Ogólnie o Rzeczypospolitej

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
Drimlajner
Legenda Intro
Posty: 1475
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drimlajner »

Korwina nie będą pokazywać, bo Korwin to szajbus którego można łatwo sprowokować i zacznie chlapać o Hitlerze, o szachach dla debili, o gwałceniu kobiet. To zresztą można odczytać wspak, bo nie dawanie mu platformy do wygadywania głupot teoretycznie może wpłynąć na wzrost poparcia. Dodatkowo Korwin to najzwyklejsza w świecie konkurencja, on był założycielem wydawnictwa zajmującego się publicystyką polityczno społeczno gospodarczą.

Czy Najwyższy Czas! współpracował z dziennikarzami z Agory albo TVN? Nie? To do widzenia. Nie żyjemy w cukierkowym świecie gdzie każdy dla każdego jest do serca przyłóż.

Co widać np. w przypadku Hołowni którego chociażby TVN często pomija. Np. TVN za czasów wyborów więcej czasu antenowego poświęcali Bosakowi i Konfederacji. Znów, konflikty interesów itp. itd.

Cała sprawa opodatkowania mediów jest śliska. To projekt z 2018 roku który wraca bo podobno Biden daje mu zielone światło. Polski rząd na prawdę nie ma woli politycznej na wprowadzanie niezależnych rozwiązań. Wielki Brat mówi ok, to jedziemy. Prawdziwy problem leży w PKN Orlen i skupie interwencyjnym dzienników regionalnych. To jest budowa spółki na wzór rosyjski, na wzór Gazpromu gdzie jest nawet telewizja i prasa działająca w ramach spółki córki Gazpromu.

Była Rzeczpospolita Polska, teraz będzie Rzeczpospolita PKN Orlen.
Awatar użytkownika
Drimlajner
Legenda Intro
Posty: 1475
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drimlajner »

Jedna rzecz mnie zastanawia. Tak sobie rzucę mimochodem.

Image

Państwo finansuje swoją działalność obligacjami, jest to znany od dawna model. Emitujemy dług, dług jest skupywany przez osoby fizyczne i prawne, potem spłacamy podatkami. Mechanizm w naszym przypadku - nadużywany bo emitujemy większe kwoty niż jesteśmy w stanie spłacić z podatków. Stąd ale też nie tylko, dług publiczny z roku na rok rośnie.

Przekroczyliśmy 60% / PKB czyli ten finansowy bezpiecznik, ten system ostrzegawczy, ten finansowy terrain ahead pull up. No ale my szlachta pany, nie jakieś tam słupy którym kazano lecieć zardzewiałym Tu-154. My brzozę zetniemy.

Przekroczenie progu ostrożnościowego obliguje nas do pewnych konkretnych zachowań min. zasady budżetowej (wydatki = wpływy) i zakazu zaciągania zobowiązań finansowych. No ale to się nigdy w PL nie udało, nie żeby ktoś się tym przejmował, obecny budżet również jest bizantyjski (14 emerytura, itd.) Konstytucja jasno mówi, że takie przedstawienie sprawy to łamanie prawa. Praworządność w ostatnich dniach temat gorący. U nas wiadomo, praworządność to jakiś lewacki wymysł a von Mises i austriacka szkołą ekonomii to komuniści.

Toteż ten program pomocowy UE to jest eee program Schrodingera? Który niby jest, a go nie ma.
Program pomocowy UE zakłada min. udzielenie PL pożyczki ale my mamy progi i pożyczek nie możemy zaciągać.

A teraz się robi ciekawie.

Budżet jest nieprawomocny. Nie może być bo nie spełnia podstawowych wymogów prawnych. No to emitujemy obligację i cyk pod koniec roku stwierdzamy, że ich nie było bo nie mogło być ale nie w sensie zwracamy pożyczkodawcom pieniądze - umarzamy całkowicie i kwoty które wpłacono do budżetu traktujemy tak jak... darowiznę.

Kradzież w białych rękawiczkach. Taki skok na OFE 2.0.

Głównym odbiorcą naszych obligacji jest klient indywidualny lokalny, tego można orżnąć bez przeszkód ale zaraz za nim naszym głównym skupującym dług są Niemcy i Niderlandy. To się zdenerwują.

Acha, a na końcu powiemy, że wszystko to wina Niemców bo zazdroszczą nam dobrobytu.
Awatar użytkownika
patha
Pobudzony intro
Posty: 152
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: patha »

Wygląda na to, że 30 lat lizania butów Amerykanom poszło na marne.
Cóż, na pochyłe drzewo każda koza skacze. Mieliśmy zablokować Nord Stream II ,a zablokowano nam Baltic Pipe. Mieliśmy być wielkim europejskim czempionem, a mamy problem z tym, że Czesi mogą nam wyłączyć elektrownię.

Tak jak od kilku lat trochę interesuję się geopolityka, tak nigdy wczesniej nie wyczuwałem takiego napięcia. Mam pod skórą bardzo nieprzyjemne wrażenie, że źle się to wszystko skończy.


W ciągu kilku ostatnich lat dochodziło do rekonfiguracji politycznej sytuacji na świecie i my na tym przetasowaniu ustawiliśmy się na pozycji...w środku czarnej D. Powtarza się scenariusz z II WŚ - zdrada aliantów na rzecz Rosji. No i jesteśmy na lodzie...
intbrun
Introwertyk
Posty: 61
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: intbrun »

bardzo jednostronna i czarno-biała analiza.
Plus - jak to zwykle bywa z publicystami/populistami - nie przedstawia tak naprawdę sensownych rozwiązań, mimo że pozoruje taką dyskusję. Bo powiedzenie "powinniśmy mieć miecz" jest dość puste, bo ten miecz będziemy musieli kupić od kogoś, więc wejść w układy i grę. Argumentowanie, że mamy wejść w układy z Turcją, bo ona odciągnie uwagę WCB (wielki czerwony brat) od nas jest dość naiwne, bo przecież oni dokładne z tego samego powodu chcą wejść w układ z nami, i najprawdopodobniej lepiej to rozgrywają. Jakoś też nie wspomnieli, że ta sama Turcja całkiem niedawno zakupiła od WCB ichniejsze S400. Co tylko potwierdza, że świat nie jest czarno-biały, i takie podejście, że Ci są bee, a tamci są cacy najzwyczajniej nie sprawdza się we współczesnej geopolityce. Nie mówiąc już, że nie trzeba być wielkim znawcą taktyki, żeby rozumieć, że postawienie głównych sił obronnych na wschodniej granicy, żeby przyjęły (w domyśle zatrzymały/odparły) najazd, to raczej średni pomysł przy współcześnie dostępnych środkach ataku.
Awatar użytkownika
Drimlajner
Legenda Intro
Posty: 1475
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drimlajner »

Nie ma sensu abym się produkował, podsumuję krótkim pytaniem retorycznym.

Amerykanie w Europie Środkowo-Wschodniej szukają pucybuta czy partnera?

Co zrobiła Polska aby zbudować zaplecze logistyczne pod szybki przerzut wojsk na na nasze terytorium? Ile hektarów oczyszczono pod Baranowem, ile metrów pasa startowego położono? Co z aortą na Łotwę? Martusia nadal blokuje budowę autostrady?

Konkretniej.

Jak nam idzie modernizacja wojsk pancernych? Podstawowego komponentu wojny manewrowej. Nadal T-72? Podobno, tak słyszałem, szukamy następcy, choć wybraliśmy 20 lat temu, będziemy stawiać fabrykę z Koreańczykami, chcemy być drugą Francją! A za 5 lat od nowa szukamy następcy.

Modernizacja czy sabotaż?

Rosyjska V kolumna w Polsce jest silna. Amerykanie o tym wiedzą. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Podchody pod wykopanie konkretnej ekipy trzymającej władzę np. poprzez wsparcie nowego, ostrzejszego względem wschodniego sąsiada (od stosunkowo łagodnej poprzedniczki), kanclerza, to niekoniecznie akt zdrady... tylko chłodna kalkulacja.
ODPOWIEDZ