Przykazania INTP

Porady, rozważania, eseje i tym podobne.
Patrycjusz
Rozkręcony intro
Posty: 277
Rejestracja: 08 sty 2015, 15:47
Płeć: mężczyzna

Przykazania INTP

Post autor: Patrycjusz »

Nie będziesz popełniał błędów logicznych!

Ale się uśmiałem, w sumie ciężko prowadzić rozmowę stosując się do tych przykazań.
Mistyk
Wystygł.
Wynik:
Cynik.
Nestor

Re: Przykazania INTP

Post autor: Nestor »

Dlaczego tylko dla INTP? :(

https://pl.wikipedia.org/wiki/Erystyka

Schopenhauer zna ich więcej.

Strawman i tak jest najlepszy. :)
Awatar użytkownika
ponuraczek
Pobudzony intro
Posty: 172
Rejestracja: 06 gru 2014, 21:34
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ

Re: Przykazania INTP

Post autor: ponuraczek »

Wcale nie jest ciężko prowadzić rozmowę stosując się do tych "przykazań", jeśli faktycznie ma się coś do powiedzenia oraz posiada się argumenty. W końcu z tego co pamiętam, sofiści trudnili się przekonywaniem ludzi do rzeczy i twierdzeń niekoniecznie prawdziwych (a od nich zapewne wzięła się nazwa "sofizmaty"). Chyba że traktuje się rozmowę coś w rodzaju walki na słowa i zamiast chcieć dojść do jakiegoś w miarę obiektywnego wniosku, chce się w niej poniżyć czy pokonać przeciwnika.
"Jeżeli o mnie chodzi, nigdy nie miałem przekonań. Zawsze miałem wrażenia. "
Fernando Pessoa
Patrycjusz
Rozkręcony intro
Posty: 277
Rejestracja: 08 sty 2015, 15:47
Płeć: mężczyzna

Re: Przykazania INTP

Post autor: Patrycjusz »

Nie tylko INTP, wszyscy - ale tak napisałem, jako że ten typ posiada nazwę "Logik" więc z natury jest usposobiony do wyłapywania takich błędów.

A z tym, że ciężko pozostać "czystym" w logice, chodzi o naturalny stan mniej lub bardziej pożądanego subiektywizmu, każdy jest istotą odrębną, samoświadomą i choćby nie wiem jak się starał, zawsze przesiewa informacje przez pryzmat swojego "ja". Sam się sobie dziwię, że wychodzi mi ten niby logiczny INTP, podczas kiedy podstawą u mnie jest intuicja, nie logika. A intuicja bazuje na wrażeniu, które może być, i często bywa, omylne.

Strawman - często się widzi "tak, bo przecież wszyscy...", "tak, bo przecież od razu..."

Schopenhauer bardzo mądrym facetem był, jeśli komuś nie odpowiada jego filozofia powinien chociaż zapoznać się z resztą. Niestety jego wizerunek został uproszczony do ponuractwa. Poza tym z marszu prosi się o odrzucenie przez połowę społeczeństwa posiadając dość mizoginistyczne poglądy.
Mistyk
Wystygł.
Wynik:
Cynik.
Nestor

Re: Przykazania INTP

Post autor: Nestor »

https://cybryda.org/gry/genialny-zolw/
Strawman - często się widzi "tak, bo przecież wszyscy...", "tak, bo przecież od razu..."
Akurat mnie chodziło o inne użycie. Zarówno lewactwo i prawactwo często go stosują. Biorą jakiegoś nieogarniętego przedstawiciela ich odłamu, zwykłego szeregowca, normika, po czym podnoszą go do rangi typowego przedstawiciela i miażdżą go w szczegółach, piejąc przy tym z radości "jakie to lewactwo/prawactwo jest głupie".
hermilion
Intronek
Posty: 54
Rejestracja: 12 sty 2017, 16:08
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w3
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przykazania INTP

Post autor: hermilion »

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fallacies

Co do tego dla kogo - myślę że to lista dla typów xNTx
ODPOWIEDZ