Życie po śmierci - Wasze opinie

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
mawo
Użytkownik zablokowany
Posty: 54
Rejestracja: 09 lut 2013, 22:18
Płeć: nieokreślona

Re: Życie po śmierci - Wasze opinie

Post autor: mawo »

@Merigold: z jakiego powodu i dlaczego?
Awatar użytkownika
Gawron
Introwertyk
Posty: 84
Rejestracja: 18 wrz 2016, 2:45
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1
MBTI: INTJ

Re: Życie po śmierci - Wasze opinie

Post autor: Gawron »

mawo pisze: 28 sty 2019, 19:48 Myślę, że jedyne osoby, które są całkowicie przekonane o tym (tak w stu procentach), że nie ma absolutnie żadnej możliwości życia po śmierci, to samobójcy. Jeśli ktoś nie wierzy w życie po śmierci i mimo tego nie popełnia samobójstwa, to postępuje bezsensownie. Jaką ma wartość życie według takiej osoby? Nie jest to logicznie uzasadnialne.
Samobójca nie ma akurat żadnych poglądów, bo nie żyje. ;) A zanim się nim stał, też mógł mieć takie przekonania. Poza tym ludzie wcale nie kierują się logiką (w każdym razie raczej niewielu) - mogą np. pozostawać przy życiu, nie chcąc przysparzać swoim bliskim dodatkowych cierpień. No i można mieć neutralne, stoickie podejście do życia - uważać, że nie ma głębszego sensu, jest po prostu nieuniknioną konsekwencją wcześniejszych wydarzeń, ale jednocześnie kontynuować je, dopóki szczególnie nie uwiera, i robić to, co w naturalny sposób sprawa jednostce frajdę. Śmierć i tak przyjdzie. ;)
Awatar użytkownika
Gawron
Introwertyk
Posty: 84
Rejestracja: 18 wrz 2016, 2:45
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1
MBTI: INTJ

Re: Życie po śmierci - Wasze opinie

Post autor: Gawron »

Gawron pisze: 29 sty 2019, 22:28
mawo pisze: 28 sty 2019, 19:48 Myślę, że jedyne osoby, które są całkowicie przekonane o tym (tak w stu procentach), że nie ma absolutnie żadnej możliwości życia po śmierci, to samobójcy. Jeśli ktoś nie wierzy w życie po śmierci i mimo tego nie popełnia samobójstwa, to postępuje bezsensownie. Jaką ma wartość życie według takiej osoby? Nie jest to logicznie uzasadnialne.
Samobójca nie ma akurat żadnych poglądów, bo nie żyje. ;) A zanim się nim stał, też mógł mieć takie przekonania. Poza tym ludzie wcale nie kierują się logiką (w każdym razie raczej niewielu) - mogą np. pozostawać przy życiu, nie chcąc przysparzać swoim bliskim dodatkowych cierpień. No i można mieć neutralne, stoickie podejście do życia - uważać, że nie ma głębszego sensu, jest po prostu nieuniknioną konsekwencją wcześniejszych wydarzeń, ale jednocześnie kontynuować je, dopóki szczególnie nie uwiera, i robić to, co w naturalny sposób sprawa jednostce frajdę. Śmierć i tak przyjdzie. ;)
Oczywiście "sprawia", nie "sprawa" - czy ktoś może to poprawić? ;) I czy nie dałoby się umożliwić użytkownikom edycji własnych postów (oczywiście z zachowaniem historii zmian)?
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Życie po śmierci - Wasze opinie

Post autor: Coldman »

Gawron pisze: 01 lut 2019, 22:12
Gawron pisze: 29 sty 2019, 22:28
mawo pisze: 28 sty 2019, 19:48 Myślę, że jedyne osoby, które są całkowicie przekonane o tym (tak w stu procentach), że nie ma absolutnie żadnej możliwości życia po śmierci, to samobójcy. Jeśli ktoś nie wierzy w życie po śmierci i mimo tego nie popełnia samobójstwa, to postępuje bezsensownie. Jaką ma wartość życie według takiej osoby? Nie jest to logicznie uzasadnialne.
Samobójca nie ma akurat żadnych poglądów, bo nie żyje. ;) A zanim się nim stał, też mógł mieć takie przekonania. Poza tym ludzie wcale nie kierują się logiką (w każdym razie raczej niewielu) - mogą np. pozostawać przy życiu, nie chcąc przysparzać swoim bliskim dodatkowych cierpień. No i można mieć neutralne, stoickie podejście do życia - uważać, że nie ma głębszego sensu, jest po prostu nieuniknioną konsekwencją wcześniejszych wydarzeń, ale jednocześnie kontynuować je, dopóki szczególnie nie uwiera, i robić to, co w naturalny sposób sprawa jednostce frajdę. Śmierć i tak przyjdzie. ;)
Oczywiście "sprawia", nie "sprawa" - czy ktoś może to poprawić? ;) I czy nie dałoby się umożliwić użytkownikom edycji własnych postów (oczywiście z zachowaniem historii zmian)?
Masz taką możliwość, ale ona uplywa po paru godzinach
Awatar użytkownika
Gawron
Introwertyk
Posty: 84
Rejestracja: 18 wrz 2016, 2:45
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1
MBTI: INTJ

Re: Życie po śmierci - Wasze opinie

Post autor: Gawron »

I nie da się nic z tym zrobić?

(Swoją drogą, zakładam, że te moje offtopowe posty zostaną wywalone lub przeniesione do innego wątku. ;))
Awatar użytkownika
solus_ipse
Zagubiona dusza
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2018, 22:59
Płeć: mężczyzna

Re: Życie po śmierci - Wasze opinie

Post autor: solus_ipse »

Jak dla mnie wiara w istnienie świadomości bez mózgu, to tyle co wiara w trawienie bez żołądka.
Ǝ!x
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Życie po śmierci - Wasze opinie

Post autor: Coldman »

Gawron pisze: 01 lut 2019, 22:34 I nie da się nic z tym zrobić?

(Swoją drogą, zakładam, że te moje offtopowe posty zostaną wywalone lub przeniesione do innego wątku. ;))
Nie da się, bo sądze, że jest dobrze.
Awatar użytkownika
santiago
Intronek
Posty: 49
Rejestracja: 13 sty 2019, 12:57
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ

Re: Życie po śmierci - Wasze opinie

Post autor: santiago »

Mam głęboką nadzieję, że istnieje. Że będzie można sobie w tym życiu robić co się lubi, nikt do nikogo nie będzie miał pretensji i będzie można jeść słodycze bez konsekwencji;D
Ogólnie wierzę, że jest coś ponad nami coś większego bardziej "sprawiedliwego"? Dość mocno przekonuje mnie koncepcja Platońska, że możemy zobaczyć jedynie odbicie światła, a nie jego źródło i prawdziwy blask.
Ale to i tak bez znaczenia bo jesteśmy jak rybki w akwarium. Nigdy nie dowiemy się co jest na zewnątrz i skąd się tu wzięliśmy. Możemy jedynie snuć, przypuszczenia, tworzyć skomplikowane teorie, wierzyć lub nie.
To bez znaczenia bo nic nie jest niepodważalną prawdą. Niestety wiele religii ma odmienne stanowisko co ociera się o fanatyzm lub utwierdza w nim rzesze ludzi.
W każdym razie życie się toczyć będzie tak czy inaczej, dla tych co budowali Piramidy, chrześcijan, poszukiwaczy ufo i ateistów.
"Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jednak tylko woda."

~Albert Einstein
Awatar użytkownika
Arsen
Rozkręcony intro
Posty: 272
Rejestracja: 04 lut 2019, 22:08
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Sinnoh

Re: Życie po śmierci - Wasze opinie

Post autor: Arsen »

Nie czuje tego, nie umiem sobie tego wyobrazić ani jako tako pojąć. Swego czasu chodziła mi po głowie przyjemna myśl aby się zabić z czystej ciekawości, noo może czasem to wraca. Co do przekonać to nie wierzę w religię więc ten wątek odpada. Wyobrażam to sobie jako może jakieś podsumowanie i retrospekcje a potem kompletnie nic. Od tak po prostu.
W walce – zwycięstwo
W pokoju – czujność
W śmierci – poświęcenie
Awatar użytkownika
Agrafiena
Wtajemniczony
Posty: 7
Rejestracja: 17 wrz 2018, 2:35
Płeć: kobieta
MBTI: ISFP

Re: Życie po śmierci - Wasze opinie

Post autor: Agrafiena »

Jestem panteistką, nie mam jasnej opinii w kwestii życia po śmierci, lecz skłaniam się ku reinkarnacji, jest to dla mnie najbardziej prawdopodobna opcja obok tego, że nie istnieje żadna jego forma.
Calla

Re: Życie po śmierci - Wasze opinie

Post autor: Calla »

Ja jestem przekonana, ze jest zycie po smierci. I wierze tez, ze istnieja duchy.
Rene

Re: Życie po śmierci - Wasze opinie

Post autor: Rene »

Mam nadzieję, że jestem mózgiem zawieszonym gdzieś w płynie fizjologicznym, albo takim zupełnie scyfryzowanym, podłączonym do komputera serwującego mi po wsze czasy soczyste symulacje. Albo w ogóle programem napisanym od zera, udoskonalającym się z każdym życiem, dążącym w tym wszystkim do jakiegoś większego celu. W przetrwanie przez świadomość śmierci mózgu jakoś nie wierzę.
enter enigma
Pobudzony intro
Posty: 149
Rejestracja: 24 lis 2019, 16:01
Płeć: kobieta

Re: Życie po śmierci - Wasze opinie

Post autor: enter enigma »

Moim zdaniem dobrych ludzi po śmierci czeka nicość (i nieświadomość tej nicości), a złych - piekło.
Awatar użytkownika
Ananas
Pobudzony intro
Posty: 153
Rejestracja: 24 lip 2019, 19:18
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 6w5
MBTI: INTP
Lokalizacja: Poznań

Re: Życie po śmierci - Wasze opinie

Post autor: Ananas »

Wg. mnie nie ma życia po śmierci :p.
We wszechświecie więcej jest gwiazd niż ziaren piasku na dowolnej plaży;
więcej jest gwiazd niż sekund, które upłynęły, odkąd powstała ziemia;
więcej jest gwiazd niż dźwięków i słów wypowiedzianych przez wszystkich ludzi od początku świata."

-Neil De Grasse Tyson
Awatar użytkownika
romanka
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 30 lis 2019, 22:00
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTJ

Re: Życie po śmierci - Wasze opinie

Post autor: romanka »

Polecam artykuł nieżyjącego już prof. Jerzego Vetulaniego. Mówi on nie tylko o kwestiach uznanych przez naukę ale i porusza sprawy do tej pory niezbadanie lub niepotwierdzone:
https://docplayer.pl/54851879-Neurobiol ... ertne.html
ODPOWIEDZ