Podaj bzdurne stwierdzenie, które ostatnio słyszałeś.

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
ElSombreron
Introrodek
Posty: 11
Rejestracja: 26 lip 2020, 22:00
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ISTJ

Re: Podaj bzdurne stwierdzenie, które ostatnio słyszałeś.

Post autor: ElSombreron »

Racja, może to tylko moje uprzedzenia spowodowane czytaniem komentarzy na wszelkiego rodzaju forach, po kilku dniach zrozumiałem że lepiej wyrobić sobie własne zdanie i nie brać udziału w tej wojnie plemiennej :D

Nie wiem jakiego jest pochodzenia, natomiast gdyby się nie pojawił to ktoś musiałby go wymyślić, kilka powodów:
- starcie US i Chin wchodzi w decydującą fazę, Chiny nie wywiązują się z umowy handlowej którą podpisali pod koniec 2019, w zasadzie dając do wiadomości US że nie boją się konfliktu,
- system finansowy oparty na dolarze pada na naszych oczach - już we wrześniu 2019 ledwo dyszał i tylko inżynieria finansowa FED przedłużała jego agonię, na ratunek przyszedł im lockdown i wygenerowanie kosmicznego zapotrzebowania na dolara na świecie, dzięki czemu odpalili dodruk waluty na 3 zmiany który można porównać z zachowaniem banków centralnych republik bananowych, wygląda na to że nowy system finansowy jest już przygotowany, a migracja do niego będzie dla przeciętnego zjadacza chleba bardzo bolesna[chyba że ktoś go przed operacją nieco znieczuli zapodając inne 'ważne' tematy],
- kryzys demograficzny z US się nawarstwia, właśnie przechodzi na emeryturę największy wyż demograficzny po II WŚ, a większość ich emerytur jest 'zainwestowana' w śmieciowe papiery wartościowe: akcje, obligacje US i obligacje korporacyjne, ten system działał dobrze do momentu kiedy cashflow był pozytywny w kierunku aktywów finansowych, teraz sytuacja się powoli odwraca i fundusze emerytalne dryfują w kierunku niewypłacalności - dobrze byłoby ten 'sukces' sprzedać jako efekt jakiegoś niespodziewanego kataklizmu, np wojny czy jakiejś pandemii, Hong Song Bing pisał o tym w 2012 roku i dokładnie przewidział rok 2020 na przełomowy pod względem gospodarki US,
- na giełdzie US musiano zakończyć sztucznie podtrzymywaną hossę na giełdach, która trwała ponad 20 lat, a była w zasadzie oparta na dodruku, utrzymywaniu zbyt niskich stóp procentowych, sztucznym pompowaniu aktywów finansowych i nieruchomości, a wszystko to miało na celu generowanie nowego zadłużenia i upychanie gdzie się da - pod koniec 2019 mieliśmy bańkę spekulacyjną praktycznie na wszystkich aktywach poza surowcami, potrzebny był na gwałt jakiś wiarygodny powód do zawalenia tego domku z kart i powrócenia do rzeczywistych wycen[spadku cen o 70-80%],
- z powodu wojny US i Chin świat zaczął dzielić się na obozy, NATO w zasadzie już nie istnieje, wszelkiego rodzaju sankcje/ograniczenia związane z COVIDem idealnie nadają się na wytłumaczenie tłuszczy dlaczego 'demokratyczne' państwa tak wrogo się wobec siebie zachowują, jest to po prostu metoda narzucenia odpowiedniej narracji, coby się 'przyjaciele nieuczeni i inni bliźni' nie buntowali kiedy na wyższym poziomie odbywa się twarda geopolityczna gra,
- COVID to idealne narzędzie do sprowadzenia ludzi do rzeczywistości - czasy życia na kredyt się skończyły, poziom życia obywateli US i EU nie odpowiada zdolnościom ich gospodarek, jest to jeszcze ciągle efekt kolonizacji wschodu i życia z cudzej pracy, czy to Chińczyka, Rumuna czy innego Polaka, demokratyczne państwa mają teraz ogromne zgryzoty jak to wytłumaczyć ludziom w taki sposób, żeby nie doprowadzić do niepotrzebnego buntu, protestów czy powstania radykalnych ruchów które trudno kontrolować,
- jedną z opcji na wyjście z powyższego problemu jest zadłużenia jest MMT[coś w rodzaju zasiłku/dochodu gwarantowanego, tylko ładniej opakowane]: wywołanie dużej inflacji przez rozdawanie pieniędzy niepracującym i podniesienie kosztów życia przeciętnych obywateli, przez co nastąpi redystrybucja kapitału i okradnie się kolejny raz klasę średnią i każdego kto ma choć trochę oszczędzności/ambicji do pracy, oczywiście docelowo kapitał popłynie w kierunku dużych korporacji,
- świetny sposób na wprowadzenie większej inwigiliacji i zwiększenia uprawnień władzy - sterroryzowani ludzie są o wiele bardziej zdolni do oddawania kolejnej części swojej wolności w zamian za obietnice bezpieczeństwa, przez co można przepchnąć przez sejm dowolnie idiotyczne nakazy/zakazy, a 'tępy lud to kupi' i jeszcze będzie po rękach całował.

Większość powyższych punktów była przez ostatnie lata traktowana w Polsce jako teorie spiskowe, teraz przechodzą w spiskową praktykę.

Kilka przemyśleń i statystyk:
- w Polsce w 2020 H1 zmarło mniej osób niż w 2019: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/W- ... 45114.html,
- mam rodzinę w US, w tym jedna osoba jest pielęgniarką w prywatnym szpitalu, wytłumaczyła mi jak bardzo opłaca się podłączanie ludzi z COVID pod respirator - inwestycja lepsza niż swego czasu bitcoin, poza tym ludzie odchodzili z pracy bo dochód gwarantowany był większy od ich zarobków[zapowiedź MMT]
- odpowiedzią na kryzys w Hiszpanii było wprowadzenie dochodu gwarantowanego,
- w krajach zachodu, głównie Hiszpanii jakimś przypadkiem COVID przewietrzył głównie domy starców: https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Ar ... s-pandemii
- koronawirus taktownie omija wiece wyborcze i inne ważne dla państwa uroczystości,
- politycy to najbardziej tchórzliwa i zdegenerowana grupa zawodowa - gdyby wiedzieli że śmiertelność jest wysoka to już dawno zabunkrowaliby się w jakichś schronach i czekali aż szanse zachorowania spadną do zera.

Uff, chyba tyle na dziś, w sumie to dzięki, mogłem usiąść i zebrać razem te wszystkie przemyślenia z ostatnich kilku lat :D
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2119
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Podaj bzdurne stwierdzenie, które ostatnio słyszałeś.

Post autor: Drim »

Ach, czyli niechęć do dyskusji spowodowana jest obawą przed koniecznością zrewidowania błędnych poglądów. No tak, lepiej żyć we własnej, bezpiecznej bańce informacyjnej niż posłuchać co wódz drugiego plemienia ma do powiedzenia. Ten dzikus nie może mieć racji.
@Drimlajner nie pochwala takiego stanowiska. Dyskutować zawsze warto!

Ze swojej strony dodam, że układ z Bretton Woods o dominacji USD to przeszłość i to przeszłość grubo od 1980 roku. Oczywiście Amerykanie mieli ambicje do stworzenia systemu opartego o ich własną walutę, tylko ciężko jest robić coś co jest sprzeczne z podstawowymi prawami ekonomii. Tutaj tym prawem jest potrzeba dywersyfikacji. Ciężko oczekiwać globalnego zaufania do jednej waluty kiedy ktoś, ktokolwiek, może sobie zbudować wydajny system gospodarczy oparty o pusty pieniądz.

Co samo w sobie jest rzeczą wartą refleksji jeśli chodzi o Euro-strefę UE.

Kończy się epoka hegemonii USA, a wkraczamy w wiek Chin. Taka zmiana nie jest zaskakująca, to proces który powtarza się mniej więcej co 100 lat. Przed USA hegemonem była Wielka Brytania, przedtem Francja, przedtem Hiszpania. III Rzesza i ZSRR chciały rzucić wyzwanie hegemoniczne WB ale zawiodły, podstawowe pytanie brzmi czy tym razem Chinom się powiedzie?

A za 100 lat ponownie dokona się zmiana, ale tego nikt z nas już nie ujrzy na własne oczy.
Awatar użytkownika
ElSombreron
Introrodek
Posty: 11
Rejestracja: 26 lip 2020, 22:00
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ISTJ

Re: Podaj bzdurne stwierdzenie, które ostatnio słyszałeś.

Post autor: ElSombreron »

Señor Boeing, napominam Waćpana, albowiem znalazłżeś się w tzw. mylnym błędzie. To nie jest kwestia obawy przed rewizją swoich poglądów, zrobiłem w życiu już tyle światopoglądowych piruetów że i kolejny nie będzie problemem. Czasami na dyskusję szkoda czasu i nerwów, szczególnie na trzeźwo i w internetach ;) Po prostu nie uważam że powinienem dyskutować o tym koniecznie na tym forum, może tutaj jestem w błędzie. Widziałem wiele dyskusji na temat pandemii w internetach i po krótkiej wymianie zdań sprowadzało się to do wymiany opinii na temat dyskutantów, a na to szkoda mi czasu.

Btw W poprzednim poście zapomniałem o jeszcze jednym ciekawym fakcie sprzed kilku dni: Łukaszenka na konferencji prasowej przyznał że MFW oferowało mu 900 mln $ w zamian za wprowadzenie lockdownu na Białorusi. Aż tak martwią się o Białoruś?

Dodam tylko sprostowanie do kwestii dolara: nie miałem na myśli systemu z Bretton Woods który posypał się w latach 70-tych, przez system dolara jako globalnej rezerwy mam na myśli systemy eurodolara i petrodolara, w których stworzono sztuczne zapotrzebowanie na świecie na dolara, przez co stał się globalną walutą rezerwową. Krótko mówiąc: większość kredytu i surowców była denominowana w dolarze. System petrodolara posypał się w momencie kiedy cena kontraktów futures na ropę spadła poniżej zera w kwietniu 2020, ponadto, Chiny zaczęły rozliczać się za ropę i gaz od Iranu i Rosji w innych walutach. System eurodolara wyciągnął kurs USD/PLN w okolicę 4.30 po tym jak w momencie lockdownu waluta przestała krążyć w gospodarkach, a firmy nadal musiały spłacać długi w dolarach.

Tutaj miły Pan tłumaczy wszystko w przystępny sposób, trzeba tylko zacząć w miarę od początku jego filmików, wywiady lepiej pominąć na początek bo są bardzo skomplikowane: https://www.youtube.com/watch?v=VJ635FXRWek
Tutaj kawał porządnej rosyjskiej propagandy: https://businessoutsiderpl.wordpress.co ... sloneczko/
A tutaj klasyk Raya Dalio - How The Economic Machine Works: https://www.youtube.com/watch?v=PHe0bXAIuk0

Mam nadzieję że piszę w miarę zrozumiałym językiem :D
Awatar użytkownika
Fyapowah
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 01 maja 2012, 23:24
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP
Kontakt:

Re: Podaj bzdurne stwierdzenie, które ostatnio słyszałeś.

Post autor: Fyapowah »

Lubię ten temat. Taki nie na temat.
Czucie i wiara silniej mówi do mnie
Niż mędrca szkiełko i oko.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2119
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Podaj bzdurne stwierdzenie, które ostatnio słyszałeś.

Post autor: Drim »

Skoro w twojej ocenie nasze forum = niski poziom dyskusji to ok, może rzeczywiście nie warto tracić czasu akurat na tym konkretnym plemieniu.

Pozostaje współczuć krajom których główna rezerwa to USD, na szczęście u nas preferowany jest mix kruszców, EUR, walut sąsiadów i walut egzotycznych.
Awatar użytkownika
ElSombreron
Introrodek
Posty: 11
Rejestracja: 26 lip 2020, 22:00
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ISTJ

Re: Podaj bzdurne stwierdzenie, które ostatnio słyszałeś.

Post autor: ElSombreron »

Tak jak wspominałem w innym wątku - założyłem tutaj konto 10 lat temu i społeczność była wtedy mocno lewicująca i mainstreamowa[może to po prostu przekrój mojego pokolenia], a `lesson learned` z pamiętnych długich dyskusji o polityce płynął taki, że nie warto na siłę spierać się w niektórych tematach. I że warto wiedzieć kiedy własne ego powinno sobie pójść na spacer. :D Pozwolę sobie unikać dyskusji na pewne tematy, przynajmniej przez najbliższy czas. ;)

Wracając do tematu...

"Samochody elektryczne symbolizują czystą mobilność"
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2119
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Podaj bzdurne stwierdzenie, które ostatnio słyszałeś.

Post autor: Drim »

Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki, bo rzeka cały czas płynie. Kolejna nie-bzdura.

Tak wiem, kolejny offtop = Drim :ban:
tatankayotanka56
Introrodek
Posty: 12
Rejestracja: 24 lip 2020, 13:44
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w5
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Podaj bzdurne stwierdzenie, które ostatnio słyszałeś.

Post autor: tatankayotanka56 »

ElSombreron pisze: 02 sie 2020, 13:29 Uff, chyba tyle na dziś, w sumie to dzięki, mogłem usiąść i zebrać razem te wszystkie przemyślenia z ostatnich kilku lat :D
Do usług. Ja nie siedzę w tym zbyt głęboko więc w sumie nie wejdę z Tobą w dyskusję na odpowiednim poziomie.
Obejrzałem kilka filmików Jacka Bartosiaka na youtube i to że Chiny coraz bardziej machają szabelką to słyszałem, jedwabny szlak itp. USA w odpowiedzi podobno inwestują w lotniskowce żeby mieć odpowiednią siłę uderzeniową w przypadku wojny i stąd też wymuszają na krajach NATO z Europy żeby zwiększali nakłady na armię. Nie są w stanie utrzymywać dużych sił równocześnie w Europie i na Pacyfiku.

Obejrzałem kiedyś taki filmik co do ewentualnego sztucznego pochodzenia koronawirusa, ale nie twierdze że w to wierze https://www.cda.pl/video/478777733 Może jest wyhodowany i specjalnie rozprzestrzeniany po świecie a może po prostu niektórzy korzystają z okazji jakie tworzy tan pandemia.
- w Polsce w 2020 H1 zmarło mniej osób niż w 2019: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/W- ... 45114.html,
Jak można nie wiedzieć ile ludzi mniej więcej w Polsce umiera to nie rozumiem. I że te 1,5 tys zgonów nijak nie może wpłynąć na ogólne statystyki dla całej Polski ale lokalnie może wystąpić skokowe odstępstwo od średniej śmiertelności jak na przykład w Bergamo, tam wzrost wynosi 400%. Niektórzy gadają na różnych forach że zwykła grypa zabija naświecie więcej niż na razie zabił koronawirus, ale niebezpieczeństwo koronawirusa polega na tym że jest dużo bardziej zabójczy i ma potencjał by zabić dużo więcej ludzi jeśli nasza czujność zostanie uśpiona. Bez światowych restrykcji liczba zachorowan i zgonów byłaby 50 razy większa, USA się teraz o tym przekonują. Obecnie strategią Polskiego rządu jest zachować ilość zachorowań pod kontrolą żeby nie przeciążyc szpitali bo wtedy to będzie u nas taki sam scenariusz jak we Włoszech.
Ale to nie miejsce na takie dyskusję więc już nie będe się tutaj wypowiadał.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2119
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Podaj bzdurne stwierdzenie, które ostatnio słyszałeś.

Post autor: Drim »

tatankayotanka56 pisze: 02 sie 2020, 18:38 Ale to nie miejsce na takie dyskusję więc już nie będe się tutaj wypowiadał.
Oraz: @ElSombreron

Zapraszam.
viewtopic.php?f=27&t=3509&start=105
Introman24
Intromajster
Posty: 548
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:23
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
Lokalizacja: gdzieś na planecie Ziemia

Re: Podaj bzdurne stwierdzenie, które ostatnio słyszałeś.

Post autor: Introman24 »

"Korwin chce wymordować niepełnosprawnych" :)
Awatar użytkownika
Percy
Stały bywalec
Posty: 217
Rejestracja: 01 wrz 2019, 12:08
Płeć: mężczyzna

Re: Podaj bzdurne stwierdzenie, które ostatnio słyszałeś.

Post autor: Percy »

"Nie ma żadnego Covida"
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ENxP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Podaj bzdurne stwierdzenie, które ostatnio słyszałeś.

Post autor: bartek93 »

Koronawirus to dzieło żydoiluminatów xD
I breathe the air of my beliefs
ENFP 962(171) sp/so
Awatar użytkownika
Fyapowah
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 01 maja 2012, 23:24
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP
Kontakt:

Re: Podaj bzdurne stwierdzenie, które ostatnio słyszałeś.

Post autor: Fyapowah »

Było się uczyć
Czucie i wiara silniej mówi do mnie
Niż mędrca szkiełko i oko.
Awatar użytkownika
Papaja
Intromajster
Posty: 466
Rejestracja: 04 sty 2014, 14:30
Płeć: kobieta
Enneagram: 1w9
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Podaj bzdurne stwierdzenie, które ostatnio słyszałeś.

Post autor: Papaja »

Dzieci z rodzin homoseksualnych są szczęśliwsze niż dzieci z rodzin heteroseksualnych 😂😂😂😂

Lewactwo w całej swojej okazałości
Kto stworzył ten labirynt niepewności, tę świątynię dufności, naczynie grzechu, pole usiane tysiącem zasadzek, przedsionek piekła, kosz po brzegi napełniony chytrością, truciznę słodką jak miód, łańcuch, który wiąże śmiertelnych z doczesnością – kobietę?
Introman24
Intromajster
Posty: 548
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:23
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
Lokalizacja: gdzieś na planecie Ziemia

Re: Podaj bzdurne stwierdzenie, które ostatnio słyszałeś.

Post autor: Introman24 »

Większość wypowiedzi lewicowych polityków pasowałoby do tego tematu. Ale dodam ostatnio modne tam hasełko: "biali są uprzywilejowani" :D
ODPOWIEDZ