Jak sobie pomóc?

W tym miejscu rozmawiamy o nieśmiałości, która to przypadłość częściej dotyka osoby introwertyczne.
LukNieśm
Introrodek

Re: Jak sobie pomóc?

Post autor: LukNieśm »

Azalea pisze: 15 lip 2021, 13:01

A próbowałeś się kiedyś właśnie odezwać , a nie tylko poprzestać na spoglądaniu?
Trzeba mieć coś do powiedzenia, żeby się odezwać
LukNieśm
Introrodek

AnnaColl pisze: 15 lip 2021, 10:49 Co myślicie o terapii poznawczo-behawioralnej w walce z nieśmiałością?
Czytałam o niej i opiera się na stanie teraźniejszych problemów, bez babrania się z przeszłością. W kontrolowany sposób poszerza się swoje granice i przełamuje lęk.
Myślicie, że nieśmiałość to lęk przed tym, że osoba, z którą rozmawiamy negatywnie nas ocenia podczas dialogu czy to coś innego?
Moim zadaniem u każdego jest inna przyczyna lub suma kilku powodów. Może to być niska opinia o sobie, strach przed reakcją rozmówcy, strach przed pustką w głowie, czy oczekiwanie, aby rozmówca nie odkrył w żadnym wypadku naszej nieśmiałości
Awatar użytkownika
AnnaColl
Introrodek
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP

Post autor: AnnaColl »

@LukNieśm
Czyli takie meritum chyba nam by się zgadzało. Czyli to lęk, że ktoś zauważy nasze "braki" lub "negatywne cechy" (które głównie my sami w sobie widzimy jako problem) i oceni nas negatywnie.
LukNieśm
Introrodek

AnnaColl pisze: 15 lip 2021, 10:49 Co myślicie o terapii poznawczo-behawioralnej w walce z nieśmiałością?
Czytałam o niej i opiera się na stanie teraźniejszych problemów, bez babrania się z przeszłością. W kontrolowany sposób poszerza się swoje granice i przełamuje lęk.
A co przypadku, gdy nieśmiałość dotyczy człowieka od urodzenia? Myślę że wtedy trzeba by cofnąć się do dzieciństwa.
Awatar użytkownika
AnnaColl
Introrodek

@LukNieśm
Jeśli od urodzenia, to musiałoby wynikać z charakteru wrodzonego więc nie byłoby się po co cofać do dzieciństwa.
Chyba, że masz na myśli potwierdzenie tego, że od zawsze od kiedy pamiętasz jesteś nieśmiały. To w jakim domu się wychowujemy wpływa wg. badań na naszą inteligencję emocjonalna itd. ale nie zawsze, żeby coś zmienić trzeba się cofać wstecz, żeby dowiedzieć się dlaczego. Czasem takie wycieczki w przeszłość dają gorszy skutek jak załamanie nerwowe niż problem, z którym się pracuje.
Ja odbieram to tak (na przykładzie) np. nie znam angielskiego, po co mam iść do nauczyciela i gadać mu na 10 lekcjach historie mojego życia, jak doszło do tego, że nie miałam okazji do nauki. Wolałabym się zająć tym, że nie nabylam umiejętności i od tej chwili chce to zmienić.
LukNieśm
Introrodek

AnnaColl pisze: 19 lip 2021, 13:03 @LukNieśm
Jeśli od urodzenia, to musiałoby wynikać z charakteru wrodzonego więc nie byłoby się po co cofać do dzieciństwa.
Przykłady problemów z przedszkola mogą być przykładem charakteru wrodzonego?

AnnaColl pisze: 19 lip 2021, 13:03 Chyba, że masz na myśli potwierdzenie tego, że od zawsze od kiedy pamiętasz jesteś nieśmiały. To w jakim domu się wychowujemy wpływa wg. badań na naszą inteligencję emocjonalna itd. ale nie zawsze, żeby coś zmienić trzeba się cofać wstecz, żeby dowiedzieć się dlaczego.

Wiesz w jaki sposób tą wiedza jest wpajana podczas terapii?
Awatar użytkownika
AnnaColl
Introrodek

Psychologowie najczesciej określają, że najbardziej podstawowe problemy, wynikają ze zdarzeń z 0-3 lat. Jesteśmy najbardziej uzależnieni od opiekunów, ale to też jest tak, że zarówno nadopiekuńczość jak i zaniedbanie potrafią się negatywnie odbić na psychice. Do tego kłopot w tym, że nikt wspomnień z 0-3 praktycznie nie pamięta, dodatkowo wtedy nie myśleliśmy werbalnie (słowami) bo ich nie znaliśmy, więc jest to zapisane bardziej w emocjach i uczuciach. W momencie tak wielkiej zależności brak akceptacji opiekuna mógłby skutkować odrzuceniem, a następnie śmiercią, więc to strach pierwotny i silny, a łączy się z nieśmiałością. Nie można tu obwiniać opiekunów bo oni robili co musieli jeśli było rodzeństwo, czy coś do zrobienia i musieli się oddalić na jakiś czas.

Ogólnie w całej wypowiedzi mam na myśli to, że często ciężko jest znaleźć prawdziwe źródło problemu i jeśli można poradzić sobie bez tych wycieczek w przeszłość to tym lepiej.
Awatar użytkownika
AnnaColl
Introrodek

Z tego jak ja to rozumiem (nie jestem psychologiem) terapia poznawczo-bechawioralna, polega najpierw na poznaniu problemu, który aktualnie sprawia najwięcej dyskomfortu w życiu. Przyjrzeniu się jego skali, poznaniu mechanizmów które je go wywołują, ale psycholog Ci tego nie wpoji, tylko odpowiednimi pytaniami pomoże Ci do tego dojść samodzielnie.
Następnie w kontrolowany sposób drobnymi krokami i "zadaniami domowymi" pomoże poszerzać granice, przełamywać się. Jeśli problemem jest nieśmiałość to też z dnia na dzień nie należy się spodziewać, że nagle psycholog każe od tak wejść w bardzo nieprzyjemny kontakt osobisty z osobą, z którą najbardziej by się tego nie chciało. Ustalenia co do "zadań" są wspólne, maja być komfortowe i akceptowalne.
Z drugiej strony to też, zauważenie swojego negatywnego dialogu, zobaczenie "co mówimy sami do siebie" i przekierowanie go na bardziej wspierający.

To tak z tego co zdążyłam się dowiedzieć, jeśli coś innego miałeś na myśli w pytaniach, to daj znać.
ODPOWIEDZ