Cztery typy introwertyków

Porady, rozważania, eseje i tym podobne.
Wojtek Maroszek
Zagubiona dusza
Posty: 2
Rejestracja: 07 lip 2015, 22:22
Płeć: mężczyzna

Cztery typy introwertyków

Post autor: Wojtek Maroszek »

Witam wszystkich :)
Napisałem artykuł na swojego bloga i szukałem odpowiedniego miejsca, w którym mógłbym się nim podzielić. W ten sposób trafiłem na forum dla introwertyków. Myślę, że zostanę tu na dłużej, a tymczasem zostawiam Wam do przeczytania mój tekst o rodzącym się w świecie psychologii świeżym spojrzeniu na introwersję. Chętnie wysłucham wszelkich uwag i podyskutuję.

http://changeinside.pl/4-rodzaje-introw ... sciagliwy/
Wojtek Maroszek
Zagubiona dusza
Posty: 2
Rejestracja: 07 lip 2015, 22:22
Płeć: mężczyzna

Re: Cztery typy introwertyków

Post autor: Wojtek Maroszek »

Otóż to - introwertyk najprawdopodobniej odnajdzie się w każdym z tych typów. Pytanie, który dominuje. Myślę też, że granice są płynne - np. introwertyk niespokojny może wykonać jakiś rodzaj pracy nad sobą, który pomoże mu uporać się z niepokojem, nadal jednak jego umysł będzie miał tendencję do wędrowania i częstego zwracania uwagi na myśli, które generuje. Będzie zatem przede wszystkim introwertykiem myślącym, ale jeśli tym myśleniem nie będzie dobrze zarządzał - ponownie wpadnie w niepokój.
es_pada
Introwertyk
Posty: 77
Rejestracja: 26 lut 2010, 16:18
Płeć: nieokreślona

Re: Cztery typy introwertyków

Post autor: es_pada »

Jestem intro myslacym
intromarzycielka
Wtajemniczony
Posty: 5
Rejestracja: 31 sty 2017, 14:47
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP-T

Re: Cztery typy introwertyków

Post autor: intromarzycielka »

Nie czytałam artykułu, ale istnieją funkcje kognitywne: fi, si, ti, ni, fe, se, ne, te. Tworzą one typy osobowości mbti. Każdy typ posiada dwie funkcje introwertyczne i ekstrawertyczne. Są dwie pierwsze funkcje- dominująca i pomocnicza oraz dwie trochę mniej ważne, które również składają się na naszą osobowość. Introwertycy będą mieli dominującą którąś introwertyczną funkcję i którąś ekstrawertyczną pomocniczą.Ekstrawertycy będą mieć na odwrót. Kolejność zależy od tego jakie litery ma się w trzonie( np. sf, nf itp.), od tego czy jesteś intro czy ekstra i od końcowej litery p lub j. Np.:
ISFP funkcje kognitywne: fi, se, ni, te. Dlaczego? fi ( introwertyczne odczuwanie) oraz se ( ekstrawertyczne poznanie) to funkcje dla typów z p ( mogą być jeszcze ne oraz ti jako poszukujące). Ten typ jest poszukujący, więc te funkcje będą pierwsze, a ponieważ jest to typ intro, dominujące musi być fi, a pomocnicze se. Każdy typ musi mieć jeszcze dwie funkcje osądzające (j). Ten typ będzie je mieć jako drugie. Po se, musi być funkcja introwertyczna również odpowiedzialna za naukę jak se, dlatego pasuje ni, które przy okazji jest funkcją osądzającą. Po nim ten typ musi mieć funkcję ekstrawertyczną odpowiedzialną za podejmowanie decyzji, inną niż uczuciowość, bo uczuciowość w tym typie jest introwertyczna. Dlatego pasuje te.
fi, ne, se, ti- to funkcje poszukujące
si, ni, fe, te- to funkcje osądzające
si, ni, ne, se- funkcje odpowiedzialne za naukę
fi, ti, fe, te- funkcje odpowiedzialne za podejmowanie decyzji.

Do czego zmierzam? W mbti według funkcji można podzielić introwertyków na cztery grupy, w każdej będzie po dwóch, którzy będą różnić się tylko funkcją ekstrawertyczną pomocniczą. Oto te grupy:
dominujące fi( introwertyczne odczuwanie)- INFP, ISFP
dominujące ti ( introwertyczne myślenie)- INTP, ISTP
dominujące ni ( introwertyczna intuicja)- INFJ, INTJ
dominujące si ( introwertyczny realizm)- ISFJ, ISTJ

No i chyba tyle. Fi to takie trochę artystyczne dusze, filozofowie, ti to myśliciele, podobno po nich najbardziej widać ich introwertyzm, ni są bardzo skupieni umieją wychwytywać nieścisłości i lubią pracować indywidualnie, si są bardzo ostrożni i zapobiegawczy, rozsądni. Jak dla mnie na takie cztery typy można podzielić introwertyków.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Cztery typy introwertyków

Post autor: Coldman »

intromarzycielka pisze: 26 cze 2017, 12:21
No i chyba tyle. Fi to takie trochę artystyczne dusze, filozofowie, ti to myśliciele, podobno po nich najbardziej widać ich introwertyzm, ni są bardzo skupieni umieją wychwytywać nieścisłości i lubią pracować indywidualnie, si są bardzo ostrożni i zapobiegawczy, rozsądni. Jak dla mnie na takie cztery typy można podzielić introwertyków.
Błędne rozumienie introwertyzmu. Wy nie dzielicie na typy introwertyzm, wy mu dodajecie jakieś inne typy
To tak jakbym miał drukarkę i podzielił ją na typy: drukarka z skanerem, drukarka z faksem, drukarka z telefonem.
Drukarka pozostaje niezmienna, tylko się rozszerza ją funkcjonalność. Drukarka nie ma typów, to złe rozumienie. Drukarka z dodatkami staje się urządzeniem wielofunkcyjnym.
Tak samo jest z introwertyzmem w tym przypadku. Nie jest typem introwertyzmu to, że jeden kieruje się intuicją, a drugi logiką. Introwertyzm pozostaje ten sam.
Rozwiązanie jest tutaj proste. To nie typy introwertyków, to przecież typy osobowości :D MBTI opisuje osobowość :)


PS: Introwertyzm też się dzieli, ale to zupełnie w innych zakresach
ODPOWIEDZ