Introwertyzm w kulturze popularnej [artykuł]

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Ani
Introwertyk
Posty: 78
Rejestracja: 02 gru 2015, 13:47
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4

Introwertyzm w kulturze popularnej [artykuł]

Post autor: Ani »

Awatar użytkownika
eddard
Stały bywalec
Posty: 229
Rejestracja: 02 lip 2016, 10:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Kraków

Re: Co uważacie o tym artykule?

Post autor: eddard »

Jest świetny. Też się zastanawiałem czy nie wrzucić. Ale pewnie temat albo należałoby nazwać inaczej, albo w ogóle wrzucić ten post już w jakiś istniejący ;)
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Co uważacie o tym artykule?

Post autor: Coldman »

No jest trochę prawdy w tym artykule, twierdzę, że połowa tych co uważając się za introwertyków nie wiedzą w ogóle co to jest z punktu widzenia psychologii.
Te memy i to wszystko to śmieszne jest, połowa nie ma nic wspólnego z introwertyzmem.
Duża część ludzi nie ma pojęcia o tym podziale i żyją bez problemu w społeczeństwie i przynajmniej się nie ograniczają.
Introwertyzm to tylko temperament, który nie będzie nam towarzyszył do śmierci :)
Awatar użytkownika
eddard
Stały bywalec
Posty: 229
Rejestracja: 02 lip 2016, 10:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Kraków

Re: Co uważacie o tym artykule?

Post autor: eddard »

Coldman pisze:Introwertyzm to tylko temperament, który nie będzie nam towarzyszył do śmierci :)
Tu akurat bym się nie zgodził. Jak to nie będzie? Przecież introwertyzmu nie da się zmienić. Albo jesteś na zawsze, albo w ogóle. No i „temperament” to w ogóle jakieś inne pojęcia. Nie powiedziałbym, że introwertyzm to temperament. To jest sposób przetwarzania informacji na stałe wbudowany w układ nerwowy.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Introwertyzm w kulturze popularnej [artykuł]

Post autor: Coldman »

Wiedziałem, że się przyczepią xDDD

Wiem doskonale, że już w brzuchu matki już "stwarza się" temperament i nie jest on zmienny.

W wieku starczym już ponad 70, a może nawet mniej następuje neutralizacja temperamentu. Nasz mózg produkuje mniej dopaminy, mamy coraz mniej neuroprzekaźników, które grają kluczową rolę w stymulacji. A tak prościej: Charakter wraz ze wszystkimi składnikami osobowości naszymi tysiącami przeżyć, wspomnień nasz drogi nam temperament :) zaciera. Po prostu jako dziadkowie opanowanie stymulacji mamy w paluszku i nie zwracamy aż na to tak uwagi, ze względu na obniżoną aktywność życiową.
Awatar użytkownika
painted_rose
Intronek
Posty: 28
Rejestracja: 17 lut 2017, 17:01
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: powiedzmy że INFJ.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Introwertyzm w kulturze popularnej [artykuł]

Post autor: painted_rose »

Dobry artykuł. Fajnie, że znacie Zwierza.

Ja to właśnie często się tak czuję 'pomiędzy', trudno mi się dopasować. A jeszcze przez takie różne obrazki, jak te w artykule, to się łatwo dołuję, że za mało książek czytam, na kosmosie znam średnio i namalować nic nie umiem ;O No i za dużo mówię jak na standardy jednych, a za mało wg innych, rozdwojenia można dostać. Poza tym, również uważam, że każdy posiada szereg innych cech i dopiero one jako całość go określają (tak, wiem, intro/ekstra to nie do końca cecha, tylko coś szerszego), a nieraz widzę, że np. ktoś nieśmiały tak się na tym jednym elemencie zafiksuje, że sam na siebie nie patrzy poprzez nic innego.

A kwestii temperamentu nigdy nie mogłam rozgryźć, w czym on tak naprawdę się przejawia, pomijając bliższe relacje.
Patrycjusz
Rozkręcony intro
Posty: 280
Rejestracja: 08 sty 2015, 15:47
Płeć: mężczyzna

Re: Introwertyzm w kulturze popularnej [artykuł]

Post autor: Patrycjusz »

Każdy chciałby być bogaty wewnętrznie. Stety lub niestety, nie każdy jest. Popkultura tworzona przez ekstrawertyków mogłaby więc zdecydować się, czy introwertyzm jest ok, czy nie. Bo jakoś gryzie mi się waloryzacja jego aspektów związanych z byciem bardziej uduchowionym, z jednoczesną dewaluacją jego aspektów związanych z wycofaniem społecznym. Słowo klucz to wrażliwość. Generalnie społeczeństwo boli, jest agresywne, narusza granice, wchodzi z butami w życie, dlatego trzeba się wycofywać.
Mistyk
Wystygł.
Wynik:
Cynik.
ODPOWIEDZ