Strona 1 z 1

Introwertyzm w kulturze popularnej [artykuł]

: 22 lut 2017, 23:14
autor: Ani

Re: Co uważacie o tym artykule?

: 22 lut 2017, 23:20
autor: eddard
Jest świetny. Też się zastanawiałem czy nie wrzucić. Ale pewnie temat albo należałoby nazwać inaczej, albo w ogóle wrzucić ten post już w jakiś istniejący ;)

Re: Co uważacie o tym artykule?

: 22 lut 2017, 23:22
autor: Coldman
No jest trochę prawdy w tym artykule, twierdzę, że połowa tych co uważając się za introwertyków nie wiedzą w ogóle co to jest z punktu widzenia psychologii.
Te memy i to wszystko to śmieszne jest, połowa nie ma nic wspólnego z introwertyzmem.
Duża część ludzi nie ma pojęcia o tym podziale i żyją bez problemu w społeczeństwie i przynajmniej się nie ograniczają.
Introwertyzm to tylko temperament, który nie będzie nam towarzyszył do śmierci :)

Re: Co uważacie o tym artykule?

: 22 lut 2017, 23:25
autor: eddard
Coldman pisze:Introwertyzm to tylko temperament, który nie będzie nam towarzyszył do śmierci :)
Tu akurat bym się nie zgodził. Jak to nie będzie? Przecież introwertyzmu nie da się zmienić. Albo jesteś na zawsze, albo w ogóle. No i „temperament” to w ogóle jakieś inne pojęcia. Nie powiedziałbym, że introwertyzm to temperament. To jest sposób przetwarzania informacji na stałe wbudowany w układ nerwowy.

Re: Introwertyzm w kulturze popularnej [artykuł]

: 22 lut 2017, 23:35
autor: Coldman
Wiedziałem, że się przyczepią xDDD

Wiem doskonale, że już w brzuchu matki już "stwarza się" temperament i nie jest on zmienny.

W wieku starczym już ponad 70, a może nawet mniej następuje neutralizacja temperamentu. Nasz mózg produkuje mniej dopaminy, mamy coraz mniej neuroprzekaźników, które grają kluczową rolę w stymulacji. A tak prościej: Charakter wraz ze wszystkimi składnikami osobowości naszymi tysiącami przeżyć, wspomnień nasz drogi nam temperament :) zaciera. Po prostu jako dziadkowie opanowanie stymulacji mamy w paluszku i nie zwracamy aż na to tak uwagi, ze względu na obniżoną aktywność życiową.

Re: Introwertyzm w kulturze popularnej [artykuł]

: 23 lut 2017, 0:45
autor: painted_rose
Dobry artykuł. Fajnie, że znacie Zwierza.

Ja to właśnie często się tak czuję 'pomiędzy', trudno mi się dopasować. A jeszcze przez takie różne obrazki, jak te w artykule, to się łatwo dołuję, że za mało książek czytam, na kosmosie znam średnio i namalować nic nie umiem ;O No i za dużo mówię jak na standardy jednych, a za mało wg innych, rozdwojenia można dostać. Poza tym, również uważam, że każdy posiada szereg innych cech i dopiero one jako całość go określają (tak, wiem, intro/ekstra to nie do końca cecha, tylko coś szerszego), a nieraz widzę, że np. ktoś nieśmiały tak się na tym jednym elemencie zafiksuje, że sam na siebie nie patrzy poprzez nic innego.

A kwestii temperamentu nigdy nie mogłam rozgryźć, w czym on tak naprawdę się przejawia, pomijając bliższe relacje.

Re: Introwertyzm w kulturze popularnej [artykuł]

: 23 lut 2017, 3:08
autor: Patrycjusz
Każdy chciałby być bogaty wewnętrznie. Stety lub niestety, nie każdy jest. Popkultura tworzona przez ekstrawertyków mogłaby więc zdecydować się, czy introwertyzm jest ok, czy nie. Bo jakoś gryzie mi się waloryzacja jego aspektów związanych z byciem bardziej uduchowionym, z jednoczesną dewaluacją jego aspektów związanych z wycofaniem społecznym. Słowo klucz to wrażliwość. Generalnie społeczeństwo boli, jest agresywne, narusza granice, wchodzi z butami w życie, dlatego trzeba się wycofywać.