Energia intro i ekstra

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Awatar użytkownika
So-ze
Rozkręcony intro
Posty: 345
Rejestracja: 08 kwie 2014, 20:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: So-ze »

emfausto pisze:
nie obojętne, robisz "pod publike" a później przypierdalasz się do innych użytkowników bo tego nie robią:
Bo mogę ;>
lukasamd

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: lukasamd »

Moim zdaniem nieco tu się za bardzo doszukujecie "przyczyn" w kwestiach namacalnych, które można zmienić np.:
  • wspomniane zainteresowania
  • podejście do innych (w tym i nieśmiałość)
  • umiejętność wyrażania siebie
Te wszystkie rzeczy da się zmieniać, kreować, rozwijać... a człowiek nadal pozostanie introwertykiem, który będzie się męczył w określonych sytuacjach, a czuł wspaniale w innych. Podam kolejny przykład obok tańca o którym wspominałem wcześniej, ale tym razem z drugiej strony. Wystąpienia publiczne. Teoria jest czasami taka, że w przypadku intro jest z tym problem, np. z wyrażaniem referatu, prezentacji itd. Nie zgadzam się. Sporo ekstra ma taką samą albo i większą tremę bo to kwestia nieśmiałości, a nie osobowości! Też kiedyś miałem tremę, na studiach wyrobiłem to nieco w sobie i teraz nie ma kłopotu, nawet świadomie staram się na jak największy kontakt np. wzrokowy z odbiorcami.
Na imprezach natomiast nie wysiedzę, gdy znajomy, który bawi się tam świetnie (jest ekstra, nie tylko po tym wnioskuję, nieco go znam i obserwacji poczyniłem sporo), ma problem z 1-2 zdaniami przy prezentacji. To kto jest kto w takim razie?

Moim zdaniem takie spłycanie nie ma sensu.
Sądzę, że to drzemie "gdzieś wyżej" i jest nie do ruszenia. Co najwyżej do pokrycia szpachlą, która i tak zacznie odpadać. Oczywiście mogę się mylić.

Aha, z tymi twarzami... głupio się przyznać, ale nawet twarzy osób z najbliższej rodziny na ogół nie pamiętam.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Agon »

lukasamd pisze:Moim zdaniem takie spłycanie nie ma sensu.
Sądzę, że to drzemie "gdzieś wyżej" i jest nie do ruszenia. Co najwyżej do pokrycia szpachlą, która i tak zacznie odpadać. Oczywiście mogę się mylić.
Czyli "jestem introwertykiem bo tak". Można i w ten sposób, niektórym podoba się to określenie to się tak określają. Każdy może interpretować to po swojemu i na tym polega cała frajda z tym związana 8)
lukasamd

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: lukasamd »

Nie dlatego, że "bo tak", tylko dlatego, że odczuwa się różnicę.
Nie wiem... skoro sam określasz się na ambiwertyka, to może nie masz problemów żadnych ani niemiłych odczuć w żadnych sytuacjach. Stąd może wynikać niezrozumienie o co chodzi.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2139
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Drim »

Czyli "jestem introwertykiem bo tak". Można i w ten sposób, niektórym podoba się to określenie to się tak określają. Każdy może interpretować to po swojemu i na tym polega cała frajda z tym związana
Still running in circles, ey ? Agon ?

Figuring out what thouse bloody humans breathe ? Oxygen ? Naaaa, too easy.

Może powinieneś sprawdzić w encyklopedii ? Naaaa, encyklopedie są dla lamusów.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Agon »

Drimlajner pisze:Still running in circles, ey ? Agon ?

Figuring out what thouse bloody humans breathe ? Oxygen ? Naaaa, too easy.

Może powinieneś sprawdzić w encyklopedii ? Naaaa, encyklopedie są dla lamusów.
"Introwertyk, typ człowieka zwróconego raczej ku własnemu ja, aniżeli ku światu zewnętrznemu, mającego trudności w nawiązywaniu kontaktu z ludźmi."
http://portalwiedzy.onet.pl/26704,,,,in ... haslo.html

Mało mi to mówi, równie dobrze może to być definicja nieśmiałej osoby, która bojąc się innych stara się zrozumieć czemu jest nieśmiała i dlatego skupia się na "własnym ja".

Definicje książkowe często tworzą ludzie, którzy niekoniecznie odpowiednio zgłębili dany temat. Wiele definicji to bezmyślne przeklejki, bo niektórym się nie chce myśleć. Na podstawie problemów ludzi na tym forum widzę, że z definicją czym jest introwertyzm, a czym on nie jest, wciąż jest problem.

Twoje dziecko jest introwertykiem? Ma to po ojcu
Dlatego tak ważne są zabawy ojca z dzieckiem. Jedna z klasycznych, polegająca na podrzucaniu malucha przez tatę wysoko do góry wśród pisków zachwyconego niemowlęcia, jest bardzo pożądana z naukowego punktu widzenia. Wtedy dzieci uczą się łączyć fizyczne pobudzenie - przyspieszone tętno i zawroty głowy z zabawą a nie strachem. Podobnie "przyszpilanie" dziecka do podłogi, bujanie nim i noszenie go jak worek kartofli, atakowanie w zabawie i bycie atakowanym zwiększają społeczną pewność siebie dziecka. Stwierdzono, że dzieci mężczyzn mających towarzyskie usposobienie były zwykle pewne siebie w kontaktach z innymi.
Z tego artykułu wynika, że introwertyk, a może ekstrawertyk(kto to wie?), któryś z tych typów w każdym bądź razie jest niepewny siebie i fizyczne pobudzenie łączy ze strachem, a drugi jest pewny siebie i łączy fizyczne pobudzenie z zabawą.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2139
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Drim »

Zaczynam rozumieć co miał na myśli Emfausto gdy żalił się na wasze umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Definicje książkowe często tworzą ludzie, którzy niekoniecznie odpowiednio zgłębili dany temat. Wiele definicji to bezmyślne przeklejki, bo niektórym się nie chce myśleć. Na podstawie problemów ludzi na tym forum widzę, że z definicją czym jest introwertyzm, a czym on nie jest, wciąż jest problem.
Definicja encyklopedyczna introwertyzmu ma około 2 strony, są w niej odwołania do źródeł i innych haseł potrzebnych do zrozumienia tejże.

Tylko co o tym może wiedzieć ktoś, kto encyklopedię myli z jakąś wydmuszką Onet.pl

...

Still running in circles, ey ? Agon ?



...
Gazeta.pl wypisuje głupoty ? Też mi nowość. Uuu, a może pomocny będzie dział psychologia w SuperExpres ?
...

Pomogę Ci, znaj łaskę Pana. Z internetu nawet, ale wersja ang 10x dłuższa jest.
pojęcie wprowadzone przez Carla Gustava Junga w pracy Psychologische Typen (Typy psychologiczne, 1921). W psychologii oznacza ono cechę osobowości polegającą na tendencji do kierowania swojej percepcji i działań do wewnątrz – na własne myśli i emocje, z jednoczesnym zmniejszonym zainteresowaniem i aktywnością skierowanymi na świat zewnętrzny.
Ps; czytaj w kółko, aż zrozumiesz
emfausto

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: emfausto »

Agon pisze:Czym jest energia introwertyków i ekstrawertyków? Zawsze wydawało mi się że to taka metafora, a nie że ekstrawertycy wysysają jakąś życiową energię z introwertyków. Co znaczy ten termin, że ktoś na imprezie, lub w otoczeniu grupy ludzi traci energię? Chodzi o jakiś stres, napięcie emocjonalne? Strasznie to dziwne, bo introwersja to nie jest to samo, co lęk przed ludźmi(nieśmiałość/socjofobia), czy nienawiść do ludzi(mizantropia).
jakie pi**do**nie, Ty wogóle jesteś introwertykiem że taki post stworzyłeś ?, bo jak jesteś to powinieneś
z własnych obserwacji i doświadczeń wiedzieć. Ja nie rozumiem dlaczego założyłeś tak absurdalny temat.

wystarczy trochę tematów z neurobiologii i neurochemii o układzie nerwowym + trochę neuropsychologii poczytać
(czym różni się funkcjonowanie ekstrawertycznego ukł. nerwowego od introwertycznego) a nie temat na forum zakładać. I co, użytkownicy mają Ci informacje "na talerzu" podać ?,
bo samemu się nie chce poszukać ?
Agon pisze:bo introwersja to nie jest to samo, co lęk przed ludźmi(nieśmiałość/socjofobia), czy nienawiść do ludzi(mizantropia)
odkryłeś Australie, wygrałeś internet.
Agon pisze: "Introwertyk, typ człowieka zwróconego raczej ku własnemu ja, aniżeli ku światu zewnętrznemu, mającego trudności w nawiązywaniu kontaktu z ludźmi."


Mało mi to mówi, równie dobrze może to być definicja nieśmiałej osoby, która bojąc się innych stara się zrozumieć czemu jest nieśmiała i dlatego skupia się na "własnym ja".
się nie zdziwię jak napiszesz, że wogóle introwersja nie istnieje :roll: bo tak drążysz, że przedrążysz.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Agon »

lukasamd pisze:Nie dlatego, że "bo tak", tylko dlatego, że odczuwa się różnicę.
Nie wiem... skoro sam określasz się na ambiwertyka, to może nie masz problemów żadnych ani niemiłych odczuć w żadnych sytuacjach. Stąd może wynikać niezrozumienie o co chodzi.
Pewnie dlatego, im dłużej się nad tym wszystkim zastanawiam, tym bardziej wydaje mi się że jestem ambiwertykiem. Gdy się tu rejestrowałem, to myślałem, że jestem introwertykiem, ale po prostu źle zinterpretowałem przewagę N nas S jako introwersję. Z drugiej strony niby jestem INTP, czyli jednak mam tę literkę "I", a enneagramowo najbardziej pasują mi opisy piatki i dziewiątki. No, ale tym testom i typologiom nie wiadomo czy ufać na 100%.
Drimlajner pisze:Pomogę Ci, znaj łaskę Pana. Z internetu nawet, ale wersja ang 10x dłuższa jest.
pojęcie wprowadzone przez Carla Gustava Junga w pracy Psychologische Typen (Typy psychologiczne, 1921). W psychologii oznacza ono cechę osobowości polegającą na tendencji do kierowania swojej percepcji i działań do wewnątrz – na własne myśli i emocje, z jednoczesnym zmniejszonym zainteresowaniem i aktywnością skierowanymi na świat zewnętrzny.
Ps; czytaj w kółko, aż zrozumiesz
Czytam, ale według mnie to nadal nie oddaje istoty tego czym jest introwersja. Według takiego MBTI każdy typ ma część tych rzeczy skierowanych do wewnątrz, a część na zewnątrz. Samo kierowanie percepcji i działań do wewnątrz - na własne myśli i emocje, z małym zainteresowaniem światem zewnętrznym kojarzy mi się z przewagą intuicji nad doświadczaniem. Niektórzy mają tak, że oddają się zadumie, tworzą różne idee, skupiając się na swym wnętrzu dochodzą do tego co sprawia im określone emocje i co chcą robić, a następnie te idee realizują skupiając się na działaniach w świecie zewnętrznym np. Napoleon Bonaparte, Aleksander Macedoński i inni wielcy wodzowie. Intro, ekstra, czy ambiwertycy?
emfausto pisze:jakie pi**do**nie, Ty wogóle jesteś introwertykiem że taki post stworzyłeś ?, bo jak jesteś to powinieneś
z własnych obserwacji i doświadczeń wiedzieć. Ja nie rozumiem dlaczego założyłeś tak absurdalny temat.
Pewnie nie jestem, ale nie wiadomo. To wszystko jest jeszcze nierozstrzygnięte. Mogę być ambiwertykiem, a temat założyłem z ciekawości i dla wiedzy, bo chcę się dowiedzieć czegoś o introwersji. Czym ona jest tak dokładnie.
emfausto pisze:wystarczy trochę tematów z neurobiologii i neurochemii o układzie nerwowym + trochę neuropsychologii poczytać
(czym różni się funkcjonowanie ekstrawertycznego ukł. nerwowego od introwertycznego) a nie temat na forum zakładać. I co, użytkownicy mają Ci informacje "na talerzu" podać ?,
bo samemu się nie chce poszukać ?
W "Ciszej proszę" autorka pisała, że introwertycy mają jakby nadwrażliwy układ nerwowy np. jako małe dzieci introwertycy żywiej reagują od ekstrawertyków na bodźce wywołujące emocje i inne reakcje układu nerwowego, a gdy dorastają to uczą się tłumić swoje emocje i reakcje na bodźce, a ekstrawertycy odwrotnie, są jakby za mało pobudzeni, więc szukają stymulacji.
Poza tym u introwertyków w wyniku ciągłego stresu związanego z unikaniem przykrych bodźców rozwija się przewaga układu kary nad układem nagrody, a u ekstrawertyków jest odwrotnie. Nie zawsze jest to dobre u ekstra, bo prowadzi do np. uzależnień od hazardu, podejmowania niepotrzebnego ryzyka itp. Autorka napisała też, że kryzys na Wall Street może być związany z tymi ciągotami ekstrawertyków do podejmowania ryzyka i skupiania się wyłącznie na dobrych stronach, a zapominaniu o negatywnych skutkach podejmowanych działań.

Ale w takim wypadku, to introwersja miałaby związek z neurotycznością, bo to neurotyczność jest związana ze zbyt dużą reaktywnością układu nerwowego. Tu też jest problem, bo niektórzy badacze oddzielają neurotyczność od introwersji, choćby w tym podstawowym podziale na 4 temperamenty: cholerycy i melancholicy - neurotyczni, flegmatycy i sangwinicy - zrównoważeni. Cholerycy i sangwinicy - ekstrawertyczni, flegmatycy i melancholicy - introwertyczni.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2139
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Drim »

Czytam, ale według mnie to nadal nie oddaje istoty tego czym jest introwersja. Według takiego MBTI każdy typ ma część tych rzeczy skierowanych do wewnątrz, a część na zewnątrz. Samo kierowanie percepcji i działań do wewnątrz - na własne myśli i emocje, z małym zainteresowaniem światem zewnętrznym kojarzy mi się z przewagą intuicji nad doświadczaniem.
Kierowanie percepcji i działań do wewnątrz z małym zainteresowaniem świata to przewaga introwersji nad ekstrawersją.

A mówiłem czytaj w kółko dopóki zrozumiesz.
Niektórzy mają tak, że oddają się zadumie, tworzą różne idee, skupiając się na swym wnętrzu dochodzą do tego co sprawia im określone emocje i co chcą robić, a następnie te idee realizują skupiając się na działaniach w świecie zewnętrznym
Nie widzę tutaj typowej dla introwersji tendencji do kierowania swojej percepcji i działań do wewnątrz z jednoczesnym zmniejszonym zainteresowaniem i aktywnością skierowanymi na świat zewnętrzny. Widzę tutaj postawiony na równi świat wewnętrzny i zewnętrzny.
np. Napoleon Bonaparte, Aleksander Macedoński i inni wielcy wodzowie. Intro, ekstra, czy ambiwertycy?
Przepraszam ale oddałem moją szklaną kulę do serwisu. Owszem, Bonapartego jeszcze jako - tako dało by się określić min. na podstawie pamiętników Józefa Poniatowskiego. Czyli kolego Agonie uderzaj:

http://www.masoneria.com.pl/

Jeśli chodzi o Aleksandra i o to jakim on był człowiekiem pozostaje Ci tylko:

http://www.wrozbita-maciej.pl/

Onet uważa, że jest najskuteczniejszym wróżbitą w kraju. Coś dla Ciebie. Po Aleksandrze nie zachowały się żadne dłuższe teksty źródłowe które świadczyłyby o jego charakterze. Nawet ogromny temperament seksualny który mu się przypisuje (biseksualizm, grupenseks + kazirodztwo) jest ledwo legendą mającą świadczyć o jego "boskości" a jego alkoholizm plotką rozsyłaną przez wrogich mu podkomendnych.
Ostatnio zmieniony 19 cze 2014, 10:20 przez Drim, łącznie zmieniany 1 raz.
emfausto

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: emfausto »

np. Napoleon Bonaparte, Aleksander Macedoński i inni wielcy wodzowie. Intro, ekstra, czy ambiwertycy?
na internetach piszą że:

bonaparte - entj (osobiście się zgadzam)

Hitler - infj (osobiście się zgadzam)

http://whichmbtitype.wordpress.com/2012 ... lf-hitler/

w komentarzach jaka wojna światów wybuchła :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Agon »

No, ale i Aleksander i Bonaparte i Hitler mieli swoją wizję świata, gdyby po prostu skupiali się wyłącznie na sprawach zewnętrznych, to zajmowaliby się zwykłymi rzeczami, imprezami, towarzystwem itp. A mieli inne plany i w dodatku te plany realizowali skupiając się na świecie zewnętrznym, bo nie poprzestawali na koncepcjach, tylko dążyli do realizacji swych idei w namacalnym, rzeczywistym świecie, a nie tylko w swoich głowach, jak niby jest u intro, których według definicji mało interesuje świat zewnętrzny.
emfausto pisze:bonaparte - entj (osobiście się zgadzam)

Hitler - infj (osobiście się zgadzam)
Dlaczego się z tym zgadzasz? Co sprawia, że Hitler był intro, a Bonaparte ekstra?
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2139
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Drim »

u intro, których według definicji mało interesuje świat zewnętrzny.
Nie.

Intro świat zewnętrzny interesuje w mniejszym stopniu niż świat wewnętrzny.

małe zainteresowanie =/= zmniejszone zainteresowanie

Może być tak, że introwertyka świat zewnętrzny bardzo interesuje, ale jeszcze bardziej będzie go interesował świat wewnętrzny.

Skrajnego introwertyka natomiast świat zewnętrzny w ogóle nie będzie interesował. Nic. Zero. Będzie przykładał wagę tylko do świata wewnętrznego.

W środku są osoby które mają wyrównane zainteresowanie światem wewnętrznym i zewnętrznym.

Dalej są ekstrawertycy. Ci skrajni z kompletnym brakiem zainteresowania światem wewnętrznym i uwagą zwróconą tylko na zewnątrz i ci zazwyczaj spotykani, z mniejszym zainteresowaniem światem wewnętrznym niż zewnętrznym.

Narysuj sobie taką skalę zainteresowania.

Wnętrze: --------------------------------------------------------------------------------------- :Zewnątrz
skrajny introwertyk - introwertyk - osoba zrównoważona - ekstrawertyk - skrajny ekstrawertyk
...


BTW: Czy wizja "Świata" Aleksandra Macedońskiego która oznacza walkę ze wszystkimi o wszystko wszędzie aby udowodnić sobie swoją MĘSKOŚĆ która generalnie przez patologicznego ojca jest zakompleksiona...

...nie świadczy o jego introwertyzmie ?

Ciągła chęć podboju świata była podporządkowana potrzebie udowadniania sobie swojej wartości. Zakładanie miast i zdobywanie uznania napotkanych plemion i ludów to był tylko środek dzięki któremu realizował walkę ze swoim wewnętrznym bólem istnienia. To właśnie ta emocja była motywatorem, a nie jak powszechnie się przyjmuje chęć stworzenia imperium.

...

Agonie, Emfausto... sprawiliście, że zaczynam się zastanawiać gdzie w tym wszystkim jest miejsce na zmienne N/S.
Ostatnio zmieniony 19 cze 2014, 11:45 przez Drim, łącznie zmieniany 1 raz.
emfausto

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: emfausto »

turboodrzutowiec pisze:Intro świat zewnętrzny interesuje w mniejszym stopniu niż świat wewnętrzny.

małe zainteresowanie =/= zmniejszone zainteresowanie

Może być tak, że introwertyka świat zewnętrzny bardzo interesuje, ale jeszcze bardziej będzie go interesował świat wewnętrzny.

Skrajnego introwertyka natomiast świat zewnętrzny w ogóle nie będzie interesował. Nic. Zero. Będzie przykładał wagę tylko do świata wewnętrznego.

W środku są osoby które mają wyrównane zainteresowanie światem wewnętrznym i zewnętrznym.

Dalej są ekstrawertycy. Ci skrajni z kompletnym brakiem zainteresowania światem wewnętrznym i uwagą zwróconą tylko na zewnątrz i ci zazwyczaj spotykani, z mniejszym zainteresowaniem światem wewnętrznym niż zewnętrznym.

Narysuj sobie taką skalę zainteresowania.

Wnętrze: --------------------------------------------------------------------------------------- :Zewnątrz
skrajny introwertyk - introwertyk - osoba zrównoważona - ekstrawertyk - skrajny ekstrawertyk
a co ze skalą N/S ?,
ENXXami ?
ISXXami ?

po mojemu to powinno wyglądać tak:
Obrazek

ESy i INy są wobec siebie przeciwstawne i to jest oczywiste.

ENy i ISy potrzebują oddzielnej kategorii. Nie jest tak łatwo ich zdefiniować
pod względem skupiania uwagi.
Ostatnio zmieniony 19 cze 2014, 12:16 przez emfausto, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2139
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Energia intro i ekstra

Post autor: Drim »

Proszę o uwagi. Stworzone na szybko z małą wiedzą dotyczącą tematu. Istnieją błędy.


http://zapodaj.net/9a9e958f294e2.jpg.html
ODPOWIEDZ