Ekstrawertyk i introwertyk: słabe i mocne strony

Porady, rozważania, eseje i tym podobne.
Introwertyzm
Introrodek
Posty: 14
Rejestracja: 26 gru 2014, 16:30
Płeć: nieokreślona

Ekstrawertyk i introwertyk: słabe i mocne strony

Post autor: Introwertyzm »

Zwykle ludzi dzielimy na optymistów i pesymistów, na osoby towarzyskie i samotników. Wynika to z tego, że każdy z nas posiada typ postaw (ekstrawersja lub introwersja), wyrażający, w jakim kierunku podąża nasza energia psychiczna. Nasz sukces w domu, pracy czy szkole, zależy w pewnym stopniu od tego, czy będziemy umieli korzystać z energii związanej z naszym typem.

Terminy ekstrawersja i introwersja wprowadził Carl Gustav Jung. Następnie zostały zmodyfikowane i uznane za jedne z podstawowych wymiarów osobowośc przez Hansa J. Eysencka. Przez osobowość rozumie się zespół względnie stałych cech, które odróżniają człowieka od innych ludzi, pod względem sposobu zachowania oraz wyglądu zewnętrznego.

Eysenck twierdził, że każdego człowieka można umiejscowić na linii ciągłej, jaka łączy wymiar ekstrawersji i introwersji. W społeczeństwie najwięcej jest ambiwertyków, czyli osób, które posiadają cechy zarówno introwertyka jak i ekstrawertyka. Kobiety są bardziej ekstrawertywne od mężczyzn, a z wiekiem poziom ekstrawersji się obniża.

W ŚWIECIE ZEWNĘTRZNYM I WEWNĘTRZNYM

Mówi się o tobie, że jesteś duszą towarzystwa i masz wielu przyjaciół. Często chodzisz na imprezy. Uwielbiasz rozmawiać z ludźmi. Cechuje cię aktywność i bycie w ciągłym ruchu. Jesteś impulsywny/a, kierujesz się emocjami i najpierw robisz, a później myślisz. Twoi znajomi wiedzą, że na wszystko masz gotową odpowiedź, i że chętnie wychodzisz z inicjatywą. Uwielbiasz się śmiać i żartować, optymistycznie spoglądasz w przyszłość. Często nie wywiązujesz się ze złożonych obietnic. Swoje działania i zainteresowania kierujesz ku światu zewnętrznemu. Interesują Cię ludzie i zdarzenia. Wymienione cechy wskazują, że jesteś typem ekstrawertyka.

Z kolei twój znajomy nie ma zbyt wielu przyjaciół i lubi rozmyślać w samotności. Cechuje go spokój i opanowanie. Zanim coś zrobi, dobrze się nad tym zastanowi. Jest świetnym rozmówcą: nie przerywa, wysłucha w skupieniu i do końca. Jego tryb życia jest bardzo uporządkowany. Można na nim polegać, ponieważ zawsze wywiązuje się ze swych zobowiązań, a przy tym jest sumienny. Jako introwertyk zwraca się do wewnątrz siebie - ku "ja", do własnych myśli i emocji. Zyskuje energię wtedy, kiedy przebywa sam, natomiast traci ją wśród ludzi.

Według Eysencka czynnikiem wpływającym na różnice indywidualne w zakresie ekstrawersji są różnice w poziomie pobudzenia korowego. I tak - introwertycy mają znacznie wyższy poziom pobudzenia; pojawia się bardzo szybko i jest silne. Z kolei u ekstrawertyków szybciej i z większą siłą pojawia się korowe hamowanie i następnie wolno zanika. Oznacza to, że ten sam poziom stymulacji będzie bardziej pobudzał introwertyków, natomiast ekstrawertyk będzie potrzebował znacznie silniejszych bodźców, aby osiągnąć taki sam poziom, jak introwertyk.

EKSTRAWERTYK I INTROWERTYK W SZKOLE

Teoria stworzona przez Eysenecka mówi, że to właśnie różnice w zakresie pobudzania i hamowania mają wpływ na funkcjonowanie ekstrawertyków i introwertyków w życiu codziennym, a także w szkole.

TYP EKSTRAWERTYCZNY

- ma wiele zainteresowań,
- korzysta z pamięci krótkotrwałej,
- osiąga lepsze wyniki w szkole podstawowej niż introwertyk,
- pracuje lepiej jeśli jest chwalony,
- potrafi szybko działać i myśleć pod wpływem stresu,
- czuje się źle, gdy nie ma nic do robienia,
- lubi uczyć się w grupie,
- nie przeszkadza mu np. włączona muzyka w trakcie nauki lub odgłosy rozmów,
- poprawnie funkcjonuje pod presją czasu,
- częściej wybierze kierunek studiów związany z późniejszymi licznymi kontaktami społecznymi,
- lepszą motywacją do nauki jest dla niego nagroda niż kara.

TYP INTROWERTYCZNY

- ma niewiele zainteresowań, ale każde dokładnie zgłębia,
- korzysta z pamięci długotrwałej, przez co często ma uczucie "pustki w głowie" i może mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniego słowa podczas rozmowy,
- lepiej niż ekstrawertyk radzi sobie z zadaniami wymagającymi skupienia uwagi,
- łatwiej uczy się czytając niż przez rozmowę z innymi,
- na studiach osiąga lepsze wyniki niż ekstrawertyk,
- aby się skupić potrzebuje ciszy, nie lubi gdy mu się przerywa pracę (np. dzwonkiem telefonu),
- pod wpływem stresu myśli i reaguje powoli,
- może mieć problemy ze zmobilizowaniem się do działania,
- nie lubi uczyć się w grupie,
- głośne powtarzanie materiału nie sprawi, że szybciej go zapamięta,
- lepiej działa na niego kara niż nagroda.



http://www.edulandia.pl/Edulandia/1,983 ... trony.html
ODPOWIEDZ