Asertywność a cecha ekstrawertyzmu

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.

Czy uważasz się za osobę asertywną ?

Tak
7
21%
Raczej tak
5
15%
I Tak i Nie
10
30%
Raczej nie
7
21%
Nie
4
12%
 
Liczba głosów: 33

Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Asertywność a cecha ekstrawertyzmu

Post autor: Coldman »

Pytam dlatego, że w skład wymiaru ekstrawersji w wielkiej piątce wchodzi cecha asertywność i zobaczmy jak na naszym introwertycznym forum z tym jest.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2119
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Asertywność a cecha ekstrawertyzmu

Post autor: Drim »

Zdecydowanie: nie. Asertywność to nie jest cecha mojego charakteru, to raczej umiejętność którą staram się nabyć albo sposób w jaki chciałbym prowadzić moje dalsze życie (mniej biernie, bardziej asertywnie). W młodości byłem dosyć naiwny i ugodowy względem innych ludzi, i z tego że to na dłuższą metę nie jest dla mnie dobre zdałem sobie sprawę dosyć niedawno bo w wieku lat 25-26. Obecnie dostrzegam wyzwania które przede mną stoją, rozróżniam zachowania asertywne od tych nieporadnych, ale... nie zawsze reaguje właściwie czy w odpowiednim momencie (stąd jest to w moim charakterze rzecz do poprawy).
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Asertywność a cecha ekstrawertyzmu

Post autor: jubei »

Też skłaniam się ku poglądowi że tego się trzeba nauczyć. Czy w ogóle ktoś się z tym rodzi??
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2119
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Asertywność a cecha ekstrawertyzmu

Post autor: Drim »

jubei pisze: 10 wrz 2018, 19:17 Czy w ogóle ktoś się z tym rodzi??
Ekstrawertycy?

Ekstrawertycy!
Awatar użytkownika
Divergencer
Wtajemniczony
Posty: 9
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:18
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 915
MBTI: INFJ

Re: Asertywność a cecha ekstrawertyzmu

Post autor: Divergencer »

Ja jestem. Nie brakuje mi też charyzmy. Potrafię odmawiać, zdarzało mi się w pracy czy innych organizacjach non-profit pełnić rolę lidera i uderzyć w stół kiedy było trzeba.
Jarkendar
Wtajemniczony
Posty: 5
Rejestracja: 01 kwie 2018, 18:34
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ

Re: Asertywność a cecha ekstrawertyzmu

Post autor: Jarkendar »

Uważam, że asertywność jest składową pewności siebie. Można się jej nauczyć, jak każdej innej umiejętności. Z wiekiem trudniej to przychodzi, gdyż nasze poglądy, zachowanie mają dużo większe znaczenie niż w dzieciństwie. Jednak wciąż wydaje się to realne.
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Asertywność a cecha ekstrawertyzmu

Post autor: jubei »

Zgadzam się tylko trochę na odwrót:) że to pewność siebie jest jedną ze składowych asertywności, która to znowu jest zbiorem kilku umiejętności, które da się nauczyć i przychodzi z wiekiem. Jak ktos nie ma pewności siebie to krzyczy i bluzga, albo jest cichy i się zgadza na wszystko. Min pewnność siebie daje to że można powiedzieć "NIE" ze szczerym usmiechem na ustach :)
"Life is so unnecessary"
Chybazwyczajna
Intronek
Posty: 41
Rejestracja: 02 wrz 2018, 17:43
Płeć: kobieta

Re: Asertywność a cecha ekstrawertyzmu

Post autor: Chybazwyczajna »

Asertywność dla mnie to postępowanie zgodne ze swoim komfortem. Mówię nie, kiedy czuję że tak naruszy mój komfort.
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ENxP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Asertywność a cecha ekstrawertyzmu

Post autor: bartek93 »

Bywam bardzo ugodowy, ale i mam swoje granice. Niestety, znajdują się osoby, które nagminnie je naruszają i wynikają potem z tego nieprzyjemne sytuacje.
I breathe the air of my beliefs
ENFP 962(171) sp/so
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Asertywność a cecha ekstrawertyzmu

Post autor: Coldman »

Patrząc po wynikach ankiety na forum mamy raczej introwertyków z definicji kulturowej :P
Awatar użytkownika
Arsen
Rozkręcony intro
Posty: 272
Rejestracja: 04 lut 2019, 22:08
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Sinnoh

Re: Asertywność a cecha ekstrawertyzmu

Post autor: Arsen »

Jestem raczej asertywny więc klikam i sprawdzam wyniki. Odkopie, więcej zagłosuje leci freestyle dziki.
W walce – zwycięstwo
W pokoju – czujność
W śmierci – poświęcenie
enter enigma
Pobudzony intro
Posty: 149
Rejestracja: 24 lis 2019, 16:01
Płeć: kobieta

Re: Asertywność a cecha ekstrawertyzmu

Post autor: enter enigma »

Moja asertywność to dziwna sprawa. Bo z jednej strony umiem odmówić, a z drugiej, mimo że odmawiam grzecznie, przez tę odmowę jestem odtrącana przez grupę. Tak jakby pojedynczy brak zgody na coś był dla nich wielkim policzkiem, przez który trzeba mnie skreślić.
Nanami
Wtajemniczony
Posty: 7
Rejestracja: 21 lis 2019, 20:02
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ

Re: Asertywność a cecha ekstrawertyzmu

Post autor: Nanami »

enter enigma pisze: 24 lis 2019, 21:44 Moja asertywność to dziwna sprawa. Bo z jednej strony umiem odmówić, a z drugiej, mimo że odmawiam grzecznie, przez tę odmowę jestem odtrącana przez grupę. Tak jakby pojedynczy brak zgody na coś był dla nich wielkim policzkiem, przez który trzeba mnie skreślić.
No coś w tym jest. Ludzie niby mówią "spoko, rozumiem", ale za tymi słowami zwykle kryje się obraza majestatu :) Ja akurat do asertywnych nie należę, aczkolwiek bardzo chciałabym się tego nauczyć, bo bycie zbyt uległym kończy się zazwyczaj na wchodzeniu temu komuś na głowę.
Awatar użytkownika
Fire
IntroManiak
Posty: 637
Rejestracja: 20 lut 2019, 17:47
Płeć: kobieta

Re: Asertywność a cecha ekstrawertyzmu

Post autor: Fire »

Często mam wrażenie,że przez to,że jestem raczej miła i grzeczna w relacjach z ludźmi, ci sądzą, że nie mam własnego zdania,jestem uległa czy nie potrafię podejmować właściwych decyzji.Często spotykam się z agresywną postawą skierowaną w swoją stronę.W takich sytuacjach zawsze jestem asertywna i potrafię zaskoczyć.
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Asertywność a cecha ekstrawertyzmu

Post autor: jubei »

Eee, to ja bym zawęził pojęcie introwertyzmu i wyłączył z niego brak umiejętności asertywności. W końcu asertywność polega na umiejętności obrony przed introwertykami i różnej maści manipulatorami. Nie służy do nawiązywania nowych kontaktów, gdzie czasem trzeba się wkraść w czyjeś względy, a więc poświecić chwilowo swój kawałek światopoglądu, lub go ukryć. Choć nie mówię, że taki kompromis może być dla introwertyka łatwy. Więc ankieta nie do końca tylko definicyjnie "kulturowa" :) Ja dalej uważam, że tego da się nauczyć. Po prostu introwertyk hodowany w domu nie ma jak tego nabyć, bo tu trzeba dużej i długiej interakcji z różnymi ludźmi i być wystawiony na ich manipulowanie i być świadomym tego. Introwertyk hodowlany nawet może nie wiedzieć, że jest manipulowany, np przez rodziców.
"Life is so unnecessary"
ODPOWIEDZ