Introwersja, a kolejność urodzenia

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.

Którym dzieckiem jesteś, w kolejności urodzenia?

jestem najstarszym / pierwszym dzieckiem
32
46%
jestem średnim dzieckiem
9
13%
jestem najmłodszym dzieckiem
23
33%
jestem jedynakiem
6
9%
ze względu na losy mojej rodziny, nie wiem
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 70

SercaBicie

Introwersja, a kolejność urodzenia

Post autor: SercaBicie »

Witajcie. Ostatnio sporo czytam na temat wpływu kolejności narodzin na nasze dalsze, życiowe funkcjonowanie. Ciekawi mnie, czy istnieje jakiś związek między ową kolejnością, a tendencjami do introwersji. Sprawdźmy to. :)
Dennis
Intronek
Posty: 33
Rejestracja: 04 lip 2015, 14:48
Płeć: mężczyzna

Re: Introwersja, a kolejność urodzenia

Post autor: Dennis »

Masz jakies konkretne przyklady z zycia, ktore potwierdzalyby to zalozenie ? Nie wiem czy kolejnosc narodzin ma tutaj zwiazek, bardziej chyba nasza biologia, geny odgrywaja wieksza role za to, jak i wychowanie w dziecinstwie takze. Wydaje mi sie, ze to taki fundament tego, chociaz czlowiek przez cale zycie sie uczy. Z drugiej strony, zalezy tez jakie relacje zachodza w takiej przykladowej rodzinie.
SercaBicie

Re: Introwersja, a kolejność urodzenia

Post autor: SercaBicie »

Wiem z całą pewnością (choć nie mam teraz możliwości przytoczenia źródeł), że kolejność urodzenia determinuje nasz sposób rozwiązywania konfliktów, myślenie zadaniowe, postrzeganie trudności i radzenie sobie z problemami. Brałam kiedyś udział w szkoleniu, w którym prowadząca podzieliła nas na kilka grup - właśnie w zależności od kolejności urodzenia się, a potem kazała rozwiązać jakieś zadanie - na czas. Nigdy nie byłam w "bardziej efektywnej", z mojego punktu widzenia, grupie ludzi. :) Od razu też dało się zauważyć "kolejnościowe" tendencje, jak na przykład to, że "najmłodsi" podeszli do zadania jak do zabawy, podśmiewając się, hałaśliwie (pamiętaj, że piszę o ludziach dorosłych), żartując sobie i wygłupiając, najstarsi byli za to najbardziej poważni, bardziej skupieni na detalach i jakości wykonania zadania, a "średni" najbardziej się chyba równoważyli, choć bardziej w kierunku do zabawy. Byli też jedynacy, którzy jako jedyna z grup rzucali komentarze w stylu "i tak będziemy pierwsi". To zaciekawiło mnie do tego stopnia, że chcę wiedzieć o tych uwarunkowaniach więcej. :) Zgadzam się, że to na pewno jest też w jakimś stopniu kwestia wychowania, ale zostawmy już tę biedną genetykę, ona wcale nie ma większego znaczenia, niż historia klanu rodzinnego (chociaż z całą pewnością wzajemnie się warunkują), okres płodowy i dojrzewanie.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2121
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Introwersja, a kolejność urodzenia

Post autor: Drim »

Najmłodszym.

Co prawda pod Moskwą pokazali jakieś brzydactwo ale yuk, Antonow to nie rodzina ! :evil:

A patrząc po moich znajomych z czasów LO and beyond to z jedynaków byli najwięksi ekstra.
Awatar użytkownika
bisclaveret
Intronek
Posty: 31
Rejestracja: 17 wrz 2015, 11:54
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ

Re: Introwersja, a kolejność urodzenia

Post autor: bisclaveret »

Wydaje mi się, że wielokrotnie research wykazał, iż temperament kiełkuje w mózgu, ze względu na wielość procesów, które tam zachodzą. Nie mniej badanie na ten temat mogłoby okazać się ciekawe.
I'm a thinker, not a talker.
Esther
Introrodek
Posty: 19
Rejestracja: 10 paź 2015, 19:55
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFP

Re: Introwersja, a kolejność urodzenia

Post autor: Esther »

Ja też słyszałam o tym, że najstarsze dzieci są najbardziej poważne, najlepiej czują się z dorosłymi i w ramach "dorosłych" zasad, bo po prostu z dorosłymi się w pierwszej fazie dzieciństwa wychowały. Z kolei młodsze mają dużo lepsze zdolności interpersonalne, bo od początku były "słabsze", więc musiały wypracować sobie zdolności międzyludzkie, żeby "przetrwać" i nie być spychanym w cień starszego rodzeństwa. Niestety nie pamiętam, jakie to były badania, bo czytałam o tym wiele lat temu. U mnie sprawdza się w 100% - ja starsza, skrajna introwertyczka, młodsza siostra - ambiwertyczka, więc nie jakaś skrajna ekstra, ale na pewno łatwiej nawiązuje kontakty, bardziej jej na tym zależy i umie to robić.
Nestor

Re: Introwersja, a kolejność urodzenia

Post autor: Nestor »

Tak. Kolejność urodzeń wpływa na osobowość, ale nie można powiedzieć "jestem introwertykiem, bo pierwszy się urodziłem", ponieważ byłaby to gruba przesada. Jest tylko jednym z wielu czynników. I tak - jestem najstarszy z rodzeństwa i wszystkie cechy się zgadzają u mnie i u reszty.
Awatar użytkownika
Saladin
Ekstrawertyk
Posty: 304
Rejestracja: 10 lut 2014, 23:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 7w8
MBTI: ENFP
Lokalizacja: Poznań

Re: Introwersja, a kolejność urodzenia

Post autor: Saladin »

W przypadku mojej rodziny, bardzo ciekawie to wygląda. Ja, pierworodny, jestem introwertykiem, młodszy brat to typowy ambiwertyk, jednak z przewagą ekstra. A najmłodsza z naszej trójki siostra to skrajna ekstrawertyczka. Trudno czasami z nimi wytrzymać, ale mimo wszystko wspieramy się i kochamy. ;-)
"The worst lies, are the lies you tell to yourself."

"Don't be sorry. Be better."

Mój kanał na youtubie: https://www.youtube.com/channel/UCBstmW ... LTis8vE-hA
Awatar użytkownika
blackandwhite
Intronek
Posty: 36
Rejestracja: 07 sty 2016, 19:10
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP

Re: Introwersja, a kolejność urodzenia

Post autor: blackandwhite »

Jestem młodszym dzieckiem i z pewnością bardziej introwertycznym, ale cóż, wyjątki są potwierdzeniem reguły ;)
martuella

Re: Introwersja, a kolejność urodzenia

Post autor: martuella »

A u mnie jest mała przeplatanka :D
Rozkład osobowości (od najstarszego):
brat - umiarkowany ekstra
- ja - ultraintro
- brat - ultraekstra
- siostra - umiarkowany intro
Co najciekawsze, z młodszym bratem dogaduję się najlepiej :D
ODPOWIEDZ