Strona 1 z 1

[Artykuł]Psychodermatologia – pogranicze dermatologii, psychiatrii i psychologii

: 14 mar 2019, 10:31
autor: Merigold
Streszczenie:
"Związki między psychiatrią a dermatologią są wielowymiarowe i rozpoczynają się już na wczesnych etapach rozwoju. Generalnie uważa się, że zaburzenia psychiczne wśród pacjentów dermatologicznych są wtórne do objawów skórnych, niemniej jednak w niektórych przypadkach mogą być problemem pierwotnym lub mogą mieć bezpośredni wpływ na przebieg zaburzeń skórnych. Wiadomo, że czynniki emocjonalne w istotny sposób wpływają na większość chorób dermatologicznych i istnieje korelacja między stresującymi wydarzeniami a zaostrzeniem objawów skórnych. Ważne jest, by rozpoznawać i leczyć współistniejące zaburzenia psychiczne u pacjentów dermatologicznych – ze względu na częstość ich występowania i wpływ na jakość życia chorych. Odrębnym, istotnym problemem psychodermatologicznym w populacji rozwojowej są zamierzone niesamobójcze samouszkodzenia skóry (non-suicidal self-injury, NSSI), dokonywane z reguły w celu redukcji napięcia psychicznego. Wczesne wykrycie zaburzenia przez dermatologa i właściwa interwencja psychiatryczna mogą skutecznie zapobiec narastaniu ryzyka samobójczego. Pacjent ze zmianami skórnymi wymaga holistycznego podejścia i wnikliwej, wielostronnej analizy. Choroby skóry mają ogromny wpływ na stan psychiczny, a ten wpływa na stan naszej skóry."

Wstawiam, bo sporo osób na forume interesuje się zagadnieniami psychologicznymi, a i pewnie jeszcze więcej osób dotyczyły (w tym mnie przez 11 lat :D) , dotyczą lub będą dotyczyć choroby skóry. Ciekawa publikacja, napisana przystępnym językiem, smacznego.

http://www.psychiatria.com.pl/index.php ... ii?aid=368
(klik na ikonkę "pdf")

Re: [Artykuł]Psychodermatologia – pogranicze dermatologii, psychiatrii i psychologii

: 14 mar 2019, 10:42
autor: Coldman
W dużym streszczeniu:
Tym bardziej masz ryj zmasakrowany tym więcej razy chciałeś się zabić.
#Ja
PS: Po pracy się rozpisze w tym temacie

Re: [Artykuł]Psychodermatologia – pogranicze dermatologii, psychiatrii i psychologii

: 14 mar 2019, 10:44
autor: Merigold
To chyba naprawdę w bardzo dużym... :D Jak ci się nie chce przeczytać całości, to się nie wypowiadaj, bo jest tam poruszonych więcej zagadnień.
Jeśli kogoś interesuje, niech sobie po prostu przeczyta i tyle, dla siebie. ;>