Jakie są zalety introwertyzmu?

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Rene

Re: Jakie są zalety introwertyzmu?

Post autor: Rene »

Lubię to, że do dobrej zabawy wystarczy mi własna głowa, że potrafię się sobą zająć i że gdybym rozbił się na bezludnej wyspie, to pewnie zastanowiłbym się dwa razy, czy machać do przepływających statków czy nie.
Awatar użytkownika
Azalea
Introwertyk
Posty: 102
Rejestracja: 13 lut 2021, 18:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: małopolska

Re: Jakie są zalety introwertyzmu?

Post autor: Azalea »

Rene pisze: 06 gru 2019, 16:41 Lubię to, że do dobrej zabawy wystarczy mi własna głowa, że potrafię się sobą zająć i że gdybym rozbił się na bezludnej wyspie, to pewnie zastanowiłbym się dwa razy, czy machać do przepływających statków czy nie.
Dobre i coś w tym jest :P Wracając do zalet introwertyzmu to zostało juz tu napisane jakie to są. Ale ja bym dodała od siebie, że bycie introwertykiem czyni bycie kimś wyjątkowym. Zawsze uważałam, że niezwykle bogate ale i skomplikowane życie od wewnątrz jest bardziej hmm wykwintniejsze :D od tego co przejawiają nasi ekstra przeciwnicy .

Dlatego ja akurat wolę być taka jaka jestem, nauczyłam się to doceniać i szanować. Może ktoś uzna to za samolubstwo ale ja nie wyobrażam sobie być kimś innym od introwertyka z całą świadomością co do skomplikowania tego charakteru.
Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów. // L.M. Montgomery
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie są zalety introwertyzmu?

Post autor: Coldman »

Azalea pisze: 16 lut 2021, 19:35
Rene pisze: 06 gru 2019, 16:41 Lubię to, że do dobrej zabawy wystarczy mi własna głowa, że potrafię się sobą zająć i że gdybym rozbił się na bezludnej wyspie, to pewnie zastanowiłbym się dwa razy, czy machać do przepływających statków czy nie.
Dobre i coś w tym jest :P Wracając do zalet introwertyzmu to zostało juz tu napisane jakie to są. Ale ja bym dodała od siebie, że bycie introwertykiem czyni bycie kimś wyjątkowym. Zawsze uważałam, że niezwykle bogate ale i skomplikowane życie od wewnątrz jest bardziej hmm wykwintniejsze :D od tego co przejawiają nasi ekstra przeciwnicy .

Dlatego ja akurat wolę być taka jaka jestem, nauczyłam się to doceniać i szanować. Może ktoś uzna to za samolubstwo ale ja nie wyobrażam sobie być kimś innym od introwertyka z całą świadomością co do skomplikowania tego charakteru.
Ciężko jest być wyjątkowym pod tym względem, jak miliony osób to mają :D
Awatar użytkownika
Azalea
Introwertyk
Posty: 102
Rejestracja: 13 lut 2021, 18:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: małopolska

Re: Jakie są zalety introwertyzmu?

Post autor: Azalea »

Coldman pisze: 16 lut 2021, 19:51 Ciężko jest być wyjątkowym pod tym względem, jak miliony osób to mają :D
Wiem. Ale po pierwsze to moje zdanie i takie wewnętrzne odczucie. A po drugie, introwertyków i tak jest mniej na świecie :)
Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów. // L.M. Montgomery
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie są zalety introwertyzmu?

Post autor: Coldman »

Według jednej definicji (wielka piątka) jest tyle samo ile ekstrawertyków, a według drugiej (typologia) jest ich też tyle samo :D Tyle, że w wielkiej piątce zdecydowanie najwięcej jest ambiwertyków, czyli tych pośrednich.
Może ci się wydawać, że tak nie jest, ale mówisz teraz tutaj o całym świecie nie o Polsce. W takich Chinach, Japonii, Korei to przeważają Introwertycy. U nas jest niby delikatna przewaga ekstra.
Awatar użytkownika
Azalea
Introwertyk
Posty: 102
Rejestracja: 13 lut 2021, 18:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: małopolska

Re: Jakie są zalety introwertyzmu?

Post autor: Azalea »

Pisząc tamto myślałam o Polsce,bo tu żyje. Generalnie źródła mówią, że introwertyków jest mniej tak jak np. tu:
"Liczbę introwertyków w społeczeństwie określa się na 25%–46%. (...)"
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Introwe ... strawersja

Choć domyślam się że tych opinii na ten temat może być wiele. Osobiście uważam, że prawda jest że jest nas mniej. Nie wliczam naturalnie ambiwertyków bo to jednak nie to samo co intro.
Także interesuje mnie Polska a w niej jak sam piszesz jest przewaga ekstrawertyków.
Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów. // L.M. Montgomery
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie są zalety introwertyzmu?

Post autor: Coldman »

Te badania są na podstawie MBTI, a to nie wlicza się do psychologii akademickiej, więc od razu można to skreślić. Zresztą to źródło tyczy się czegoś innego, a liczbę introwertyków bierze z kosmosu.

Edytowałem już kiedyś na wiki definicję, widzę, że jeszcze muszę to wywalić xD

Definicja, która jest obecnie najbardziej poważana, ma najwięcej badań i wszelkie badania akademickie są na jej podstawie, jest w Wielkiej Piątce, gdzie introwertyzm to uproszczona nazwa, tak naprawdę to niski ekstrawertyzm. Ambiwersja to średni ekstrawertyzm, a ekstrawertyzm to wysoki ekstrawertyzm. Sporo też można się dowiedzieć z badań Eysencka. Szczegóły mogę podać jutro, jeśli chcesz.

Co do samego procentowego rozkładu po sprawdzeniu. (kurde już nie siedzę tyle w psychologii co kiedyś xD) Trochę się pomyliłem, ale chyba przez to, że czytałem o kulturowych zróżnicowaniu osobowości, w podziale na większe rejony, no i Europa czy tam USA to zachodni krąg kulturowy gdzie postawy ekstrawertyczne są bardziej doceniane. Za to w kulturze wschodniej, bardziej się docenia postawy introwertyczne.
A jeśli chodzi o tą przewagę, to sprawdziłem dokładnie w moich źródłach(https://youtu.be/bkmE97xiIG4?t=298) i w typologii mamy 31% melancholików, 28% choleryków, 21% Sangwiników, 20% Flegmatyków. Co daje 1% przewagi dla typów intro. W Wielkiej Piątce dominują ambiwertycy i z podobną przewagą intro, ale w sumie te wartości są niezauważalne w takiej skali. W niektórych krajach za to widać już tą różnicę.
Awatar użytkownika
Azalea
Introwertyk
Posty: 102
Rejestracja: 13 lut 2021, 18:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: małopolska

Re: Jakie są zalety introwertyzmu?

Post autor: Azalea »

Ekstrawertyzm to wysoki ekstrawertyzm, ambiwersja to średni ekstrawertyzm, Introwertyzm to niski ekstrawertyzm.

Co za porównianie... Hmmm od strony naukowo-badawczej jakoś to brzmi sensownie ale... Jakoś kurcze mnie nie przekuje to. Odkąd pamiętam jestem mocnym introwertykiem i za nic w świecie bym nie powiedziała , że innymi słowy mam tak naprawdę "niski ekstrawertyzm". Ja mam wrażenie, że wcale nie mam ekstrawersji w sobie. Nic a nic :) Wszystko co ekstrawertyczne mnie odrzuca. Może tak to ujmę.
Coldman pisze: 18 lut 2021, 22:52 (...) w podziale na większe rejony, no i Europa czy tam USA to zachodni krąg kulturowy gdzie postawy ekstrawertyczne są bardziej doceniane. Za to w kulturze wschodniej, bardziej się docenia postawy introwertyczne.
To by się zgadzało.
Natomiast wracając do sedna sprawy to rozumiem, że chcesz mnie przekonać poniekąd, że się mylę co do -w moim odczuciu- ewidentnej zalety introwertyzmu oraz tego co stwierdziłam odnośnie przekonania, że jest nas mniej?
Jeśli tak, to okej. Szanuję zdanie innych. Jednak posiadam też swoje własne ;)
Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów. // L.M. Montgomery
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 851
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Jakie są zalety introwertyzmu?

Post autor: Agon »

Generalnie problem o którym piszecie tyczy się tego, czy introwertyków i ekstrawertyków należy traktować jak jakieś 2 odrębne typy ludzi, czyli coś jak z podziałem na płeć męską i żeńską, czy raczej należy to traktować jak pewnego rodzaju spektrum podobnie jak np. inteligencja, gdzie nie ma prostego podziału na inteligentnych i głupich, a jedynie są osoby osiągające różne wyniki na skali IQ. Jeśli introwersja i ekstrawersja są jak płeć, to oznacza że istnieją jasne różnice w budowie połączeń nerwowych mózgu u takich osób analogicznie jak są ewidentne różnice w budowie narządów płciowych i występowania chromosomów XX i XY u mężczyzn i kobiet, a ambiwertycy byliby jedynie anomalią jak osoby androgyniczne (posiadające zarówno narządy męskie jak i żeńskie). W przypadku spektrum to ambiwertycy byliby dominującą grupą, tak jak dominującą grupą są osoby o przeciętnym ilorazie inteligencji (ani nie za mądre, ani nie za głupie) i w takim wypadku różnice byłyby trudniejsze do jasnego zdefiniowania i ukazania.
Awatar użytkownika
Azalea
Introwertyk
Posty: 102
Rejestracja: 13 lut 2021, 18:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: małopolska

Re: Jakie są zalety introwertyzmu?

Post autor: Azalea »

Agon pisze: 22 lut 2021, 2:01 Generalnie problem o którym piszecie tyczy się tego, czy introwertyków i ekstrawertyków należy traktować jak jakieś 2 odrębne typy ludzi, czyli coś jak z podziałem na płeć męską i żeńską, czy raczej należy to traktować jak pewnego rodzaju spektrum podobnie jak np. inteligencja, gdzie nie ma prostego podziału na inteligentnych i głupich, a jedynie są osoby osiągające różne wyniki na skali IQ.
@Agon a czy jest to czymś złym jeśli ktoś tak właśnie postrzega intro i ekstra -wertyzm na zasadzie oczywistej różnicy, czyli jak to opisałeś na zasadzie 2 odrębnych typów? Chyba nie , prawda? Bo każdy ma prawo wyznawać własne zdanie. Abstrahując już od kwestii naukowej i tego jak podchodzą do tego tematu specjaliści to nie sądzę by tego typu odróżnienie było czymś złym albo niewłaściwym. O to mi tylko w tej całej dyskusji chodzi.
Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów. // L.M. Montgomery
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 851
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Jakie są zalety introwertyzmu?

Post autor: Agon »

@Azalea posiadanie własnego zdania to jedno, a uargumentowanie go to drugie. Bez argumentów (najlepiej naukowych) na poparcie swojego zdania raczej nie przekonasz Coldmana. Tutaj byłby potrzebny argument taki jak ewidentne różnice np. w budowie mózgu u ekstrawertyków i introwertyków, a stany pośrednie (ambiwersja) jako coś rzadkiego i będącego czymś w rodzaju anomalii. Przydałoby się też jakieś uzasadnienie ewolucyjne takiego stanu rzeczy np. zwiększenie prawdopodobieństwa przetrwania gatunku ludzkiego przy powstaniu dwóch różnych temperamentów, niż nieostrego spektrum ambiwersji, czyli przewaga specjalizacji (silni ekstra i silni intro) nad ujednoliceniem (ambi-bambi jedni bardziej inni mniej ekstra).
Awatar użytkownika
Azalea
Introwertyk
Posty: 102
Rejestracja: 13 lut 2021, 18:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: małopolska

Re: Jakie są zalety introwertyzmu?

Post autor: Azalea »

Agon pisze: 23 lut 2021, 21:49 @Azalea posiadanie własnego zdania to jedno, a uargumentowanie go to drugie. Bez argumentów (najlepiej naukowych) na poparcie swojego zdania raczej nie przekonasz Coldmana.
Ale ja nie zamierzam nikogo przekonywać. Ani Coldmana ani innych. Wypowiadam się jedynie co ja myślę. Każdy może mieć swoje zdanie. Ważne by szanować zdanie innych. Jakaś kultura, choć minimalna powinna być. Przynajmniej tego się oczekuje.
Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów. // L.M. Montgomery
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie są zalety introwertyzmu?

Post autor: Coldman »

Azalea pisze: 19 lut 2021, 19:00 Ekstrawertyzm to wysoki ekstrawertyzm, ambiwersja to średni ekstrawertyzm, Introwertyzm to niski ekstrawertyzm.

Co za porównianie... Hmmm od strony naukowo-badawczej jakoś to brzmi sensownie ale... Jakoś kurcze mnie nie przekuje to. Odkąd pamiętam jestem mocnym introwertykiem i za nic w świecie bym nie powiedziała , że innymi słowy mam tak naprawdę "niski ekstrawertyzm". Ja mam wrażenie, że wcale nie mam ekstrawersji w sobie. Nic a nic :) Wszystko co ekstrawertyczne mnie odrzuca. Może tak to ujmę.
Biologicznie to praktycznie niemożliwe, żeby być 100% ekstra czy tam intro. Raczej w takim wypadku to by się skończyło śmiercią :D
Tutaj masz wykres z badań z książki Teorie osobowości, pokazujący wpływ stymulacji na introwertyka i ekstrawertyka, wynikającą z wrażliwości ARAS na bodźce.
Image

Azalea pisze: 19 lut 2021, 19:00
Natomiast wracając do sedna sprawy to rozumiem, że chcesz mnie przekonać poniekąd, że się mylę co do -w moim odczuciu- ewidentnej zalety introwertyzmu oraz tego co stwierdziłam odnośnie przekonania, że jest nas mniej?
Jeśli tak, to okej. Szanuję zdanie innych. Jednak posiadam też swoje własne ;)
Raczej chce ukazać, że jest to zjawisko bardzo powszechne i właśnie nie ma co z takich rzeczy robić zalet, szczególnie, że te zalety u każdego są mniejszym czy większym stopniu widoczne.
Agon pisze: 22 lut 2021, 2:01 Generalnie problem o którym piszecie tyczy się tego, czy introwertyków i ekstrawertyków należy traktować jak jakieś 2 odrębne typy ludzi, czyli coś jak z podziałem na płeć męską i żeńską, czy raczej należy to traktować jak pewnego rodzaju spektrum podobnie jak np. inteligencja, gdzie nie ma prostego podziału na inteligentnych i głupich, a jedynie są osoby osiągające różne wyniki na skali IQ. Jeśli introwersja i ekstrawersja są jak płeć, to oznacza że istnieją jasne różnice w budowie połączeń nerwowych mózgu u takich osób analogicznie jak są ewidentne różnice w budowie narządów płciowych i występowania chromosomów XX i XY u mężczyzn i kobiet, a ambiwertycy byliby jedynie anomalią jak osoby androgyniczne (posiadające zarówno narządy męskie jak i żeńskie). W przypadku spektrum to ambiwertycy byliby dominującą grupą, tak jak dominującą grupą są osoby o przeciętnym ilorazie inteligencji (ani nie za mądre, ani nie za głupie) i w takim wypadku różnice byłyby trudniejsze do jasnego zdefiniowania i ukazania.

Klasyczny problem typologii i teorii cech. Ja tłumaczyłem dlaczego wolę teorię cech, są zresztą też dobre przykłady podajesz i psychologia dla dobra badań, leczenia i lepszego zobrazowania od typologii odchodzi, choć jak wiadomo, do pewnych rzeczy może być lepsza. Ludzie po prostu lubią mieć to poczucie przynależności do pewnej grupy i psychologicznie im lepiej się wrzucić do worka, a psychologowie na odwrót, wiedzą o tym jak osobowość jest rozbudowana i omijają jak najbardziej wstawiania człowieka w ramy.
W przypadku różnic biologicznych problem jest w tym, że na daną cechę osobowości w naszym wypadku ekstrawersję wchodzi kilka czynników. Od długości genu, poprzez wrażliwości pewnych układów, po jeszcze inne rzeczy. Potem to ma skutki, że te neuroprzekaźniki, dane części mózgu mniej lub bardziej dominują w układzie nerwowym Przez to tworzą się miksy w jednej wybranym temperamencie. Następnie (już nawet pomijając wpływ kultury i charakteru) jeden introwertyk o wiele lepiej potrafi występować publicznie, a drugi już ma do tego znacznie mniejsze predyspozycje, albo inny przykład: jeden woli mniejszą grupkę, a inny woli większe grupki.
a według testu mam niską ekstrawersję (test u psychoterapeuty ;), ale w pewne podcechy mi idą ładnie w duży ekstrawertyzm :D
Agon pisze: 23 lut 2021, 21:49 Azalea posiadanie własnego zdania to jedno, a uargumentowanie go to drugie. Bez argumentów (najlepiej naukowych) na poparcie swojego zdania raczej nie przekonasz Coldmana. Tutaj byłby potrzebny argument taki jak ewidentne różnice np. w budowie mózgu u ekstrawertyków i introwertyków, a stany pośrednie (ambiwersja) jako coś rzadkiego i będącego czymś w rodzaju anomalii. Przydałoby się też jakieś uzasadnienie ewolucyjne takiego stanu rzeczy np. zwiększenie prawdopodobieństwa przetrwania gatunku ludzkiego przy powstaniu dwóch różnych temperamentów, niż nieostrego spektrum ambiwersji, czyli przewaga specjalizacji (silni ekstra i silni intro) nad ujednoliceniem (ambi-bambi jedni bardziej inni mniej ekstra).
Agon kolego, wyjąłeś mi to z ust.
Możesz sądzić co chcesz, ale ja już tu tyle siedzę i do pewnych rzeczy w tym temacie będę się zawsze odnosił. Dyskutować zawsze można między sobą w takich tematach. To nie temat porad, gdzie już trzeba w odpowiedni sposób komuś pomóc.
Co do tez, to do niektórych ciężko cokolwiek obmyślić, bo wywalanie ambiwersji na ubocze, musiało by przebudować całość. No bo co zrobisz z tą wszechobecną "wrażliwością" na ... ? Ciężko mi wymyślić, w której sytuacji wrażliwość na coś rozpatrujemy na 0-1
Azalea pisze: 23 lut 2021, 22:08 Jakaś kultura, choć minimalna powinna być. Przynajmniej tego się oczekuje.
W sumie ja nawet Twojego zdania jakoś nie krytykuje, a mógłbym i nadal jak najbardziej byłaby to kulturalna dyskusja :D

@Agon Weź napisz czasem na czacie, bo byśmy sobie przegadali o tym i tamtym ;)
Awatar użytkownika
Azalea
Introwertyk
Posty: 102
Rejestracja: 13 lut 2021, 18:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: małopolska

Re: Jakie są zalety introwertyzmu?

Post autor: Azalea »

@Coldman jak masz ochotę to krytykuj. Krytyka to jeszcze nie obraza.
Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów. // L.M. Montgomery
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 851
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Jakie są zalety introwertyzmu?

Post autor: Agon »

Coldman pisze: 23 lut 2021, 22:46 Ludzie po prostu lubią mieć to poczucie przynależności do pewnej grupy i psychologicznie im lepiej się wrzucić do worka, a psychologowie na odwrót, wiedzą o tym jak osobowość jest rozbudowana i omijają jak najbardziej wstawiania człowieka w ramy.
Właśnie miałem o tym pisać, że to bardzo wygodne taki podział na nas introwertyków i ich ekstrawertyków. Ludzie w naturalny sposób poszukują jakiejś formy przynależności i wiele testów osobowości np. mbti to zapewnia. Fani uniwersum Harrego Pottera mają domy Hogwartu, ci co wierzą w astrologię mają znaki zodiaku, a kibice mają swoje drużyny sportowe. Sami możemy czuć przynależność do jakiejś wymyślonej grupy i jednocześnie nabijać się z ludzi szukających przynależności w innym systemie np. narodowiec może nabijać się z osoby uważającej się za introwertyka bo liczy się to, że jesteśmy Polakami, a nie jakieś tam psychologiczne bzdety :pac: To samo działa w drugą stronę i ludzie odnajdujący się w jakimś swoim systemie mogą nabijać się z narodowców.
Coldman pisze: 23 lut 2021, 22:46 Weź napisz czasem na czacie, bo byśmy sobie przegadali o tym i tamtym ;)
Ok, jak będę miał czas to napiszę, na razie mam większą fazę na forum, niż chat, ale pewnie po jakimś czasie się to zmieni :D

@Coldman tylko pamiętaj by nie przesadzać z tym domaganiem się dowodów naukowych ;)
https://streamable.com/i3s7wh
Image
ODPOWIEDZ