czyli nigdy byśmy nie wchodzili w jakiekolwiek interakcje z własnej woli, tylko zawsze wbrew sobie. A przecież to nieprawda! Podejrzewam, że większość z introwertyków była kiedyś na jakiejś imprezie, bo po prostu miała na to ochotę i, do tego, bardzo dobrze się bawiła.

Poza tym, jak już jestem w gronie ludzi, to duzo rozmawiam i daje mi to dużo satysfakcji (zazwyczaj:)). I mam wrażenie, że po prostu w pewnym momencie mój system się przeciąża i potrzebuję czasu, żeby przetrawić, to co usłyszałam, czy to, czego doświadczyłam i dlatego rzadko mi się zdarza zostać do końca imprezy :)
INFJ z silnie rozwinietym T
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2141
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Drim »

Ekstrawertyk relaksuje się w trakcie kontaktów z innymi ludźmi a pracuje przebywając sam ze sobą.
Introwertyk relaksuje się przebywając sam ze sobą a pracuje w trakcie kontaktów z innymi ludźmi.

C.G. Jung widział w tym normalną kolej rzeczy, po prostu natura wyposażyła nas w takie mechanizmy.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Agon »

thali pisze:@ Agon
Nie wydaje mi się, żeby to była słabość. Bo, z tego co opisujesz, wynika, że interakcje byłyby zawsze walką ze sobą, czyli nigdy byśmy nie wchodzili w jakiekolwiek interakcje z własnej woli, tylko zawsze wbrew sobie. A przecież to nieprawda! Podejrzewam, że większość z introwertyków była kiedyś na jakiejś imprezie, bo po prostu miała na to ochotę i, do tego, bardzo dobrze się bawiła.

Poza tym, jak już jestem w gronie ludzi, to duzo rozmawiam i daje mi to dużo satysfakcji (zazwyczaj:)). I mam wrażenie, że po prostu w pewnym momencie mój system się przeciąża i potrzebuję czasu, żeby przetrawić, to co usłyszałam, czy to, czego doświadczyłam i dlatego rzadko mi się zdarza zostać do końca imprezy :)
No i ja mam tak samo. Też lubię imprezy i lubię tańczyć itp. Dlatego się zastanawiam czy nie jestem czasem nieśmiałym ekstrawertykiem/ambiwertykiem, a nie introwertykiem. Ale czy ktoś nieśmiały lubiłby imprezy i miał chęć by tańczyć? Strasznie to pogmatwane. Definicje mi się mieszają, ciężko to wszystko ogarnąć :lol:
Drimlajner pisze:Ekstrawertyk relaksuje się w trakcie kontaktów z innymi ludźmi a pracuje przebywając sam ze sobą.
Introwertyk relaksuje się przebywając sam ze sobą a pracuje w trakcie kontaktów z innymi ludźmi.

C.G. Jung widział w tym normalną kolej rzeczy, po prostu natura wyposażyła nas w takie mechanizmy.
Czemu akurat tak? To intro nie może wszystkiego robić sam, a ekstra wszystkiego z innymi? Słyszałem, że np. w szkole jak jest praca w grupach to lepiej wypadają ekstra, a w pracy samodzielnej intro.

A tak w ogóle to co z energią u ambiwertyków?
ODPOWIEDZ