Wystąpienia publiczne

W tym miejscu rozmawiamy o nieśmiałości, która to przypadłość częściej dotyka osoby introwertyczne.
Awatar użytkownika
Haze
Intronek
Posty: 27
Rejestracja: 26 gru 2015, 21:35
Płeć: kobieta
Enneagram: 1w9

Re: Wystąpienia publiczne

Post autor: Haze »

U mnie sprawa wygląda tak, że jak czuję, że wiem o czym mówię, temat mnie interesuje, jestem w to zaangażowana to nie mam większych problemów. Stres jest, ale nie jakiś paniczny. Ale wyrwana z zaskoczenia do wypowiedzenia się na jakiś temat jąkam się i zacinam. Nie potrafię sformułować jasno swoich myśli. Muszę mieć czas na przygotowanie się.
Ja mam identycznie.
Awatar użytkownika
Koda
Wtajemniczony
Posty: 6
Rejestracja: 30 sie 2016, 21:58
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP

Re: Wystąpienia publiczne

Post autor: Koda »

Jeśli chodzi o występy publiczne, to nie stresuje mnie występ sam w sobie, ale to, że teoretycznie mogę nie potrafić czegoś wyjaśnić lub zapomnieć co mam powiedzieć. Albo nawet bardziej, że zapomnę jakiegoś konkretnego słowa, co przydarza mi się dość często. Czasem potrafię zgubić gdzieś w zakamarkach umysłu słowo pokroju "lampy".
Jeśli występ polega na przeczytaniu czegoś - nie ma problemu. Przemawianie "od siebie" to z kolei olbrzymi kłopot, nawet jeśli mam w jakiś sposób ustalone, co mam powiedzieć. Wyrwanie do odpowiedzi z zaskoczenia to już w ogóle kosmos. Zacinam się, bredzę bez sensu, a w mózgu chyba włącza mi się jakiś tryb "cokolwiek, tylko żeby to się już skończyło". Ja przed odpowiedzą po prostu muszę uporządkować myśli, bo inaczej będę chaotycznie starała się wytłumaczyć o co mi chodzi. I to w tak nieudolny sposób, że sama z reguły nie wiem co właściwie właśnie powiedziałam.
Zodiac
Intronek
Posty: 52
Rejestracja: 18 kwie 2013, 18:11
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INFP
Lokalizacja: GOP

Re: Wystąpienia publiczne

Post autor: Zodiac »

Kiedyś się bardzo bałem/zatykało mnie. Teraz już odczuwam tylko 'lekkie motyle w brzuchu'. Chyba mi trochę moja fobia społeczna przechodzi :P
Jeśli ktoś twierdzi, że ma wszystko gdzieś, to tak naprawdę nie ma wszystkiego gdzieś, bo gdyby miał to wszystko gdzieś, to by nie mówił jak bardzo to ma gdzieś.
Awatar użytkownika
Arsen
Rozkręcony intro
Posty: 272
Rejestracja: 04 lut 2019, 22:08
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Sinnoh

Re: Wystąpienia publiczne

Post autor: Arsen »

Hmmm w sumie zależy. Jeśli znam choć trochę dane grono a temat jest mi znany to mam problem ale potrafię w głowie to sobie ustawić i mówić pewnie. Czasem nawet udaje się przez totalnie obcymi ludźmi dobrze wypaść. Jeśli jednak mówię o czymś czego nie czuje to dość szybko gubię słowa, jąkam się, coś odwalam dziwnego cx
W walce – zwycięstwo
W pokoju – czujność
W śmierci – poświęcenie
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ENxP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Wystąpienia publiczne

Post autor: bartek93 »

O Jezu, nie znoszę... :lol: Każde wystąpienie publiczne w szkole przed grupą większą niż pięć osób, kiedy jeszcze musiałem mówić coś z głowy przyprawiało mnie o palpitację serca. Przeczytać coś jeszcze to pół biedy, ale mówić z głowy to była masakra :lol: Czasem mówiłem bardzo szybko, żeby skończyć jak najszybciej, a po wszystkim niewiele pamiętałem z tego, co mówiłem. Często były też głosy, że mówiłem niewyraźnie albo za cicho, ale ja nie byłem w stanie tego kontrolować :lol: Gdy na studiach okazało się, że wybrane przez prowadzącego zajęcia osoby będą musiały przygotować projekt, wygłosić go przed aulą pełną ludzi i jeszcze znieść krytykę prowadzącego, normalnie zsunąłem się w ławce tak nisko, żeby przypadkiem mnie nie zauważył :lol: Już rozkminiałem, jak z tego wybrnąć, gdybym został wybrany, ale na szczęście ta wątpliwa przyjemność mnie wtedy ominęła. Nie, totalnie się nie nadaję do wygłaszania mów przez dużą liczbą ludzi, których nie znam :lol:
I breathe the air of my beliefs
ENFP 962(171) sp/so
Awatar użytkownika
rael
Stały bywalec
Posty: 183
Rejestracja: 22 kwie 2018, 20:39
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wystąpienia publiczne

Post autor: rael »

Kiedyś miałem ogromne opory do publicznych wystąpień. A teraz? Jest mi to już obojętne. Pracuję na takim bardzo specyficznym stanowisku, które m.in. wymaga ode mnie brania udziału w telekonferencjach z większą grupą ludzi, których rzadko kiedy znam. Często jestem odsłonięty na pytania, które mogą mnie zaskoczyć, więc sam stres wynikający z tej niepewności powoli też zaczął zanikać do momentu gdzie stało mi się to zwyczajnie obojętne. Ot, kolejne wystąpienie. I kolejne pytania :P
Tsubomi
Introrodek
Posty: 14
Rejestracja: 31 mar 2019, 17:56
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Pomorze

Re: Wystąpienia publiczne

Post autor: Tsubomi »

Jeszcze 5-6 lat wstecz panicznie bałam się wystąpień publicznych, jeżeli było to możliwe zawsze unikałam. Aktualnie nie mam z tym problemu.. powiedziałabym nawet, że bardzo lubię. Prowadzenie szkoleń, projekty na studiach - nie ma problemu. Im częściej tym lepiej, no im większa publiczność tym większa frajda (:
Rene

Re: Wystąpienia publiczne

Post autor: Rene »

Dłuższe wystąpienia publiczne to był mój największy wróg na studiach, szczególnie, gdy trzeba było powiedzieć coś z głowy, ale zgodnie z jakimś planem. Zawieszam się wtedy, dukam, szukam słów i wkurzam na swój głupi mózg, że w momencie gdy potrzebuję go najbardziej on się wypina i puszcza mózgobąki. Zdarzało mi się za to występować z zespołami na scenach i z graniem na gitarze przed publiką nie mam problemów, lampy zwykle tak dają po oczach że nic nie widać, a słychać tylko nagłośnienie = pełne odcięcie i relaksik.
Awatar użytkownika
Fire
IntroManiak
Posty: 638
Rejestracja: 20 lut 2019, 17:47
Płeć: kobieta

Re: Wystąpienia publiczne

Post autor: Fire »

Zupełnie nie odnajduję się w roli "gwoździa programu". Im więcej osób na mnie skupionych, tym więcej niekontrolowanych myśli skaczących w mojej głowie a uwaga rozproszona na maxa. A potem w samotności wstyd i ostra samokrytyka.
Awatar użytkownika
tove
Introwertyk
Posty: 117
Rejestracja: 20 wrz 2018, 12:04
Płeć: kobieta

Re: Wystąpienia publiczne

Post autor: tove »

Prezentacje to nie jest dla mnie koniec świata. Wystąpienia publiczne na ogół łączą się z już uprzednio przygotowanym repertuarem tego, o czym będzie się mówić. Nie ma w tym raczej dużo improwizacji, więc jest mniejsze prawdopodobieństwo powiedzenia czegoś głupiego. Nie mam pojęcia jakim cudem sobie z tym radzę, bo nienawidzę jak się ktoś na mnie patrzy zbyt długo. Bardzo mocno wypieram z siebie lęk przed byciem ocenianą. Dużo też zależy od miejsca wystąpienia i ilości innych osób na sali/gdziekolwiek gdzie się to odbywa. Tak jak powiedział Rene, na scenie jest zupełnie inaczej. Widzi się często tylko ostre światło. I ma się taki swój mały świat.

I nigdy nie zapraszałam i nie zapraszam mojej rodziny na eventy, w którym mam występować. Ich obecność wśród widowni jest dla mnie dodatkowo stresująca.

To co mówię, to co przedstawiam, też ma znaczenie. Jeżeli recytowałam dobry wiersz, albo śpiewałam piękną treściowo piosenkę, to ona stawała się dla mnie najważniejsza, a nie ludzie wokół.

A, i grunt to mieć świadomość, że nasz występ raczej nikogo nie obchodzi. Ale to w moich przypadku.
Fire pisze: 31 mar 2019, 21:38 A potem w samotności wstyd i ostra samokrytyka.
Ach, jak niektórzy sami się krzywdzimy, tak niepotrzebnie.
Awatar użytkownika
Nowokaina
Introwertyk
Posty: 60
Rejestracja: 04 sty 2018, 8:28
Płeć: kobieta

Re: Wystąpienia publiczne

Post autor: Nowokaina »

tove pisze: 31 mar 2019, 22:17 Prezentacje to nie jest dla mnie koniec świata. Wystąpienia publiczne na ogół łączą się z już uprzednio przygotowanym repertuarem tego, o czym będzie się mówić. Nie ma w tym raczej dużo improwizacji, więc jest mniejsze prawdopodobieństwo powiedzenia czegoś głupiego. Nie mam pojęcia jakim cudem sobie z tym radzę, bo nienawidzę jak się ktoś na mnie patrzy zbyt długo. Bardzo mocno wypieram z siebie lęk przed byciem ocenianą. (...)
Problem pojawia się wtedy, kiedy starannie przygotowałaś prezentację, wiesz co i kiedy masz powiedzieć, nawet nie czujesz zbytniego stresu, a wykładowca na zajęciach, tuż przed Twoim wystąpieniem mówi do Ciebie: "Proszę o szybką prezentację, naprawdę szybką, tak z dziesięć minut, bo nie mamy czasu". I co? Improwizuj, człowieku. Wybieraj najważniejsze informacje, mów szybko i składnie, ale i ciekawie, bo w przeciwnym razie zanudzisz grupę i samego wykładowcę. Nie wspominając o tym, że jeśli ktoś jest podatny na sytuacje stresowe, to w ciągu sekundy się zatnie i nie powie nic elokwentnego.

Osobiście zauważyłam, iż gdy działam pod presją to mówię głośniej, lepiej dobieram słowa i, gdy naprawdę zapoznałam się z tematem, jestem w stanie bez większego problemu przekazać swoją wiedzę innym.
Awatar użytkownika
Panna-Nikt
Introrodek
Posty: 24
Rejestracja: 05 paź 2019, 15:03
Płeć: kobieta
Enneagram: Opi
MBTI: ISFJ

Re: Wystąpienia publiczne

Post autor: Panna-Nikt »

Nie znoszę wystąpień publicznych. To w pewnym sensie tortura . Denerwuje się i zaczynam się jąkać , nie wiele brakuje żebym nadciągała stawy palcowe . Zapaść się pod ziemię na zawsze .
Zagubiona wśród ludzi .
Awatar użytkownika
Ananas
Pobudzony intro
Posty: 153
Rejestracja: 24 lip 2019, 19:18
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 6w5
MBTI: INTP
Lokalizacja: Poznań

Re: Wystąpienia publiczne

Post autor: Ananas »

Mam zwykłą tremę (pocę się, mylę słowa, mam trudności ze skupieniem)
We wszechświecie więcej jest gwiazd niż ziaren piasku na dowolnej plaży;
więcej jest gwiazd niż sekund, które upłynęły, odkąd powstała ziemia;
więcej jest gwiazd niż dźwięków i słów wypowiedzianych przez wszystkich ludzi od początku świata."

-Neil De Grasse Tyson
enter enigma
Pobudzony intro
Posty: 149
Rejestracja: 24 lis 2019, 16:01
Płeć: kobieta

Re: Wystąpienia publiczne

Post autor: enter enigma »

Nie przepadam za wystąpieniami publicznymi, ale daję radę :ok: Lepiej wypadam w formalnych niż nieformalnych (towarzyskich) sytuacjach.
ODPOWIEDZ