Temat dobry jak każdy inny.

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
Najts
Introrodek
Posty: 15
Rejestracja: 24 paź 2016, 21:46
Płeć: mężczyzna

Temat dobry jak każdy inny.

Post autor: Najts » 07 lis 2016, 3:17

Nie sądzicie, że podział na typowego introwertyka i typowego ekstrawertyka jest trochę naciągany? W końcu każdy człowiek to zbitek różnych doświadczeń, cech, wspomnień, ogólnie mówiąc - rzeczy które go kreują. Kończąc już to, zmierzam do tego, że właściwie ludzie często łączą cechy introwertyczne i ekstrawertyczne.

Awatar użytkownika
Treebeard
Intronek
Posty: 26
Rejestracja: 20 paź 2016, 11:32
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Temat dobry jak każdy inny.

Post autor: Treebeard » 07 lis 2016, 9:13

Jak ja to widzę:
Powiedziałbym że 100% introwertyk i ekstrawertyk to pewne przeciwstawne idee, gromadzące cechy charakterystyczne dwóch głównych typów osobowości. Życie nie jest czarne i białe, tak nie ma moim zdaniem 100% introwertyków czy ekstrawertyków, możemy jednak określić typ osobowości danej jednostki przez przewagę cech jednego typu nad cechami drugiego.

~ Osoba która łączy cechy introwertyka i ekstrawertyka w podobnym stopniu to Ambiwertyk.
"Żyj i daj żyć innym"

Patrycjusz
Stały bywalec
Posty: 235
Rejestracja: 08 sty 2015, 15:47
Płeć: mężczyzna

Re: Temat dobry jak każdy inny.

Post autor: Patrycjusz » 10 lis 2016, 0:18

Podział ten bazuje na tej samej zasadzie co każdy podział zero-jedynkowy, np. socjalizm-kapitalizm (czy anarchizm-faszyzm). Jak wiemy, w polityce jest jeszcze dużo więcej i tak samo jest z intro-ekstra. Tyle, że chyba nie ma potrzeby rozróżniać jakichś podtypów, może oprócz wyżej wspomnianego ambiwertyka. Tak samo istnieją cztery temperamenty a ciężko zakwalifikować się do cech tylko jednego z nich. Z tym jak we wszystkim w psychologii, zasada "każdy ma w sobie wszystko" tu działa, stąd też często robimy sobie nieprawidłowe samodiagnozy na zasadzie hipochondrii - dlatego najlepszym sposobem na dowiedzenie się czegoś o sobie jest posłuchanie opinii osób trzecich.

ODPOWIEDZ